Мухарска ВИДЕОТЕКА

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от Драго »

Добре де Миро, с тия червеноперки и ти ли искаш да те провесят чуварите на Ейвън с главата надолу над реката. Това твойто малко е като идеш на море и да се къпеш в басейна. Мани не ми се говори... :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

:D Няма опасност за мен. Аз по Ейвън не ходя. Пък и дърво от дърво не се плаши :lol: .
А тия Roach рибета много широко бе :roll: . А бе хората се грижат за реките си. Хвала им. :fish4:

Мани ги тия перки. Нищо не казваш за горната красота, за хача. Уникално красиви кадри.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от чичо Док »

Миро, американските хачове не са като нашите хачове, ако ме разбираш :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Вярно не са като нашите, ама е красота. Прави ми впечатление, че нещо насекомите силно намаляха през последните 2-3 години. Миналата година на Диканите - ручейниците, които видях се брояха на пръсти, а преди години бяха много. Майски почти не съм виждал в последните години, а каменарки - нито една.

Преди да каптират реката (Арката) за вода в Горна Диканя, рибите излизаха на километър нагоре по реката до бента (над 3 метра висок). Имаше и американки, имаше и яки клендури, имаше черни мренки, кротушки, щипоци, уклейки, виолетки, раци (викат им Диканските Омари). На ден за по 2-3 часа правех по над 30-40 клена и американки на имитация на ручейник. Тук-там и по някоя мренка имаше за шаренко. Имаше много ручейници и каменарки. Скъдчетата бяха по-редки. Майските и тогава си бяха рядкост за там. Сега няма ни река, ни вода за селото през лятото, ни ручейници, ни рибки, ни раци, щото няма река. А беше много хубава преди. Малка, но богата и красива. Сега остана само "И"-то. :(

Единствената популация, която се запази до миналата година на Диканите е от летящите мравки. Ела да видиш за какво говоря в края на юни и в края на август. Двете популации траят само около 2-3 дни на популация. След 17.00 часа са огромни рояци, надвиснали над язовира. До към 20.00 ч. е рай. Уникална гледка. Чудя се как не съм се сетил да ги снимам толкова години. А повърхността на язовира става леж от мравки. Еле, пък ако духне и лек ветрец в този момент, когато рояците са надвиснали над водата ...... Уникално е.

А другата ОГРОМНА популация е от комари. :D . От тях спасение няма дори и в мрака :lol: . Целогодишно.

Док, аз американец, вързал хубава летяща мравка не съм видял. Виж - балканците (туй българи, сърби, босненци, хървати, словени) вързват добрите мравки. Американците може да си имат богати хачове на майски, ама не могат ни стигнат никога на мревешките :D .

Поздрави. :tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от чичо Док »

E как пък хамериканците да нямат хубави мравки - чернобил анта какво е - то цветни гуми, то ластици, мравка и половина, та цели две :lol:
А мравешките имитации на западните балканци('черногорци, сърби и босненци) нямат нищо общо с нашите, нито с тези на чехи, италиянци и т.н., но и ние се учим. Ся само не ми казвай как си вързвал същите преди сто години..

И как да ти кажа накратко - мухарството нито е започнало, нито ще свърши на Диканите, и колко е мухарство там по смисъла на същността му също е отделен въпрос. Но това те кефи, това си правил, сега кълвеш оттук оттам, харесва ти, ПРЕЗЕНТИРАШ :) :)
Между другото това за каменарките по Аракта сигурен ли си ?
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Туй Чернобил анта си е ГМО на квадрат. Нали и аз това казах :D Ама някои си я харесват.

За тези - на западните балканци, нашите и другите - казах, че балканците знаят да си правят мравки. Не съм казал, че са еднакви, нито са същите. А колкото до античните ми модели, те и сегашните ми нямат нищо общо с това, което се харесва на мухарската общост, ама на мен си ми харесват и с тях си ловя. :D

Кълването? Док, ами че кой не кълве бе? Друг е въпросът, дали се имитират близо до оригинала или са по-далеч от него. Въпрос на виждания, умения, материали и т.н. Кой не кълве и не имитира? :roll: А колкото до моите мушета - да, имам много имитации (несполучливи, малко или повече сполучливи), умишлено изменени според мои си виждания. Но имам и много мухи, които са си чисто мои и не са копирани. И най-важното: пробвани и ловили. Сега, дали са грозни или не - това много не ме вълнува. Важното е, че са си мои и че с тях си ловя и хващам не по-зле от копията.

