КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.
Откривам тази тема с чисти помисли в главата и сърцето. Откривам я, защото муховръзът е необятна територия от идеи, които си сакат материалите. А материалите за изстрадалия български муховръзец са скъпички, да не казвам и недостижими за някои видове като цени.

Какво ли не му иде в главата на българския муховръзец, само и само да спести някой лев, който със сигурност ще отиде пак за любимото хоби, ама с удоволствие.

Едно от бюджетните пера на всеки муховръзец е за кончета, телчета, канапчета, флашчета - или за всичко, което захваща красивото перце, дъбингчето, косъмчето или крилцето към кукичката, за да се получи заветната муха.

Да, ама то не са конци, то не са цветове, то не са материали на конците - силикони, памуци, кевлари, полиамиди, коприни, калчища, найлончета, капрончета ..... ужас :shock: :D .

И всичко това лапа паричките от Буркан Банк, а бурканчетата стават все по-малки и по-празни :( :roll: .

И все пак, в името на Негово Величество ХОБИ-то, Всеки е готов да се жертва, да вземе кредит от Буркан Банк, а после - да му мисли, как ще се оправдава пред кредитора (разбирай ЖЕНА СИ :lol: ).

До тук с майтапа момчета. А сега малко по-сериозно.

Иска ми се в тази тема да споделим мисли и опит относно конците (само за конци), които използваме в практиката си при муховръзите.
Конците - като монтажни;
Конците - като за рибване;
Конците - като за подплата;
Конците - като основен материал за тела;
Конците - като качество;
Конците - като дебелини;
Конците - като цена;
Конците - като производители;
Конците - като доставчици;
Конците - като достъпност за снабдяване;
Конците - като свойства за различните категории мухи;
Конците - като екзотика, вградена в моделите мухи;
А бе - конците като конци.

Със сигурност всеки може да вързва с UNI, с HENDS, с SHEER, с COBWEB или UTC. Ама често тези кончета ни излизат доста скъпичко, когато трябва да се закупят различни цветове, дебелини, видове.

Та мисля, че разбрахте целта на тази тема:
Да споделим опит за нещата от нашата практика, които ни струват по-малко пари, вършат ни същата работа, а в някои случаи дори нямат и аналози. И всичкото това - без да е за сметка на мухите, които вързваме.

Ще се радвам, ако темата се развие с общите усилия на всички четящи. Ще се радвам, ако предизвика вашия интерес, както и да намеря пишещи съмишленици, а не само четящи.

От Миро Джагър с най-искрени помисли за споделен опит.
= = = = = = = = = = = = = =

Ще започна с една серия конци, на които попаднах съвсем наскоро. Намерих ги в една кинкалерия на пазарчето на Крсано село.
Конците Coats REFLECTA.

Ето спесификацията на конците по каталог:
Изображение

Конците се предлагат в 9 цвята. Имат централно многонишково ядро от 36% полиамид и 26% вискоза (изкуствена коприна). Ядрото е обвито с 38% метализиран полиестер, който има и холограмен ефект.
Цветовете са подходящи (по моето скромно мнение) за директното изработване на телата на редица видове мухи - като краен слой, както и за рибване върху дъбинги или други материали.
Подходящ конец за много стримери.
Конецът може да се разнищва много лесно и да се отдели само метализирания полиестер и да се използва както Flash материал.
Здрав конец, който визуално отговаря на около 1/0 дебелина монтажен конец по класификатора на дебелини на UNI.
В една макара има 100м конец. Макарите са малко по-дълги от тези на UNI (С около 10-12 мм), но спокойно се захващат на държач за макари (совалката). Поне аз нямам проблем. Дори по мое мнение макарата ляга по-добре на совалката и е по-стегната при развиване на конеца.

Ето и няколко снимки на макарички с различни цветове:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Макарите ги закупих на цена 2.60 лв./брой.

В НЕТ-а ги намерих по 2.75 лв./брой на този сайт:
ЛИНК към сайта: http://8888bg.com/products2.php?cid=427
Тук, на този сайт цветовете са 11 броя.

Поздрави и нека, който има желание да се включи в темата. Мисля, че ще е полезно за всички.
Да ви е на муховръз :tup: .
Аватар
gergenenov
Мнения: 322
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 20:46
Местоположение: Sofia

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от gergenenov »

Здравей колега,

Тази тема сме я дъфкали преди години и ако се разровиш по-надолу във форума ще излезе нещо.
Ако искаш нещо от COATS приготви си празни макарички и ми пиши . Потдържам търговски взаимоотношения с тази фирма от години и имам конци от всичките им каталози.
Това е фирмата за производство и търговия с конци номер едно в света към днешна дата.

