Есенен релакс с дребосъци на муха

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Есенен релакс с дребосъци на муха

Мнение от jagger1 »

Привет, момчета.
Дойде и есента. След продължителните горещини и суша, времето се преобърна. Захладня и стана мокро. С това и излетите ми секнаха. Може би, клипчето, което пускам е последният ми излет за тази година. Така е при мен. Лятото будувам, зимата - зимувам :D .

Та малко за излетите ми през сезона като обобщение:

Водоемът - до болка познат ми от времето на неговото построяване, тази година ме сюрпризира много приятно. Явно две годишната му забрана даде положителен резултат.

Рибките са се поразмножили, но са станали малко по-капризни. Може би за това спомогнаха и жегите. Направи ми впечатление през месеците от юли до края на септември, че кленът се е дръпнал много навътре и е сменил обичайните си за тези месеци места. На всичкото отгоре е станал и много мнителен. Мухи, които в предните години го дразнеха и привличаха, тази година рядко предизвикваха интереса му. Може би за това допринасят и щуките, които често го притесняват.

Костурите също са се поотдръпнали по-навътре. Местата им по крайбрежието бяха заети от толстолоби, амури и шаран. По-рядко се появяваха каракудките и перките. Морунажът го няма в залива на устието. Мисля си, че това пак е благодарение на щуката. За разлика от други години и уклеят се държи на дистанции от брега.

Като поведение на отделните видове риби към различните мухи, наблюдавах различно поведение за тези три месеца. Активността на амура, каракудата и шарана към мухите беше главно през юли - до средата на август. Това съвпадна и с рязкото понижаване на нивото на язовира, достигащо в определени периоди до към 20 см/ден.

Най-резултатните мухи за този сезон, с които мамих рибоците, бяха сухите кадиси (на куки от #14 до #18), черната мравка, бръмбаретки (различни моделчета), различни видове осички - главно с жълто или червено тяло, както и няколко варианта на една муха ('Родена да лови'), която показах поетапно в една друга тема. Добре се отчетоха и няколко дамсела в цвят олив и черно. Направи ми също така впечатление, че мокрите мухи през този сезон работеха по-слабо от други сезони и с променлив успех, в сравнение със сухите мухи. За сметка на това, на тях налитаха по-едрите екземпляри. Този сезон при мен най-слабо се представиха нимфите. На тях се ловяха предимно костурчета, но дребни.

И така, опитах се накратко да обобщя ситуацията при мен за времето от юли до края на септември, като съвсем целенасочено посветих по-голяма част от кратките си излети на риболова на шаран, амур и каракуда. Целта ми беше да тествам редица мухи. Като цяло, релаксирах на макс.

Разбира се, имах и слаби излети, в които спасявах капото с по някое уклейче или костурче :lol: .
Клипчето, което пускам по-долу е от последния ми двучасов излет за тази година от 23 септември, който започна и завърши само с няколко уклейчета. Е, има и такива дни. Уклей, уклей, ама риба. Важното е, че след мухата все пак има още нещо :D А най-важен е релакса.

Клипчето: Релакс с дребосъци на муха.
Поздрави на всички и наслука.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Есенен релакс с дребосъци на муха

Мнение от mitko2 »

Привет Миро. Много хубаво клипче и времето за гледане мина неусетно.
Благодаря. Ама кат се прибираш вдигни глава. Идват още по хубави моменти.


Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Есенен релакс с дребосъци на муха

Мнение от jagger1 »

Митко, благодаря.
Радвам се, че клипчето ти е харесало. Между другото, точно сега е времето за хубавите кленове там , но за мен нещата за тази година приключиха. Не изключвам все пак някой инцидентен излет, ако ми се отвори парашута. :D

Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Есенен релакс с дребосъци на муха

Мнение от mitko2 »

Привет Миро. Да наистина клипчето ми харесва. Музикалното оформление, подхода към водата и, абе хубаво си е. Напомня ми за един риболов тази година на Пънчо (ръкава към втичалото в езерото). Бях сложил една муха (лайнарка с извинение на кука № 16). Заех позиция между деситина плувкали и като се започна - гол след гол уклеи и то големи. А бях тръгнал за кленове. Имам си правило, че риба не вземам, но в него ден над 15 парчета го дадох на един възрастен човек, който наистина беше дошъл да си хване риба за ядене но нямаше как да се случи с такъма с който разполагаше.
И така, за ме обаче риболова не е приключил. Докато не ми замръзва шнура по водачите съм на реката. Ноември подкарвам р. Лесновска.

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Есенен релакс с дребосъци на муха

Мнение от jagger1 »

Привет, Мите.
Както се казва, рибите се броят на есен. Сега им е времето на клендаците. При мен време има бол, мерак също, но тялото не ме слуша.
На Лесновска не съм ходил повече от 3 години. Когато ходех по това време на годината, излизаха доста добри клендури. Гонех ги на бели кадис ларви, осички и малки бръмбаретки - на куки #16 или #18. Сега можеш да ги пробваш и на имитации на ларви на комар.

Давай смело и наслука.
Поздрави.
Миро
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”