Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Росен »

Здравейте колеги,

През последните години изграждането на водноелектрически централи у нас търпи бурно развитие. Възобновяемите енергийни източници са приоритет на енергийната политика не само у нас, но и в целия Европейски съюз. Производството на енергия от силата на водния пад в реките носи несъмнени ползи за цялата държава, заради факта че се създава брутен продукт, който не изисква ресурси, повишава се енергийната независимост и др. Никой не възразява срещу използването на реките с такава цел, стига, при производството на енергия от водата, да се спазват екологичните норми, за да може да оцелява животът в реките и около тях.

Статистиката показва, че в момента у нас има изградени и работещи около 200 малки водноелектрически централи, без да се броят подязовирните. Още около 280 централи се намират на различен етап на реализация, но при всички случаи имат вече издадени Разрешителни за водовземане от Басейновите дирекции. Някои са в процес на изграждане, а повечето търсят финансиране и строителството им може да започне всеки момент. Точната бройка на всички бъдещи ВЕЦ не може да бъде установена, но понастоящем има издадени разрешения за водовземане на още поне 400 точки по реките за бъдещо изграждане, без гореизброените. Дори данните в регистрите на държавните агенции се разминават и са непълни. Така например - за Басейнова дирекция Западнобеломорски район, общият брой на разрешенията за водоползване с цел - добив на ел. енергия от работещи и бъдещи ВЕЦ е за 516 точки по реките - само в югозападна България...

Какво се случва на практика?

Съгласно действащото законодателство - още при проектирането, и впоследствие при изграждането и експлоатацията, инвеститорите са задължени да спазват определени екологични норми. Най-важните от тях са:
* Да изпускат в реката задължително минимално водно количество след водовземането - с цел осигуряване оцеляването на екосистемите във - и около реката.
* Да осигуряват възможност за миграция на рибите и другите водни организми, посредством подходящи рибни проходи - пак с цел тяхното размножаване и оцеляване.
* Да събират и почистват натрупаните в задбаражните езера тинести наноси, посредством специални съоръжения, а не да ги изпускат в реките - основен проблем при русловите и нисконапорните централи.

Нищо от гореописаното не се случва на практика - почти без никакви изключения. Нещо повече:

* Една част от реките буквално пресъхват след водовземните съоръжения на деривационни централи, тъй като е хваната всичката вода, за да се произвежда ток, и нито капка не се изпуска в коритото на реката между водовземането и централата - в някои случаи, разстоянието между тях се измерва в километри.
* В останалата, преобладаваща част от деривационните централи, се изпуска толкова вода, колкото да поддържа само локви в реката. В тези реки не се наблюдава следа от живот.
* Ударно изпускане на тинести наноси и утайки след баражите на руслови централи - довели до масово измиране на риба и други организми в реката, какъвто е примерът с ВЕЦ Лакатник от 2008 година.
* През рибните проходи (с единични изключения) е невъзможно да преминават риби, освен ако не са сухоземни или алпинисти, със съответно оборудване. На някои места пък няма рибни проходи изобщо.
* Осушаването на речните корита - води до задръстването им с дървета, храсталаци и друга растителност, което е предпоставка за бъдещи наводнения при висока вълна. Например - коритото на р.Златна Панега след водовземането за ВЕЦ Румянцево

През последните години, от отделни хора или организации, са пускани множество сигнали до Министерство на Околната Среда и Водите (МОСВ) за подобни проблеми. В една част от случаите, след извършени проверки, са налагани нищожни глоби на собствениците (изразяващи се в печалбата от ВЕЦ за ден). Връчвани са им и задължителни предписания, които те не спазват, защото няма последващ контрол. В някои случаи няма никаква реакция от МОСВ изобщо. Но, при всички положения - със или без предписания - положението по реката си остава непроменено при следващи посещения!

Ето защо с доста усилия най-накрая като съвместна инициатива от:
Сдружение "Риболовен клуб Балканка" и WWF - България
създадохме портал за следене на Вецовете в България:

http://dams.reki.bg/

Надяваме се на подкрепата на колкото се може повече хора!!!
За повече информация може да посетите:

За сайта
За информацията в сайта
Как да помогна?

Каква е основната идея?

