Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от mitko2 »

Здравейте Колеги. Повдигнах въпроса за светулйата защото вчера вечерта немайки какво да правя си разгледах кутийката. Там открих въпросното създание и една пчела. Тези мухи съм ги купувал преди време от един магазин, но никога не са ползвани защото вече си правя собствени (не такива естествено) с които ловя. Просто интересно ми е да видя как се прави подобно нещо.

Поздрави
Митко
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от чичо Док »

Миро, има и друг много по-добър начин за "запечатване" гумата отколкото лакиране. Готова мухата изглежда отгоре ето така:

Изображение

Изображение

Изображение

Относно светулката, продълговато телце тип бръмбърче със нещо светло за дупето, с крака, без крака.. интерпретации да иска човек 8)

Поздрави!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от Jeeves »

ако не те мързи пусни снимка, не че е особено важно, но предполагам точно от тези сръбските си купил, те НЕ СА от микропореста гума... лак върху гума става, ако ги ползваш мухите у интернет няма да мръдне :lol: :lol: :lol:
п.п.
тва за коет спомена Док освен че става с гума, е и много по-лесно и бързо, просто трябва да си вземеш гума в нужния ти цвят :idea:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от D-r Kosio »

Това е вариантът на Росен : http://flyfishing.iantra.com/fly-tying/ ... foam-fly#1

Дори теоретично, няма нищо общо със сръбските "детски играчки", освен размера и цвета.
Сръбските са плътни, обилно боядисани, твърди, въпреки влакнестия полимер от който са направени и са с особено нелепи крака от лакиран черен конец, който почти веднага пада след първата риба. Добре де, след втората...;-) Кънтят ли, звънят ли, не знам ама всичките им модели - ловят ! Особено съм доволен от небезизвестната "попова лъжичка". За мен, определено, вече е задължителна!
Специално за светулката - парадоксално, но не лови толкова добре по времето на сезона им, а след това - късна есен и през откровената зима ! С нея съм хващал риби на 15 декември, при пълен отказ от всякакви други мухи!
Винаги е полезно да имаме поне по една такава "екстра" в кутийките си. Направи ми впечатление, че през последните две години, като че ли, на моменти, кленовете предпочитаха повече бръмбари с оранжев корем, пред останалите популярни цветове. Може би, има такъв уклон с приближаването на зимата.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от mitko2 »

Това последното написано направо ме уби. Докторе (визирам д-р Косьо), Вие случайно да не сте телепат. Не попитах нищо съществено, но Вие прочетохте това което виждам. Говоря за светулката.
От тук нататък без коментар.

Поздрави
Митко
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от чичо Док »

Като стана дума за оранжево(признавам големия опит на Косьо с кефалите), та се сетих. Ето тези мухи съм запомнил в архива си от 2006/7 г. като успешни по Искъра и на Вит есенните риболови когато ходех за кефали.

Изображение

Изображение

Изображение

Последната със сдс за крило съм я вързвал по модел на един сърбин от тогава.

@ Митко - тялото е от по-дебела бяла изолация за паркет боядисана отгоре с оранжев перманентен маркер. Ако не ти се намира , става и от два листа по-тънка, или от всяка друга плуваща гума с подобен прозрачен ефект и цвят.

Успех.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от jagger1 »

Мите, привет.
Обещах ти да пусна поетапно една моя светулка. Мухата работи добре на клен, каракуда, бабушка - на затворен водоем (язовир). На река я ползвам в по-тихи участъци (с бавна вода) до средно бързо течение. Повече съм ловил с нея на язовир. Назад във времето имам и няколко мренки на нея, но това можеш да го пренебрегнеш. Основно съм ловил горните три риби на нея.

Мухата е вариант без захващане на крилото в задната част. Може да се изпълни и със задно захващане, т.е. да фиксираш крилото и в крайната точка на бъта.

Мухата имитира удавена светулка.

Мухата - стъпка по стъпка:
Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от mitko2 »

Привет Миро,
Връзването на тази муха не е проблем за мен и ми е интересна. Имам обаче въпроси:
1.Размер на куката;
2.Крилото на фазана се намазва с - лак или нещо друго;
3.Цвета на лака.

