Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Драго »

Мен ме притеснява идинсвено въпроса - правилно ли е това или ...?
mitko2 написа: Видно от клипа, аз поне така видях (и с моя плажен английски разбрах), че лидера е с еднакво сечение, като включвам и връзването на мухата, т.е типета е с еднакво сечение с лидера (те са едно цяло).
В тази връзка искам да попитам, правилно ли е това или аз нещо не съм разбрал.

Поздрави
Митко
И съм отговорил що годе поне аз как подметкам. Сега, че има множество частни случая вече е отделен въпрос.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Драго, ти се сбърка бе. Я горе главата. А уж си гид и с шпрей сушиш муите :D .

Какво значи правилно или неправилно? Техники бол. Лидери бол. Монтажи бол. Не случайно са създадени и не случайно се практикуват.

Въпросът не е правилно ли е или не е правилно, а кога се използва едното и кога другото.
Все едно да питаш: Правилно ли е да вържеш лидера с игла или с възел, или с клуп. Ами зависи.
Или правилно ли е да държиш мунарката с дясната ръка или трябва само с лявата?

За правилно или неправилно може да говорим само, ако някой беше питал дали най-напред се вързва лидера за макарата и после се вързва и навива отгоре шнура :D .

Не се стряскай от написаното до този момент. Ти го написа най-синтезирано и според ситуациите. Аз само допълних още малко. Стоян и той допълни още малко. В клипа на Мънков също има по въпроса. Стани добре го обяснява. Та не е грях да ползваш монофил. Между другото практикува се и още един вариант: къс плетен лидер (около 1.50-1.80 м) в комбинация с дълъг типет.

А бе, важното е да ти пасва и накрая да има риба. :tup:
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Опа, Миро май сме писали заедно. Все пак, като са финал съм удовлетворен.
Лично за мен получих своите отговори.

Поздрави на всички
Митко
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от stoyan filipov »

Рибата така и не можа да разбре до края с каква точно линия са я хванали грешна ли,правилна ли :D
Въпрос на личен избор е коѝ и как да си построи линията!



Поздрави!
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

stoyan filipov написа:
Въпрос на личен избор е коѝ и как да си построи линията!
По това няма 2 мнения (предполагам :roll: ), то тва му е хубавото на риболова.
А колегата който зададе въпроса най добре ще направи ако пробва на реката, за 5 минути ще му се изяснят повече неща отколкото от изчитането на нашите коментари, и ще е интересно ако сподели резултата :wink:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Разбира се, че ще направя проби и ще ги споделя. Това бе част от моето решение. Още повече, че сега е благодат за мен (през забраната). Отивам на Пънчо, имам си няколко места с пространство и целенасочено си тренирам кастинга, не, че преди риболов не го правя с муха без кривата част. Мятам от година и половина.
Първо ще пробвам монофили - 0,25, 0,20 и 0,16. После с флуоркарбон, защото за момента имам само 0,12 от него за поводи.


И така
Поздрави на всички и чакайте какво ще споделя
Митко
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Драго »

Бе не съм се сбъркал Миро, споко, добре съм си :) - чакам с интерес теста с 3 метровия лидер 0,16 монофил и 0.12 флуорокарбона.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:Бе не съм се сбъркал Миро, споко, добре съм си :) - чакам с интерес теста с 3 метровия лидер 0,16 монофил и 0.12 флуорокарбона.
:D :D Майтапя се, Драго. :D .
Иначе и аз чакам Митака да сподели.

Аз за сега все още не мога да стигна до водоемче :roll: . При първа възможност ще щракна с камерката едно клипче. Ама първо трябва да стигна до водоема :tup:

Мите, чакаме пробите :fish15: .
Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Ще почакате малко. Първо е много ветровито и с моя брилянтен кастинг нямам желание да си увия шнура около шията. Второ влезнах в приключение с един шнур с по агресивна (правилно ли се изразих) глава и докато налучкам колко шнур да извадя за да не пропада линията при заден каст ще мине време.
Все пак няма да Ви мъча много.

