Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Мите, рибката на клипа не е на суха муха! Рибката е на потъващ шнур и стримеретка.
Да, вярно е, че в началото става дума за суха муха, но във филмчето се говори и за други нещица. По тази причина написах всичко по-горе до тук. Така че, споко. Всичко си е точно. :tup:

Калине, законите на физиката никой не ги пренебрегва. И нищо не се получава без тези закони. Стига да ги прилагаш правилно. А НЕТ-а и физиката също си имат допирните точки. Ама трябва да се чете, както казваш, не отгоре-отгоре и не извадки от контекста. Ако четеш само първата и последната страница на една книга, а средните само ги прелистваш, нито Физиката, нито НЕТ-а ще ти светнат :D . Чети по-внимателно написаното и ще дойде светлината :D :tup: . Не казвай, че една крушка не свети, когато не си намерил ключа за да я запалиш :wink: :tup:

Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Финалните постове са маалко грубички. Съжалявам за тъпия въпрос който зададох.

Поздрави
митко
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от niki23 »

безвъзеловия монтаж с иглата колко трябва да е дебел горната част на лидера, че да мине в шнура. Днес пробвах е един стар лидер, които в дебелата му част май е около 0.5 а в тънката свършваше на 0.16 или 0.18 , но пустия ми лидер не мога да го прокарам в шнура ( шнура 5-6клас) иглата. Изпочупих игли и всичко. Чудя се за друг лидер, с по тъкна най дебела част, но пък да не куца конуса, ако почна с 0.30
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от чичо Док »

niki23 написа:безвъзеловия монтаж с иглата колко трябва да е дебел горната част на лидера, че да мине в шнура. Днес пробвах е един стар лидер, които в дебелата му част май е около 0.5 а в тънката свършваше на 0.16 или 0.18 , но пустия ми лидер не мога да го прокарам в шнура ( шнура 5-6клас) иглата. Изпочупих игли и всичко. Чудя се за друг лидер, с по тъкна най дебела част, но пък да не куца конуса, ако почна с 0.30
Niki привет.
Промуши с иглата повърхността на шнура към 1 см от края му така, че да се покаже връхчето на иглата през края на шнура(т.н. тип на шнура); вземаш лидера и в ухото на иглата промушваш към 2-3 см от към тънката му страна(както казваш 0.16 или 0.18), прегъваш и натискаш с пръсти преминалата тънка част от лидера че да се "пречупи" и да не се изнизва; с клещи или друго хващаш здраво върха на иглата и издърпваш внимателно докато ухото на иглата с промушения лидер от края се допрат до повърхността на шнура; с пръстите на едната ръка стискаш в едно края на шнура заедно с прегънатия промушен лидер през ухото на иглата и в същия момент държейки с клещи върха на иглата рязко издърпваш - през типа на шнура преминава иглата и се показва началото на лидера. Издърпваш лидера постепенно и накрая оставяш към 2 см от бъта(0.50 в случая, и без никакъв проблем и по-дебел)които прецизно изшкурваш; захващаш края на бъта със здрави щипки(кохер, пеан и т.н); капваш върху изшкурената част капка хубаво моментно лепило и в същоя момент държейки шнура от една страна силно дърпаш изнизания лидер от другата; така частта от бъта с лепилото ще премине през типа на шнура, а защипания инструмент ще попречи да се изниже края на лидера. Дърпайки чакаш примерно десетина секунди и освобождаваш инструмента, после внимателно режеш излишната част от бъта която стърчи, с върха на игла капваш много малка капчица лепило на това место и това е. За да не прави чупка лидра спрямо шнура на това место аз го обмоавам тънко с конец и после с ув лак става идеално. Обикновено ако направиш всичко както трябва един лидер държи дълго време. Като се износи тънката част, но е запазен конуса на лидера, вързваш парче да речем 0.18 моно и за него типета в дължини според мухите които ще замяташ и кастинга ти.
Успех!

