Статута на малките реки?

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Статута на малките реки?

Мнение от Todor »

Много се чудя и не мога да разбера - какъв е статута на малките реки в Родопите. Ходя много из западните Родопи и постоянно се натъквам на табелки ДГС "Еди кое си" Риболовът забранен, понякога с добавка "риборазвъдна зона". Последно пак ги гледах на р.Гашня, но са на практика на всички прилични рекички, където може да се очаква нещо да живее.
Съвсем случайно преди няколко дни видях в Нова махала, общ.Батак, ново информационно табло с данни за усвоени евросредства и 3 бр. указателни туристически табелки. Наби ми се на очи надписът "царството на пъстървата". Проверих в интернет и ето какво намерих - http://www.flag-rhodope.bg/" onclick="window.open(this.href);return false; .
Нищо не мога да разбера - реките не са в списъка със забранените, но са забранени. Ще се развива риболовен туризъм, но пък забранени реки.... Строят се рибни ресторанти по програма....
Всъщност някой ловил ли е по тези реки Гашня, Пиздица, Беглишка, Суисуза....Софандере, Абланица... ? Разбира се става въпрос за мухарски риболов.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Статута на малките реки?

Мнение от Д-р Флекс »

По едно съвпадение съм запознат в детайли със зараждането и развитието на идеята за конкретната "МИРГ"... в квинтесенция, смисълът от цялото начинание се свежда до това малка група приближени на властта лакеи от трите общини да усвоят в своя полза едни общо взето смешни кинти, чрез т.нар. рибни ресторанти, некви екопътеки, "рибни кътове" и пр. под. За спортен риболов и риболовен туризъм и дума не става. А рекичките, от които и аз живо се интересувам, си остават подвластни на лесничействата, които са неограничени във възможностите си да ограничават риболова...
firepd

Re: Статута на малките реки?

Мнение от firepd »

д-р Флекс е абсолютно прав.Всяка година ето така за спорта питам ИАРА-Пазарджик, кои Родопски реки са разрешени и кои забранени за риболов в област Пазарджик, отговор - НАД БАТАК ВСИЧКО ЗАБРАНЕНО !!! :shock: :mrgreen: :lol: Над 10 г. отговора е един и същ :!:
Аватар
stflyfisher
Мнения: 285
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:08
Местоположение: Планината - Хасково - Пловдив - София - Планината
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Статута на малките реки?

Мнение от stflyfisher »

Правомощия за забрана на пъстървови реки има само ИАРА с взаимодействие с МОСВ. В случаите когато тези реки НЕ попадат в:
1. Природен парк;
2. Национален парк;
3. Защитена местност;
4. Горско стопанство.

тяхната забрана е неправомерно.
BORN TO FISH
forced to work
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Статута на малките реки?

Мнение от Д-р Флекс »

В случая, визиран от Тодор, реките попадат "на територия на горско стопанство" до една...
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Статута на малките реки?

Мнение от stoyan filipov »

Явно някоѝ ловят там,сигур за да има матрялец за ристорантчетата.

http://www.flag-rhodope.bg/content/%D1% ... 0%B2%D0%B8" onclick="window.open(this.href);return false;
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Статута на малките реки?

Мнение от Д-р Флекс »

stoyan filipov написа:Явно някоѝ ловят там,сигур за да има матрялец за ристорантчетата.

http://www.flag-rhodope.bg/content/%D1% ... 0%B2%D0%B8" onclick="window.open(this.href);return false;


Уви, дори познавам лично някои от "правоимащите"...вероятно не е нужно да споменавам за симбиозата между тях, и горските, нали?
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Статута на малките реки?

Мнение от stancom »

Искрено се надявам снимките да не са от сега !
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
stflyfisher
Мнения: 285
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:08
Местоположение: Планината - Хасково - Пловдив - София - Планината
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Статута на малките реки?

