Индикатор на кълване (Strike indicator)

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Привет, момчета.
Прочетах внимателно горните мнения по няколко пъти. Ама дали всеки ги прочете внимателно? Всеки си пише по нещо, захапал по някое изречение от тук-от там и си пише.
Един говори за ВИД индикатор,
друг говори за Приложение на индикатор (някакъв си),
трети говори въобще за индикаторите според собствените си представи, и в частност общото им приложение .....

А темеата е:
ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indikator).
Демек: ВИДОВЕ ИНДИКАТОРИ.

Няма лошо да се опише начинът на приложение на всеки един вид. Няма лошо да се проведе дискусия За или Против конкретен индикатор, НО за конкретен вид приложение.

Четете, ама не виждате голяма част от написаното. Като експресен влак покрай гара Лъкатник :D . А то е написано в повечето мнения.

Написал човека, повторил го, че ползва индикатора за язовир (резервоар) и то конкретен индикатор, ама никой не чете!!! Следва апостроф за бистри и нам какви си кристални и плитки води!!! Пинг понги и какво ли не. Ами къде прочетохте река, или бистра и плитка вода??? И защо се прави връзка между конкретен индикатор тип Топче с условията на бистра, плитка и малка река? Къде е язовир, къде е рекичката? Прави ли се разлика между голяма Хамериканска, малка (около 3 м. широка планинска река) и язовир или езеро? Индикаторът само за индикация ли се използва или и за друга - по-важна цел? Особено при риболов на язовир (езеро)?
Къде прочетохте във всичко написано до тук, че ИНДИКАТОРЪТ е задължителен елемент?

Друго:
Един бил се научил да следи само шнура и да знае къде му е лидера, повода и нимфата под водата, а другите - с индикаторите и представа си нямат. Е, добре де, тук четат и неразбиращи, и начинаещи, и хора, които нямат богатия опит на много от Вас. Те не са се научили (но времето е пред тях) как да разчитат индикациите на кълванетата дори и без индикатор. Те нямат този богат опит. Какво прочетоха в тази тема от всички НАС???

Методи на риболов с изкуствена муха, мухарка и шнур - бол. Еле, пък да не говорим за методи на риболов на река (от поточе до голяма река, от нимфене, през мокротии, през стримеретки, та до суха муха, от мухарене с една муха, до мухарене с три мухи .....), както и за методи на мухарене на язовир, езеро или морски риболов. Невероятна палитра от методи - за всеки един отделен вид мухарски риболов. Да не говорим, че преплитането на двата вида мухарски риболов - на язовир и на река са две съвсем различни неща. Защо постоянно правите връзка между тях?

И когато някой пише нещо или някой коментира нещо, нека преди това да се съобрази с написаното преди това.

Та темата е:
ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indikator).
Демек: ВИДОВЕ ИНДИКАТОРИ.
Няма лошо да се опише начинът на приложение на всеки един вид. Няма лошо да се проведе дискусия За или Против конкретен индикатор, НО за конкретен вид приложение.


Между другото, монтаж на суха, в комбинация с нимфа води ли се за риболов с индикатор? Отговорът го знаете, но ако прочетете пак всичко написано по-горе, ще разберете защо ви питам.

И още нещо:
Сега се замислих, че няма написано нищо за поне две групи индикатори:
- за влакнестите и за
- парафиновите

Христос Воскресе. Нека бъдем здрави, с големи добри сърца, и уважаващи различните мнения. И повече ритъм по водоемите :tup: :fish15:
поздрави на всички. :11:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

Миро, объркАх се от "последни инстанции" с категорични мнения, а на Кугъра рибите само на снимка може да гледаш, па ако щеш го чети .. :lol: :lol: Всеки си има неква истина и си лови с нея, което не отрича останалите, но това не е довод да се пишат крайни неща, точно защото се подвеждат по-незнаещите.
Инак давай, теорията е полезна все в някой момент, както и че мухарството не се измерва само на затворен водоем . Тъкмо снимах някои от моите т.н. индикатори, както и да драсна два три реда кога и как ги ползвам, условия и нимфене без индикатор, същественото значение на построената линия, избор на утежнение на нимфата и т.н, но изглежда няма нужда да внасям ерес в темата ти.
Бъди и ти благословен за светлия ден, но не с голямо сърце щото е патология, акомеразбираш :D :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Док, то и аз се обърквам, ама добре, че още не съм изпаднал в някои невъзвратими здравословни състояния свързани с мисловната дейност :D . А бе забавлявам се на някои сентенции, както вярвам и другите - на мои. :D

