КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

D-r Kosio написа:Тези дни ми пападна ей това. На първо четене - хареса ми защото е двунишково. ...........
................................
После ще докладвам. На първо четене - харесва ми.
Косьо, привет. Ще чакам да споделиш мнение за конеца. На снимката ми вдъхва доверие. Другото ти ще го кажеш след пробите.
Поздрави.
kokimoto_tmet
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Фев 16, 2016 11:19
Риболов: rechen

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от kokimoto_tmet »

jagger1 написа:
kokimoto_tmet написа:............... за сухи мухи примерно пчела муха мравка купих си този който е навит на хартиена ролка незнам защо но не съм го пробвал мисля че ще преплъзва доста ползвам го за краен възел благодаря за отделеното време! :tup:
Този, за който говориш, предполагам, че е този, описан по-горе в темата (монофилния / силиконовия) в цвят черно или прозрачно бял.
Говоря за този: http://forum.fishing-mania.com/posting. ... 1#pr883816
Него можеш да го използваш за рибване на телцата или за нимфи и мокри мухи. Понеже е "хлъзгав", задължително го фиксирай с лепилце. Аз лично го използвам рядко.

Иначе, като за начало, препоръчвам ти да си купиш някой от показаните конци по-долу. Аз съм мнго доволен от тях. Белият можеш да го оцветяваш и с маркер по желание в различен цвят. С показаните конци работя на куки от #14 до #20. За по-големи куки (#8, #10 ili #12) можеш да използваш и по-дебел конец, примерно 8/0 , 70 den, или на Coats.
На Hends - Ultrafine 0.04 / цвят, какъвто ти си избереш.
На UNI - Trico 17/0 - цвят по избор.
Знаеш, че ще ползваш качествен конец. Има ги в BFC при Ники.
Изображение

Изображение

За по-големи куки (#8, #10 ili #12) можеш да използваш и по-дебел конец, примерно 8/0 , 70 den, или на Coats.
На Coats използвам Coats Overlock (100 % полиестер) бял или черен (голямата макара - 1500 метра / 8 лв) - от кинкалериите:

Изображение

Много благодаря за информацията бил съм близко до избора ми поръчах си Хендс Гралл - 0.10 надявам се да е добър и той мерси отново за съвета със сигурност ще ги пробвам и тези модели!!!! ОТНОВО БЛАГОДАРЯ И НАСЛУКА КОЛЕГИ :fish1: :fish1: :fish1: :fish15: :fish15: :fish15: :fish15: :fish2: :fish2: :fish2: :tup: :tup: :tup: :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.

Преди седмица попаднах на едни кончета тип Made in China. В една опаковка - 18 цвята/макарички. Като количество, конецът на една макаричка, не е много. Но пък са 18 цвята на 18 макарички. Всичко това за около 2 лв./опаковка от 18 броя.

На пръв прочит (визуално), конците ме привлякоха с това, че са сравнително тънки. Втората причина - цветовете. Третата причина, че са съставени от два слоя:
- външен, който представлява много тънка полимерна нишка, в различни цветове.
- вътрешен, който представлява многонишков непресукан конец, тънък, съизмерим с черния конец на Coats Overlock (голямата макара 1500 метра), за който говорих малко по-назад в темата.

Външната полимерна нишка е два вида (в зависимост от цвета) за различните конци. Част от конците са с метализирана, непрозрачна сребърна нишка, която от едната страна е оцветена в съответния за конеца цвят, а от задната страна е в цвят сребро. Друга част от нишките са прозрачни, оцветени в съответния цвят на конеца или бели, без да са метализирани. По дебелина и ширина, нишките са много тънки. При опън, нишките се разтеглят до определено ниво, като стават още по-тънки и губят в един момент (при определено опъново усилие) разтегливост. По този начин се получават още по-финни нишки. Ако се работи внимателно, не е проблем да се изтеглят по-финни нишки от първоначалните с дължина 1-2 метра. Нишките могат да се използват за различни модели мухи като риб-материал, самостоятелно или в снопче за опашни добавки към марабу или други материали за малки стримери, за изработване директно на телца на мухите (прозрачните нишки), за крачета, за добавка към дъбинги (изтеглените и утънени нишки) и т.н.

