Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Мунчо »

d_nikolov написа:...
Стига бе :lol: , изкара ги някакви ебаси секретните лидери ...
Нормално е, от известно време обект на конфиденциалност са не само мухите, но и материалите май... :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Стонин МаХенд »

Koлеги , нуждая се от съвет. Практикувам спининг риболов от 3 години, а сега си закупих и мухарка. Работата е там, че нямам идея какво да правя с нея :)
Търся помощ при избора ми на шнур и макара. Основно ще търся едър клен/кефал.
Пръчката е OLYMPIC 2.92 м. А.F.T.M. class 7/8
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Мунчо »

Добре, де - защо не се ограмоти предварително малко? Информация вече има бол, за какво ти е това дърво?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Д-р Флекс »

Това "дърво" е идеално за щуки и (едри) кефали над 3-4 кила, Мунчо; също, гледах едно филмче, където Мат Хейс - един англичанин - ловеше с такава мухарка (едри) тропически риби в океана...
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Стонин МаХенд »

Не знам Мунчо що му вика дърво :D На мен ми се струва "доста лигава"
Ама пръчката си е направо подарък. Пречи ли да се уча с нея, как да подавам и изобщо да разбера що е мухарски риболов?
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Мунчо »

Добре - това е едно лигаво дърво. :D И да - според мен пречи да се учиш с него, защото съществува огромна вероятност да не разбереш какво е мухарски риболов, или което е по-страшно - да останеш с "криви" разбирания, каквито случаи практиката познава. Поне в нашите условия оптималния такъм изглежда по по-различен начин, без непременно да е скъп или претенциозен. Пазара е залят с всевъзможни прилични и бюджетни предложения и мина наивното време отпреди петнадесетина години, когато всеки мухаше с каквото има и компенсираше останалото с мерак и сърце...

п.с. Сега, щом е подарък, може да си я запазиш, ако впоследствие бъдеш поразен от последващи девиации - примерно "мухарски" риболов на щука, толстолоб и прочие.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Стонин МаХенд »

Мунчо написа: ако впоследствие бъдеш поразен от последващи девиации - примерно "мухарски" риболов на щука, толстолоб и прочие.
:lol:
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Стонин МаХенд написа:Koлеги , нуждая се от съвет. Практикувам спининг риболов от 3 години, а сега си закупих и мухарка. Работата е там, че нямам идея какво да правя с нея :)
Търся помощ при избора ми на шнур и макара. Основно ще търся едър клен/кефал.
Пръчката е OLYMPIC 2.92 м. А.F.T.M. class 7/8
Привет, Стонин. Гледам, никой не ти отговаря дори и с един жокер на молбата:
"Търся помощ при избора ми на шнур и макара."

Сега, това, което ще напиша по-долу е с най-добри чувства и с желанието да ти помогна, или по-точно да се опитам да съм полезен, поне малко. Дори и само като мнение.

Всичко, което очакваш като отговори, започва от това, което си написал, дори и шеговито:
Работата е там, че нямам идея какво да правя с нея

Ами, отговорите по-горе ги видя. Те са в резултат точно на това изречение. Защо?
Ами лично на мен ми звучи така: Купих си кола, ама нямам идея какво да я правя и дали да й сипя бензин, или дизел? Добре де, първо - бензинова ли е или дизел? :D Надявам се, че имаш чувство за хумор и няма да ми се обидиш за забележките, които правя. Защото, за да получиш точен отговор, или поне приблизителен, трябва и да попиташ точно. Или, поне да си наясно, какво искаш самия ти. Или, казано с други думи, да си наясно дизелова кола ли искаш, или бензинова. :!:

Та сега, според това, което си написал, бих ти дал една сламка, но предварително уточнявам нещо много важно:
Нямам представа от бланката (мухарката), която си купил, какво представлява. Такава не съм докосвал. А има значение.

Ще се закача само на параметъра на мухарката #7/8 клас.

Не съм корифей по различните модели и пръти мухарки, но има една гранична зона според класовете на мухарките, според която можеш да се ориентираш за какво ти е съответния клас мухарка.

Най-общо казано, за малките реки в БГ - #3-4 клас мухарка. Според нея и съответните шнурове и макари за този клас. Само загатвам, че от малка река рядко можеш да очакваш голяма рибка. Още по-малко ти трябва и голяма дистанция. Е, зависи от реката, ама зависи и от камънаците, от дълбочината, от релефа, от видовете рибки в реката.... и т. н. Освен това, ниските класове мухарки си имат и някои предимства пред тежката артилерия (големите или средния клас мухарки).