Поздрави
Митко
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

И така уважаеми другри да докладвам. Днес неделя 7,30 вече съм на водоема. Великия Пънчо.
Намирам подходящо място и започвам. Още вчера в една кутийка със совалки си приготвих необходимите пособия, просто на реката всичко трябва да е готово и няма време за губене.
Какво имаше в кутийката.
1. Три лидера съответно 9 инча 0,16, 9 инча 0,20 и три лидера +типет: 2 метра 0,30 и 70 сантиметра типет 0,12, 2 метра 0,30 и 70 сантиметра типет 0,14 и 2 метра 0,30 и 0,70 сантиметра типет 0,16. Всичко е монофил.
Първо поставих 2,70 метра лидер + типет 0,16. Трагична работа. Всичко става на кълбо. Подобно беше положението и с 0,20. Просто тази част от системата няма нужната енергия да се изпъне. С 0,25 не съм пробвал, защото невиждам смисъл при такава дебелина на влакното да поставям муха на кука № 16.
Когато използвах другите схеми нещата бяха съвсем различни.
При теста ползвах прът Рединктън Класик Тройт 8,6, 4 клас, шнур Аерфло RIDGE CLEAR WF4F.
След като приключих с тестовете си сложих стандартен конусен лидер и нямам представа колко съм си мятал в сладак унес.
Егати кефа е да можеш да отидеш до водата, пък и ако си хванеш нещо направо си е бонус.


За сега това е от мен.
Поздрави на всички и специално за феновете на АРСЕНАЛ.
мИТКО
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Драго »

d_nikolov написа: Апр 30, 2015
И последно но и най-важно: кинетичнета енергия от шнура се пренася върху мухата (говорим за финна муха а не някоя 5 грама) посредством именно конусния лидер и това спомага за нейното изстрелване и изпъването на линията при замятане. При липсата на конусен лидер най-вероятно след първия метър от линията ще се получи едно кълбо (даже и възли) от влакно и мухата оплетена в него.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Мите, привет.
Изцяло грешна постановка на тестовете. Монофилите не се използват като алтернатива на коничните лидери и не могат да ги заменят. Използват се тогава, когато има смисъл. Едно от приложението на монофилния лидер е при риболовът на чешка нимфа (къса нимфа, т.е. на къса дистанция) - когато шнурът ти почти не се вади. Нещо повече. Шнурът в такива случаи е само пълнеж на макарата. За къси дистанции аз дори не използвам макара с шнур, а директно само монофил (от 0.12 до 0.16). Обърни внимание, че говоря за нимфи, а не за сухи мухи. За сухи използвай коничен лидер, или съставен лидер от два или три различни по дебелина монофили.

Ако искаш да използваш монофил на затворен водоем тип езеро или язовир, или да използваш монофил за средна дистанция, при което вече работиш с шнура, за да не ти се получава тази топка или заплитане на лидера, а също така и за да можеш да изпънеш лидера преди падането му на вода, има един чалъм с мухарката и шнура в момента, преди да приводниш шнура и лидера. Но това е най-добре да го видиш на живо. Трудно ми е за описване с думи. И обърни внимание: Говоря отново само и единствено за монофилен лидер в комбинация с нимфа или стример.

И нещо, което ми направи впечатление в последния ти пост:
Не навивай лидери върху мотовилки! Пречупват се и по-трудно се изправят. Използвай само ролки или ги навивай и съхранявай в пакетчета навити на кръг.

Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Здрасти Миро. Клипа изцяло беше за риболов със суха муха. Затова и питането ми бе защо се използва лидер + типет с постоянно сечение а не коносен лидер. След като се убедих, че не ми се получава, ще си използвам конусни лидери (готови или направени).
Що се касае за совалките, мосля, че си прав. Имам си свободни ролки и ще си преместя направените лидери там.

За риболов на нимфа немога да коментирам нищо, защото до момента не съм практикувал такъв риболов. За мен сега е по важно да се науча да хвърлям правилно, да открия рибата и да наблюдавам нейното поведение. Ако пък си хвана някоя това е бонус. Всеки излет (почти всяка събота и неделя + отпуската) започва задължително с тренировка на кастинга. Поставям си муха без остър край и рибата ама хич не ме интересува.

И те така
Поздрави
Митко
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

е добро утро, ква стана тя сега - законите на физиката на реката и у интернет май не са еднакви :lol: :lol: :lol: не били компютри а компоти :lol: :lol: ама то човек кат му е мерак да пише дивотии поводи да иска :!:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от чичо Док »

Jeeves написа:е добро утро, ква стана тя сега - законите на физиката на реката и у интернет май не са еднакви ..
Ти пък, като нищо ще ги обединят, само време малко трябва
:lol: :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”