Мухарска ВИДЕОТЕКА

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

За феновете на Оливър Едуардс - два от филмите му:
1. Fly Fishing Oliver Edwards Czech Nymph (1:20:38)
https://www.youtube.com/watch?v=V5_dZr9d_Gs

2. Fly Fishing Oliver Edwards Upstream Nymphing (1:36:07)
https://www.youtube.com/watch?v=76I07uL6MXk

Който ги е гледал, ще си ги припомни с удоволствие.
Който не ги е гледал, добре е да ги изгледа.

Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от mitko2 »

Здравей Миро. Хората които се интересуват от риболов с муха, предполагам, че са гледали почти всичко което е побликувано в мрежите.
Чесно казано аз лично предпочитам да гледам нашите си майстори. Независимо кои са.
Любими за мен са филмите за кастинг с ТЕО - примерно осеново.
Чакам с нетърпение какво би показал Станислав Мънков.

Поздрави на всички ловящи с мухички
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

mitko2 написа:Здравей Миро. Хората които се интересуват от риболов с муха, предполагам, че са гледали почти всичко което е побликувано в мрежите.
Чесно казано аз лично предпочитам да гледам нашите си майстори. Независимо кои са.
Любими за мен са филмите за кастинг с ТЕО - примерно осеново.
Чакам с нетърпение какво би показал Станислав Мънков.

Поздрави на всички ловящи с мухички
Митко
Привет, Митко.
На първата част от това, което си написал:
mitko2 написа:.......... Хората които се интересуват от риболов с муха, предполагам, че са гледали почти всичко което е побликувано в мрежите.
................................................
Митко
Ами, как да го кажа? Затрудняваш ме. Чак всичко да е гледано, не съм убеден. Всеки търси, ровичка, гледа - според вкуса си и според интересите си. Това, което гледа, всеки сам го оценява според това, какво е намерил в съответната публикация.

От друга страна, човек не може да изчете всичко и да го сортира. Може да изчете само онова, което е намерил и да сортира само това, което е преценил, че е качествено и си заслужава да се даде едно рамо към повече гледания и информиране на тези, които не са успели да срещнат информацията в НЕТ-а. Е да де, може да има хора, които са се запознали с тази информация вече. Но линковете са за онези, които още не са я видели и има коаво да ги заинтересува.

Ако ти е направило впечатление, когато търсиш нещо, някакво инфо, то обикновено излиза на всички други езици, но не и на български! Това означава, че инфото е за определен регион по света, но не и за БГ региона. Това го написах, за да премина към втората част на това, което си написал:
mitko2 написа: ..............................................
................................................
Чесно казано аз лично предпочитам да гледам нашите си майстори. Независимо кои са.
Любими за мен са филмите за кастинг с ТЕО - примерно осеново.
Чакам с нетърпение какво би показал Станислав Мънков.

Поздрави на всички ловящи с мухички
Митко
Мите, я ми посочи линковете на поне два такива филма, като този на Едуард Оливърс, в които на чист български език, написано и изречено от български мухар има тази информация, която я има в двата филма на Оливър?!.
Единствените филми (клипове), които можеш да намериш в НЕТ-а са на Тео Атанасов - снимани от една телевизия на един от съборите, както и няколко други клипчета. Само няколко. Не говоря за клипчета с показани етапи и техники за вързване на някоя муха (поетапните), които обикновено са за глухонеми, като има само за фон музика. Такива между другото са и всички мои клипчета, които съм пускал до сега. Такива са и много от филмчетата на други колеги. Има само показване, но не и обяснение защо, как, защо точно така а не иначе, защо точно това, а не другото, къде и как се работи с тази муха, как се придърпва, как се мятка, как се държи мухата, каква е идеята на мухата, какво имитира, какви са схемите на линията, какво, как, защо ..... Къде го виждаш в БГ филм? Всеки чака да го види наготово. После мнения - бол. Ама споделяне - нихт. Какви филми и какви 5 лева на български? Дай, ако имаш някаво инфо и ние да го видим.

Написах всичко това с много тъга и трудно, с нежелание. Написах го обаче, защото сме се вторачили в чуждите сайтове и жадно попиваме всичко, което ни се хареса. Да, ама там хората пишат и споделят. Там хората не се притесняват. Нещо повече. Там, ако не пишат, значи и на онези, които имат бизнес в тази насока няма да им върви бизнеса. Няма да им върви, защото всичко почива на информацията. Не си ли информиран - няма търсене, няма бизнес, няма удоволствие, няма знания. И като казах всичко това, според мен най-заинтересованите да споделят са най-вече онези, които имат бизнес в тази сфера. Да споделят нови материали. Да споделят техники и тактики. Да споделят нови идеи. Да споделят новости от практиката. Да споделят много. Да споделят непрекъснато. И най-вече, съобразено с условията на мухарския риболов в БГ. Иначе - губят. Няма как да ме привлекат и да ме зарибят с този красив и не случайно оприличаван на голфа спорт. Няма как. Има самородни единици като мен, на които това си е хоби от много лета назад, но това са само единици. Незнанието отблъсква, знанието привлича. А всичко това е свързано с информираност.