За средните по големина реки в БГ - #5-6 клас мухарка е нещо разумно. В същото време, на такива реки можеш да си ловкаш и с #3-4 клас мухарка. Дори, някои колеги предпочитат по-ниските класове (3/4 спрямо 5/6) за такива реки. Пак зависи какво търсиш по реката. А какво ще ти се обади - това е друг въпрос и друг разговор.

Сега, стигаме до класовете над 6-ти клас.
Обикновено, тези високи (над #6-ти) класове се използват за нещо по-силно напъващо линията за водоеми или реки, където успоредно с големината на рибките можеш да се насладиш и на по-големите примамки, и на по-големите кастинги, и на по-широк спектър от видове рибки, които могат да се окажат и по-Йедрички, стига да ги напипаш :D , стига да съобразиш условията на реката или водоема (язовир, езеро, баластриера, блато). И нещо важно: С по-високите класове мухарки и шнурове се работи по-лесно при вятър (поне за мен е така), особено на язовири или езера.

А, бе, много нещо има за писане и за съобразяване. Не става само с няколко изречения. А и всеки си има свое мнение, което не е задължително да съвпада с другите мнения. В крайна сметка, най добре ще ти пасне това, което най-добре ти пасне след като пробваш поне два различни варианта. След това изпадаш след всеки вариант в състояние на търсене на нещо още по-добро. Та започнеш ли веднъж, усетиш ли, че това е твоя риболов, няма спиране братко. Ще забравиш другите такъми. Вярвай ми. Минал съм през всички видове риболов (без мач и сомски такъми). Мухарката съчетава всичко в себе си. И най-вече, няма аналог сред останалите видове риболов. И като красота, и като емоции, и като универсалност, и като релакс и като ..... всичко, за което се сетиш. Това е най-интелигентния вид риболов (поне за мен). От всеки риболовец мухар не става. Но от всеки мухар може да стане отличен риболовец.

И накрая: директно на въпроса, който си задал:


Конкретно, за твоя случай:
"Търся помощ при избора ми на шнур и макара."

Моето предложение е максимално обрано от към финанси и максимално добро, от към качество за макара и шнур (WF7F). Ако можеш да си го позволиш, вземи си и от двата шнура (WF7F и WF8F). Защо ти го казвам: За всяка бланка мухарка, нещата са различни. Предлагам ти да си вземеш и от двата класа шнур, защото не е ясно за твоята мухарка, с кой шнур ще се държи по-добре. Шнуровете са достатъчно качествени. Изпробвано лично (но за 8 и 9-ти клас от същите шнурове) с моята мухарка. Даже, като се "позамогна" малко, смятам да си оборудвам и другата мухарка с тези шнурове. Лично на мен ми паснаха много. Много леко и 'мазно' се изнизват от водачите и лесно се напрягат с енергия (с малко усилие). Това е моето усещане за тези шнурове (казвам пак за моята мухарка - Байрон бургунди травел 8/9 клас, медиум), сравнено с другия тип шнур, който ползвам за тази мухарка (на Грейс). Да, шнуровете са евтини, китайчета са, но лично за мен бият Грейс-а по качество. А и са много гъвкави и същевремено стегнати. А бе докато не го пипнеш, няма да разбереш.

Та ето линка за шнура:
http://www.ebay.com/itm/100FT-WF-7F-Fly ... 232ce57f07
Аз използвам лимонено-жълтия. Цената, която виждаш срещу всеки шнур е крайната цена на доставката и шнура (щом пише Free Shipping) до БГ. На линка съм ти посочил директно твоя клас шнур, за твоята бланка (според моето скромно мнение)

И накрая - макарата:
Макарата, както и шнура, трябва да се съобрази с класа на мухарката ти.
Та конкретно за теб - пак ниско бюджетна, но много добра макара - лично тествана (работя с такава, но за 9/10 клас - за моята мухарка):
http://www.ebay.co.uk/itm/7-8-CNC-Machi ... 3398f320d0

Та за скромните 40 US$ (60 лева) можеш да имаш и качество, и съответните необходими ти елементи за пълноценен мухарлък.

