Въпрос относно мухите през октомври!

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
daniel9502
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 05, 2013 23:25
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: София

Въпрос относно мухите през октомври!

Мнение от daniel9502 »

Добър вечер на всички!

Утре ми предстои излет на р.Струма,на който мисля да направя един последен риболов с мухарката за тази година!
Понеже досега не съм ловил с муха октомври месец ще съм благодарен ако някой даде малко информация за мухите,които може да са ми от полза през това време на годината.

Главната ми цел са лакомите "кленчета",та се чудя на какво да ги ловя.Имам една осичка тип "джапанка" и се чудя дали ще се излъже рибата да я клъвне утре.
Чувал съм и съм чел,че през октомври клена е активен най-вече на нимфа,но това е проблем,защото нямам особено голям опит с нимфите.Имам средствата,но не и познанията,така да се изразя,от 3 години имам мухарка и сам се уча. :)
Та ако може някой да ми даде някакви полезни съвети ще съм изключително благодарен!

П.П. Нов съм във форума,извинявам се ако не съм поставил темата на правилното място!

Поздрави и НАСЛУКА!
icaKa
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Сеп 30, 2013 21:26
Риболов: Мухарски Риболов
Местоположение: Лом
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно мухите през октомври!

Мнение от icaKa »

Предлагам ти да оставиш тея нимфи за зимата, а сега слагаи смело осата и ще видиш резултатите :)

Поздрави
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Въпрос относно мухите през октомври!

Мнение от D-r Kosio »

Дани,
Струма от няколко години не е същата дашна Струма. Не знам какво точно стана , но стана. Рибата рязко намаля и на места където на времето вадих риби по кило и от горе.. сега е пълно с риби по един пръст.
Какви м`уи? - `ми не е сложно. Мухите за клен са все едни и същи..от години. Класическите джапанки работят и през лятото и през есента, та чак до края на декемри. Проблемът е друг - местостоянката. Рибите се групират постепенно и се навират в едни тихи и спокойни води.. Колкото времето отива по-към зима толкова по слабо активни са през по-голямата част от деня. Но.. не забравяй, че въпреки студа.. те се хранят. Инстинктът им за хранене се активира в определен час и е добре в този час да си там където са и те!.
На кратко - ще ти препоръам следните мушици: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 22#p820430 Работят както за клен, така и за пъстърва. Това, което няма да видиш в линка е една проста и много ефективна муха - малка, класическа джапанка със зелен, лъскав корем - "металик" с малка червена опашка. С хакел или без - няма значение. За подобряване на уловистостта и добавям два биота, с основа от към главогръда - насочени към върха на куката. С нея току що налових десетки риби между половинка и кило и половина /на друга река!/. На Струма също ловят без проблем. Има тънкост в начина на подаване и водене.. Ако ти е интересно ще добавя инфо. За мен е интересно защото всеки път е различно. На последният ми риболов - вчера, хванах едно кленче на същата муха - зеленокоремест бръмбар на кука 12-ка. След като го водих около два метра - придърпвайки бавно шнура, линията рязко натежа. Едвам я помръдвах.. От начало мислех ,че съм закачил за водораслите... ама на това място водорасли нямаше. Тогава се усетих и започнах да внимавам. Оказа су щука - захапала горкото кленче на преко.. Не пускаше чак докато я докарах до краката си. На око около 70-80- см! - сериозна работа.. И хич не се плашеше.. По данни от разузнаването по струма също ги има! ъди на щрек - активирали са се!
Аз по принцип ловя с малки примамки... 14,12,10... т.е. нямаше шанс щука да се закачи на такава малка кука... Но така или иначе бях тръгнал за друго...`ич не съжалявам.
Темата беше за клена. Сега започва да става ленив и стои под повърхността. Все по рядко ще се вдига и за това трябва да се упорства, ако го намериш. Ако си подал правилната муха - с достатъчно чакане - ще вземе! Не е необходимо да водиш мухата, а просто да я оставиш да стои на или леко под повърхността. Това е!
Имам и други хитрини в торбата... ама после!
Успех, Дани!
Ако нещо не е ясно питай смело.

п.с.
Цитат от друг форум:
"Ааа, кефиш Веско!!
Без много философстване и душевни терзания си ориентирал ситуацията ..."


Ще кажа, че да лови риби може всеки. Да си я купи от магазина - също. Да хваща - не всеки. Тези, които разбират какво правят на реката - се броят на пръсти. А тези които имат и успех се броят с една ръка..Ако ловиш без философия и душевни терзания риболовът няма абсолютно никакъв смисъл... , поне за мен и хората в този форум, до колкото познавам част от тях. Защо Веско го бутнаха при тези, които ловят просто за месо-така и не разбрах..Едва ли е съгласен да го обявят за риболовец със случаен успех и че лови без мисъл! Така че - дерзай, философствай и доказвай тезите си с всеки миг, възможност и място на което си отишъл да ловиш! Колкото повече го правиш - толкова повече ще си на кеф! Това е.
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Re: Въпрос относно мухите през октомври!

Мнение от dzaekov »

Колкото по към края на сезона отиваме, толкова по-малки и по-мокри трябва да са мухите. Онзи ден, неделя, добре работеха летните/бръмбаретки и осички на кука №8/. Водата беше около 10 градуса, летяха оси, привечер имаше майски мухи и комари. Спорад мен още две-три седмици ще е така.... Знам ли? Трябва да се опитва.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Въпрос относно мухите през октомври!

Мнение от D-r Kosio »

Точно така е! Тези дни, дърпах яко кленове на бръмбаретка 12-ка със зелен корем металик. "Поповата лъжичка" също работеше добре. Този път по-добре работеше изцяло белия вариант. Това е малко страннно - обикновено на бели мухи нямам успех, но днес не беше така! Но съм най-доволен от "Германката" . Муха - тип "екстендит боди" от микропореста гума с цветовете на германското знаме - червено жълто и черно и мъничък къс хакел.. Безкомпромисно я взимаха без грам колебание! Ако се чудите коя е мухата за клен на река Искър в долното течение - вече не се чудете! Проверено - от днес!
Опитах и типично мокри с пулсираща проводка.. Не съм убеден, че беше по-добре. Хващаха се доволно риби, ама не беше като на "Германката" - Като я оставя на повърхността без да я движа - сами се хващаха.
Поздрави на опитващите!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Въпрос относно мухите през октомври!

Мнение от D-r Kosio »

Изрових картинки на "Германката" :

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”