Освен това изработването на такъв тип крила за какви мухи мога да го използвам.

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от jagger1 »

Мите, привет.
По ред на въпросите:
1. Сега видях, че съм пропуснал за куката. Конкретно в клипчето е на #14 с право рамо. Куката е японска, но няма изписана марка на кутийката. Тънка. Аз съм много доволен от тези куки, но ги намирам само в размер #10, #12 и #14. Това са и размерите за светулката като куки. На по-малка не я вързвам. Поне аз.

2. Зоната, от която ще отделиш перушина за крилото се намазва с прозрачен лак. Най-добре с UV, защото преди да го фиксираш с лампата, можеш да премахнеш излишния лак, като прекараш фибрите между пръстите и разнесеш равномерно лака. Трябва да остане тънък слой. После фиксираш лака с UV лампата. Накрая изрязваш необходимото за крилото.

Друг вариант е с лак за нокти. Но не фиксира добре власинките една за друга.

Трети вариант е с лак на Хендс или подобен.

Четвърти вариант - пробвал съм полиуретанов лак, но трябва бързо да си чистиш пъстите. А и крилото става по-твърдо. От този вариант съм се отказал.

Най-съм доволен от UV лаковете.

3. Какъвто и да е лакът, трябва да е прозрачен, безцветен.

4. Импрегнирам пера за роял кочман, ручейници и мухи, на които искам крилото да се запази без да се разделят власинките.

Ето ти още няколко варианта на светулки, които аз си правя:
Първия вариант, който е в клипа:
Изображение

Втори вариант - изцяло от микропореста гума, оцветена с перманентен маркер. За бъта - жълт дъбинг, черен многонишков конец 14/0:
Изображение

Вариант 3 - с микропореста гума и тяло - като в клипа:
Изображение

Изображение

И четвърти вариант - с тяло от микропореста гума, жълт дъбингов бът, фазаново перо (крилно) за гръб над тялото и крачета - няколко фибри от опашно перо на фазан или черно перо от петел. Можеш да си интерпретираш:
Изображение

Изображение

Четерите варианта заедно:
Изображение

Изображение

Поздрави.
Аватар
bendy
Мнения: 824
Регистриран на: Нед Сеп 10, 2006 19:14
Местоположение: София
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от bendy »

чичо Док написа:Миро, има и друг много по-добър начин за "запечатване" гумата отколкото лакиране.
Може и да си споменал нейде какъв е тоя "начин", ма не можах да го открия. Ще споделиш ли?
Стари видри
Лукавия
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от D-r Kosio »

Първите успехи със "Светулката" - (*първи внос - чудехме се, дали въобще "работят" ):
Изображение :shock:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от Мунчо »

bendy написа:
чичо Док написа:Миро, има и друг много по-добър начин за "запечатване" гумата отколкото лакиране.
Може и да си споменал нейде какъв е тоя "начин", ма не можах да го открия. Ще споделиш ли?
Начинът Му е близък до гениалността и бе споменат в най-стария жЛЪт форум преди петнадестина години - поднася се готовата бръмбаретка към силна електрическа крушка за секунди, докато леко запуши, след което се заглажда с еднократно движение на пръстите. Трябва обаче гумата да е достатъчно порьозна, за да се получи нужния красив и естествен ефект. Такава например бе старата гума на "Люърфлеш", която предлагаха от "Алем". С джапанки и подложки за мишки подобен ефект не се получава...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от чичо Док »

Eх, Ице... емпиричността онез години до къде ли не ни докара 8)
Всичко стана по случайност - бях взел някакъв лак и държах една вързана джапанка под самото стъкло на крушката(от тези рефлекторните), да се загрее та да изсъхне бърже... докато гумата не набъбна в същия момент пред оите ми, минах отгоре с пръст, и така :D Същият ефект се получава и с други гуми.

Поздрави, приятелю!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
bendy
Мнения: 824
Регистриран на: Нед Сеп 10, 2006 19:14
Местоположение: София
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от bendy »

Хмм, ша я пробвам тая пироманска техника :) Изглежда добре.
Стари видри
Лукавия
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от Мунчо »

Осторожно, да не дойдеш в събота черен като Патрис Ломумба.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”