Индикатор на кълване (Strike indicator)

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Привет.
Откривам тази тема с цел, да споделим различни варианти на индикатори на кълването (Strike indikators) в една обща тема.
В тази тема е добре да се сподели опитът и видовете индикатори, които използваме, както и поетапната изработка на различните видове и начинът им на монтаж.
Мисля, че темата ще е полезна за всеки мухар, независимо дали е начинаещ или напреднал.

Като за начало, аз ще опиша един индикатор, който сам си правя.
Индикатор от микропореста гума (или изкуствена пяна) - тръбен вариант 1.

Този индикатор има следните предимства:
1. Изработва се от леснодостъпни материали: микропореста гума, пластмасова тръбичка (аз използвам тръбичка от тампони за почистване на уши) и ластик.
2. Лесен монтаж.
3. Допуска плавна регулировка по цялата дължина на лидера във всеки един момент с леко придърпване на индикатора по лидера.
4. Добра плаваемост и видимост - в зависимост от използвания материал.
5. Няма пречупване на лидера - безвъзлов монтаж. Това е може би най-голямото предимство.
6. Лесна изработка, дори и на място - на водоема.
7. Допуска всякакви интерпретации по отношение на дизайна - трябва ви само въображение и малко мерак. Може да бъде оформен от парче паралелепипед - до сложна муха, вързана на тръбичка.
7. Без пари.

Недостатъци:
1. Ако рибата атакува индикатора - геле :D .
2. Ако някое щукле атакува индикатора - и геле и скъсена линия :D .

Други недостатъци за мен няма. Това е индикаторът, който аз използвам най-често в различни десени и дизайн.

Ето го поетапно как си го изработвам и как го монтирам на линията (в клипа, накрая е показан и вариант на гъсеничка):
Ще пусна поетапно по-нататък и други варианти (с прежда, с гумени О-пръстенчета, сухи мухи - индикатори, мухи-индикатори от микропорест материал, тип плувка и т.н.), както и начините им на монтаж.

За сега - толкова. Хайде, че биричката ми изстина :D - ивинявам се - стопли се :( .

Надявам се и вие да споделяте вашите творения и опит.

Поздрави и наздраве.
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Още един тръбен индикатор, изработен по показаната по-горе схема. Примерно изпълнение като дизайн, с подобрена аеродинамика при кастинг. Размерите могат да варират според индивидуалните виждания и решения на риболовеца. Дизайнът - също.

Монтажът на индикатора върху риболовната линия се извършва по описания по-горе в клипа начин.

Изображение

Поздрави.
piletooo
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2012 14:40
Риболов: Риболов с изкуствена муха и шнур.

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от piletooo »

Здравейте!

Ползвал съм индикатори от балса(грубички са и много цопкат, което според мен е проблем на по-тънка вода) и едни така наречените "пурички"(от лек материал, не знам какъв точно, имаше ги в оранжев и жълто-зелен цвят). Изхождайки от скромния ми опит, смея да твърдя, че индикатора, който ще се ползва при риболов на нимфа трябва да е доста лекичък, фин и да носи разбира се.Та съм си навил на пръста да пробвам това :arrow: http://globalflyfisher.com/fishbetter/indicators/" onclick="window.open(this.href);return false;

Доста лекичко е, мноого фино се полага врез водата и се вижда много добре. Е, разбира се мяза малко и на изк. муха та може да имате удар от риби при вдигания. Ринговете, които са ви необходими се намират из магазините. Другото мисля, че можем да си набавим без много усилия. Дано съм бил полезен. :)
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Искаше ми се да отделя още време на индикаторите от изкуствена пяна, но понеже нещата тръгнаха към преждите, ще пусна един лесен за изпълнение вариант (не съм го измислил аз), но изработен с О-пръстен, който за много колеги е трудно да се намери като размер отделно. А решението е толкова близко до всеки - само на една ръка разстояние. Рингчето, или както му казваме на български - О-пръстенчето съм показал в клипа от къде можете да си го доставите. Нещо повече: В същия елемент, от който се сваля О-пръстенчето на клипа има още едно (по-малко по размер пръстенче вградено в дюзата). На клипа е показано само едното (по-голямото).

Един от най-разпространените и лесни за изпълнение индикатори е индикаторът от полипропиленова прежда, използвана за така наречените блоб мухички. Предимството на тази прежда е, че е иработена от много тънки и еластични фибри, които запазват много добре обема си във вода. Благодарение на финната си структура, тази прежда задържа по-дълго време въздуха между отделните фибри. Желателно е, предварително преждата да се обработи с флотант преди употреба на индикатора.