п.с.1 виж как съм се опитал със снимки да покажа горенаписаното
http://lurebg.com/FlyFishing/Praktika/L ... r_Glue.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
п.с.2 много по-лесно става когато се източи ухото на неголяма игла, острието на иглата се захване в някаква клема за да се държи здраво с пръсти, със заостреното ухо се промушва през началото на шнура като се пробожда повърхността му към сантиметър нагоре. Така се подава направо ухото, нанизва се малко от тънкия край на лидера, дърпа се иглата, изнизва се лидера напред и т.н.

п.с.3 някъде бях чел, че дебелината на бъта на лидера е добре да е 60-70% от дебелината на типа на шнура. лично за 4 клас шнурове с които ловя ползвам лидери с бът 0.50 - 0.52 и съм доволен как обръщат.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

Колега, 0.50 влиза във абсолютно сякъв размер шнур (стига да е от брейд и пластмаса), вкарва се от към тънкия край и го изтегляш целия през дупката, на Доки на картинките се вижда, с по-тънка игла е по-лесно (това последното е с уговорката че аз вкарвам иглата откъм ухото и с него пробивам дупката :wink: )
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Росен »

Снимките от линка са на 2-ри клас шнур със съвсем нормален лидер:

http://flyfishing.iantra.com/fly-fishin ... connection

П.П. Няколко страници от тази тема могат спокойно да бъдат изтрити, за да не се пускат начинаещи риболовци с муха и шнур по подобни плоскости като риболов с муха вързана на шнура, риболов на суха муха с лидер 4 метра 0.16 и т.н.
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

е айде сега ше трием, нека да са наясно драгите зрители отрано кат понатрупат 50 години стаж кви нинджи ше станат :lol: :lol: :lol:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Росен написа:....................................
......................................................................

П.П. Няколко страници от тази тема могат спокойно да бъдат изтрити, за да не се пускат начинаещи риболовци с муха и шнур по подобни плоскости като риболов с муха вързана на шнура, риболов на суха муха с лидер 4 метра 0.16 и т.н.
Привет Росене.
Преди да използваш гумичката, прочети внимателно, ама много внимателно темата, към която пускам линк. Темата е от далечната 2009 г. Ама добре прочети всеки пост! Там ще намериш отговори за всичко онова, което тук, в тази тема ти се струва странно и некоректно. Ама това, че на теб нещата ти изглеждат странни, невъзможни и некоректни, това си е твое мнение. Аз лично приемам всяко мнение, дори и да не ми харесва, дори и да не съм съгласен. Просто не сме еднакви и не мислим еднакво. Всеки си има своята истина и своите методи. Това не ги прави по-лоши или по-добри (методите). Ако нещо ти пасва, ако си го усвоил, значи за теб си е ОК. Ако на някой друг нещо му пасва, ако си го е усвоил, занчи при него нещата също са си ОК. Това не е основание да се заклеймява нечие мнение!

Гумичката: Гумичката е полезна, когато се намеси грубостта, обидата и етиката. Всички други случаи, когато няма обида, грубо отношение или заиграване с човешкото достойнство не са елементи, които трябва да се трият.

Не е недъг да си по-различен в мисленето. Не е проблем и да сме различни. Проблемът идва, когато не търпим чуждото мнение. Не казвам да го приемем чуждото мнение! Казвам, когато не го търпим.

Искрено се надявам да изчетеш внимателно тази тема, ама от край до край:
http://flyfisherman-bg.com/forum/viewto ... ?f=7&t=542

После, ако искаш сподели вижданията си за дългите (или къси) монофили. Сравни и това, което е написано в тази тема с онова, което го има в другата тема, която ти препоръчвам.
Решението си е твое, дали да го направиш или не. Ти решаваш.

Между другото не видях в тази тема нищо от теб като коментар (положителен или отрицателен), не видях да си написал нещо по въпроса на Митко, не видях нищо, какво мислиш за дългите или късите лидери от монофил, не прочетох твоите аргументи ЗА или ПРОТИВ.

