Индикатор на кълване (Strike indicator)

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Митиото, ако го приемеш като странен риболов на плувка, извършен със странна плувка и със странна примамка, както и със странни такъми - може и да се оприличи на такъв с малко повече въображение (като риболов на плувка).

Ако визираш само и единствно описанието за използването на страйк индикатора съвместно с плувка (там направих едно отклонение от замисъла и тематиката за мухарския риболов) - да, описания метод е нестандартен за риболов на плувка, но като такъв го използвам само за определени ситуации, описани по-горе.

Моля мухарите да ме извинят за отклоненията от темата, но просто споменах и за едно друго предназначение на страйк индикаторчетата. Мисля, че не е лошо да се знае.

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Продължавам със серията индикатори от микропорест материал.
Едно много лесно за изпълнение индикаторче, както в домашни условия, така и на самия водоем.

Необходимите материали са:
1. Лентичка микропорест материал.
2. Едно малко шлаухче с диаметър 3 мм или 4 мм и с дължина около 5-6 мм.
3. Парче здрав конец - може и влакно (около 20 см. дължина)

На снимките, в ролята на лидер съм използвал един червен конец за по-добра видимост на снимките. Свободният край на конеца (среза) означава страната на лидера от към повода. Съответно - неотрязаният край сочи към шнура.

Материалите:
Изображение

Монтажът:

1. Нанизваме шлаухчето на лидера.
Изображение

2. Сгъваме помощният конец на две и в клупчето прекарваме микропорестата лентичка.
Изображение

3. Прекарваме помощният конец през шлаухчето, което вече е нанизано на лидера. Посоката на прекарване на помощния конец е от страната на шнура към страната на повода.
Изображение

4. Центрираме помощният конец в средата на микропорестата лентичка и издърпваме конеца в посока към повода. Микропорестата лентичка трябва да излезе в сгънато на две положение от другата страна на шлаухчето с малко наддаване от около 2-3 мм.
Изображение

5. Изваждаме помощният конец.
Изображение

6. Връщаме микропорестата лентичка до изравняването й с челото на шлаухчето.
Монтажът е завършен.
Изображение

Следва:
- Регулиране на положението на индикатора върху лидера чрез приплъзването му. Микропорестият материал трябва да осигурява добро притискане на лидера между шлаучето и материала, за да задържа добре позицията на индикатора по време на замятане или придърпване.
- Регулираме дължината на индикаторните пера. Чрез скъсяване - според теглото на използваната нимфа.

Поздрави.
Р
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от stoyan filipov »

Миро ето едно много добро решение на фиксиране на плувката :D показано от Баѝ Ради
Много хубави плуфчета(индикатори) си навързал,много ми харесаха!



Поздрави.
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Благодаря Стояне.
Дали са хубави не знам, но вършат добра работа. Поне за мен. Наблягам предимно на пенестите материали за индикаторчета, защото този начин на закрепване лично за мен е най-удачен и не деформира лидерите. А и лесно се правят. А и добре държат нимфите. И най-вече - не потъват след няколко намокряния :D .
А това на Ради е същото, като мойто - първото клипче в темата, но е изпълнено много по-финно от моето. Хареса ми. Иначе принципът е един и същ, монтажът също. Ради винаги си ги изпипва добре нещата.
Специални поздрави за Ради.
Поздрави и на теб Стояне.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Да пораздвижа малко темата с еднин индикатор-муха.

На предната страница бях показал още няколко подобни, за които е характерно допълнителното задно ухо. Ухото служи за блокиране на индикатора (мухата) върху лидера или типета (при по-дълги типети. Монтажът е безвъзлов и позволява плъзгането на индикатора по линията във всеки един момент за реглаж на разстоянието до нимфата (нимфите). Има отлична видимост. След прекарване на монофила през ухото на куката (от горе надолу, гледано спрямо острието на куката), обърнете внимание, че монофила минава нагоре - над тялото на куката и под микропорестата гума, след което се вкарва в задното ухо пак отгоре надолу. По този начин се получава затягането на индикатора и фиксирането му върху монофила в исканата позиция. За фиксирането спомага и триенето на монофила при допира му в микропорестата гума.

Стъпка по стъпка, материалите и монтажа на индикатора - в клипчето:
Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от dunavski »

Снощи преглеждах темите в подфорума и попаднах на тази тема. Малко старичка, но реших, че можем отупаме прахта от темата тъй темата за индикаторите при мухарския риболов е интересна и доста дискутирана. Аз основно ползвам едни индикатори на Airflo казват се Airlock. Представляват пластмасово балонче с винт отдолу чрез, който се закача за лидера. Лесно се слага, маха и се регулира дълбочината. Ползвам ги при риболов на бъзъри тъй като мога прецизно да контролирам дълбочината и скоростта на мухите.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Cougar »

Да, стара тема. Индикатора може да има някаква полза при ловене в езеро напролет с имитация на ларви които стоят неподвижно, но общо взето е ненужен. Шнура е достатъчен индикатор за това че е взело нещо.