Предимствата на този тип индикатори е, че са леки, не предизвикват плясък във водата при полагане на лидера, сравнено с индикаторите от пяна или сферичните пластмасови индикатори. Препоръчително е използването на този индикатор при езерен риболов и тихи води, или води с много бавно течение.

Недостатъкът им е, че не понасят тежките нимфи. Употребата им е ефективна при риболов на нимфи с размери до #14 на куката или с нимфи, по-малки от този размер. Друг недостатък на индикаторите от прежда се явява непоносимостта им към бурни води и течения и риболов в бързеи.

Аз лично имам още една забележка към този вид индикатор, предвид използването на О-пръстен и начинът на монтаж на този тип индикатори на лидера. Това, което не ми харесва е, че за да се закрепи индикаторът върху лидера, трябва да се пречупи лидера (примка), която не се отразява на здравината му, но при преместване в други зони на прикрепване, лидерът започва да се накъдря. Това е нещото, което не ми допада. Има и друг начин на монтаж: Като се използва допълнително влакно, което се прокарва през О-пръстенчето, а влакното се фиксира към лидера с два стоп възела (преди и след индикатора). По този начин се избягва пречупването на лидера, но при сваляне на индикатора може неволно да го нараним, когато отстраняваме фиксиращите възли.

Иначе, индикаторчето е много добро решение за редица случаи.

Е, пълно щастие няма. По тази причина обаче, има различни видове индикатори, които могат да бъдат подходящи за конкретната ситуация. За тях - по-нататък.

А сега - как си го правя аз и от къде си намирам така дефицитните О-пръстени (рингове) - в клипчето:
Ето още един вариант на индикатор с прежда, но съм го изпълнил в тръбен вариант за закрепване върху лидера:

Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Вързах няколко варианта на индикаторчета от различен тип, които всеки може сам да си изработи, стига да е мераклия:

Един бърз вариант за изработване от синтетична пяна с ухо за прикрепване към лидера:
Изображение

Тип плувка:
Изображение

И три варианта, изпълнени като сухи мухи, с допълнителен монтаж в задната им част на второ ухо за прикрепване към мухарската линия:

1. Гъсеницата на кука #12, право рамо (нормална дължина):
Изображение

2.Един по-сложен вариант, галено наречен от мен "Пухи" на кука #12, право удължено рамо:
Изображение

3. Щръклицата (конската муха) на кука #14, право рамо:
Изображение

Поздрави.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Бат Стан »

Аз откакто съм мухар (2000 г. до наши дни) не съм използвал никога индикатор. Няколко пъти само съм слагал горе суха муха и единия път се получи доста сполучлив излет с кълванета и на нимфата, и на сухата. След това пък направим комбинацията със спинингова въдица и нимфа или стример на линията, която също си лови без индикатор, стига да ползваме цветно влакно.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Още едно моделче на индикатор тип "муха" от микропорест материал - за нимфи до #10.

Изображение

Изображение

Поздрави.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Бат Стан »

Колеги, защо сте изтрили дебата ми с Калин относно използването/неизползването на индикатор при риболов с нимфа? вярно, че не беше съвсем по темата, ама...
Клуб по спортен риболов "Балканка"
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

Бат Стан написа:Колеги, защо сте изтрили дебата ми с Калин относно използването/неизползването на индикатор при риболов с нимфа? вярно, че не беше съвсем по темата, ама...
Сигурно така е преценил админа.
Нищо не мога да ти кажа кой е избърсал постовете ти, не че имаше нещо скандално в тях де.. :D
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от D-r Kosio »

Станиле,
Въпросите ти и концепцията ти бяха наистина по същество! Начинът на излагането беше " на ръба", но за хора, които не знаят, че да се "заядеш" с някого в т.н. "мухарски среди" е повече от обичайно..Калин е известен с оригиналният си изказ и не винаги може да се прецени какво точно стои зад него, (ако не го познаваш)...
Хората са нормални, все пак и "духат кравата като са се парили на млякото.." ;-)

И на мен ми беше интересно..
Тъкмо щях да споделя последният си риболов по Искрецка, при който си бях забравил индикаторите в другото елече..и темата се инвалидизира..
:(
Напиши го пак, моля.
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Бат Стан, и аз нямам представа, защо изчезнаха мненията. Също и на Jeeves. Не намирам нищо в тях (мненията), което е било извън темата. Словореда си е друго нещо, но нямаше нищо, което да е извън закачка или не по темата. Сори. Модовете да кажат.