И накрая, още няколко думи за чуждия и българския опит в мухарлъка - мухарлъкът като муховръз, мухарлъкът като техника, мухарлъкът като материали, мухарлъкът като оборудване:
Имам въпросче за размисъл:
Казваш, че обичаш да гледаш български филмчета (и не само ти!!!). Да де, ама коя българска техника на кастинг познаваш? Или пак - справка с чужди филмчета?
Казваш, че обичаш български мушета? Я ми покажи, с какви български модели ловиш? Или пак справката е - чуждите филмчета?
Казваш - каква техника да се използва за муховръза. Да де, ама какви български техники познаваш?
Какви български схеми на изработване на линията познаваш? Или пак - справка от Нет-а.
Какви български възли познаваш? Или - пак НЕТ-а?
Казваш, че търсиш материали и подобни за муховръз. Да де, ама колко от тях ги закупи от НЕТ-а и колко от тях са от тук? Кои са тукашните материали? Обяснява ли ти някой как да ги използваш?
Много въпроси за размисъл - и за мен самия, и за всеки един от нас.

Това е положението братко. Тъпо ми става, като пиша всичко това. Тъпо ми става, защото в БГ има много качествени мухари, които обаче не пишат (писали са, когато са започвали с този спорт - после са спрели или се появяват само чат-пат по темите). А от тях има какво да се научи. Има даже много каво да се научи.

И накрая - последно: Да се сещаш за книга за мухарлък, която да е написана от български мухар, на български, за българските условия? Аз лично - не (има една, но тя е в голямата си част превод и сбор от чужди издания).

Та така, Мите. :D
Хубавото е, че все пак нещо все още се споделя. Ако и то спре - остава само НЕТ-а. Там всеки сам да се оправя :D

Поздрави специално на д-р Мишо (Док), на Стоян, на Драго, на Росен, на д-р Косо, които поддържат мухарските страсти във форума с ценни информации. :tup:
Поздрави и на онези, които никога не пишат, а само четат. Дано да са намерили информацията, която търсят. Пък белким и те споделят нещо някой ден. Може и ние да понаучим нещо от тях. Нещата трябва да са взаимни. :D

И най-вече: Всички да са живи и здрави :tup:
Поздрави.
Миро
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от mitko2 »

Привет Миро. За жалост си много прав. Но все пак надеждата умира последна. Искрено се надявам, че можещите отново ще започнат да споделят това което могат и това което са научили през годините.

Поздрави на всички
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Изразите:Чешка нимфа и Чешка нимфа - френски стил са методи на риболов с две или три нимфи, в съвокупност от тяхното водене и специфика на условията на водоема - със или без страйк индикатор. Нимфите, които се използват за тези методи на риболов имат общо с тези методи дотолкова, доколкото са свързани със самия метод. При тези два метода не е задължително използването на придобилото широко разпространение наименование на нимфата, позната под името Чешка нимфа. Важен в случая е самият метод. Нимфите, могат да бъдат различни от чешката нимфа. Във филмите е показано много добре комбинирането на различните нимфи като принцип, както и тяхното водене, и условията за използването на тези два метода.

Метод Чешко нимфиране със Стив Парот:
https://www.youtube.com/watch?v=dcJ4c8v ... WL&index=5

Метод Чешко нимфиране - Френски стил (с пружиниращ сегмент) със Стив Парот:
https://www.youtube.com/watch?v=dtIvmTJ ... WL&index=6

Изработване на френски пружиниращ страйк индикатор за метод "Чешко нимфиране - френски стил":
https://www.youtube.com/watch?v=V1LNZqJDftY
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от D-r Kosio »

Jag,...

Цитат :
Всеки търси, ровичка, гледа - според вкуса си и според интересите си. Това, което гледа, всеки сам го оценява според това, какво е намерил в съответната публикация.


Оценката става на база личен опит и лекотата на подвеждането, че „ако побликувано значи е вярно”. А пък ако е от някоя „западна” страна – със сигурност е още по-вярно, по-здраво, по-хубаво, по-функционално, по-, по- , по-… Проблемът е, че в повечето случаи тази теза се оказва вярна, с което идва и подвеждането..

Цитат:
….и информиране на тези, които не са успели да срещнат информацията в НЕТ-а. Е да де, може да има хора, които са се запознали с тази информация вече. Но линковете са за онези, които още не са я видели и има коаво да ги заинтересува.

Миро, голяма грешка е да се грижиш за хипотетични хора! Не си ги виждал, а предполагаш, че ще се интересуват от това или онова. Как разбра?! - На база личните ти предположения ?! Поколенията се сменят и всяко има различни критерии и за знания и за опит и за цели и за смисъл… Да не говорим, че с новите технологии всичко вече става ужасно бързо. Толкова бързо, че в много случаи си изпуска смисъла :-). И тъй като в Природата празно няма – на мястото на смисъла, се появява друг – заместваш смисъл, който изкривява,(хм.. може пък и да изправя!), доктрината. Всички сме допускали тази грешка…нормално е. Но, опит и знанията се предават чрез директен контакт! Всичко останало е по „околъвръстното”… и в големият си процент, разбира се, криво. Или поне не с този акцент на смисленост, който предполагаме.

