Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от jagger1 »

Здравейте момчета.
След огромна пауза в моя скромен мухарлък, най-после успях да се добера до любимия ми от десетилетия водоем. Водоемът ме посрещна с много кал и тиня в района на ловното поле. Водата спада с часове. На ден около 20-30 см. Само преди две седмици, заливът беше залив, а сега е като кална пустиня. Единствено коритото на реката все още загатва, че там преди седмица-две е имало бурен живот на водните обитатели.

За две седмици направих няколко слизания до водата за по около 1-2 часа. Първият ден (28.07.2015 г.) премина под девиза: Разпъни шнура, натопи мухата и си припомни как не трябва да го правиш. :D Някои неща, колкото и да си ги правил, не се ли практикуват редовно се позабравят и се губи формата. Целта ми за тези първи час-два беше да потопя колкото мога повече мухи, вързвани от няколко години назад и натрупани в кутийките в очакване на заветния момент. И както си ги тествах муха след муха, на една от стримеретките ми последва зверски удар. Нямах време дори да реагирам. Стримеретката (тип Уоли) беше вързана на #14 кука, а типетът ми беше 0.12 мм. Мощното животно си замина заедно с типета и стримера като гладно пиле налетяло на домат. Усещането обаче беше невероятно. Имаше и още няколко други дребосъка, но последния удар ме върна в играта.
Два часа ми бяха напълно достатъчни да приключа излета за деня с оптимизъм, че старото куче още не е за изхвърляне :D .

Последваха още три излета в следващите няколко дни със същата продължителност. Многото мухи, които тествах, работеха с променлив успех. Имаше заловени разбойници, клендури, няколко бабушки. Щуките за сега ме пренебрегваха, но ще дойде и техния ред. По причина, че наблегнах главно на малките муху и стримери. Е, разбира се, то няма да съм Jagger, ако не изпусна и някое друго рибе. Нещо тези куки без контри не мога да им свикна още. На река е по-различно. Там дистанциите са по-къси. В условията на затворен водоем обаче, при по-големи дистанции, правя някои грешки, които трябва да отработя. Иначе кефът си е кеф. И както се казва в една песен (модифициран текст), "и ако до всяка изпусната риба застанат по още две закачени, тогава..., тогава ще настъпи такъв живот, че само си викам ДАНО!" :D

За да приключа с приказките и да премина към същината на темата - Каракудата, ще кажа само още две изречения за линията:
Мухарка #8/9 клас, шнур #8 клас, лидер - съставн от монофил на три секции: 0.45 мм/0.30 мм/0.20 мм. Типет - според мухата/стримера от 0.12 до 0.16 (монофил).

За каракудата: тегло 2.47 кг., дължина 0.55 см. Хваната е вчера след едно друго късане от подобен звяр и едно откачане на негов събрат. Същия такъм. Типет 0.14 мм. Мухата е показана във филмчето. Воденето на мухата - също във филмчето. Водоемът - ще го разпознаете във филмчето. Екшънът с моренето и ваденето - пак във филмчето. Другото късане и откачането не са показани във филма за този излет.

Последно да добавя само, че тинята е толкова коварна, че на места се затъва около 20 см, а само след две крачки затъваш до колене. Ако някой реши да се пробва, Умната.

Приятно гледане.
Дай боже всекиму.
Аватар
кирил великий
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 14:01
дал Браво: 3 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от кирил великий »

Поздравления, страхотен клип, кажи нещо повече за начина на заснемането му - къде беше камерата, как я управляваше.
"Всяка грешка има свои име и фамилия."
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от Росен »

Поздравления за рибата, Миро!
Противно на типично разпространения риболов на плувка с бял червей на подобни риби се оказва, че те с удоволствие и доста агресия си вземат и изкуствени мухи. Аз толкова големи "таранки" (по русенски) не съм хващал, но съм си правил леки забежки с тях и на затворен водоем и на река.
Още веднъж поздравления!
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от чичо Док »

Браво, Миро, прекрасна риба! :tup:
Преди години се заигравах с каракуди на издължени тъмни заешки нимфи по Пясъка из плиткажите, но все дребни рибета, забавно е определено, също и червеноперки на сухи мухи в тревите покрай брега. Но вече уви нямам деян на жеги..