Основното ядро - вътрешният носещ конец. Представлява тънък многонишков, непресукан конец. В зависимост от цвета на външната полимерна нишка, вътрешния носещ конец е в няколко цвята - част от конците са с черен носещ конец (тези с непрозрачната метализирана обвиваща нишка), друга част са с цвят, който определя и цвета на конеца с полимерната нишка (тези с прозрачната обвиваща нишка). Носещият конецът (след отделяне на външната полимерна нишка) е много подходящ като монтажен за различни мушета на куки от #10 до #16, за дъбинговане чрез разцепване на конеца (без примка), за директно изработване на телцата на мухи. Здрав конец. На външен вид прилича на флос конците.

Без да се разсукват, конците могат да се използват за рибване, за тела на мухи или стримери, или сегменти от телата им за куки по-големи от #10.

С едно изречение - ще ми вършат добра работа.

Недостатъци:
- Малка дължина на конците от един цвят, което се компенсира с многото цветове (18 цвята), или с разделянето на обвивката от носещия конец.
- Малко трудно се разсуква горната полимерна лентичка поради факта, че е навита много плътно и е много тънка. И второ, при разсукването на горната полимерна лентичка се усуква носещия непресукан конец, което налага после да се разсуче и той. Но ако разсукването се прави на малък метраж (примерно 1.5 - 2 метра) на части, при което се сваля горната полимерна обвивка в този сектор, след което се прекъсва само тя, а конецът остава цял, това не е голям проблем.

По визуална преценка, с целия комплект от 18 цвята / макарички могат да се вържат няколко стотин мушета на обща цена за всички макарички около 2 лв. Макаричките са от един голям магазин за детски стоки на бул. "България".

Ето и малко снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Конец в съответния цвят на макарата и прозрачна полимерна, неметализирана лентичка (част от цветовете):
Изображение

Изображение

Изображение

С черен носещ конец и метализирана, цветна, непрозрачна лентичка за обвивка. Показан е сегмент от вече отделения от полимерната лентичка носещ конец, допълнително разцепен още на две по-тънки части:
Изображение

Поздрави.

п.п.: Оригиналната опаковка на макаричките е вакумна. Показаната кутия е допълнително закупена от същия щанд (шевните материали).
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Драго »

С един конец(UNI-Thread 17/0 Trico) изкарах вече 5 ли 6 ли, или 7 години вече не помня. Връзвам си с него нимфи, сухи мухи, мокри мухи, имърджъри общо взето всичко без джапанки и стримери - за тях ползвам 6/0 черен. Имам и един червен и един олив - ваксирани на Danville и това е - горе долу се справям в риболова даже и няма за какво да се оплаквам. Щеше да ми е зор ако имах 40 а не 4 конеца :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

И 100 да имам, изобщо няма да им се чудя. По скоро ми е проблем да ги намеря къде съм ги прибрал.
Драго, тичай, че не останаха. За 2 лева има после да въртиш мухи още 10 години. :D :tup:
Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

СИЛИКОНОВ МНОГОНИШКОВ ЛАСТИК
(SILICONE MULTITHREAD RIBBING)


Първи сблъсък с материала:
Попаднах случайно на този материал, който щерка ми използва за да си прави гривни. Доста време ми минаваше пред погледа в къщи, но не му обръщах внимание. Мислех го за монофил. И така, докато един ден материалът влезе в полезрението ми – пак случайно. Беше останало едно малко парченце на масата. Взех го за да го изхвърля, но веднага усетих, че нещо ме притегли като магнит към него. В ръцете си държах едно парченце много еластичен, мек и гъвкав материал, с полупрозрачен, бял перлен цвят. Това беше моментът, в който нещата се преобърнаха.
Естествено, последва призоваване на щерката за даване на показания пред „следователя” и мрънкане от нейна страна, да не я занимавам с глупости. Все пак, събрах необходимата ми първоначална информация и се отдадох на изследване на материала. Знаех вече за какво се използва, знаех и къде да го потърся, знаех и как изглежда. На всичкото отгоре успях и да конфискувам едно парче около 50 см, от дамския й арсенал за първоначални проби.

Изводите:
- Проверявайте какво изхвърляте.
- Оглеждайте по-често какво има по дамските шкафчета, но рискувайте разумно.
- Информирайте се за всяко парченце, нишка или конче, което ви привлече вниманието.
- Заекът може да изкочи в най-неочаквания момент.

За материала:
Материалът може да се намери в магазинчетата, в които се продават мъниста, клипсове, синджирчета и всякакви други елементи за направа на гривни, колиета, гердани, обеци или други дамски бижута под името Силиконов многонишков ластик. Продава се на линеен метър / стотинки.