Гумичката ...... това го прочетох.

С уважение към теб. Жив и здрав. :tup:
Миро
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от чичо Док »

Миро, човек трябва да се усеща щото то търпение, то толерантност ама количеството в един момент надскача качеството, ако ме разбираш. :!: .
Всичко има граница и Росен е повече от прав за подвеждането на начинаещи в мухаренето с небивалиците които се натвориха тук в темата, а и в други теми.
Ся, верно форумите са за отмора, ама кога фантазиите станат за някои реалност почва да избива на хорор мухарство :lol: :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Док, много ми е интересно, ако малко се върнем в годините назад, когато нямаше мухарки (поне у нас бяха малко познати), когато малкото мухари се брояха на пръстите на едната ръка човешка, как сте мяткали бе хора? С шнурове? Тогава, когато нямаше интернет?

И що е то мухарлък? Скъп гащеризон, скъпа бланка от бамбук, скъпи обувки найси екстра марка, макара Харди, щото ако не е, то не си мухар, шнурове за по 100-150 лв, по три мухарки на ряката, че с една е трудно - така де, за всеки случай и за всяка ситуация по една да има? Мазила, кепове, ролки с типети, кохери като езици на камбана тракат по скъпите елеци, модни полар очила и всичко туй накичено по нежното тяло на човека с мухарката - за да има самочувствие. Че то другото не е мухарлък, ако не си в крак с модата.
Ами някои така разбират мухарлъка. :wink:

Интересно ми е, кога за първи път всички, които казвате, че съм написал небивалици сте закачили коничен лидер? Коя година? Щото аз за първи път сложих коничен лидер през 2008 г.Твърде късно имам предвид. Преди това съм си ги мяткал мушетата само с монофил. И сега пак си ги мяткам с монофилче в повечето случаи. И това, че използвам монофил (което е много подвеждащо за начинаещите :wink: ) не се харесва на някои.

Кое прави вашето - истина, а моето - небивалици?
И кой определя - това е правилно - това не е, това е небивалица - това не е?
Само и единствено РИБИТЕ.

Уважавам ви всички. От теб Док съм научил доста. Много съм научил и от Стоян Филипов. Някои нещица научих и от Росен. От д-р Косьо също научих доста.
Това обаче не означава, че всичко съм приел и всичко за мен е така. Мое право е да мисля различно, или да мисля като всеки един от вас. А това е право на всеки един, пишещ във всеки един форум.

Накрая, като говорите за подвеждане, хайде кажи ми според теб, с какво подвеждам начинаещите? Конкретно от всичко това, което съм написал? Ами ако и ти си припомниш горецитираната за Роската тема, в която и вие сте писали, кое е различното от това което написах? Кое е невярното?
За късата нимфа? - защо не ме поправите?
За това, че при къса нимфа шнурът почти не се вади, а раяботи само върхът на бланката и лидера, а шнурът се явява само пълнеж? Защо не ме поправите, а ме оставяте да подвеждам?
За дългия лидер (4.5 монофил + 0.6-1.00 м повод) за язовир и за дълбочина над 6 метра (10 метра)? Защо не ме поправите?
За използването на монофил при мухарене на нимфа или стример? Защо не ме поправите? Ами аз си ловкам и така. За вас не знам. Това вие можете да го кажете.

Та стига. Ясна е работата за мен. Няма да давам повече акъл нито на Вас, нито на начинаещите. Спете спокойно.

Поклон пред големите. Бъдете живи и здрави и не забравяйте как сте започнали с мухарлъка.

Стани Мънков за съжаление е много прав за нещо, което ми написа. Ама много е прав.

