Инструменти - защо, как, кои за какво, стават-не стават?!...

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Инструменти - защо, как, кои за какво, стават-не стават?

Мнение от Jeeves »

Док мене пък точно тая дето ти е любима не ми пасна, причината е че конеца върви отвънка и постоянно трябва да гледам как съм я хванал за да не го притискам с пръста си....керамичните накрайници сащо не ги намирам за нужни, даже ми пречат - само ми затрудняват вдяването, а конци не късам и без тях...мисълта ми е че има много неща дето на екран са супер, но докато не ги пробва човек дали на него му уйдисват няма как да знае.. като изключим тва последното чудо на C&F съм си ги купувал всичките модели (както казваш от любопитство), но в крайна сметка от години ползвам обикновена совалка на цената на половин кутия цигари и нямам причина да я сменям..
п.п.
заглаждане и полиране на ръбове с дремел-а става за секунди, менте на дремел струва на половината цена на совалката от последната снимка и е страшно полезен инструмент 8)
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Инструменти - защо, как, кои за какво, стават-не стават?

Мнение от чичо Док »

Jeeves написа:...но докато не ги пробва човек дали на него му уйдисват няма как да знае..
:tup:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3182
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 755 пъти
получил Браво: 1179 пъти

Re: Инструменти - защо, как, кои за какво, стават-не стават?

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:
Jeeves написа:...но докато не ги пробва човек дали на него му уйдисват няма как да знае..
:tup:
Така си е. Пробата е най-добрия съветник. :tup:

Иначе, аз лично съм решил да пробвам керамична совалка, която е с цяла керамична тръбичка. Сегментираните совалки, имам предвид совалките с керамична вложка, може наистина да създават проблем с вдяването на конеца, ако вътрешния диаметър на керамичните вложки не е изравнен с вътрешния диаметър на стоманената тръбичка, в която са вградени, т.е., ако има стъпало между тях.

А колкото до макаричките, Док, когато за първи път реших да си закупя мухарски конец с макаричка, (мисля, че беше на UNI) тогава сърцето ме заболя. Цели 8 лева дадох за 2 броя макарички :D - едната беше черен конец, другата беше зелен. Когато ги закупих, бях с много смесени чувства, преди да ги използвам. От една страна - 8 лева за конец ми се видя твърде много, защото до този момент бях използвал само кинкалерия, която струваше стотинки - шевни макари, калерчета, които си пренавивах, тънки канапи, а бе каквото ми попаднеше :D . От друга страна, конците бяха доста по-различни от тези, които бях използвал. Бяха много по-здрави и много по-тънки. Харесаха ми, освен цената :roll: .
Това, което тогава ми направи впечатление беше, че наистина макаричките, на които бяха навити, бяха с голям диаметър. Дори се ядосвах, че за цели 4 лева са ми "пробутали" дебела макара с малко конец :D . Тогава изобщо не съм се замислял, че това е направено умишлено, с цел по-равномерно усилие при развиване на конеца. :idea: Замислих се на много по-късен етап, когато усетих разликата между работата на ръка и работата със совалка и менгеме. Дребни нещица, които на пръв поглед не ни карат да се замислим, но се оказват разковничето за нашето удобство при работа с менгемето и кукичките, както и с конците.

Знаете ли, коя е най-евтината и най-достъпна совалка за всякакви ситуации? Не казвам най-удобната, а най-евтината и най-достъпна, дори и на самия водоем?

Една малка тръбичка, с дължина около 6 см. Прокарваш конеца, хващаш тръбичката, навиваш си мако конец на кутрето - за да контрираш конеца и действаш. Макаричката ти е в джоба или на масата, или на земята - зависи къде си и от обстоятелствата. Та и това съм го пробвал. :D . После си купих совалки, когато за първи път ги видях в един магазин. Беше преди повече от 10 години. После видях в НЕТ-а и менгемета, и други джаджи. И така - лека полека, година след година се поокомплектовах.

Както казвате, човек докато не пипне и не пробва, няма как да знае, кое ще му пасне най-добре. Ама пък от друга страна и не всичко може да пробва или да си позволи. Затова и споделеното като опит е едно от най-ценните неща за всеки един от нас.

За мен най-важното е да има мерак, и да изпитваме удоволствие от хобито. Другото идва с годинките :D

:tup:

Поздрави на цялото мухарско братство.
Миро
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”