Начинаещ в мухарския риболов

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от D-r Kosio »

.... това с показалеца е много вярно, но за 5-ти клас мухарка с 6-ти клас шнур - е малко тежичко... Да, два три пъти бих могъл да го направя добре.. :shock:
Аватар
Андрей Д
Мнения: 171
Регистриран на: Пон Юни 11, 2007 16:17

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от Андрей Д »

След 8 години с мухарка в ръка, аз все още не се чувствам силен и господар над нея - мухарката. Тя все още ме побеждава в много ситуации на водоема, но пазя своя хъс, желание за победа, упоритостта и ината на магарето, наблюдавам, уча се от другите, не ме е срам да питам

Абсолютно съм съгласен с написаното - същото е и при мен, и макар и трудно понякога се получава. Успех
България над всичко.
Пази природата.
Devforce
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Апр 30, 2014 0:16

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от Devforce »

Здравейте, колеги!
Напредвам доста добра със мухарката, като едновременно си ходя и със спинингите. Дори мога да се похваля, че преди няколко седмици изкарах доста внушителен кефал. Имах доста интересно преживяване докато си ловят на една река. В момента, в който бях закачил малко кефалче, и при изтеглянето на два метра от мен нещо скочи, водата се завъртя, изведнъж върха на пръчката ми потъна напред във водата, нещо задърпа много жестоко. С доста усилие, като внимавах да не скъсам кордата приближих рибата към мен и видях че е щука, захапала рибката и вкусно си я дъвчи. Веднага разбрах, че шансовете ми са малки, тъх като 0.16 корда без повод, бързо ще я прегризе, нямах и кеп да опитам да я хвана, и така след няколко подръпвания просто си замина. Хвана ме яд, но останах доста въодушевен от случката, а и щуката си имаше поне 1.5-2 кг. Лошото е, че ми взе и хубавата мухичка :).
Колеги пак се обръщам към вас за съвет. Тъй като имам известни съмнения относно сегашния ми шнур Shakespeare DT6F, че е стар, защото стои много неестестено, някак си твърд стои. Начинаещ съм и нямам опит със шнуровете, но реално така ми се струва. Имам проблем и със замятанията, някои път се получава, някои път не, но този шнур повече от 5 6 метра не иска и не иска. Знам, че ще кажете, че имам да уча. Така е, вярно е, но имам съмнение и че шнура нещо не е наред. Исках да си взема WF на BFC, обаче няма наличности. Сега се чудя за този "Airflo Velocity Floating Шнур WF6F" . Ако може, мнения, препоръки, някой ако го е използвал. Искам да си взема и WF, да направя разликата и да видя дали наистина моя е стар. Защото пак казвам, магазина от който го купих, това са едни от стоките, които не се търсят много често, да не кажа на година веднъж някой евентуално да потърси такова нещо.
Друго, което искам да попитам е за костур. Мога ли с моята пръчка 5/6 да ловя костур, взех си стримери за костур. Този шнур ще ми свърши ли работа, или трябва да взимам потъващ или средно потъващ, защото четох една статия, че със плаващ нямало смисъл.

И последен въпрос, не знам дали раздела е подходящ, но все пак да попитам, някой може да се сблъсквал. Скоро време, ще ходя към Китен. Разбрах и гледах на Гугъл мапс има река, имам информация, но е малко стара за кефал на тази река. Реката се влива в морето освен ако към плажа не е направена дига. Интересува ме, тъй като ще съм повече време там, какви риби мога да очаквам и евентуални каква стръв, изкуствена или естествена да търся, за мухарката как да се подготвя, дали мога да се натъкна и на друга риба която се лови с мухарка. И като цяло, ако някой е запознат и може да ми даде съвети за този морски риболов ще бъда благодарен. Пак казвам предварително се извинявам, че тази част от мнението ми малко се различава от темата. Просто ме интересува ако някои колеги са ходили там, или имат някаква информация като цяло.
Благодаря предварително!

