Belt - малките полезности

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Belt - малките полезности

Мнение от D-r Kosio »

Мммммм да.а…
Първо си мислих дали да изровя всичко най-професинолно по темата..от любопитство. Стигнах, между другото, и до много интересна дисертация:….едни миографии, едни датчици едни схеми кой мускул колко се натоварвал в коя позиция... страшна работа. После пък ги стимулрали с разни тоци за да го изправят. И като изправели човека изведнъж му олеквало.
Изводът беше, че ако човек е с правилна стойка и е прав, мускулите се натоварват най-малко. После се отказах. От форумния ми опит знам, че такъв подход никога не е довеждал до нещо добро.Така или иначе всеки ще си държи на своето и резултатът е просто загуба на контакт. После си помислих, че ще е по-добре малко да разчистя темата от към насложените допълнителни изкривяващи фактори..и “пипера” на Вертус ;-) И от това се отказах..
После свалих двайсетина снимки на всякакви видове колани- с описанията им цените им и най-вече отзивите на ползвалите ги. По специално в риболова – особено Флайфишинга, за което всъщност иде реч! Оказа се бездна от информация и то точно по описания проблем – дискомфорт и болки в кръста в края на риболовния ден. И то все от положителни, макар в различна степен на положителност. Модели на колани - дал Господ. Кои по-твърди, кои по-меки, кои просто колани. Не намерих и един отзив в който да е написано, че са „ едно голямо нищо”. Нещо повече подобни колани се произвеждат и продават от реномирани производители на специализирани риболовни аксесоари под фирмено то им лого – Симмс,Орвис,Кабелас,Аирфло…в това число и такива,произведени по препоръка и консултации от медици! Пишат си го самите фирми -гордо! Справка и сами може да си направите.
Това, което съм показал е просто един ъпгрейднат вариант, който не се вписва „чисто„ в горната класификация..,но от това по никой начин не следва заключението за „нищо”-то!
Тъй като имам преки впечатления от употребата му си позволявам да ги споделя.
Болки – много, различни и с различна етиология. Механизма по който се получават болките, в интерес на истината, не е категорично изяснен, включително и в специализираната литература! В нея предимно се тълкуват налични промени в костната система – и от там болка! Това от което аз лично се оплаквам не е костна болка, а мускулен дискомфорт от трайното стоящо положение при многочасов / 12 и повече часов/ еднодневен или дву-тридневен риболов! По един и същи начин, на едно и също място, в края на риболовния ден. Особено след като се кача на колата и още час-два седя в принудително, макар и друго, положение - на шофьор. Говоря за мускули..,а не за увредени или разместени кости, прешлени, сухожилия и т.н. където наистина се изискват сложни, ригидни конструкци…почти екзосклет! Все пак говорим за „относително” здрави хора ;-) и се предполага,че ако не главата ;-) поне костите и ставите са им у ред за да се заврат у ряката! :-)
„Болката в кръста” се провокира от различни причини.. Говоря конкретно за тази от еднотипно, постоянно многочасово,коригиране на изправения стоеж при който мускулите извършват съкращения почти без да си изменят дължината.Постоянни еднотипни микродвижения в твърде различен режим от дните в които не сме на риболов. Т.е. принуждаваме цялата мускулатура да прави нетипични за нея неща с голяма интензивност и постоянство при относително малката им подготвеност точно за това. Вероятно в по-млада възраст работят компенсиращи механизми, при което тези симптоми или ги няма или просто не ги усещаме и осъзнаваме. Явно е, че тези механизми при някои от нас вече не работят пълноценно! ;-(
Въпросният колан / не е кой знае колко по-различен от гореописаните!/ Определено дава комфорт! В коя точно брънка от механизмите се намесва, честно казано ме интересува повече от любопитство,отколкото по същество.
По-важното е, че „нищото” , освен "гъбички и екземи" :D , ми дава още един риболовен ден! ;-)
Аватар
dimadoctor
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Яну 16, 2006 21:20
Местоположение: Södermanland, Sverige
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Belt - малките полезности

Мнение от dimadoctor »

Съгласен съм с д-р Косьо, че всеки , коийто чувства облекчение от тези колани- нека си ги носи. Относно функцията на коланите....Коланът няма как да укрепи прешлените и да предпази от образуването на дискова херния, защото не е в директен контакт с гръбначния стълб, една много сложна и динамична структура. Много често когато се каже " имам проблеми с кръста"- никой, дори и лекарите не винаги са наясно какво точно лекуват. Това може да е дискова херния, мускулни болки, спондилоартроза, сегментна нестабилност, стеноза и др. В някои случаи едно външно укрепване може да помогне, преди всичко при мускулни болки или нестабилност. Ама хайде стига толкова, че много ще стане професионална и отегчителна темата....
Аватар
GoroG
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 17:56
Риболов: Само и единствено мухарски риболов! ;-)
Местоположение: София

Re: Belt - малките полезности

Мнение от GoroG »

Все пак, ако някой го интересува този колан, днес го видях в Lidl там струва 11 лв.
Аз лично си взех нещо подобно от Зиги и съм изключително доволен. По-скоро това което имам е с укрепваща функция. Разбира се, първия път когато го сложих така го стегнах, че едва издържах и 2 часа :shock: ... е дойде ми после акъла (или поне така си мисля) :D
Нося го вместо колан, върху гащеризона и на него има възможност да се закачат разни джаджи.
stefan_ss

Re: Belt - малките полезности

Мнение от stefan_ss »

А защо просто не си купите по един космо-диск,и да спрете да занимавате форума с глупости ?!?
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Belt - малките полезности

