Училище по муховръз

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от D-r Kosio »

... ще повторя, потретя и т.н.
.. когато се избира оптика има много критерии на които трябва да отговаря самата оптика, а отделно трябва да има възможност за нагаждането и по индивидуалната рефракция на желаещия за я ползва.
Необходим е много опит за да може със сигурност да се каже : "да" , тази оптика е напасната! Това, което сега коментирате е нискокачествена оптика - вид компромис, с всички последствия от това. Не казвам, че сред ниския клас не може да се намери нещо читаво, но това може да го намери, човек , с опит и който знае какво да гледа.
Тъй като не всеки разполага с такъв консултант, ще ви дам няколко ориентировъчни критерия.

Първо- оптиката трябва да не криви образа. От втория линк много ясно се вижда за какво говоря. Центърът е относително ясен но от там завочват едни конусообразни изтегляния на образа, които са категорично недопустими! Много добре се вижда при картинката с най-голямо увеличение.
Втори критерий е призматичния ефект. Това ми е трудно да го обясня с две думи, но пък е много важно при работа на близко разстояние заради което се купува оптиката. Най-кратко - изместване на зрителните оси на определеното и фокусно разстояние. Тук има много теория: водещо око, положение на инклинация при завъртане на окото, физична рефракция на окото, клинична рефракция, състоянието на бинокулярното зрение преди да се сложи оптика върху всяко око по отделно и после върху двете. Няма да навлизам в подробности, само ще вметна, че за близо трябва да има заложена призма в оптиката или да има възможност за независимо отклонение на осите на оптиката за всяко око по отделно.
Трето - хроматичната аберация - най- общо казано - около обектите се появява цветен воал - най често син от едната страна и жълт от другата.. Колкото е по силно уваличението - толкова по ясно се вижда аберацията. Няма я в скъпите модели т.н. апохромна оптика .
Четвърто - полето. Колко е голяма зоната в която виждате неизкривено! Т.н. компенсация на оптиката - простата оптика е некомпенсирана и от там този ужасен ефект на " размазано слънце". Един прост тест.. Поставяте една милиметрова хартия на работното разстояние на оптиката и виждате колко и как криви. Видите ли изкривени лини като бъчва или обратното тясно в средата и разхождане в краищата- ясна е работата. Търсете оптика с асферични лещи.
При тях линии и в центъра и в периферията са успоредни и прави. Трудно се намират... да не кажа, практически е невъзможно... ,но поне нещо, което да е близо до това.
Пето - Оптиката не трябва да ограничава зрителното поле.Т.е. стената на която са монтирани лещите трябва да максимално тънка и разположена така, че да не отнема от периферното зрение.
Шесто - НЕ се препоръчва увеличенията да са много големи - повече от 3X! По-големите правят така, че преходът от център към периферия е скокообразен, което вече проблем за нормалната акомодация на окото. Не забравяйте, че приспособяването за гледане на близо е активен, контролируем процес, но нагаждането за гледане на далече е пасивен процес и зависи от еластичността на вътреочната ни леща и иска време. Преходите шашкат мозъка като не му предоставят дълго време ясна картина! Не махнали сме тази за близо, а далечната още се бави ... Дори за 14-16 годишен това ще е проблем..., а като гледам възраста на аудиторията... мисля да не отговарям ;-) Т.е. при налична пресбиопия нещата стават значително по-бавни. Съответно умората при работа с такава оптика ще настъпва значително по бързо.
Седмо - Оптиката трябва да се ползва на точно фиксирано разстояние - Колкото е по-некачествена, толкова тази зона е с по-размити граници.. Това е още един повод окото да се сърди и да се морИ. Добрата компенсирана оптика има достатъчно голяма дълбочина на рязкост - в рамките на милиметри е, на за нашите цели - напълно достатъчно. Не мога да кажа подобно нещо за горепосочените лупи. Дори при малко преместване на главата ни / която не е във фиксирано положение/ караме очите да се настройват отново. При наличие на голямо увеличение спокойно може и "морска болест" да си докарате..Нещо повече - работим на менгеме зад което най-блицкият предмет е поне на 30-40 см разстояние. Това означава ,че като излезем от фокус това е трайно - пак задаваме гатанки на мозъка. Тук се сетих нещо смешно, ама ще си го спестя. Като профилактика на точно този тип умора, може да се ползва екран за снимане мухи, поставен максимално близо до мухата / но така ,че да не ни речи на връзването/, но с една подробност - върху него да има достатъчно контрастни обекти / шарки/. Така когато излезем от фокус, бързо ще попаднем на нещо по-лесно видимо - и като размер и като подробности. Т.е. ще има храна за мозъка и той няма да се сърди , че сме го лишили от образ.
Трябва да спомена едно правило: Ако ще правим компромис с оптиката - трябва да изберем такава, която е с по-малко единични лещи! Обяснението е просто. Образът се получава в резултат на преминаването на светлината през различни пречупващи среди и граници на пречупване. Когато те не са съобразени.. колкото са повече , толкова повече дефекти ще вкарат в крайния образ. Съветът ми е - оптиката да е от ЕДНА качествена леща! При тези разстояния на които работим не са ни нужни био и наноскопи...
Рамката - трябва да толкова лека и удобна, че бързо да забравим,че ни е на носа и ушите. Същото важи и за самата оптика. Трябва да е такава, че бързо да забравим, че я ползваме!
Доброто виждане е пряко свързано с осветлението.. Тук вече става много дълбоко, но ще се огранича само с това, че не е добре оптиката да е свързана с осветлението / имаше такива предложения/. Осветлението НЕ трябва да е от една посока . Трябва да е хомогенно и по възможност бяло! Не трябва да се смесват различни типове осветление...уф.. май се отнесох....
Не знам дали стана по-ясно, но поне мисля изясних, че е отговорно...И така..