Поздрави!
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от Jeeves »

Шнур си земи някъв евтин щот първо че ще ти свърши работа и второ няма да разбереш разликата от скъпия, ако няма на магазина се обади по тел. на БФЦ и ще ти пратят.
Костурите си ги лови по-добре на спининг, риболовът им с шнур в повечето случаи е загуба на време и има смисъл само ако са активни в близост до брега (ако си познаваш водоемите би трябвало да знаеш на кои точно места и по кое време на годината това се случва :wink: )...шнур специално за костур няма, избора зависи от мястото (дълбочината)..
На китенската река влиза добър кефал, ловил съм отдавна и не му знам сезона кога е, лови се на плувка и морски червей, а сигурната информация е, че за там мухарка не ти трябва :( ..
успех!
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
GoroG
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 17:56
Риболов: Само и единствено мухарски риболов! ;-)
Местоположение: София

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от GoroG »

Моето мнение за шнуровете е, че трябва да си вземеш хубав такъв. Аман от евтини боклуци ( това си е лично мое мнение и не искам да обиждам никого ).
Преди да го смениш го измий с топла вода - отпуска се и къдриците се изправят, но ако се е втвърдил ..., а има и различни смазки за шнурове, може да пробваш и с тях.
Аз използвам stripping basket и съм много доволен, защото предпазва шнура от мръсотията и оплитане в треви и храсти. Така удължавам живота на шнура, защото аз ползвам от по-скъпите и се наслаждавам на качествата им!

Относно костура, не се отказвай!!! Голям кеф си е.
Миналото лято даже сулки по 30 - 40 см излизаха на стример и бях с плуващ шнур, при дълбочина 2 - 3 метра.

С мухарка може да се лови почти всякаква риба, стига да си упорит и да се интересуваш. Никой не казва, че още от първия път ще стане, но всяко упорство се възнаграждава.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от D-r Kosio »

Леко в страни от темата, че живо ме е интересува.
GoroG, аз също ползвам кош, но само на големи реки (при необходимост от далечен кастинг) със силно течение и повечко водорасли и шавар по повърхността. Честно казано, ми е малко неудобен. Най-вече поради факта, че като ми е вързан на кръста ми е много близо (или ми е малък?!) и това ме ограничава в количеството шнур, което мога да събера с едно движение. Второ ъгълът на конусите не съвпада с посоката от която го "тъпча"...
Имаш ли решение по тези въпроси?
Поздрави,
Д-р К.
Аватар
Ангел-Ачо
Мнения: 283
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 17:10
Риболов: само с позволени средства!
Местоположение: София / Монтана
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от Ангел-Ачо »

.. за шнура: първо е важно да пасва на въдицата ( :!: не всяка въдица мята добре със същия клас шнур с който е обозначена), после цената..
И аз имам кошче, но в повечето случай не ми е удобно освен ако не е пред мен на земята, ама тогава трудно го уцелвам. А когато съм до кръста във водата даже пречи :wink: ..
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от Jeeves »

Ачо, да ти дам по-голям кош (лиген) щом не го целиш :roll: , имам един в повече, беше на терасата като би градушката и сега е перфектен щото си има дупки за оттичане на водата, безценен аксесоар бих казал, редно е да ги дават бонус със скъпите шнурове :lol: :lol: :lol:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
GoroG
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 17:56
Риболов: Само и единствено мухарски риболов! ;-)
Местоположение: София

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от GoroG »

Що се отнася до костурите, бих ви казал само едно: Грабвайте мухарките и бързо към водоемите. Последните два уикенда ги счупих на яз.Копринка. Щуки от сорта на 25 - 35 см, също не остават безразлични към стримерчетата. Едната даже се полакоми за стример на кука №12 :-) , лидера разбира се 5х флуорокарбон.
Рибите са активни между 7 и 9 часа сутринта.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от jagger1 »

GoroG написа:Що се отнася до костурите.................................
....................
Щуки от сорта на 25 - 35 см, също не остават безразлични към стримерчетата. Едната даже се полакоми за стример на кука №12 :-) ..................
Горо, за костурите сьм сьгласен.
Ама за щуките - НЕ. Това 25-35 см. щука е само глава. Да не казвам, че си е чиста маломерка. Усетих нещо като вьодушевление в думите ти за този размер щуки. Дано да сьм сгрешил. Само за инфо: щуката започва да се размножава след третата година от раждането си. Това, изразено в размери, означава - над 40 см. За екземпляр. Този размер означава, че щука с големина 40 см. ще роди за пьрви пьт (ако е доживяла до този размер). Така че, добре е да се радваме на щуки над 50 см. Другото е секс с малолетни.
:fish15: , ама мерни.
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Усетих нещо като вьодушевление в думите ти за този размер щуки. Дано да сьм сгрешил.
Сгрешил си най-вероятно - да не говорим, че последно намаляваха минималния размер на щуката на 35 см, :tup: Така, че 35 си е баш за трюмчето, а после плакия с доматки :)
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от jagger1 »

Ха,ха. А бе то плакия става и от цаца, ама по-блажко си е от по-дебелиЖка. :D Поне над 45-те. То, като се "замисля", една 50-56 тица е колкото 6-7 тридесеттици. :D

Иначе, по-сериозно, сьщността на горния ми пост е в абзаца след: "Само за инфо:........."