Използва се за основна нишка (заместител на кордата), върху която се нанизват мънистата за гривни.

Представлява силиконова, много еластична, мека, гъвкава, многонишкова корда с дебелина около 0.7 мм, с неправилно кръгло сечение. Като прозрачност е матов, с бял перлен цвят. На задно просветляване, прозира леко около стеблото на куката. При разтягане се удължава много (около 3-4 пъти спрямо началната дължина), без да се къса. Позволява да се раздели на отделни много фини нишки или на по-дебели снопчета от нишки. Нишките са успоредни една на друга и са като надеждно слепени. Техниката на разделяне на нишките съм я показал и описал по-долу. От една дебелина (диаметър) на основния ластик могат да се разцепят 5-6 отделни тънки снопчета. При по-фино разцепване, снопчетата стават много тънки. Това е добре, ако се използват за малки мухи.

При потапяне в чаша с вода, ластикът се държи отгоре на повърхността. След неколкократно натискане и потапяне във водата, ластикът остава в горния подповърхностен слой, с лек стремеж към докосване на повърхността. В движеща се вода, ластикът поема много добре вибрациите на течението и мога да кажа отлично, ако е използвано тънко, разцепено от основния ластик снопче.
Изображение

При опит да бъде разтопен със запалка в края на ластика, силиконът започва леко да се топи и бързо прегаря, като образува един мазен слой. След застиване, остава мазен в участъка, в който е прегорен. На този етап, мисля си, че разтопяването не е вариант за приложение.

Приложение на материала:
- Многонишковият силиконов ластик върши перфектна работа за изработване на силиконови крачета на мухи – както директно (без разделяне на отделни снопчета), така и след разделяне на основния ластик на отделни тънки снопчета. Колкото е по-тънко всяко снопче, толкова по-меки и подвижни стават крачетата. Може да се разроши само върховата част на снопчето, за да се получи допълнителен ефект на крачето – нещо като пръстчета или възглавнички.

- Друго приложение може да намери за рибване на телцата на различни модели мухи. При използването му като риб материал трябва да се има предвид, че се разтяга много и за да се получи стегнат риб, трябва да се държи добре опънат при навиване около тялото. В същото време при опъването му, реално сечението му намалява и рибът става по-тънък. По тази причина трябва да се пробват предварително няколко варианта с различни дебелини на разцепените снопчета, или с оригиналната дебелина на ластика (върху гола кука), за да си уточните и да добиете представа какво снопче ви трябва. Това се прави еднократно и не е сложно.

- За изработване телата на различни модели мухи (сухи, мокри, нимфи, стримери, ларви). При използването на силиконовия многонишков ластик за тази цел, има различни опции.
Един от вариантите е, като предварително върху рамото на куката навиете цветен конец в желания цвят, формовате с конеца тялото и след това върху конеца навиете един слой от силиконовия многонишков ластик. В зависимост от това, какъв краен ефект искате да постигнете, може да се използва или оригиналната дебелина на ластика, или по-тънко снопче, получено от предварително разцепения основен ластик. В случай, че се използва неразцепен ластик (с оригиналния диаметър, както е закупен), цветния конец (подложката) само загатва много лек нюанс на цвета, в който е оцветен. В случай, че се използва тънко разцепено от основния ластик снопче, цветът на тялото е в по-близко оцветяване до цвета на основния подложен конец.

Друг вариант за изработване тела на мухи е, като след оформяне на тялото директно със силиконовия многонишков ластик или с разцепено от него снопче, тялото на мухата се оцвети с перманентен маркер в съответния желан цвят. Поради белия перлен цвят на ластика, след оцветяване с перманентния маркер, тялото на мухата запазва перления си ефект (за прозрачни перманентни маркери).

Забележка: Както при използването на силиконовия многонишков ластик за рибване, така и при употребата му за изработване телата на мухи, трябва да се има предвид намаляване на сечението на ластика в опънато състояние при навиване и поддържането на постоянен опън в процеса на навиване върху рамото на куката.

Най-общо, силиконовият многонишков ластик може да намери приложение навсякъде в муховръза като заместител на моносиликоновите или гумени ластици.

