Училище по муховръз

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Училище по муховръз

Мнение от mitko2 »

Здравей Миро,

Преди време този материал го прочетох, но не му обърнах нужното внимание, защото на онзи етап нямах нужда.
Сега обаче нещата са други. Цената е малко стресираща, но ако мога да намеря и друго приложение на приспособлението, ще си го взема.

пс: Док. Косьо е интересна личност. Много ми харесва това което пише по всичко свързано с хобито, и най вече на начина му на изказ.

Поздрави
Митко
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от D-r Kosio »

... Благодаря за добрите думи!

"Сламка" - от далечната 2008 година:

"Едно удобство за връзване..." , което продължава да е такова!

http://muhatadnes.blogspot.com/2008/11/ ... _6471.html

Текстът звучи рекламно ! ;-) Поръчан е такъв от "Зарибителен магазин". Подписвам се с двете си ръце, че всичко описано за "Магнифайър" беше вярно за периода 2008-2014 г. !
За 2015 - още не знам! ;-)
Всичко, относно конвергентната оптика в последните ми постове важи и за него в пълна сила.
*Относителен проблем е сменяемата оптика "3,5 Х" - при която, за съжаление, вече се чувстват недостатъците, но тя практически много рядко се ползва!

*Обратната връзка винаги е полезна (независимо от знака пред нея ;-)) :D

Поздрави,
Д-р К.
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от Веско »

Бай Китай е сделал и такива благини :lol: :lol: :lol:
Това може би ще ти свърши работа. Луксозна версия....има и по-тънки...за по 3-4$ :lol: :lol: :lol:

http://www.ebay.com/itm/Headband-LED-He ... 5d4b1d4fe4

....или това :arrow:

http://www.ebay.com/itm/Supporting-Glas ... 35bde82859
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от D-r Kosio »

Първото не е добър избор...
sabin
Мнения: 206
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 19:28
Местоположение: Ямбол

Re: Училище по муховръз

Мнение от sabin »

mitko2 написа:...пс: Док. Косьо е интересна личност. Много ми харесва това което пише по всичко свързано с хобито, и най вече на начина му на изказ. ..
Освен, че е интересна личност е и отличен риболовец. Смея да твърдя, че е от малкото хора които могат да "четат" реката толкова лесно като сутрешната преса пиейки ароматното кафе!
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от jagger1 »

Веско написа:Бай Китай е сделал и такива благини :lol: :lol: :lol:
Това може би ще ти свърши работа. Луксозна версия....има и по-тънки...за по 3-4$ :lol: :lol: :lol:

http://www.ebay.com/itm/Headband-LED-He ... 5d4b1d4fe4

...........................................
....................................................
Тези ги имам и ги използвам от известно време (няколко месеца). За временно ползване стават. Имат в комплекта 4-ри вида лещи: 1.2х, 1.5х, 2.5х и 3.5х. Носачът е пластмасово недоразумение на техническата мисъл, стои много твърдо на главата, създава дискомфорт, но лещите вършат работа. Е, не е онова, което ми трябва, но за краткотрайно използване върши работа.
Закупени са от магазина на Конрад (на 5-те кьошета / мисля, че уличката беше Аспарух - първата пряка с бул.Христо Ботев). Цената - около 16 лева.
В НЕТ-а - цената е същата, но в доларески - около 16 US$.

Пак казвам, не са онова, което искам, но като компромисен вариант на този етап ми вършат работа. Най-много използвам леща 2.5х и по-малко 1.5х. Другите две не ми пасват на зрението. С леща 3.5х трябва да се гледа много отблизо, като в същото време фокусирането е около центъра. Едно малко мърдане на главата и ..... а бе не е за мен. Другата - 1.2х ми е слаба и трябва да имам дълги ръце.

Та това е.
Ще си търся по-нататък онези - за шапка с щипка или с рамка. Нямам наблюдение върху тях, но поне от мненията виждам, че са по-удобни. За лещите - като сравня, ще пиша.

