Първи Учебен

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
nafplio
Мнения: 675
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 22:26
Риболов: spinning , fly fishing
Местоположение: Бургас
дал Браво: 109 пъти
получил Браво: 29 пъти

Първи Учебен

Мнение от nafplio »

Привет колеги
От доста време съм бях запленен с красотата на мухарския риболов . Изгледах доста клипчета и попрочетох някой теми из мухарските форуми .
Преди няколко месеца си закупих първата мухарка , а преди седмица вече окомплектовах с макаричка и шнур . Навих и вързах бекинг , шнур и залепих готов конусен лидер .
Дойде и деня в който вече бях нагазил в р.Марица до колене , на широко и безлюдно място :D , вързах една от 'джапанките' , предоставени ми от нашия скъп колега Мунчо , развих няколко метра шнур и го пуснах по течението да се изпъни ...
Дръжката впита в ръката и китката здраво стегната . Замах назад ... и полетя . Погледа ми следваше шнура , но ... цопна зад мен :lol:
Втори опит - назад и почти веднага напред - този път пропадна на метри пред мен .

След няколко подобни замятания и с поглед закован в шнура , нещата започнаха да добиват вид :mrgreen: :oops:
Разбира се , като за начало ме посъветваха да не гоня дистанции а да упражнявам къси 3-4-5 метрови замятания . Но изглежда адреналина идваше в повече в китката и след преден замах , шнура се изпъваше и тръгваше отново към мен преди да падне във водата .
Увеличих дистанцията и нещата се подобриха , хвърлях на около десетина метра ...
Така прекарах нагазил , около четири часа с няколко кратки почивки да отпочине китката и да дръпна и по цигара :lol:
Останах с много положителни емоции от първия ми учебен излет - не бих се отказал толкова лесно :wink: ... дори закачих две рибета а видях толкова много да се вдигат .
Толкова много въпроси ми се въртят из главата ... а и как ми се искаше някой да покаже ... но , всичко с времето :wink:

Поздрави
Тодор
Аватар
GoroG
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 17:56
Риболов: Само и единствено мухарски риболов! ;-)
Местоположение: София

Re: Първи Учебен

Мнение от GoroG »

Здравей колега,
По-добре не си губи времето да се учиш сам. Хващай някой инструктор, но го подбери внимателно. Не се притеснявай да си платиш за уроците, всичко ще ти се отплати!
Бих ти дал още един съвет: започни тренировки на някоя полянка, много е полезно. И не се притеснявай, че ще ти подхвърлят някакви реплики отстрани.
Ако хвърляш правилно, то няма да те боли китката.

Добре дошъл в истинския риболов!
nafplio
Мнения: 675
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 22:26
Риболов: spinning , fly fishing
Местоположение: Бургас
дал Браво: 109 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Първи Учебен

Мнение от nafplio »

Колега Благодаря за съветите :tup:
За инструктор-а , малко трудно - тук в Чирпан :roll:
Това за поляната е като всеобща практика . При условие че може да се 'тренира' във вода не е ли по-добре ? Или поляната прощава някой грешки :roll: ?
Най ще е добре да се запозная с колега от района :D

п.п. утре съм свободен , ще има - втори учебен :lol:

Поздрави
mgrozdanov
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 15:58
Риболов: спининг
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи Учебен

Мнение от mgrozdanov »

Това с поляната е малко като вица с лудите, които ако слушат ще им напълнят басейна :lol: Казал някой да се правят сухи тренировки на поляна и всички това повтарят. Добре, че не се вързах на тези теории и си отидох директно на реката, нагазих си, даже и 2 кефала заковах :tup:
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи Учебен

Мнение от Росен »

Няма по-лесно нещо на света от това да хванеш риба с мухарката - всяко едно малко дете може да го направи.
Всеки един за себе си преценява дали иска да се учи или не.
nafplio написа:Дръжката впита в ръката и китката здраво стегната . Замах назад ... и полетя . Погледа ми следваше шнура , но ... цопна зад мен :lol:
Втори опит - назад и почти веднага напред - този път пропадна на метри пред мен .
Не стягай китката, в кастинга няма някакви усилия от които да те боли каквото и да е. Хвани дръжката с изпънат показалец и няма да чупиш китката. Горните грешки - нямаш стоп, нямаш и правилен тайминг - писали сме го много пъти или порови във форума, или виж тук.
nafplio написа:като за начало ме посъветваха да не гоня дистанции а да упражнявам къси 3-4-5 метрови замятания
Това е супер неправилно - на 3 метра не се хвърля по-лесно, отколкото на 23. С три метра шнур не можеш да натовариш въобще пръчката, от което следва, че тя не работи и ти се опитваш с някакви усилия да го направиш ти. Затова и като си увеличил на 10-тина метра и нещо е започнало да става.
Чирпан не е на края на света, грамотни мухари има в Пловдив, Стара Загора, Казанлък, Хасково и т.н. - много е полезно някой да ти покаже, но е добре този някой да знае, че понякога се говорят доста меко казано неправилни неща.
nafplio
Мнения: 675
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 22:26
Риболов: spinning , fly fishing
Местоположение: Бургас
дал Браво: 109 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Първи Учебен

Мнение от nafplio »

Росене Благодаря за инфото.
Това със стегнатата китка , вярно не беше нужно - но трябваше да избягвам спининг навиците :D
Имах малко време да нагазя отново и втория учебен бях 'по-отпуснат' :wink: - направо си пуснах по течението около десетина метра и оттренирвах кастинг над главата
Поне засега не съм оплитал линията :lol:

Поздрави
Тодор
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи Учебен

Мнение от Мунчо »

Скубеш ли, скубеш ли, дедо Попе? :lol:

"Самоукия" кастинг не е най-удачния вариант, казвам го от собствен опит - човек придобива редица неправилни навици, които се затвърждават във времето и на практика стават неотстраними. Естествено, след двадесетина години, човек се е превърнал в корифей, а в някои конкретни случаи - в Мухарски Бог и подобни неща са без значение.
Друг проблемен момент възниква от мерака да се отиде непременно и незабавно за риба, след придобиването на мухарка. След това логично следва неосъществимото към момента желание да се хвърли и мъничко по-далеч... :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
GoroG
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 17:56
Риболов: Само и единствено мухарски риболов! ;-)
Местоположение: София

Re: Първи Учебен

Мнение от GoroG »

Здравейте, що се отнася до тренировките по поляната, споделям изцяло от моя личен опит. В началото и аз започнах на реката и не мислех за удачо да се размотавам по някакви си поляни, но ... , но в момента в който реших да подобря кастинга си, това се оказа идеалния вариант. Ходих всеки ден за по 30 - 40 мин на един стадион в продължение на месец и това значително подобри кастинга ми.
Когато нагазиш във водата, забравяш за абсолютно всичко и се концентрираш вършу рибите, а това те прави сляп за кастинга - поне при мен е така.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи Учебен

Мнение от Бат Стан »

Колега, пробвай и това, лесно е, а се ловят по-малко катерички и птички по клоните на дърветата:

http://www.youtube.com/watch?v=aRaCV5c63mY" onclick="window.open(this.href);return false;
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”