Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от чичо Док »

Да, първите снимки са нагоре по реката, километър някъде преди тръбите. Покрай тръбите нямаше грам вода, ти за рибен проход ме питаш.. Но, в интерес на обективността, трябва да се проследи как е и в друг сезон при повече вода в самата река,защото това бе единственото ми ходене там тази година. За мен по протежение на тръбите реката е мъртва, това видях, това снимах.

Поздрави!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Cougar »

чичо Док написа: Но, в интерес на обективността, трябва да се проследи как е и в друг сезон при повече вода в самата река,защото това бе единственото ми ходене там тази година. За мен по протежение на тръбите реката е мъртва, това видях, това снимах.
Ако водата в реката липсва напълно за само 3 минути, рибите са свършени. Реката може да се счита за мъртва.

Това че в големи води ще мине малко вода през коритото с нищо не помага. В същност именно тази високата вода е нещото което трябва да се използва за питейна вода или екетродобив, не нормално течащата вода в реката.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Cougar »

starlight написа:Под "минимално количество вода за поддържане на живота" се има предвид: Мин. водно количество след водохващането (л/сек)
Не съм 100% сигурен, но мин. водно количество е около 10% от средно годишният оток или средно месечният. Ще се постараем да се публикува подробна информация на сайта. Когато е маловодие и водата е по-малко от това количество, водохващането не трябва да хваща никаква вода и да пропуска цялата река...
Трябва да се има в предвид че понякога, в летни условия това което реално тече в реката без водохващания пак може да бъде на критично ниско ниво, или дори под него. Т.е. не може да се остави в реката винаги да тече само това което би текло в най-лошия месец, при най-голямо маловодие.

С това че при суша, води не трябва въобще да се вземат съм съгласен и доказателства за явните нарушения на закона както се вижда въобще не са трудни за намиране.

ВЕЦ-овете имат и други проблеми. Тук са разбрали че мигриращиет малки рибки минават през турбините и биват убивани.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Vid »

Основно ловя и го правя от 15г. под ВЕЦА на Ст. Кладенец до устието на яз.Ивайловград. Всичко е спазено, кога ВЕЦА не работи, дебита на водата е достатъчен за да не се обезриби реката..
Тази година, предполагам поради дъждовете, риби няма, защото ВЕЦА работи постоянно и ледената вода коя влиза по реката е постоянна величина..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”