Поздрав!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от jagger1 »

Привет, Роска.
За мен лично няма значение каква риба ловя. Всяка риба е различна и всяка риба ми създава положителни емоции. Дори изпуснатата ме радва, защото ме зарежда и амбицира. Сега съм набрал малко силици и гледам да ги оползотворявам пълноценно :D .
Благодаря ти за поздравите. Поздрави и от мен за теб. :tup:

= = = =

Док, привет.
И аз не търпя жегата и слънцето, ама като съм загорял от толкова време, как да ги изпусна пущините? Остави, амаи като нагазих от пусти мерак в тинята, ботушите ми се събуха. И понеже бяха вързани за колана на панталона, изпаднах в една много неприятна за мен поза :lol: . Голям майтап беше. Добре, че камерата не беше включена. Цирк. Сега съм живнал малко, та гледам да наваксам. Доста съм се отпуснал в кастинга и трябва яко да поработя тези дни. То малко си личи и от клипа :D . Ама нали в крайна сметка накрая на линията се чува от време на време "Ало, ало, тук съм..." та това компенсира. Е, има и празни "SMS-и", ама и те ме радват. Много съм набрал.

Поздрави и на теб. Благодаря ви на всички, че покрай вас живвам и аз.
:fish15:

= = = =

Привет, Кирил Великий.
Камерата е SJ4000 - китайче, евтин аналог на спортната камера GoPro 3, но със същите възможности. Закачена е на челник на главата ми. В случая я управлявам ръчно. Иначе си има и Wi-Fi функция за дистанционно управление, ама на мен ръцете никога не са ми стигали, та колкото - толкова :D
Поздрави.
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от koki »

Браво страхотна риба!

За протокола това не е Каракуда :)

С пожелания за още много класни риби !
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от jagger1 »

koki написа:..........................
За протокола това не е Каракуда :)

...........................................
Коки, привет.
Очаквах, че някой ще го коментира това. Дори очаквах, някой да напише - Амур.

А сега, за да няма недоразумения, ще напиша следното:

Вярно е, че като се загледате в снимката, рибката има много от белезите на Амура. Даже грешките са обикновено Клен или Амур. Ясно изразената стрела на опашната перка, сдвоените плавници (между другото средните са червени, а предните също имат червен отенък), тялото, главата - всичко това прилича много на Амура и дава основание да се говори точно за такава риба.

Има обаче едно НО... в случая.
Аз не съм виждал Амур със светещи в жълто-оранжево очи. От снимката не си личи, но на живо ясно се вижда.

Тук на този водоем има малко странни неща. Каракудите са с по-удължено и вретеновидно тяло. Има ги и в по-нормалния им вид.

Странното е обаче, че във времето (повече от 25 години) има някакви изменения в трите вида: клен, амур и каракуда. Поне аз съм го наблюдавал тук.

Има и още нещо: Амура след първата година обикновено преминава на растителна храна. Екземпляри над 2.5 кг. е абсурдно да ти ударят на жива примамка или на имитация на жива примамка. Докато са малки, може да ги излъжеш на някоя ларва, нимфа или подобие.

Но пак казвам най-странното тук: Амур с оранжево-жълти светещи очи не съм виждал.

Та в случая, грешката е вярна и можеш спокойно да я приемеш.

Поздрави. :fish15:
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от D-r Kosio »

Браво Миро,
Определено имаше нужда от "ре-фреш" и "ъпдейт" на каракудо-мухоловенето...
Не са прости тези риба за риболов на муха и всяка допълнителна информация е от голяма полза.
Търсих си една снимка на едни препоръчителни мухи точно за каракуда , ама не я открих. Ще направя нова. И без това само съм ги приготвил, а още не съм ги топнал във водата. Правих ги по описание на един руски сайт, който твърди, че доказват чудеса. Поне там където са ги използвали,де. Твоята муха има общо с нея, и може би точно тези общи черти са разковничето за успешен каракудолов. Ще кача няколко снимки от моя, скромен опит.

Д-р К.