А за яйцето и кокошката - за Диканското мухарство: Туй е съвсем различно течение в мухарството, нямащо световен аналог. Дори много колеги мислят, че трябва да се отдели в отделен стил, школа или поне като профил :lol: :lol: . Туй Диканския мухарлък си е НАУКА. :lol:

Иначе, ако оставя майтапа настрана, миналото ми си е само мое и няма как да си го променя - и с хубавото, и с лошото, и със спомените. Аз съм си го живял такова, каквото съм си го правил. Колкото до настоящето и бъдещето, гледам да не е по-различно от миналото ми (по отношение на риболова), защото миналото си го обичам и много красиви моменти съм имал, включително и с моите си мухици.

А за мухарството изобщо: За мен щом е изкуствена муха, просто се кефя, без значение от стилове, бланки и прочие. Кефя се от малък, благодарение на баща ми, който обичаше изкуствените мухи, вързваше си свои, но никога не успя да лови с мухарка. Ловеше на булдо или с едно 4 метрово телескопче с мухите. Много неща ми показа за мухите и за риболова. Него го няма вече от 20 години, но пък има Интернет. Белким успея най-после да разбера що е туй истинското мухарсто по смисъла и същността му, както казваш :D

п.п.: За каменарките - кавото съм написал е така, както съм го написал по мои наблюдения в годините. Ама за кое по-точно питаш - за сега или за миналото време?
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от Драго »

чичо Док написа: ... Между другото това за каменарките по Аракта сигурен ли си ?
Трябва първо да дефинираме на се какво вика каменарка , и на кое Арката.

Миро ти на кое казваш Арката и на кое каменАрката :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Как на кое Арката бе, Драго? Река Арката. Извира горе на билото над Горна Диканя. От извора до вливането й в язовира е около 9 км. Има два притока, ама след каптирането й, всичко е сухо. Само зимата има вода. Лятото вече - нихт.

Изображение

А каменарката си е каменарка. Животното, което имитираме.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от Драго »

Тва е неква друга Арка( менте)- целия форум знае, че Арката е при село Прибой. Явно и с каменрката ще е така :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:Тва е неква друга Арка( менте)- целия форум знае, че Арката е при село Прибой. Явно и с каменрката ще е така :D
Понякога и целия форум не знае. :D Няма лошо. Има къде да се прочете: Енциклопедията, Уикипедията, Гугъл картите .....
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1 ... 1%82%D0%B0

При село Прибой реката вече е отклонена по каналите. Къде е изворът й при село Прибой? :wink: Няма такъв. Тя там се влива в Струмата. Изворът е горе над с. Горна Диканя и началото на Арката е средната река (Добри дол). На всички подробни карти е означена под името Арката. Другите два нейни притока (пак извиращи над Горна Диканя) са Мартиновата река и Драгал. Драгал се влива в Арката (Добри дол) точно на бента за който споменах по-горе над една от махалите на Г. Диканя, а Мартиновата река се влива на около 300-400 метра от устието на язовира. Бяха хубави рекички. Сега са само спомени. Прихванати са за поливане и каптирани за вода в селото.

Ама щом казваш, че форума знае, няма лошо :D . Да не бъркаш устието на р. Арката при с. Прибой, където се влива в р. Струма преди самото село? :D Нещо си се объркал с извора на Арката :tup:
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от Драго »

:D Бъзикам се, а ти цяла лекция по география ми изнесе.

П.П. ... а сигурен ли си, че арката не тече от Струма към Диканите :)
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа::D Бъзикам се, а ти цяла лекция по география ми изнесе.

П.П. ... а сигурен ли си, че арката не тече от Струма към Диканите :)
Знам, че се бъзикаш, ама имам случаи на колеги, които наистина си мислят, че Арката започва от напоителните канали. Колкото и да се бъзикаме, факт с който съм се сблъсквал :shock: :D :11:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от Мунчо »

Тя темата отиде малко на таквоз страна, та само да ви кажа, че роуча не е червеноперка, а бабушка.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от чичо Док »

Мунчо написа:Тя темата отиде малко на таквоз страна, та само да ви кажа, че роуча не е червеноперка, а бабушка.
Ако не е Диканска, не се брои... :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Един филм на Калоян Белополски, с участието на Станислав Мънков, Стоян Филипов и Рой Кристи в търсене на липани и балканки във Великобритания.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”