Поздрави.
Миро
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Училище по муховръз

Мнение от mitko2 »

Весела коледа Миро и честита нова година.
Пожелавам ти много радост, здраве и щастие през новата 2015.
Миро, ако намериш оптика за козирката на прилични цени, моля веднага го отрази и опиши от кой магазин го взема.
И така колеги, приятели и всички добри хора........ Пожелавам Ви каквото си пожелаете да се получи.

Поздрави и наздраве
Митко
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Училище по муховръз

Мнение от mitko2 »

Здравей Миро,

Днес от Store.bg ми пристигнаха оптика с рамки за 32.80 лева.
Увеличителните стъкла са 1.5, 2.5 и 3.5.
Довечера ще ги пробвам

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от jagger1 »

Митко, привет.
Благодаря ти за пожеланията. Бъди жив и здрав.
Иначе, аз също чакам една китайска оптика с рамки за очила, но нещо много се забави доставката. Когато пристигнат и ги тествам, ще споделя мнение за очилата.

Пусни една снимка на твоите, ако искаш и сподели мнение за тях.

Поздрави и много приятни емоции с мухарката. Жив и здрав.
Миро
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Училище по муховръз

Мнение от mitko2 »

Здравей Миро,
Поради редица забрани в работата (от IT гледна точка) не мога да кача нищо и да изпратя.
В къщи машината ми е много нова и колегите към момента ми търсят драйвъри.
Но за оптиката. Малко по нагоре Веско е дал два варианта, производство на Бай Китай.
Моят е втория вариант. Мисля, че се вижда добре.
Вече ги пробвах и даже си вързах две бръмбърчета, но поради горните причини не мога да ги покажа.
Сега за очилата.
1.Ако не ползваш нормални очила а само тези, стоят добре и няма проблем. Лесно се поставя лупата а и осветлението е прилично. Чесно казано вършат работа. Естествено не мога да коментирам лупите, защото никога преди това не съм ползвал подобно нещо или други такива.
2.Ако ползваш нормални очила и тези пред, тях също не е проблем, но ако си наведеш много главата може да се изхлузят. Аз лично за четене и сега за връзване ползвам очила.
С две думи за мен е прилична работа.
Тъй като темата е училище по муховръз, искам да попитам нещо.
Бръмбърчетата които си вързах са като тези на Стоян Филипов.
1.За коречето използвах два варианта:
а)Навих монтажния конец. На една трета от ухото на куката поставих гумата и започнах да навивам докато стигна го края. След това поставих дъбинг и върнах до началото на захващането на гумата за да оформя коремчето.
б) Навих монтажния конец. В края на куката монтирах гумата и след това поставих дъбинга и навих напред за да оформя коремчето.
И в двата варианта се получи, но въпроса ми е коя е по правилната техника или тук всеки има право на избор
2.За крачетата, кое е по правилно: Първо да поставя крачетата и след това да оформя гръбчето, т.е да ги захлупят с гумата или да оформи гръбчето и след това от страни да пристегна крачетата. Питам защото при втория случай нещо не ми се получи. Май не ги бях стегнал много и стояха хлабави та се наложи да използвам малко лепило.

Надявам се, че правилно съм поставил въпросите.

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от jagger1 »

Привет Митко.
Честита нова придобивка и със здраве да я ползваш.
Само имай предвид, че тази оптика не заменя очилата! Избягвай да я използваш продължително време.
А сега, набързо за бръмбаретките:
Техниките за вързване на крачетата на различни инсекти и ГМО-та е различна. Зависи от модела на мушето, което искаш да вържеш. Ако правилно съм те разбрал, ти захващаш гумата преди извивката на куката, навърташ конец до извивката или малко след нея (зависи пак от моделчето), после правиш дъбинга напред, до точката, в която си захванал първоначално гумата (тази точка трябва да е на около половината разстояние между върха на острието на куката и началото -ухото на куката), после обръщаш гумата над дъбинга и фиксираш с конеца гумата в същата начална точка. По този начин оформяш телцето на бръмбаретката.