Правете каквото искате с мненията ми и темите ми. Ако искате трийте, ако искате оставяйте.
За себе си аз си ги знам нещата до толкова, до колкото да изпитвам пълното удоволствие от мухарския риболов. В крайна сметка, ловя си по своите начини. А рибите не ми ги закачате на мухата Вие :tup:

Живи и здрави момчета и бъдете по-отворени и по-доверчиви към чуждите мнения. Не всичко ще ви харесва в този живот. Нека всеки да го прави така, както го разбира и както го може.

Поздрави и наздраве за всички :tup: :fish15:
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

Док няма лошо от малко философия в рибарлъка, тук сме все възрастни хора с глави на раменете и всеки може да си намери нещо полезно между редовете без нужда от редакторска намеса, така мисля аз :roll:
Пък ако някой пробва на реката каквото е прочел / видял, както направи колегата, значи има полза от драсканиците :!:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Росен »

Нямам гумичка отдавна, не мисля и да имам отново, а и преди не я използвах.
Тази тема е направена "важна тема" и е закачена отгоре точно защото преди време е било преценено, че има нужда от нея за начинаещи риболовци. Не смятам, че последните няколко страници има нужда да стоят в нея. Това би означавало например темата с насекомите на Док, която също е направена "важна" да я напълня с размисли, страсти и снимки на морския соленоводен кадис и да убеждавам начинаещите колко огромно за рибите е значението на неговия хач, как се имитира и как се лови в морето с него (по аналогия на не-знам-колко-си-метровия 0,16-0,18-0,20-0,25 лидер и сухата муха).
Иначе във всяка една друга тема всеки може да си твори, пише, снима, обсъжда абсолютно всичко - в този форум нещата от повече от 10 години си се регулират винаги сами. За важните теми обаче си имам мнение, нормално е то да е различно - просто не смятам, че е допустимо да се заблуждават начинаещите в хобито.

Поздрави!
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от чичо Док »

Jeeves написа:Док няма лошо от малко философия в рибарлъка, тук сме все възрастни хора с глави на раменете и всеки може да си намери нещо полезно между редовете без нужда от редакторска намеса, така мисля аз :roll:
Пък ако някой пробва на реката каквото е прочел / видял, както направи колегата, значи има полза от драсканиците :!:
Да, съгласен! Наистина се радвам как колегата разбра за лидера по по-трудния начин, но пък това е бил пътя и на много от нас :D

Просто изказах мнение единствено за евентуалното объркване на сега прохождащите четейки някои от безкрайните "новооткрития" из форума.
Иначе нищо лично, здраве и просперитет на всеки както го разбира и си го избира :tup:

п.п. Хубавото оборудване единствено помага за комфорта на реката, и отричането му(подигравките) е сиромахомилство което не е в полза на никого..
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jazzmena »

Позволете и аз да вметна едно мнение, че зачетох и ми стана интересно. Миро извинявай, но не може навсякъде да слагаш някакви постове по една страница всеки. Много се затруднявам да прочета един такъв от край до край и да го разбера, камо ли всичките. Представи си само как ще се почувства един новобранец дето си няма представа за какво иде реч. Ето ти примера с Митко. Той се е запалил, идва, почва да чете и от време на време пита.

Иска отговори на въпросите си и ако му кажеш "..може и така и онака според зависи", това не е никакъв полезен отговор. Това е объркване само. Затова напълно подкрепям мнението, че такива важни теми трябва да са кратки и ясни и в тях да се дава сбито есенцията, а не да се разсъждава за частни случаи и отклонения.

По този начин всеки който търси информация може да си я намери - синтезирана и най-важното.

.....
Иначе по темата може да обясняваме много надълго кое е правилно и кое не, кое как се прави или не... но нека е в друга не "важна" тема. Мога и да обясня какво му се получи на колегата с кастинга на сухата муха (видя се ясно няколко пъти).... и как всеки може да стиге до истината след години проби и грешки... но нали все пак идеята на форума е да се предаде опита и новите по-бързо да се приобщят..

Баси то и моя пост стана ферман :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”