Винаги хората оценяват нещо и дават заключенията си според призмата на собствените си знания, виждания и разбирания, според опита си и т.н. Аз лично по тази причина предпочитам да споделям аз как го правя, и да не коментирам правилност, непртавилност, грешност, погрешност, истинност, неистинност. Всеки сам за себе си да преценява. Въздържам се и от оценки, както и от употребата на квалификации. Просто споделям, а дали това е онова, което някой иска да прочете или е това, което му дава отговор - нека всеки сам преценява. Много добре ме разбираш (и не само ти).
А и тук няма моя-твоя тема. Темите са за всички. Който иска - споделя. Ще се радвам да пуснеш това, за което спомена по-горе за индикаторите. А и след като вече си го написал, мисля, че ще е от полза за всички. Просто го пусни. Аз не съм гурото на мухарския свят. Твърде земен съм. Просто трудно съм разбиран като начин на мислене :tup:

На Кугър винаги съм се радвал на репортажите и с интерес съм ги чел. За мен, това, което той споделя е един друг свят, до който аз се докосвам благодарение на него. Благодаря му за това. Ако още веднъж прочетеш написаното от мен, може би ще откриеш и прочита на мислите ми.
Кугър отвори една много добра тема, за която си мисля, че има какво да се сподели от колегите, които са по-навътре в нещата с макарите. Много плезна тема. Мисля си дори, че трябва да бъде изведена като важна - отгоре при важните теми. Но това си е мое мнение. Да, ама активност по нея, поне за сега - нихт. Аз не съм вещ по макарите, но темата ми е интересна. За Вас не знам.

И накрая - Свободата, Санчо ...... и в мисленето, и в споделянето, и в общуването, и в хобито, и в живота на всеки един от Нас. Всеки си има глава на раменете. Да мисли с нея, да анализира, да приема или отрича, но да уважава мнението на другите. Другото е - личен избор.

п.п.: Довечера ще пусна в темата за мухите две чернилки. Едната е онази, която ти ми препоръча (не знаех, че се казва Черния пенил), с леки промени заради материалите, които имам. Другата е мухата, за която говорех аз - подобна е. Искам мнението ти после - без задевки. Наистина го искам. :tup: :11:

Поздрави.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Cougar »

Здравей jagger1, Явно съм се заблудил нещо по темата. Не съм разбрал че е ставало въпрос само за ловене в езеро / язовир с нимфи.

А за макарите, ще пусна още каквото друго имам да покажа.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от dunavski »

Cougar написа:Здравей jagger1, Явно съм се заблудил нещо по темата. Не съм разбрал че е ставало въпрос само за ловене в езеро / язовир с нимфи.

А за макарите, ще пусна още каквото друго имам да покажа.
Не става въпрос само за язовири, а ползването на индикато като цяло където и да е било. Факт е, че индикаторите или още бънгове както ги наричат се ползват от доста мухари някои от които са световно известни като Кели Галъп, Фил Ровли, Браян Чан и др. Този метод е описан в почти всяка мухарска литература, а в едно от английските списания го наричаха "най-ефикасният метод за бъзъри".
Ако смяташ, че на теб индикатори не ти трябват просто не ги ползвай, но ползването на индикатори не означава, че ловиш на плувка и не те прави по-малко мухар с нулеви умения.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

dunavski написа:... ползването на индикатори не означава, че ловиш на плувка и не те прави по-малко мухар с нулеви умения.
Тук съм съгласен.

А правиш ли разлика между индикатор и "плувка" при нимфене въобще?
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от Cougar »

dunavski написа:световно известни като Кели Галъп, Фил Ровли, Браян Чан и др.
Какво да ти кажа, печелиш отвсякъде. Аз не съм световно известен. :D
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от dunavski »

чичо Док написа: Тук съм съгласен.

А правиш ли разлика между индикатор и "плувка" при нимфене въобще?
Като казвам "на плувка" имам впредвид класическият смисъл на думата като болонезе или мач например иначе индикатора не е задължително да е някакъв вид плавателно устройство с формата на плувка.
Cougar написа:Какво да ти кажа, печелиш отвсякъде. Аз не съм световно известен. :D
Очаквам да получа златен strike indicator за победата :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

DSC00669.jpg
DSC00669.jpg (102.22 KiB) Преглеждано 4304 пъти
DSC00671.jpg
DSC00671.jpg (92.22 KiB) Преглеждано 4304 пъти
DSC00672.jpg
DSC00672.jpg (130.4 KiB) Преглеждано 4304 пъти
DSC00677.jpg
DSC00677.jpg (93.1 KiB) Преглеждано 4304 пъти
DSC00680.jpg
DSC00680.jpg (106.15 KiB) Преглеждано 4304 пъти
DSC00682.jpg
DSC00682.jpg (103.91 KiB) Преглеждано 4304 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от dunavski »