От тук нататък има различни варианти и техники на изпълнение. Можеш да закрепиш най-напред 6 крачета (ако искаш да стърчат като крачета), или да навиеш малко хакелче от перо на петел, или да направиш пак няколко намотки само с дъбинг, който после, след като "захлупиш" с гумата за да оформиш главогръда, разрошваш с четчица, игла, или велкро (онази лепкава лента тип котешки нокът, която се използва вместо копчета или цип по дрехите, обувките, челници и т.н.). Има и други варианти, но трябва много писане. За сега, това ти стига. Пробвай и трите варианта. Прецени сам, кой ще те устрои и е най-близко до това, което искаш. Пак казвам, зависи какво искаш да постигнеш и какъв модел бръмбаретка вързваш.
Вариантите на крачета, които ти описах по-горе ти дават една завършена муха.

Ако искаш да поставиш силиконови крачета (или крачета от кръгъл тънък ластик), които да фиксираш странично на главогръда на мушето, тогава, към горните варианти, които ти изброих, можеш да фиксираш по едно парче силикон или ластик от всяка страна (странично и симетрично едно спрямо друго от двете страни), като крачетата се фиксират в мястото, на което си фиксирал гумата, когато завършваш изработката на тялото (края на тялото и началото на главогръда). После обръщаш гумата за главогръда (крачетата вече са фиксирани), фиксираш зад ухото на куката главогръда и оформяш главата. Правиш завършващ възел.

Това е. Пак казвам, зависи от конкретния модел.
Изпробвай отделните техники, без да се сстремиш да получиш готова муха. Просто проиграй всеки един етап от вързването на мухата с различните техники и поредност на изпълнение. После сглоби всичко в една муха. Ще стане. Ще се получи!

Между другото, Ще има муховръз на 25.01.2015 г. При Ники в офиса на BFC на Хайдушка гора, 60 - София. Ако здравето ми позволи, ще дойда непременно. Много полезно мероприятие, достойно за уважение и внимание от всеки един мухар. Сигурен съм, че ще има много колеги, които могат да ти дадат ценни съвети тет а тет и очи в очи :D :tup: .

Поздрави.
Миро
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Училище по муховръз

Мнение от mitko2 »

Привет Миро,
Напълно си ме разбрал какво питам, а аз ти благодаря за изчерпателния отговор.
Написаното от теб е напълно ясно и утре на дневна светлина ще пробвам.
Ако не се случи нещо непредвидено (то ми се случи и на двата предходни муховръза) на 25.01.2015 ще бъда на място, защото имам доста въпроси относно материалите и как се борави с тях. Освен това ще се запозная с колегите, защото към момента познавам само Бате Райко и Илия Тодоров.
Относно очилата, вече установих, че без мойте няма да мина.

И така
Още веднъж много благодаря за подробните съвети
Поздрави
Митко
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Училище по муховръз

Мнение от чичо Док »

Вариант на бръмбар от микропореста гума
http://lurebg.com/FlyFishing/Praktika/Beetle/Beetle.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от koi4a »

Аз също съм нов в мухарския риболов но не пречи да споделя опит. Любимия ми бръмбар за кефал съм взаимствал от тук, като за корема използвам кафяв ченил и куката е тази или с такава форма и номер 10. Хващат се от такива дето не могат да налапат мухата до такива които като я налапат и хич не ги виждам после. Супер лесна за изработка. Ето така изглежда моя грозньо
Изображение
П.С.: Голям кеф е да се лови с куки без контри.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от stancom »

Китайски увеличители има и в Продавалника, някой да ги е пробвал ?
Вариант 1
http://olx.bg/lupa-za-glava-svobodni-rt ... -i66793752
Вариант 2
http://olx.bg/uvelichavascha-lupa-ochil ... -i66792152
Аз не мога да ловя риба !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”