Другото, ще дойде с времето и годините. Дай боже, да имаш и други мухарки след време, когато бъдеш заразен с мухарската болест :D :tup:

Надявам се да съм ти бил от полза.
Мнението ми е само препоръчително. Не е задължително да се съобразиш с него. Нека и други колеги ти дадат съвет.

Поздрави.
Миро
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Здравей Колега Стонин.
Миро много хубаво е написал нещата на база това което ти попита.
Аз съм начинаещ, но ще си позволя да ти дам един съвет.
Обади се на БФЦ. Хората там са професионалисти а не само търговци. Ще те поразпитат и ще ти предложат най доброто решение. Няма нужда сам да откриваш топлата вода.
Все пак решението си е твое.

Поздрави
Митко
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Здравейте колеги. Не искам да откривам нова тема, защото по въпросната имам едно питане.
От доста време гледам едни клипчета на един уважаван мухар (чужденец). Казва се Майк Хобс.
В един негов клип, той показва как построява линията си.
Видно от клипа, аз поне така видях (и с моя плажен английски разбрах), че лидера е с еднакво сечение, като включвам и връзването на мухата, т.е типета е с еднакво сечение с лидера (те са едно цяло).
В тази връзка искам да попитам, правилно ли е това или аз нещо не съм разбрал.

Поздрави
Митко
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Драго »

Помисли с какво ще ти помага в риболова това за което питаш. Евентулно, че ще мааш гащи с една ролка влакно в джоба и ще спестиш от 3 до 10 лв годишно за лидер.

Сега да видим с какво ще ти пречи. Примерно цепиш кефалец на суха муха с 0.18 влакно, но водата се избистря, рибите стават капризни и искат по тънко влакно. Вместо да смениш само типета (50 санта да речем )ти трябва да махнеш всичко (3 метра да речем) и да превръзваш цялата схема от шнура до мухата наново. Друг вариант - ловиш на нимфа и закачаш на дъното или на отсрещния бряг в някой корен - трябва да дръпнеш и да скъсаш. Ако линията ти от шнура до мухата изцяло е един диаметър с еднаква дължина ще загубиш цялата линия и ще я редиш пак отново. Ако си с лидер ще се скъса тънката част тоест типета, ще превържеш набързо малко влакно и пак си в играта.

И последно но и най-важно: кинетичнета енергия от шнура се пренася върху мухата (говорим за финна муха а не някоя 5 грама) посредством именно конусния лидер и това спомага за нейното изстрелване и изпъването на линията при замятане. При липсата на конусен лидер най-вероятно след първия метър от линията ще се получи едно кълбо (даже и възли) от влакно и мухата оплетена в него.

Общо взето това е. Ако примерно ловиш на стример горните неща в част от случаите не важат тъй като стримера се изстрелва напред посредством собственото си тегло, или ако ловиш на чешка нимфа не ти трябва конусно влакно, но това са частни случаи. Много често различните риболовци в различни ситуации прибягват към по рачупени схеми но това зависи от конкретния водоем, среда и метод на риболов.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Здравей Драго. Попитах защото ми се видя странно това което гледах.
Иначе аз използвам готови лидери или си връзвам сам, по схемите описани от колеги.
И в двата случая нямам проблем.

Все пак благодаря за изчерпателния отговор.
Поздрави
митко
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

пусни линк ако може, че така не става ясно (за мене) къв е въпроса, но подозирам че притесненията на "гида" са неоснователни, щото човека едва ли си прави линията да шляпа за кефалчета или да оре с 5 грамови нимфи (аз такова нящо не съм виждал през живота си :shock: но пък и не съм гид де :lol: :lol: )
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Привет, Мите.

Този клип го гледам от доста време и мислех да пусна линк в темата за мухарската видеотека, затова отпада :D . Ти вече го пусна.

Та той използва твърд флуоркарбон 0.21 с дължина около 2.30-2.50 м.. Линията е за затворен водоем и за нимфи или утежнени мокри мухи. Във втория случай - за мокра муха, се използва с еда муха и с бавно потъващ шнур. По принцип, тази линия се ползва с потъващи шнурове. Флуоркарбонът или твърди монофили се използват като лидери при работа с нимфи, когато се иска бързо сваляне на нимфата, в комбинасия с потъващ шнур. При риболов от лодка, такива лидери могат да достигнат до към 5-6 метра.

Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”