Поздрави,
Д-р К
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Училище по муховръз

Мнение от mitko2 »

Докторе, моля за извинение, че не отговорих по рано. Просто чета осмислям, чета и пак осмислям. Освен това, и проверявам написаното от Вас с наличното което имам.
Не мога да Ви опиша колко сте прав и бих посъветвал и други колеги да се запознаят с написаното. В тази връзка бих помолил модераторите да изнесат написаното от Вас като отделна тема и да видна за всички интересуващи се от оптка. Просто да се запознаят с нея и да не могат да я пипат (не знам да ли се изразих правилно).

Поздрави
Митко
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от D-r Kosio »

Митко, аз това работя. :D Ако не я разбирах, няма да ме траят ;-)

Това, което се опитвам да направя е да изявя "подводните камъни" в материята, тъй като никак не е проста. Писах и за очилата и за пресбиопията и за оптиката. (*Но защо трябва да се прави непрекъснато, много пъти и все "от начало" - не знам.)

*И една забележка, ако позволиш. Както каза Тео : " В мухараството няма "Вие" !

Поздрави.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Училище по муховръз

Мнение от Росен »

mitko2 написа:В тази връзка бих помолил модераторите да изнесат написаното от Вас като отделна тема и да видна за всички интересуващи се от оптка. Просто да се запознаят с нея и да не могат да я пипат (не знам да ли се изразих правилно).
Модератори отдавна няма, за това би могъл да помолищ администратора на форума - Pike ;)
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Училище по муховръз

Мнение от Мунчо »

Мда... никога не съм случвал на правилни очила. Докато ги сложа и ме заболява глава...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Училище по муховръз

Мнение от чичо Док »

Наистина у нас няма никъде по-добре написани разяснения относно оптиката за хобито, както това е направил колегата д-р К. Братанов, и тук, и в блога му! Четете и прилагайте в практиката..
Лично десета година вече ползвам такива, подарени ми от него - благодаря ти Косьо! - и повече не ми и трябва.

Изображение

Изображение

Изображение

Не знам дали ги има у нас в момента, иначе ги открих тук:
http://www.amazon.com/Eyeglass-Magnifie ... B008BXR04C" onclick="window.open(this.href);return false;

Сигурно има още много варианти, но този ме устройва напълно.

Поздрави.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Училище по муховръз

Мнение от mitko2 »

Привет докторе (д-р Косьо). Приемам забележката, но със сигурност ще намера друга дума, която изказва УВАЖЕНИЕ.


Поздрави
Митко
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Училище по муховръз

Мнение от Мунчо »

Срам, не срам, май и на мен ще ми трябва нещо подобно, защото по цял ден гледам цифрички и напоследък откровено недовиждам наблизо, особено на смесена светлина. Втори чифт очила слагам - не са ми удобни, боли ме главата и ми се уморяват очите. Провансалска медицина, к'во да я прайш...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от D-r Kosio »

Линк по темата : "... Пресбиопията, която ни настига към 40-50 години си е “мъка и половина” за мухаря-“еметроп” (с нормална рефракция на очите) или “хиперметроп” (далекоглед). Колкото и меко да звучи, че пресбиопията не е заболяване, а естествен процес, това `ич не помага в решаването на реалните проблеми с вдяването, примерно, на N 20-ка по тъмно. ..."