Цитат:
.. че инфото е за определен регион по света, но не и за БГ региона.

Тук си уцелил ключовата фраза ! И аз искам да чета конкретни неща за конкретни места. Т.н. първична информация… пък изводите и анализите всеки да си ги прави сам. В постовете, които преди пусках ,винаги съм се стремял да отделям фактологоията от анализите. Това има смисъл и е наистина е полезно. Човек не може да посети всички реки и езера по всяко време.

Цитат:
Има само показване, но не и обяснение защо, как, защо точно така а не иначе, защо точно това, а не другото, къде и как се работи с тази муха, как се придърпва, как се мятка, как се държи мухата, каква е идеята на мухата, какво имитира, какви са схемите на линията, какво, как, защо .....

Тук пак ще те поздравя за напипването на същността… - така е!

Цитат:
Незнанието отблъсква, знанието привлича. – Това хич не го приемам за вярно!
Ярък пример е политиката ни, която е пропила всичко… ;-)

И накрая, още няколко думи за чуждия и българския опит в мухарлъка - мухарлъкът като муховръз, мухарлъкът като техника, мухарлъкът като материали, мухарлъкът като оборудване:
Имам въпросче за размисъл:
Казваш, че обичаш да гледаш български филмчета (и не само ти!!!). Да де, ама коя българска техника на кастинг познаваш? Или пак - справка с чужди филмчета?
Казваш, че обичаш български мушета? Я ми покажи, с какви български модели ловиш? Или пак справката е - чуждите филмчета?
Казваш - каква техника да се използва за муховръза. Да де, ама какви български техники познаваш?
Какви български схеми на изработване на линията познаваш? Или пак - справка от Нет-а.
Какви български възли познаваш? Или - пак НЕТ-а?
Казваш, че търсиш материали и подобни за муховръз. Да де, ама колко от тях ги закупи от НЕТ-а и колко от тях са от тук? Кои са тукашните материали? Обяснява ли ти някой как да ги използваш?

Тук ще се съглася до степен - не, че го няма, но не е систематизиран и оформен като „ краен продукт” – с марка, лого, бранд, чешит… т.н. Просто стои като информация без движение, или просто е в главите и ръцете.. без въобще да е вербализирано. Критиката е основателна – малко усилия се искат за да се събере на едно място, форматира и презентира. От тук се сещам за един много съществен въпрос – съдържанието на понятията – смисъла ,който всеки влага в тях. В повечето случаи проблемите идват от това ,че думите са едни, а всеки влага различен смисъл в тях. Голяма тема е, но без нея – не може.

Проблемът за преодоляване, според мен, много точно може да се опише с популярният рефрен :

„ Мухарството МИ, е много по-добро… от мухарството ТИ” ;-))))))))

Това е!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Привет, Косьо.

Сложна и спорна тема. А и се отдалечаваме от заглавието ("Мухарска видеотека"). Нека всеки сам да си преценява и оценява :tup: .

Поздрави и много приятни мигове по водоемите.
Миро
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Един български филм (Риби и такъми с Калоян Белополски - 1:23:05) с участието на Станислав Мънков - сертифициран инструктор (Single-Hand Instructor) на EFFA (европейската асоциация по риболов на муха).

"Риболов на нимфа":
Приятно гледане.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от mitko2 »

Здрасти Миро. Филмчето е страхотно. Гледам го с кеф.

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Малко ентомология с Кен Танака (не е за БГ, но върши работа). За съжаление е на английски и няма субтитри. Но е интересно. Поне аз така си мисля.

Филмчето (20:24 мин.) - "W4F - Top Tip - "Match the Hatch" Fly Fishing Tips"
Поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от чичо Док »

Ларви събрани от Искрецка река, април месец, всички взети проби(без трихоптерите) са определени по род и вид.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Малко от храната на Диканските рибки. Клипчетата са снимани на 11.04.2015 г.
Ручейници с къщичка - ларви.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Едно много приятно филмче.
Има много красиви подводни кадри на пъстърва, клен, щука, бабушка, змиорка, костур, раци. Има ентомология, има грижа за природата и биологичното разнообразие, има обучение на деца в любов към природата и реките, има грижи и мероприятия по запазване на природните ресурси. Има и уникални кадри на люпенето на майската муха, както и атаки на 'пантерките' към 'мезетата'. Много от кадрите са заснети в близък план. Уникални кадри на поведението на водните обитатели.

Всичко това се случва в Америка на една малка рекичка, но природните прилики с биологичните видове и рекички с този калибър са както българските - с едно уточнение: само прилики по отношение на природната даденост. От тук нататък започват разликите.

Има какво да се научи от филмчето. Или поне да си помечтаем.
Много красиви подводни кадри на рибите, малко ентомология и много красота.

Замислих се, че смисълът на този филм не е в конкретиката, биологията и ентомологията, а в посланието, което носи.

Приятно гледане.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от Драго »

Много яко тва клипче с чакъл стрийма Миро.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Мухарска ВИДЕОТЕКА

Мнение от jagger1 »

Две яки клипчета.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”