Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jazzmena
Мнения: 4594
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jazzmena »

Хе хе Док,

Те това е инфо по същество. Значи мога с по-дълъг типет да го ползвам. Моя е от Пиговите.

Тези инструкции чаках.

..... аз нанофил сега за спининг похожденията по моретата си взимам. За мухите тук ще експериментирам с тези хубавини.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от чичо Док »

jazzmena написа:Хе хе Док,
Те това е инфо по същество. Значи мога с по-дълъг типет да го ползвам. Моя е от Пиговите.
Пигов внасяше ръчно плетени от най-добрите сръбски майстори, хубави са.
Кото ползваш сукани лидери не забравяй и неква смазка да ти е под ръка, че принципно трябва се мажат по-често да не потъват. Също за добро обръщане на конкретен типет като размер, дължина и материал може и чрез леко скъсяване дължината отпред на лидера да оптимизираш. Може и малко парче по-дебело влъкно да се върже за лидера и за него типета ако очевидно по-тънък от края на лидера, всичко е до проби докато ти се занимава и хареса. Само внимавай, че при мен понякой път три пъти режа и все по -късо става :lol:

п.с. от как ползвам за суха муха лидерите на Харди, за себе си съм решил, че повече не ми трябва.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jagger1 »

Док, благодаря ти за инфото. Сигурно ще се пробвам по-нататък да си изплета някое лидерче, но за сега повече ще чета.
На Косьо - също благодаря. Много полезна информация.
Изчетох няколко пъти темата от линка. Получих отговор на доста от въпросите, които щях да задавам, ако не е бях изчел темата.

Та за сега си мисля, че не съм сбъркал, като съм си взел едно Нано за пробички. То така и така вече сигурно 2-3 метра отлетяха от него за проби на възли :D . Постигнах вече малък обнадеждаващ резултат: с един от възлите (към ухо на кука / вирбел / халкичка), тестовете ги правих с една туба пълна с 5 литра вода. Влакното се скъса, след като повдигнах тубата на около 10 см от земята. Лепило не съм използвал. Всъщност, използвах в случая комбинация от клуп и Uni-възел, но ще пусна повече инфо, след като повторя резултатите поне 20-30 пъти с тубата и още толкова с кантарче. Много ин ги е лизгаво влакното на тези хамериканци :D .

Ако не се получи повтаряемост, ще се възползвам от съвета на Косьо - наистина е идеален конец за муховръз. Малеее, що мухички ще имат ново бельо :D .
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от D-r Kosio »

Jagi,
С един най-прост двоен /ако не му вярваш - троен/ луп нямаш никакъв проблем.
Голям ентусиазт си! :!:
К.
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от Jeeves »

чичо Док написа: Кото ползваш сукани лидери не забравяй и неква смазка да ти е под ръка, че принципно трябва се мажат по-често да не потъват.
Док, стана ми любопитно, защо би искал да ти плува лидера? За мен основното предимство на тези лидери е че потъват (секи случай аз главно заради това ги предпочитам в определени ситуации)
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от jagger1 »

Док каза, че ги използва и като индикатор. А като индикатор си има определени предимства пред традиционните индикатори. Мисля си, че това не е никак лоша идея, стига човек да има и добри очички. На моите очички светлосилата все повече намалява :( . Но за човек с добро зрение, това не е лошо решение.

Ама аз къде се бъркам? Той Док ще си каже всичко :D .
Поздрави.

п.п.: Косьо, благодаря. Че съм ентусиаст, ентусиаст съм си от малък, ама си мисля, че трябва да наблегна повече на практиката. Това е като самокритика :D .
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от чичо Док »

Jeeves написа: Док, стана ми любопитно, защо би искал да ти плува лидера?
Аа.., не съм казал че искам на всяка цена да плува , ти пък. Може би по презумция че питащите ще го ползват със суха муха :D

Jager, що си мислиш че егн'то и на мен прощава със зрението, напротив, нещата не отиват на добре. Та и затова въртя и суча да имам по-ясно видим "индикатор"(жълтото "флуоресцентно" влакно се вижда много добре, само да го докосне светлинка). За плуващ вариант на индикатора, при по-бавна вода и в зависимост от местото, много по удобна ми е кахуната на рио, дип че предварително трябва да съм си я промушил на съответния лидер. Ако не ми се занимава със смяна на лидера, също при фина линия с малки нимфи, и при разстояние повече от две дължини на пръта и "мазно" течение на реката, направо ловя с U образно положение на самия край на шнура. Така кълванетата се отчитат също добре, плюс че мога и да контролирам донякъде потъването и изплуването на нимфата чрез отваряне и затваряне на U'то.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от Jeeves »

и мойта "презумция" е такава :wink:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от Markony_RS »

Оказа се,че нанофила на Бъркли не потъва,оказва се ,че бялото не пречи на расперите,ще видим какво още ще се окаже.Проблем със здравината има определено като закачиш :)някой стълб,дърво....
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Въпроси около мухарския ЛИДЕР и ПОВОДИ

Мнение от stancom »

Markony_RS написа:.....ще видим какво още ще се окаже....
Старее бързо, но за типет не е проблем и се връзва отвратително :D
Аз не мога да ловя риба !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”