Та, над 35 см., всеки сам преценява (по закон). Ама 25-35 см. си е ........
:tup: :fish15:
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Иначе, по-сериозно, сьщността на горния ми пост е в абзаца след: "Само за инфо:........."

Да де това е ясно - ама я ми вържи и снимай стримера на който кълват риби 45-50 см и нагоре, а 35 см. щуки го подминават. Сега отишъл човек за костур - ми нормално е и друг хищник да подгони стримера. Нали не ги е правил на чирузи или пък ги е редил в трюмчето.

Само за инфо: поста на Жоро си е основно за костур :tup:
Аватар
GoroG
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 17:56
Риболов: Само и единствено мухарски риболов! ;-)
Местоположение: София

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от GoroG »

Виждам, че и без мен си говорите добре, но идеята ми беше по-скоро за вида на примамката и лидера с който извадих рибата. Те щуките ( щучките ) станаха 5 за 5 излета. още по-яко се почувствах, като на същия стример извадих червеноперка.

П.П. Ако някой от Вас си задава въпроса и злорадства, то отговора е, че щуките са си обратно във водата! :-)
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Начинаещ в мухарския риболов

Мнение от jagger1 »

Привет, момчета.
Ще бьда много кратьк, защото е ужас за мен да пиша от телефонна клавиатура, която дори няма всички БГ букви :( .

Разговорьт е дьльг и не е за писане. Още по-малко от ограничен телефон :D .

Та накратко:
за щуката:
1. Хищно творение на природата.
2. Не подбира примамката - по големина.
3. Не те пита каква друга риба тьрсиш, а атакува, като за последно.
4. Атакува примамки от #18 Кука и нагоре!
5. Не ти си избираш, кога да захапе, а тя си избира.
6. Атакува и вече уловена на примамката риба!
7. Атакува и живо, и пластмаса, и перушина, и метал.
8. Атакува от ранна детска вьзраст, та чак до дьлбока старост (ако доживее).
9. Когато я има вьв водоема, вероятном та да изпревари тьрсената от нас риба е голяма.
Има още много точки. Спирам.

Как да опазим линията от маломерките?
Разговорьт е дьльг, а и няма 100% гаранция на нито един вариант!!!
Но, можем поне да намалим претенциите й кьм нашата примамка. Или, дори да ни атакува примамките, да й позволим да си ги отнесе, когато тьрсим друга риба, а не щука. По-добре загубена муха от маломерка (от 20 до 80 ст. на муха), отколкото загубена маломерка. Поне аз така си мисля.
- Типета на Горо - 5Х, флуорокарбон. Това означава диаметьр около 0.152 мм. Зависи от фирмата. Здрав типет.
- стримерчето: цитирам - "...дори на стример 12см....". Не става ясно от поста, дали това "дори на 12 см." е по-малкия размер, или е най-големия използван стример.
- и накрая, "Грабвайте прьчките .... дори щуки 25-35 см. ...." не ми прозвуча добре.
Сигурен сьм, че колегата не го е написал в смисьла, в който се чете. Сигурен сьм!
Но реагирах сьвсем добронамерено!!! Реагирах, защото и други четат, защото само сьбират инфо и не подбират. Поста ми е кьм тях, а не кьм теб Драго и кьм теб Горо!!!

Иначе, аз практикувам следното:
Когато тьрся целенасочено костур вьв водоем, в който има и щука, използвам дребни примамки (обикновено на кука#14 или #16), по-малко стримероподобни и повече нимфоподобни. Всичко това, в комбинация с тьньк монофил (0.10 до 0.12), който щуката - голяма или малка реже сьс зьбките, заедно с мухата. Шансьт, щукта да изплюе мухата, без да се забоде в устата й с прерязан при атаката повод е много по-голям, от шанса да засечеш с дебет типет, пьк дори и да го среже после.
Иначе, за костуретки, повод 0,10 или 0,12 не е проблем да си ги ловкаш. Но шансьт да удьржиш щучка, дори и маломерка е много по-мальк. Обикновено, при атаката, щуката го реже и го изрлюва. Ти дори не усещаш атаката в много от случите, а само регистраш загубената муха/стримерче или друго.
:tup:
За щуките над 45см. - разговорьт е дьльг.
От тАлАфоната - толкова :D .
Поздрави.
Миро.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”