За случаите на нарушаване на екологичните правила - да направим всичко възможно за спасяване на живота в реките, след като държавата не го прави. За целта е необходимо да се извършва постоянен обществен контрол върху работата на колкото може повече съоръжения, изградени с цел производство на ел.енергия, и въвеждане на резултатите от контрола в цялостна база данни, която непрекъснато се обновява и допълва. Във всеки един момент, ще може да се проследява назад във времето:
1. Как е работило конкретното съоръжение?
2. Какво е направено, за да работи както трябва?
3. Как работи в момента?
По този начин събираната информация става достъпна за обществеността, за медиите, и за всички контролиращи органи на национално и Европейско ниво.

Организациите покрепили проекта за момента са:
  • WWF - България
    Сдружение "Риболовен клуб Балканка"
    Спининг клуб "Стари Видри"
    Мухарски клуб "Стари Видри"
    Мухарски клуб "Царевец"
    Мухарски клуб "Стримерите"
    Федерация на Мухарите в България
Ако имате идеи, препоръки или каквито и да са предложения, моля да ги споделите с нас.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Cougar »

Росене, това е една доста болна тема, която няма много общо с мухарския риболов.

По принцип при налични достатъчно доказателства, посочените клубове би трябвало да могат да съдят държавата за това че умишлено не спазва законите и единствено поставя някакви клаузи в областта на демагогията които на всеки човек с половн мозък е ясно че няма да работят.

Да се изпускало "минимално количество вода за поддържане на живота".. Ами колко е това минимално количество вода? През лятото повечето наши планински реки са на критично ниско ниво без никакви водохващания. То е пределно ясно че ако някой е мислил за природата е щял просто да напише от какво ниво на водите нагоре въпросната централа може да се ползва, което ще направи централата функционална само при високи нива, или може би една или две седмици през годината. Но не , никой не иска да инвестира в екологично съобразни проекти.

По социалистическо време се говореше за вододайни зони и това как гората трябвало да се пази там за поддържане на водните запаси. До колкото разбирам в днешно време разбиранията са се променили и се сече безразборно и във вододайните зони, така че водата ще намалее през по-голямата част от годината още повече.

Според мен, няма особенна надежда в тунела. Дали чрез добро документираен на положението и намеса на Европейската общност нещо може да се направи не знам. То и в другите страни, или много от тях има негативни промени свързани с увеличаващото се население.

Според мен, натиска трябва да дойде отвън. Това българските мародери на днешния ден са ясни, ще изсекат горите, ще каптират всичко и ще направят вец където им падне. само и само да направят някой лев и закръглят шкембето / удебелят врата.
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от starlight »

Здравей колега,
Cougar написа:Росене, това е една доста болна тема, която няма много общо с мухарския риболов.
Тук си много прав. Има общо със всякакъв вид риболов по реките :)
Ако реката я няма...
Cougar написа:Да се изпускало "минимално количество вода за поддържане на живота".. Ами колко е това минимално количество вода? През лятото повечето наши планински реки са на критично ниско ниво без никакви водохващания.
Под "минимално количество вода за поддържане на живота" се има предвид: Мин. водно количество след водохващането (л/сек)
Не съм 100% сигурен, но мин. водно количество е около 10% от средно годишният оток или средно месечният. Ще се постараем да се публикува подробна информация на сайта. Когато е маловодие и водата е по-малко от това количество, водохващането не трябва да хваща никаква вода и да пропуска цялата река...

http://www.wwf.bg/get_involved/rivers/water_flow/" onclick="window.open(this.href);return false;
Cougar написа:Според мен, няма особенна надежда в тунела. Дали чрез добро документираен на положението и намеса на Европейската общност нещо може да се направи не знам. То и в другите страни, или много от тях има негативни промени свързани с увеличаващото се население.

Според мен, натиска трябва да дойде отвън. Това българските мародери на днешния ден са ясни, ще изсекат горите, ще каптират всичко и ще направят вец където им падне. само и само да направят някой лев и закръглят шкембето / удебелят врата.
За момента събираме информация, снимки и жалби за колкото се може повече ВЕЦ-ове. Когато е достатъчно ще се пуска жалба в EU. Това е и една от основните идеи на сайта.