Въпреки това,мога да кажа ,че непресуканите не текстурирани,копринрн тип конци,които за съжаление не предлагат са за предпочитане .
Аз ползувам едни от Иван Пигов и съм много доволен, а като се има в предвид,колко хиляди мухи може да върже човек с една макаричка ,то това не е разход.

Поздрави
Краси!
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от jagger1 »

gergenenov написа:Здравей колега,

Тази тема сме я дъфкали преди години и ако се разровиш по-надолу във форума ще излезе нещо.
Ако искаш нещо от COATS приготви си празни макарички и ми пиши . Потдържам търговски взаимоотношения с тази фирма от години и имам конци от всичките им каталози.
Това е фирмата за производство и търговия с конци номер едно в света към днешна дата.

Въпреки това,мога да кажа ,че непресуканите не текстурирани,копринрн тип конци,които за съжаление не предлагат са за предпочитане .
Аз ползувам едни от Иван Пигов и съм много доволен, а като се има в предвид,колко хиляди мухи може да върже човек с една макаричка ,то това не е разход.

Поздрави
Краси!

Краси, привет.
По ред на въпросите:

Цитирам: " Тази тема сме я дъфкали преди години и ако се разровиш по-надолу във форума ще излезе нещо."

Отговор: Ами рових до април 2008 г. и не намерих такава тема. Дори и да е дъвкана темата преди 2008 г., сега сме 2014 г.. За тези 6 години има нови муховръзци, има нови материали, има нови съфорумници, има доста начинаещи, които тепърва започват с муховръзите. Иначе, аз за себе си знам какво да ползвам, знам от къде да го намеря, знам и с канап как се вързва :D . Важното е да се споделя.

Та идеята ми за темата е да съберем нещата за конците заедно в една тема - тема за КОНЦИТЕ.
Мисля си още, че за повече от 6 години, всеки от нас, които сме понавлезли в муховръза можем да споделим както между нас, така и за онези, които сега започват.

Не знам какво е коментирано в старата тема, защото не я намирам. Не знам и коя е.

Пак казвам, тази тема е за СПОДЕЛЯНЕ, а не само за ЧЕТЕНЕ.
= = = = = = = = = = = =

Цитирам 2:
"Въпреки това,мога да кажа ,че непресуканите не текстурирани,копринрн тип конци,които за съжаление не предлагат са за предпочитане .
Аз ползувам едни от Иван Пигов и съм много доволен ........."

Отговор:
Ами по-добре е да споделиш ако имаш желание за тези конци нещо, щом като ги ползваш от доста време. Не заради мен, а за всички, които четат в темата. Ако искаш де. Ти решаваш. :tup:

Между другото, тя и темата "Всички да покажем мухички" започна точно по този начин - нещо от сорта "модели в НЕТ-а бол", "има други теми...", "много е писано...", ама сега ако погледнеш има вече 46 страници писано от колегите и от мен.

Та накратко:
Който иска да пише - да пише. Който иска да чете - да чете. Който иска да споделя - да споделя. Който не иска нито едно от трите - да се рови НЕТ-а. :D

Благодаря ти за предложението за конците, но целта ми не беше да си намеря конци, а да споделим за тях - свойства, дебелини, разновидности и т.н. - горе го писах.

Хайде живи и здрави да са всички, че много спам стана още от самото начало. :oops: :(

На добър час от мен на темата, пък след време ще видим какво се е получило :tup:

Поздрави колега и наздраве за празниците :tup: . Благодаря, че се включи.
Миро.
ivanvater
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 25, 2008 10:55
дал Браво: 4 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от ivanvater »

Здравей!Хубава тема си подхванал.Преди време,д-р Косьо,беше споделил в неговия блог"Мухата днес",че ползва едни панделки,които разплита.От тогава не съм копувал конци.С един метър от панделките се връзват много мухи,цената на метър е стотинки.Поздрави!
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от jagger1 »

Един конец, който използвам от доста време.
Конецът може да се намери пак по кинкалериите на цена около 1.80 лв.

До този момент съм го намерил само в два цвята:
- черен, навит на пластмасова макара (както на конците Coats Reflecta), и с двустранни блокиращи пръстени за края на конеца при съхранение.
- Бял, прозрачен конец, навит на хартиена подложка.

На конците няма означение на фирма и дебелина на конеца. Няма и каталожни номера.
Конецът се води (по инфо от продавачката): силиконов конец за поръбване на платове. Аз и така си го търся по кинкалериите.

Дебелината на конеца отговаря ориентировъчно на 14/0 по класификатора на UNI. Тънък, фин и много здрав конец.