Мнение от stflyfisher »

stancom написа:Искрено се надявам снимките да не са от сега !
Снимките може да не са от сега, но какви проекти се задават:
„Развитие на атрактивна дестинация за риболовен туризъм за улов на балканска пъстърва в района на ...“
"...Базата за спортен риболов, с Рибно барбекю е единствен по рода си туристически обект в РО. Ще се предлага комбинацията на услуги, при които туристът може сам да улови риба и да я приготви, като експериментира с традиционна местна или екзотична рибна кухня, да се социализира и сподели туристическото преживяване..."
"...да се запознае с традиционни и спортни риболовни практики и световни рекорди. "
Това с "Рибното барбекю", социализиране и "световни рекорди" ме кефи най-много. :fish3: :fish4:

Тези са от сега:
Кулинарни рецепти

Цък 1

Цък 2

Цък 3

Красота.
BORN TO FISH
forced to work
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Re: Статута на малките реки?

Мнение от Todor »

И к'во? И ние ли да развяваме черния флаг? Да нося 1 шише ракия в раницата за горските? Или 5 - 10 лв. ще свършат работа?
Щото аз мога така да се навра, че никой да не ме намери, но самият факт, че ще съм закононарушител ми е ужасно неприятен.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Статута на малките реки?

Мнение от D-r Kosio »

Човек е такъв какъвто се чувства и нещата са такива каквито ги приемаме...`Що избра ти да се чувстваш такъв, вместо те?! :idea:
kostakosta
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Окт 19, 2009 21:31
дал Браво: 1 път

Re: Статута на малките реки?

Мнение от kostakosta »

stflyfisher написа:Правомощия за забрана на пъстървови реки има само ИАРА с взаимодействие с МОСВ. В случаите когато тези реки НЕ попадат в:
1. Природен парк;
2. Национален парк;
3. Защитена местност;
4. Горско стопанство.

тяхната забрана е неправомерно.
Тук за първите 3 точки съм съгласен. За 4-та не съм и бих го поправил на ловно стопанство.
И бих добавил 5 т. - резерват
Горските стопанства са си само за дърводобива - отношение към фауната нямат
Аватар
stflyfisher
Мнения: 285
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:08
Местоположение: Планината - Хасково - Пловдив - София - Планината
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Статута на малките реки?

Мнение от stflyfisher »

kostakosta написа:
stflyfisher написа:Правомощия за забрана на пъстървови реки има само ИАРА с взаимодействие с МОСВ. В случаите когато тези реки НЕ попадат в:
1. Природен парк;
2. Национален парк;
3. Защитена местност;
4. Горско стопанство.

тяхната забрана е неправомерно.
Тук за първите 3 точки съм съгласен. За 4-та не съм и бих го поправил на ловно стопанство.
И бих добавил 5 т. - резерват
Горските стопанства са си само за дърводобива - отношение към фауната нямат
Благодаря за направената забележка относно т.4 и допълнението за т.5.
BORN TO FISH
forced to work
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Статута на малките реки?

Мнение от stankof »

Това че много хора ловят по тези места,е ясно на всеки,и също е ясно че ако не са хора на "властта" то ще са хора на горските и лесничейте които "пазят" там,които срещу шише Ракия както е споменал колегата са способни на "чудеса".
D-r Kosio написа:Човек е такъв какъвто се чувства и нещата са такива каквито ги приемаме...`Що избра ти да се чувстваш такъв, вместо те?! :idea:
+ 1

firepd написа:д-р Флекс е абсолютно прав.Всяка година ето така за спорта питам ИАРА-Пазарджик, кои Родопски реки са разрешени и кои забранени за риболов в област Пазарджик, отговор - НАД БАТАК ВСИЧКО ЗАБРАНЕНО !!! :shock: :mrgreen: :lol: Над 10 г. отговора е един и същ :!:
Колега така е за съжеление и ти си прав като казваш какво са ти отговорили въпросните органи.
http://www.pazardjik.iag.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Тук колкото и да сме несъгласни с тяхните разпоредби виждаме на картата на областта че "НАД БАТАК ВСИЧКО Е ЗАБРАНЕНО" защото оцветените в кафяво площи са Държавни Ловни Стопанства (ДЛС) в които риболова е забранен за простосмъртни риболовци като нас,но не и за куп буржоа които се познават с които трябва :idea:
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”