Мнение от Jeeves »

ако не го продават у лидл аз му немам доверие :lol: :lol: :lol: :lol:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Belt - малките полезности

Мнение от jagger1 »

stefan_ss написа:А защо просто не си купите по един космо-диск,и да спрете да занимавате форума с глупости ?!?
Колега, не всички теми във форумите са пуснати само за теб. Просто не влизай в темата, не чети и не пиши, щом не ти харесва. Така и спамът ще е по-малко. А космодиска няма нищо общо, ама нищо общо със въпросните колани. А и никъде не е написано в началото на темата, че са медицински колани. А никой не е задължен да го купува и ползва. Авторът сподели инфо и мнение. Аз споделих инфо и мнение. Ти с нищо не си ни длъжен, нито ние на теб. Пасувай темата, щом не е полезна за теб.
Остани си със здраве.
Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Belt - малките полезности

Мнение от jagger1 »

Привет.
Преди няколко дни реших да пообиколя няколко магазина с евтенийки. Отдавна не бях ходил по магазините. Та в един от магазините попаднах на една полезна за мен вещ за мухарлъка, която незабавно беше заприходена. Евтино, полезно и удобно решение за някои двеболийки, които трябва винаги да са ми под ръка, държейки мухарката. А бе, на мен все не ми достигат джобове, та реших да си добавя още две малки джобчета - едно на дясната китка и едно на лявата китка.

Ето за какво става дума:
Изображение

Изображение

Ефтинджос (около 5 лева за двете), че чак съжалявам, че не си взех и две за резерва :( .
Изработено е от нещо като неопрен. Много удобно застава на китките. Може да се намери по спортните магазини (има и модел за краката) където се продават стоки за велосипедисти.

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Belt - малките полезности

Мнение от jagger1 »

Още едни джаджи, които се оказаха много полезни за стойки, при заснемане на мушета.
Това са щипки за коса (шнолички). За символични пари са просто незаменими. С една кутийка щипки може да презентирате за снимки доста мушета (12 бройки в опаковка). Чудесно де справят за мухи до #8 max. За по-големите, зависи от баланса на мухата. Опорната им площ е малка за по-големи мухи. Ако се доработят със солидна основа - стават и за по-големи стримери за презентация.
Ето ги в оригиналната опаковка:
Изображение

Ето ги без опаковка:
Изображение

Ето ги и като щипки за презентация:
Изображение

Намират се по магазините за козметика, магазините за левче или Jumbo магазините.
Цената им варира между 0.80 лв./опаковка и 2.00 лв./ опаковка, в зависимост от магазина и бройките в опаковката.

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Belt - малките полезности

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.
Темичката е добра, но нещо замря.
Иска ми се малко да я поразширя - мисля, че Косьо няма да има нещо против. Важното е да е полезно.

Та от доста време се ровя по сайтовете за спираловидни шнурчета, с които да си закачам джаджите по скромното елече - някакво китайче, но ми е много удобно и си го обичам. Търсих си и спираловиден шнур за кепа, който да се разпъва в диапазона - max. 0.90 - 1.20 м.
Намирам, но или дължината е малка, или е много голяма (намерих и до 7 метра :D ), или цената не ме устройва, или цената е добра, но таксата за доставка е почти двойна, да не казвам и петторна, или го няма в наличност (ако е изгодно), или не се доставя до БГ. А бе, много съм капризен :oops: :evil: :D .

До сега ползвах за кепа един шнур от телефонен кабел, който обаче не се държи много добре през лятото на свиваемост. Много провисва при жегите. После се възстановява, ама бавно. А бе, върши ми работа, ама ще го сменям. Намерих си вече това, което искам - само остава да си го заявя от китайците и да чакам да пристигне (около 2 месеца :( ).
Малките шнурчета обаче не ги намирам (разпънати до към 0.50м - 0.60 м. и тънки, с малък диаметър).

Та докато чакам да се натуткам и да си заявя шнура за кепа, попаднах случайно на нещо от левче-магазин. Едни спираловидни шнурчета за пристягане на коса (по 50 ст./броя).
Ето за това говоря:
Изображение

Заприходих си и 4 ключодържателя, с подходящ размер на присъединителните (по 45 ст./броя):
Изображение

Или общо за един комплект шнурче се получи баснословната сума от:
спираловиден шнур за коса 45 ст.+ключодуржач 50 ст.= 95 ст.
Цели 95 ст.!!! Ужас :lol: :lol: :lol:

Последва монтажът:
1. Срязах спираловидното шнурче за коса в мястото на спойката:
Изображение

2. Отделих отделните елементи на ключодържача - направо го партчладосах:
Изображение

3. Изградих концепцията (малеее...как само звучи):
Изображение

4. И накрая, след като направих направих няколко мухарски вързвания на отделните елементи и покрих възлите с термо шлаух, получих това:

Изображение

И в серия (голям и 2 малки):
Изображение

Малките:
max. дължина на разтягане - 0.55 м.

Големият (телефонен кабел за слушалка):
max. дължина в разтегнато състояние - 1.20 м.

После си сипах една биричка за здравето на всички Вас.
Поздрави.
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Belt - малките полезности

Мнение от майсторчетоСтрахил »

Както винаги ,цар си на импровизирането :tup:
п.п.И аз като теб си купих едни карабинки за стотинки ,но се оказаха от някакъв крехък "цам" и като махах халките ,и хайде на парчета.След това попаднах на една стара дамска чанта на съпругата и повлякох карабинките :D
живей докато можеш
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”