Изображение

https://muhatadnes5.wordpress.com/2014/ ... %bd%d0%b0/

Д-р Косьо
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от D-r Kosio »

*..с малко корекции.. мисля ще е полезно!

...

Едно удобство, за да връзвате мухите си отлично или поне да сте наясно колко точно зле ги правите ! ... или

“Магнифайър”

Изображение

Има много начини да облекчите виждането си при работа с дребни детайли. Например, когато връзвате любимите си модели мухи за флай-фишинг риболов.

Съществуват множество системи : от единични лупи поставяни на окото, до бинокулярни сложни системи със стойки и допълнително осветление. Кои повече, кои по-малко, предимства и недостатъци имат всички.

Едно проверено решение е моделът “Магнифайър” - доказан в практиката поради следните прости, но ефективни предимства :

Първото предимство е лекотата и елегантността на конструкцията.
Удължената универсална рамка, позволява поставяне им дори върху втори чифт очила.
Второ предимство е свободният избор на ъгъл, под който да се настрои оптиката спрямо очите ви. Трето - двете стави са с много голям ъгъл на промяна. Благодарени на това има възможността да се поставя и маха пред очите, без да се сваля оптиката или рамката.
Четвърто предимство е вида на оптиката. Освен че е от оптичен полиметил-мета-крилат, тя е конвергентна т.е. съобразена с естественото разположение на очите / под ъгъл /.

При работа на близки разстояния окото винаги се приспособява за ясно виждане/ акомодира/. Силата на настройване оптиката /акомодацията/ е свързана с ъгъла под който се отклоняват двете очи, за да виждат близко разположения обект. В по-популярните двуочни системи / като биноклите и микроскопите, например / това не е съобразено и реално винаги има леко несъответствие. Това води до дискомфорт и бърза умора, особено при продължително гледане през оптиката им. При “Магнифайър” този недостатък е преодолян с ъгъла под който са разположени оптиките за всяко око по отделно - ледва пълен комфорт поради ясния стереоскопичен образ в зоната на работно фокусното разстояние. Точно този ефект на показаната система е разликата със стандартните / пресбиопични/ т.н. очила “за близо”.
Друго предимство е липсата на ограничаваща зрителното поле рамка! Това подсилва усещането ,че се сте с "правилното" средство! Още едно предимство е наличието на три оптики - по избор, но имайте пред вид, че *Най-малкото увеличение от трите - дава най- голям комфорт при работа. Не на последно място е и достъпната цена.

От практиката:
След направата на няколко мухи просто забравяте, че имате оптика пред очите си.

До тук с предимствата. Сега за основния недостатък.
Ще намразите мухите си, правени преди да сте се сдобили с “Магнифайър” ! Гарантирано е!
Ще сте нещастен от необходимостта да развалите повечето от тях.
Ще се откажете от куки, които сте мислили, че “стават”.
Ще загубите маса време да доизкусурявате детайли по всичките си риболовни такъми и аксесоари и всичко дребно до което се докопате!
Тъщата ще поиска “Магнифайър”-ът ви ”за да опита..” и няма да можете да си го вземете обратно. По-добро за плетки и бродерия – просто няма! Не се давайте! :D

Бъдете "Добре дошли" в “Макро-Света”, където прецизността и старанието са издигнати на пиадестал. Мислите си, че големите връзвачи са недостижими майстори?!
“Да”- има и такива, но повечето от тях, освен че знаят, просто виждат какво правят , а правят само това, което им харесва !

Днес, с "Магнифайър" направихте една от най-мотивиращите стъпки – току що прогледнахте !

Зная, че се чудите, как сте могли досега да живеете без него. И най-вече защо!?

Така бях и аз. Сега гледам напред!

Д-р Косьо
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от iordigd »

Здравейте колеги! По празниците ме засърбяха ръцете и набързо си направих импровизирана совалка. Закачих на едно малко менгеме кукичка и с подръчни материали си направих първата нимфа.

Изображение
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Училище по муховръз

Мнение от Росен »

Ако имаш желание може да ми се обадиш да ти намеря совалки и достатъчно "неподръчни" материали ;)
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от iordigd »

Аз продължавам да творя! Много е студено навън и друго не ни остава. Набързо пак с подръчни материали вързах втората си примамка!

Изображение
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Училище по муховръз

Мнение от Мунчо »

Ха! Данчо, ти ли си бил??? :D Човек със златни ръце като теб бързо ще започне да вае шедьоври! :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Училище по муховръз

Мнение от D-r Kosio »

Неможе!
Шедьоврите вече са изваяни! :shock: :D
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”