Stone Fly

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
gergenenov
Мнения: 322
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 20:46
Местоположение: Sofia

Stone Fly

Мнение от gergenenov »

Здравейте колеги!

Каменарката:
Изображение

Необходими материали:
1)кука-номер 6-дълго рамо.
2)монтажен конец
3)оловна тел
4)биоти -едната е със сиви ,а другата с кафяви.
5)медна тел от бобинка
6)заешки дъбинг
7)пера от фазан

Голяма хапка за голяма уста :D

Поздрави Краси!
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Stone Fly

Мнение от jagger1 »

Привет Краси.
Много ми хареса цветната комбинация. Само куката ми идва малко големичка, ама то за всяка кука си има и съответната рибка :D . А и всеки може да си я върже на кука, каквато сам си реши. :D

Имам едно питане:
Аз ли така го виждам, или наистина е така: Биотите как си ги вързал? Вертикално или са хоризонтално ориентирани? Питам, защото на снимката ми изглеждат хоризонтално ориентирани.
Аз съм вързвал и в двата варианта - хоризонтално и вертикално (за различни видове нимфи). Питам, защото съм забелязал, че когато са хоризонтално ориентирани (масово се вързват вертикално), имам повече напъни на мухарката. Все пак не съм си правил някакви специални сравнителни анализи на на нимфи, с хоризонтално ориентирани биоти за опашка спрямо тези с традиционно вертикална ориентация, но това съм забелязал в годините. По тази причина, и в други мои моделчета мушета, нимфета и всякакви опашатковци, преобладават хоризонталната ориентация на биотите. Може и аз да си въобразявам, но това е добър повод да се замисля повече и да експериментирам още.

Поздрави и ти благодаря за споделеното.
Миро.
Аватар
gergenenov
Мнения: 322
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 20:46
Местоположение: Sofia

Re: Stone Fly

Мнение от gergenenov »

Здравей колега Jagger1,
Според мен,когато се връзва една муха е много важно да си представя връзващия,какво ще бъде поведението на изработената муха във водата.
Това е моята философия за връзване на мухи , по време на риболов не ми ли хареса -променям и така до следващия път.
Що се отнася до размера на куката ,то съобразена е с размера на нимфата на Plecoptera

Поздрави и повече напъни на мухарките.
Краси.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Stone Fly

Мнение от jagger1 »

Привет Краси.
Благодаря ти за отговора. Съгласен съм с това, което казваш. Така си е. Но аз си падам малко по експериментите. Такъв съм си. :D И за куката ми е ясно. Написах, че куката ми идва малко големичка, защото аз съм си изработил в годините някакви собствени виждания и обичам да ловя с куки в диапазона #10 до #16 за нимфи. Не, че не съм си правил и ловил с по-големи, но някак си това ми е паснало през годините. Ама това си е само и единствено моя прищявка. Използвам по-големи куки за стримери. Но ако обърнеш внимание на мухите, които съм пуснал в другата тема, много рядко ще видиш моя муха на кука, по-голяма от #10. Пак казвам: това си е мое лично разбиране и навик. А навикът ми е останал от булдото :D . Това си е мой проблем :tup: . Всичко е точно. Просто съм установил за себе си, че мухите на куки от #10 до #16 (за нимфа) са най-универсални. Не пренебрегвам разбира се и куки #18, но очичките ми вече не са с толкова "висока разрешаваща способност". За по-малки - да не говорим :D .

Интересуваше ме обаче, дали двете опашни биотчета са вързани хоризонтално или вертикално. Имам предвид сечението на биота дали е ориентирано вертикално (класическото вързване) или е хоризонтално. Ако ми отговориш, ще съм ти благодарен.

Поздрави.
Миро
Аватар
gergenenov
Мнения: 322
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 20:46
Местоположение: Sofia

Re: Stone Fly

Мнение от gergenenov »

Здравей колега ,
Вързани са хоризонтално 'сечението' ,но може с дъбинга да са се завъртяли .

Поздрави
Краси.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”