Това, което малко не ми харесва е, че при навиване на куката е малко хлъзгав и при захващане на куката трябва да се направят първоначално повече навивки.
Завършващият възел на мухата го правя с 4 намотки плюс един полувъзел, или само с 4 полувъзела. Накрая задължително фиксирам или с лак на HENDS, или с бързо съкнещ топ лак за нокти (краен фиксиращ лак за нокти). За стримери - може и с епокси.
Моментни лепила от типа на Super Bond по принцип не използвам.
Нямам в момента наблюдения за фиксиране с UV лак.

След фиксиране с лак, нямам до този момент проблеми в мястото на фиксиране на монтажния конец на куката.

Иначе, конецът е много здрав.

Конецът в черен вариант:
Изображение

Конецът в прозрачно бял вариант:
Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от jagger1 »

Още един вид конци от кинкалерията.
За тези конци нямам информация за производител и вид на конците. Това, което знам е, че се използват за бродерия.
Конците обаче вършат доста добра работа за мухарлъка.
Използвам ги от скоро - около 1 година. Намират се малко по-трудно. Може би, защото не знам как да си ги потърся като наименование в кинкалерията :( . Избирам ги визуално, когато ги намеря по щандовете.

Единият конец е тип хамелеон. Метализиран - тип полиестерна нишка или по-скоро тип много тънък кристал флаш - неусукан.
Конецът може да се използва за рибване, за изработване на тяло на мухи, за стримери или като заместител на кристал флаш нишки. Преливането на цветовете и лекия холограмен ефект го прави доста атрактивен. Намира се в по-светлата гама на различните цветови нюанси (това, на което аз съм попадал).
Предлага се в малък метраж навит на пластмасова макара без допълнителен блокиращ конеца пръстен. Цената на 1 макаричка е около 1.80 лв.
Конеца:
Изображение

Съдейки по макарата, вторият конец е на същия неизвестен за мен производител.
Конецът се предлага в две разновидности: Златна нишка и сребърна нишка.
Предназначен е също за бродерия тип 'сърмена'.
Конецът е по-тънък от конец с дебелина, отговаряща на 1/0 по класификатора на UNI конците.
Представлява метална полимерна нишка, усукана върху тънко снопче, наподобяващо изкуствена коприна или нещо като полимерни много фини нишки на снопче, които служат за основа. Сърцевината (основата) е много тънка и ако се развие металната нишка се получават два конеца - един метализиран полимер и един тип непресукана коприна.
Аз лично го използвам в оригиналния му вид - без да разделям конците.
Подходящ е за рибване телата на мухи, за стримери, за малки примамки тип Миноу или за всеки модел, който "носи" на злато или сребро.

Цената на 1 макаричка е около 1.80 лв по кинкалериите.
Конецът:
Изображение

Поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от чичо Док »

Миро, сори за офтопика.
Освен за различни мухи метализираните конци се използват и в родбилдинга, има различни размери и цветове.
Тук типинга е с 6/0 микро голд
Изображение

Изображение

Изображение
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
gergenenov
Мнения: 322
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 20:46
Местоположение: Sofia

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от gergenenov »

Здравейте колеги,
Не е лошо информацията да е конкретизирана тук. (старата темата е от 2005г и все още фигурира в забвението ) :)

Ето малко снимки:
Изображение

фотографирал съм различни конци на 'Coats','AMAN' и Gutterman.

Изображение

тук съм опитал да направя визуализация на дебелините на различните видове конци:

Coats:
1:Gral -180-Подходящ за бръмбари от микропореста гума.Понеже конеца е пресукана двойка -позволява лесно да се раздвои,което го прави изключително подходящ за финни сухи мухи.
2:Gral-300-много фин конец ,два пъти по тънък от 180 ката, също е двойка и е значително по-тънък от Danville's Flymaster 6/0 Използувам го директно за връзване на финни сухи,нимфи и мокри мухи.

AMAN:
Serafil-200/2-Има идентични характеристики и употреба ,като Gral -180

Gutermann:
Skala-360-много фин по-тънък от Danville's Flymaster 6/0 и Gral-300 конец единичка с малко сукове много добър за сухи ,мокри и нимфи.

Danville's Flymaster 6/0-Това е спецялния мухарски конец,за който споменавах по-рано -непресукан,което му дава едни гърди предимство пред останалите и за мен е фаворит.

Последния конец ISA TEXLIGHT още не съм го пробвал ,но има изключителни свойства-'фосфорисциращ е'-може да се получат интересни нимфи :D :
Изображение

Тези конци се използуват за подгъване на официални поли и панталони,та на който не му се дават пари за конци ,може да се обърне към приятел/ка от шевната индустрия за съдействие .

Поздрави:
Краси
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от jagger1 »

Док, изобщо няма за какво да се извиняваш. Съвсем си е по темата. Що е конец - все за нещо ще свърши работа. Темата е отворена за всички - за конците с които работим.
Поздрави.