Изображение
Изображение
Изображение
Последно промяна от D-r Kosio на Вто Авг 11, 2015 14:28, променено общо 1 път.
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от Веско »

И според мен е амур :D

Много приятен улов, браво :tup:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от чичо Док »

koki написа: За протокола това не е Каракуда :)
Беше ми на езика да попитам за рибата защото устата и формата на главата ме озадачиха, ама като отдавна не съм хващал от този вид :oops:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от mitko2 »

Ей Миро, браво бе човек. Най много се радвам, че си отново на вода и си усетил красотата на природата. За клипа.... страхотен е а и рибата е прекрасна.
Пожелавам ти да си здрав и да се кефиш на момента (задължително на вода).

Поздрави
Митко
s7alker
Мнения: 192
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 18:41
Риболов: туристически
Местоположение: Габрово
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от s7alker »

Браво Миро , страхотна риба !!
Но както казаха колегите над мен , това е Амур на 100% ,колкото и странни да са рибите на този язовир ,точно тази няма как да я объркам . След няколко годишните ми шаранджииски забежки :)

Поздрави !!
Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от Мунчо »

Вярно, че е амур, което обаче по никакъв начин не омаловажава постижението! :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от ICO69 »

jagger1 написа:
koki написа:..........................
За протокола това не е Каракуда :)

...........................................
Коки, привет.
Очаквах, че някой ще го коментира това. Дори очаквах, някой да напише - Амур.

А сега, за да няма недоразумения, ще напиша следното:

Вярно е, че като се загледате в снимката, рибката има много от белезите на Амура. Даже грешките са обикновено Клен или Амур. Ясно изразената стрела на опашната перка, сдвоените плавници (между другото средните са червени, а предните също имат червен отенък), тялото, главата - всичко това прилича много на Амура и дава основание да се говори точно за такава риба.

Има обаче едно НО... в случая.
Аз не съм виждал Амур със светещи в жълто-оранжево очи. От снимката не си личи, но на живо ясно се вижда.

Тук на този водоем има малко странни неща. Каракудите са с по-удължено и вретеновидно тяло. Има ги и в по-нормалния им вид.

Странното е обаче, че във времето (повече от 25 години) има някакви изменения в трите вида: клен, амур и каракуда. Поне аз съм го наблюдавал тук.

Има и още нещо: Амура след първата година обикновено преминава на растителна храна. Екземпляри над 2.5 кг. е абсурдно да ти ударят на жива примамка или на имитация на жива примамка. Докато са малки, може да ги излъжеш на някоя ларва, нимфа или подобие.

Но пак казвам най-странното тук: Амур с оранжево-жълти светещи очи не съм виждал.

Та в случая, грешката е вярна и можеш спокойно да я приемеш.

Поздрави. :fish15:
Браво колега, хубава рибка на муха, но наистина не е каракуда.Достатъчно е да погледнеш гръбната перка на каракудата. :D :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Каракуда 2.47 кг 55 см на изкуствена муха

Мнение от jagger1 »

Ок, момчета. Няма проблем. Щом е амур - амур да е. Аз също бях много раздвоен, преди да пусна темата, но белезите, които споменах по-горе дадоха превес към каракуда. Най-вече заради очите. Та няма проблем. Амур. Важното е, че е излъган с мухарката и адреналина ми беше на макс.
Още веднъж, дай боже за всеки такива емоции.

= = = =
Косьо, привет.
Това черна нимфа ли е? Имам няколко подобни по кутийките и трябва да ги пробвам.
Иначе, тези зверчета ги наблюдавам от две седмици, но тогава водата беше висока и заливът беше идеален. За 10-тина дни обаче, водата спадна с около 2 метра и остана само тинята. Има все още едно ъгълче, в което може още до 2-3 дни да се лови. После, рибата се дърпа навътре и трябват дълги дистанции. Дръпнат ли се, ще трябва да премина на клен и щука. Има животни по над метър. Проблемът е, че лапат много малки мухици - от калибъра на 3-5 мм. Та толкова малки куки с такива борци трудно се комбинират :D . Лапат и малки пухчета от цветовете на бурени - пак около тези размери. Въпреки това, ще ги помъча още два-три дни с моите си творения.

Относно воденето на мухите: Мухите ги водя (независимо дали са сухи или мокри) с плавно непрекъснато движение средно бързо (образно с около 30-40 см/сек.). Ако това не проработи до 5-10 мин., сменям тактиката, като започвам да ги водя с дълги придърпвания и кратки паузи (както е на клипа).

Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”