Ето и малко снимки на ластика и техниката за разцепването му.
Изображение

Изображение

Необходима ви е една здрава игла и твърда подложка (плот).
1. Отрежете едно парче от силиконовия многонишков ластик.
2. Поставете иглата върку ластика на разстояние около 1 см. от края му.
Изображение

3. Притиснете силно иглата към ластика и едновремено с това издърпайте дългия ластичен край назад. Късият край на ластика трябва да минава с усилие под иглата и да се трие върху твърдата подложка (изнизвайки се). Повторете операцията два-три пъти, докато ластикът се разцепи. Всеки път повтаряйте операцията, започвайки от същата начална точка (1 см. от края на ластика). В това е секретът при разцепването, за да се получат добри и плътни снопчета!
Изображение

Изображение

4. Получава се това:
Изображение

Изображение

Изображение

5. Накрая разделете получените разцепени крайчета от основния ластик, като захващате с пръсти всяко крайче и го изтегляте странично на основния ластик. Почистете стърчащите микронишки по същия начин от всяко разцепено снопче.
6. Готовите разцепени снопчета. В случая се получиха 8 снопчета плюс две много тънки за „коса” или за крачета на мухи.
Изображение

Най-тънките нишки (микронишките) не ги изхвърляйте. Съберете ги заедно и притривайки ги между пръстите си (въртейки ги в различни посоки), можете да си направите добавка за дъбинг (за миксове).

Така изглеждат притритите микронишки:
Изображение

По моето скромно мнение, материалът се очертава доста перспективен. Това - от гледна точка на приложението му за различни елементи от структурата на широк спектър модели мухи (телца, крилца, крачета, опашки, коси или „перчеми”, добавка към дъбинг миксове).
Все пак, остава едно НО. Но трябва и рибите да го харесат.

Следват реални тестове с мухи.
Една експериментална муха: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 30#p966527

Мирослав Димитров
(Miro Jagger)
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Jeeves »

Абе Миро, ти и хладилника да отвориш пак ше изровиш некъв матриял за мухи :D
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

Jeeves написа:Абе Миро, ти и хладилника да отвориш пак ше изровиш некъв матриял за мухи :D
:lol: Има и от хладилника. Като пчеличка си го събирам. Восък от сиренца. За импрегниране на конци. Четири цвята. :lol:
Изображение
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Jeeves »

Миро изненада ме, признавам си :shock: тва (с хладилника) трябваше да е метафора, ама явно не ми се получи :lol: :lol: :lol: няма да питам кво правиш със сиренето :D
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

Аааа, стигнахме и до сиренцето. Него си го мезвам, докато си промазвам конеца :D . С биричка.

Между другото, восъкът с малко мерак и внимателно полагане на линията (за къси дистанции с леки нимфи) може да се ползва и като индикатор, ако нямаш друг. Не е върха на сладоледа, ама с малко баене и внимание става. Директно го лепваш на линията. Докато го мачкаш с ръце е мек. Като падне във водата - втърдява леко. Проблемът идва при изхвърлянето на шнура. Тогава може да се отлепи. Ако имаш здрави нерви и нямаш нищо друго като алтернатива в момента, може да свърши работа :D

Хайде, че котарака ще ми изяде сиренцето :lol: .
:11:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Мунчо »

Начи сиренето е перфектно за мряна - човек си прави по-едри, стръхави нимфи и ги натрива с него. :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от Драго »

Мунчо написа:Начи сиренето е перфектно за мряна - човек си прави по-едри, стръхави нимфи и ги натрива с него. :lol:
Коньеца момчшье, коньеца какаф да бъдьи ми кажи :D
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от чичо Док »

d_nikolov написа:
Мунчо написа:Начи сиренето е перфектно за мряна - човек си прави по-едри, стръхави нимфи и ги натрива с него. :lol:
Коньеца момчшье, коньеца какаф да бъдьи ми кажи :D
:lol: :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:
Мунчо написа:Начи сиренето е перфектно за мряна - човек си прави по-едри, стръхави нимфи и ги натрива с него. :lol:
Коньеца момчшье, коньеца какаф да бъдьи ми кажи :D
Щом е за нимфа - може и златно синджирче да използваш. Колкото по-тежко, толкова е по-вероятно да фатиш.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: КОНЦИ за МУХОВРЪЗ - споделен опит от мухарската кинкалерия

Мнение от jagger1 »

Освен описания тук (http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 15#p966528) силиконов многонишков ластик, открих и малко цветове по кинкалериите. Цветовата гама е по-богата, но тези ми харесаха. Една ролка е с метраж около 11 метра.

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”