ПС. Колега, Cougar не целя да се заяждам, ако така изглежа.
С удоволствие ти чета темите и се надявам някой ден и тук в БГ да имаме подобни риби.
Трябва да се почне от някъде, защото ако нищо не правим, нищо няма да се промени в БГ...
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от D-r Kosio »

..много ме е яд ,че не снимах коритото на реката над Велинград- посока Сърница. Рядко минавам от там. Ама този път нарочно - минах. Направих предварително справка къде може да се лови по реката. Къде е разрешено и къде е забранено. Чувал съм за пъстърви по нея, даже видях двама с въдици,после разбрах,че е в забраненото!?
Попаднах на следния парадокс :
Разрешената зона на реката се оказа, че е под едно водохващане. Това добре, но се оказа, че за да риболовстваш в този участък на реката, освен тъкъми, ще трябва и вода да си носиш!!! Нямаше грам!!! :shock:

Не знам какво да мисля и за тези, които са го писали - какво са имали пред вид, пък и за тези които са го допуснали на практика! Къде са им главите ...се сещам без подсказка! :twisted:

Ако ходи някой в района, нека обърне внимание... Много грозна гледка е сухото корито на реката...Преди, поне от едно място избиваше минерална вода,...та поне мокреше малко и около извора имаше някакъв живот...и зеленина... Вероятно и нея са я хванали някак.. Няма я!
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Росен »

Ще ти звънна да ми обясниш точно, че аз другия уикенд съм на семинар във Велинград и ще мина да снимам ;)

Това ли е - http://dams.reki.bg/0350-dam/0350-dam ?
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от D-r Kosio »

Изображение

Това е съоръжението за водохващане - от ляво в посока Сърница. По синьото ще го познаеш...
Под него нямаше и грам вода...

Другото място, което ме потресе е изчезването на Широколъшка река! Тази година ЦЯЛАТА река беше вкарана в тръби вървящи по склона успоредно на сухото корито !!!
И това с километри!!! Картината беше ужасяваща, защото бяха оголили и склоновете покрай нея, почиствайки ги от дървета, да не би случайно да им закачат жиците..
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Росен »

Да, тази година я видях Широколъшка точно там - ужасна гледка, същата е и Черна река над Смолян ... и много други. Ще мина над Велинград да снимам - явно е досами пътя, мерси, Док! ;)
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от starlight »

D-r Kosio, можеш ли да ми изпратиш линк към гогле мапс на това водохващане.
Трябва ми за да намеря кой е веца и да го въведем в сайта.
Мерси предварително.
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от starlight »

Опа мисля, че го намерих :)

41.915416, 23.926994
https://maps.google.com/maps?q=41.915416,23.926994

Сега остана да равера и какво е това.
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от starlight »

Такаа, разбрах какво е :)
Това е водохващане, което вкарва реката в тръба, която пълни яз. Батак.
Реката пресъхва за около 200-300 метра до притока от дясно...
За съжаление тук незнам дали може да се направи нещо по въпроса.
Предполагам може да се пише до МОСВ.

Росене, снимай за всеки случай, пък ще му мислим.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от D-r Kosio »

Озадачи ме абсурдността на разрешението за риболов в зона в която няма вода!!! Където има е забранено, където няма - "воа ла"... опъвай шнура колкото искаш!
Е, по-абсурдно нещо не знам да има ?!
Река просто нямаше..
Между другото хич не беше пресъхнала само до притока, а почти до самия Велинград!
Пред Велинград реката въобще не течеше, а беше на локви..

Гледката от Широколъшка е още по-показателна, защото тръбите вървят успоредно на коритото на реката и се виждат почти по цялото и протежение... грозно, та грозно...
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от starlight »

Не се и съмнявам, че пресъхва цялата.
То на един от притоците и също има вец ...
Все още не сме го въвели в сайта, защото не сме сигурни за името.
Ако и той не пуска вода.. нормално да няма до Велинград.... Картинката е жалка...

Росене, звънни ми ако имаш път на там.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от чичо Док »

Още тръби, събиращи водата за поредния измислен минивец, и унищожили към 2 км от една красива река.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

и самия вец накрая на тръбата(за съжаление на тези две бараки няма ни табела ни дума изписана)
Изображение

п.с. изпратил съм на dam-status@balkanka.bg още снимки от тази река.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от starlight »

Благодаря, качени са снимките.
Имам само един въпрос. Може да си видиш пощата :)
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”