Тези мустачки на възлите с някаква конкретна цел ли са оставени така дълги?
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

dunavski написа:Тези мустачки на възлите с някаква конкретна цел ли са оставени така дълги?
Да, естествено.
С изключение на кахуната на Рио, останалите индикатори не са "плавки" :D

От т.н. плувки ползвам съвсем малки, и не с цел да държат дълбочината на нимфата, а да ми "залепи" повода за водата за да несе влияе движението нимфата от помръдването на линията от пръта. Става дума за реки с характерно течение, дълбочини, коридори растителност, площ на облавяне и не на последно място адски селективни риби. Самия дизайн на лидера, както и качествата на пръчката са от значение там за успешен риболов.
DSC00689.jpg
DSC00689.jpg (108.73 KiB) Преглеждано 4295 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Док, какъв е замисълът на тези мустаци на лидера? Да направят браздене в момента на кълването ли? Това ли е индикатора?
И още едно въпросче: Усуканият от последната снимка от какъв материал е?
Поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа:Док, какъв е замисълът на тези мустаци на лидера? Да направят браздене в момента на кълването ли? Това ли е индикатора?
И още едно въпросче: Усуканият от последната снимка от какъв материал е?
Поздрави.
Мустачките, както и дебелите възли са за добра видимост, парче около 25-30 см влакно, през няколко санта по един възел - това парче е на края на лидера, за него халкичка или направо дълъг типет към1.50 м(при ниво до метър на водата), та като се води линията индикатора е навън подържан от цялата линия и върха на пръта, , само първото възелче или до второто се мокрят, линията се води така щото да се движи цялата с-ма една идея по-бавно от течението тъй като на дъното течението е доста по слабо. Същото упражнение и с индикатор тип чорапче с двете халкички от краищата - дето чешките еврейчета го продават - при него може да се смаже и да плува на повърхността - издържа нимфи в гладка вода с до 2.5 мм глави. Идеята е дребната нимфа да си намери струята и естествено на дрифти там, та хеле некоя риба да иска да се приключи като я лапне :lol: При кълване линията или спира за миг, или помръдва встрани, или се потапят сичките мустачки - говоря за вземане на адски селективни липани. Ако е пъстърва отнася всичко на мига. И после, ако е некоя риба над 45 см почва драмата с разхождането, щото си с типет макс 0.10.
Та така за тия възли. При нас, както и на доста реки по сръбско, коритата и теченията са други, лови се на по-къси, често бързи участъци с по -тежки нимфи освен при маловодие, и не съм пробвал не плувкаджийски индикатори- за тука или с малко топче, или без нищо само с върха на въдицата водиш линията като във всеки момент трябва да си представяш къде е нимфата. Уж де :lol:
Толкова знам, толкова съм пробвал, толкова казвам.

п.с. тези усуканите съм ги правил с дрелка от 0.25 от спинингово флуожълто влакно, и те са към 30 см, и са за ловене само с тежка нимфа която се води активно и изправя линията под върха - не ме кефи...
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Този индикатор няма оция за бързо регулиране на разстоянието до нимфата (нимфите). В този смисъл, за различни участъци как го използваш?

Мисля си за възможна употреба на язовир с цел индикация чрез браздене с мустачките, когато използвам удавени мухи в плитки участъци с еднаква дълбочина (между 50/60 см до към 1 метър). Често ловя при такива условия на конкретен водоем. Там рибите са много предпазливи. Харесва ми идеята с мустаците. Не знам само за разстояния над 10 метра дали ще се вижда отчетливо самото браздене от мустачките. Докато не пробвам, няма как да разбера.

Благодаря ти за подробния отговор. :tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Индикатор на кълване (Strike indicator)

Мнение от чичо Док »

За затворен водоем си нямам представа, на плиткаж сигурно ще е още по зор .. :(
А за дълбочината в описаните от мен случаи - нимфата обикновено е на повод по-дълъг от дълбочината, и пропадането и зависи от три неща: воденето на линията, течението и самата тежина на нимфата. Рибите рядко вземат на самото дъно, най-често се издигат и вземат нимфите в течението, хранят се с изобилните малки нимфи на еднодневки или дребни гамаруси, от там дребни мухи и макс. тънък типет за да мине нимфата по-естествено във водния ток.
Липана от аватара ми го хванах в силно течение с дълбочина към метър с прът Sage ЕSN 10 фута 3 клас, лидер 2.70 5Х плюс добавка към метър 0.12 и типет към метър и половина 0.09, на сива заешка нимфа 18 номер с 2.3 мм волфрамова глава.
DSC06613.JPG
DSC06613.JPG (78.01 KiB) Преглеждано 4199 пъти
75.jpg
75.jpg (173.51 KiB) Преглеждано 4199 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”