= = = = =

Колега gergenenov, какви са като материал конците, които показа? Имаш ли инфо дали са полиестер, коприна, полиамид или са памучни? А бе питам пият ли вода?
Благодаря за инфото, което пускаш за тези видове.

Поздрави.
Аватар
gergenenov
Мнения: 322
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 20:46
Местоположение: Sofia

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от gergenenov »

Здравей колега jagger1,
Конците са полоестерни ,копринен тип . Притежават хидрофилност,за която питаш, но не си спомням много добре ,мисля че полиестера поемаше от 4 до 12% от теглото си вода ,в зависимост от повърхностната обработка ,сукове щапелна дължина и тн.
Тези конци са в долната граница предполагам около 6-7%,но ако се обработят хидрофобно с така наречените "мухарски смазки"отблъскват водата.

За сравнвние вълненото влакно поема вода до 65% от теглото си.

Поздрави
Краси.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалер

Мнение от jagger1 »

Здравейте момчета.
Пускам линк към една много полезна статия (на английски). Статията е подкрепена със сравнителни таблици и с много добър анализ за конците, които се използват в муховръза. Мисля, че ще е изключително полезна информацията за всички, които обичат да вързват.
Ако някой може да преведе поне най-основното и да го пусне в темата, ще е още по-полезно за всички. Аз ползвам Чичко Гугъл преводач и не се наемам за точен превод, въпреки, че за себе си включвам за какво иде реч.
Препоръчвам ви да я погледнете. :tup:

Линк към статията:
http://globalflyfisher.com/tiebetter/tying-thread/

Чукнете с мишката и върху двете вертикални снимки в статията (изглеждат като таблици, които не се четат на снимките). Отварят се в нов прозорец с допълнителни данни!

Няма да съжалявате за времето, отделено на статията.
Поздрави и дано съм бил полезен.
Миро
kokimoto_tmet
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Фев 16, 2016 11:19
Риболов: rechen

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от kokimoto_tmet »

Здравейте на всички , от 2 седмици се "занимавам" със муховръз кавичките не са напразно защото не мога да се ориентирам какъв конец точно да си закупя питам колеги във предприятието което работя един казва капронен конец друг копринен в интернет чета за трети вид конец не мога да кажа какъв защото бая теми изчетох и не се сещам вече марките конци в момента използвам конец от на баба ми времето които е уж здрав но все пак е от на баба времето та искам да попитам и да разбера кой конец е наи подходящ за сухи мухи примерно пчела муха мравка купих си този който е навит на хартиена ролка незнам защо но не съм го пробвал мисля че ще преплъзва доста ползвам го за краен възел благодаря за отделеното време! :tup:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Мунчо »

Koлега, ти прочете ли по-нагоре споделения опит, между "занимаването" в кавички?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от D-r Kosio »

Тези дни ми пападна ей това. На първо четене - хареса ми защото е двунишково. По-точно тънък многонишков конец увит с тънък,плосък полимер. Ако се разплете - конецът става съвсем тънък. И двете са здрави - и конецът и полимерната ламела. Видях го в два цвята. Взех черния за проба.
Изображение
Изображение
После ще докладвам. На първо четене - харесва ми.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

kokimoto_tmet написа:............... за сухи мухи примерно пчела муха мравка купих си този който е навит на хартиена ролка незнам защо но не съм го пробвал мисля че ще преплъзва доста ползвам го за краен възел благодаря за отделеното време! :tup:
Този, за който говориш, предполагам, че е този, описан по-горе в темата (монофилния / силиконовия) в цвят черно или прозрачно бял.
Говоря за този: http://forum.fishing-mania.com/posting. ... 1#pr883816
Него можеш да го използваш за рибване на телцата или за нимфи и мокри мухи. Понеже е "хлъзгав", задължително го фиксирай с лепилце. Аз лично го използвам рядко.

Иначе, като за начало, препоръчвам ти да си купиш някой от показаните конци по-долу. Аз съм мнго доволен от тях. Белият можеш да го оцветяваш и с маркер по желание в различен цвят. С показаните конци работя на куки от #14 до #20. За по-големи куки (#8, #10 ili #12) можеш да използваш и по-дебел конец, примерно 8/0 , 70 den, или на Coats.
На Hends - Ultrafine 0.04 / цвят, какъвто ти си избереш.
На UNI - Trico 17/0 - цвят по избор.
Знаеш, че ще ползваш качествен конец. Има ги в BFC при Ники.
Изображение

Изображение

За по-големи куки (#8, #10 ili #12) можеш да използваш и по-дебел конец, примерно 8/0 , 70 den, или на Coats.
На Coats използвам Coats Overlock (100 % полиестер) бял или черен (голямата макара - 1500 метра / 8 лв) - от кинкалериите:

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”