Иначе Станко, по спомен на предишното ти мнение:
Ще ти кажа, че такива индикаторчета (тръбните с изкуствена пяна) съм използвал и като вариант с по-твежка плувка и лека линия (за риболов на плувка), когато съм искал някаква малко-по-далечна дистанция, но леката плувка ме е ограничавала. За такива случаи съм правил следното:

Описвам линията:

- Основно влакно - 0.12-0.14.
- Монтира се плувка около 2 - 2.5 грама (основно утежнение на плувката) - примерно 2+2 плувка. (която е предвидена за 2 гр. носеща тежест на плувката + до 2 гр. допълнително утежняване на линията). Плувката е монтирана на основното.
- Следва страйк индикатора (на кълване) от тръбния вариант, като подбирам индикатор, който може да носи не повече от 0.5 гр. утежнена линия. Това го правя, за да изхитря линията за по-далечна дистанция, защото се сещаш, че ако на линията сложа 1 гр. допълнителна тежест, при индикатор, който носи максимум до 0.5 гр., то тогава индикаторът ще потъне и се обезмисля. Да, ама аз искам линията ми да е по-тежка, за да постигна с 0.3-0.5 гр. утежняване повече дистанция. Допълнителното тегло го постигам с първата плувка (2+2). Втората (стайк индикаторът) ми служи само за индикиране на кълването. Или, казано с други думи - страйк индикаторът в случая ми се явява основния индикатор.
- Следва повод - 0.08 - 0.10 (на линията - след индикатора).
- следва "примитивна жива нимфа" - само утежнение на куката от 0.2-0.4 гр. плюс някое бяло червейче или мартеница (бял и червен червей). Общото им тегло (утежнението на куката + червейчето) не трябва да надхвърля носимостта на страйк индикатора (0.5 гр.), който е основен индикатор в случая. Задната плувка, пак казвам, служи само като допълнително задно утежнение на линията - за постигане на дистанция.

По този начин, с тази малка хитринка, линия, която нормално би изглеждала: Плувка 0.5 гр., повод 0.08-0.10, утежнение 0.3-0.4 гр. и кука със стръв (бял червей), аз я правя допълнително утежнена с 2,5 грама (допълнителната задна плувка), за да достигна по-голяма дистанция. Задната плувка няма никакво отношение към видимостта и индикацията на кълването. Тя е само допълнителна тежест.

Дистанцията при монтажа между плувката (задна) от 2+2 гр. и страйк индикатора (основен индикатор) от 0.5 гр. е в порядъка на 10-15 см. едно от друго.

Всичко написано по-горе важи за стационарен монтаж на плувката, при който дълбочината, която се постига е максимум 2 метра (фиксирана дълбочина).

За по-големи дълбочини - този вариант не е удачен. Става с друга хитрина, но се обезмисля.

Така че, помисли си върху индикаторите. Много хляб има в тях. :D

Всичко това, което описах по-горе е мой патент, използван многократно в годините (рядко и само при определени условия). Предоставям го безплатно на всички, които искат да опитат. :fish15:

Поздрави.

p.p.: Някой ще попита: Какъв е смисълът на цялата тази галимация?
Отговорът е за друга тема, но има смисъл, когато рибите са решили да се гаврят с риболовеца :mrgreen:
Последно промяна от jagger1 на Пет Апр 05, 2013 16:25, променено общо 2 пъти.
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Jeeves »

Бат Стане, не съм влизал тая седмица че бях на път и съм пропуснал "дебата" :( принципно винаги може едно нещо да го направиш по повече от един начин, за мен лично това не е повод за спорове (аз ловя и по двата начина, а плувките си ги купувам :( )
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Росен »

Аз пък не ловя с плувки, както и не трия мнения - камо ли пък на някой от пишещите в тази тема, най-малкото имам телефоните на почти всички ;)
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Бат Стан »

Изясниха се нещата, админът е преценил, че нещо с Калин сме се позаяли и е изтрил брътвежите ми. Аз съм в грешка, защото темата е за индикаторите, а не дали да ги ползваме или не, за което се извинявам. Това защо някой си смята, че е по-добре да се лови без индикатор, е повод за отваряне на съвсем отделна тема. Сигурен съм, че ще стане интересен дебат. Наслука на всички през уикенда, аз ще ходя на ловя на спининг с муха без индикатор, ако резултатите са интересни ще пусна някоя снимка с репортажче. Сигурен съм, че и д-р Косьо ще разкаже интересни неща за излета, когато си е оставил индикаторите в другия смокинг.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от mitioto »

Извинявам се, че нямах време да прочета всички постове, но това не е ли "почти" като риболов на плувка?! Наистина не съм запознат, за това питам.... :oops:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”