В крайна сметка е въпрос на решение дали да се лови на плувка или с муха.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от dunavski »

Cougar написа:Да, стара тема. Индикатора може да има някаква полза при ловене в езеро напролет с имитация на ларви които стоят неподвижно, но общо взето е ненужен. Шнура е достатъчен индикатор за това че е взело нещо.

В крайна сметка е въпрос на решение дали да се лови на плувка или с муха.
Аз не смятам, че полването на индикатор е риболов на плувка защото ако се замислиш самото ползване на плуващт шнур е риболов на "плувка" и кълването на рибата се вижда много преди да го почустваш на шнура. Ползването на индикатор и директният нимфинг си имат своите предимства и недостатъци и аз не бих отрекъл едното или другото. Изглежда, че в Северна Америка този метод е доста по-разпространен и някои топ мухари редовно си го ползват.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Cougar »

dunavski написа:
Cougar написа:Изглежда, че в Северна Америка този метод е доста по-разпространен и някои топ мухари редовно си го ползват.
Тук метода се счита за противоречив, особенно при ползване в река. За езеро има предимства защото индикатора фиксира нимфата на една дълбочина и вятъра после я вдига и пуска надолу, привличайки рибите. Разрешен метод е и всеки може да лови както желае.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от dunavski »

Cougar написа:Тук метода се счита за противоречив, особенно при ползване в река. За езеро има предимства защото индикатора фиксира нимфата на една дълбочина и вятъра после я вдига и пуска надолу, привличайки рибите. Разрешен метод е и всеки може да лови както желае.
Ако говориш от гледна точка на пуризма и дали това е риболов на муха или не искам да вметна, че в началото на 20в в Англия е имало спор между сухите мухари и нимфистите. Стигнали до извода, че риболова на нимфа е не етичен риболов на муха,че даже са го забранили на някои реки, а днес това е стандартен подход. Та искам да кажа, че всеки метод си има време и място.
Ето един клип на Кели Галъп за дроп-шот нимфинг. Един от моите любими мухари и долу горе от твоя регион.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

dunavski с каква линия и какъв индикатор би ловил на широка с кристална вода река с дълбочина навсякъде под метър ? И дали некъв индикатор е единствено сигнализатор за кълването?
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от dunavski »

чичо Док написа: dunavski с каква линия и какъв индикатор би ловил на широка с кристална вода река с дълбочина навсякъде под метър ? И дали некъв индикатор е единствено сигнализатор за кълването?
Незнам. Аз ловя предимно на резервоари и намам опит с широки реки с кристално чиста вода и дълбочини под метър. :roll:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Cougar »

dunavski написа:
Cougar написа: Един от моите любими мухари и долу горе от твоя регион.
Дунавски, аз не защитавам нищо и се извинявам ако мнението ми те е засегнало с нещо. Изразих мнение на база на моя опит.
Като гледам намека че индикатора е плувка е пуснат в тази тема преди мен от участник от твоя регион. :D

Както писах и както и ти си отбелязал, шнура може да се гледа като една голяма плувка защото показва вземанията. Но трябва да се направи едно голямо уточнение, че това не е чак толкова лесно за човек без опит. Трябва да знаеш как ти е линията под водата и къде да гледаш и за какво да гледаш. Това е доста по-различно от наблюдаването на едно оранжево топче дали ще потъне или не. По тази причина голяма част от ловящите с муха виждат индиакторите като средство да се улесни и опрости този вид риболов и намали предизвикателството в него. Мислят че ловящите с индикатор имат целта да хванат повече риби, а не чак толкова да си поставят спортно предизвикателство.

П.С. Видях последния ти пост. Да, за езера и язовири и ловене с нимфи, индикатора има предимство и място. Успех!
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от dunavski »

Cougar написа:Дунавски, аз не защитавам нищо и се извинявам ако мнението ми те е засегнало с нещо.
Да съгласен съм, но индикатора не само показва кълването, но също така ти дава опциата да презентираш нимфите на различна дълбочина във водния стълб докато с директния нимфинг мухите ти лежат на почти еднаква дълбочина. В този ред на мисли аз ползвам индикатор не толкова да видя кога ми кълве рибата, а по-скоро зада регулирам дълбочината на мухите. Ако индикатора толкова ви пречи можем да го заменим с новозеландски монтаж или системата хопър-дропър ........ това не е ли същото?

п.п. Не съм от хората които се засягат лесно защото в крайна сметка всяко мение е лична преспектива.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

dunavski написа:...докато с директния нимфинг мухите ти лежат на почти еднаква дълбочина.
Това не е верно! Говоря за риболов на река, не на езеро. Има техника само с шнура да управляваш потъването или изкачването на нимфата във водния слой без да отлепяш шнура от водата. Също в дадена ситуация се ползва индикатор с типет доста по-дълъг от дълбочината, ерго индикатора не само ограничава дълбочината или индикира вземането, и не винаги е топче за пингпонг или неква чепка синтетика ..
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”