Въпроси за лидер

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Въпроси за лидер

Мнение от stancom »

Решил съм да пробвам да си вържа лидери. Интересува ме съотношението в дължини и диаметър на влакната. Ще се ползва само и единствено за риболов на кефал с джапанки. Предварително благодаря на отзовалите се !


ПП Препоръка и за вида влакна, няма да е излишна :D
Аз не мога да ловя риба !!!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси за лидер

Мнение от Мунчо »

Значи, Станко, аз си правя един елементарен за кефалец - 1.20 м. 0.35, 0.60 м 0.30 и 0.30 м 0.25 и после типет - за кефалец 0.16-0.18 качествено влакно е екстра, особено ако ловиш с по-едри мухи и плющиш отзаде. Или съответно 0.30 - 0.25 - 0.20 метра - втория вариант е по-фин, както се разбира. Сега ако желаеш по-плавна коничност, може да си включиш още няколко диаметъра, за мен в случая е излишно. Възлите, според мен, се отразяват положително на обръщането на линията, но трябва да се отрязват плътно "мустачките" и да се има предвид, че задържат мръсотии.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Въпроси за лидер

Мнение от jagger1 »

Станко, привет.

Ицето ти е дал две схеми, които аз също ползвам. Зависи и с какъв клас мухарка (шнур) работиш. Аз ползвам 5/6 клас за река. Нямам по-нисък клас мухарка. Ползвам или усукан лидер, който си правя от монофилно влакно (0.10 мм или 0.12 мм), или съставен лидер от 2 или 3 влакна. Съставни лидери с две влакна (два диаметъра) си правя, когато използвам къси лидери (до 1.80 - 2.00 метра). Съставни с три монофила си правя, когато използвам по-дълги лидери. Зависи. Имай предвид, че джапанката допълнително изпъва типета и лидера при полагането й във водата. Съотношенията, които ползвам най-често са:

- с типет 0.16 или 0.18 мм
1-ва секция: монофил 0.40 мм - между 0.90 и 1.20 метра
2-ра секция: монофил 0.30 мм - между 0.70 и 1.00 метра
3-та секция: монофил 0.22 мм - между 0.60 и 0.80 метра
Като монофил - използвам Trabucco, RIN или здраво спинингово влакно.

- с типет 0.12 или 0.14 мм
1-ва секция: монофил 0.30 мм - между 1.00 и 1.20 метра
2-ра секция: монофил 0.25 мм - между 0.70 и 0.90 метра
3-та секция: монофил 0.20 мм - между 0.60 и 0.70 метра

Усукани лидери от две секции.
1-ва секция: четири нишки монофил от 0.10 или 0.12 мм - дължина на усуканата секция между 1.40 и 1.60 метра
2-ра секция: двойка монофил от 0.10 или 0.12 мм - дължина на секцията между 1.20 и 1.40 метра
типети - от 0.12 до 0.16 мм

п.п.: При усукване на нишките, най-напред се усукват две от нишките (усукват се в една посока поотделно и после се усукват заедно в противоположната посока). По този начин се получава втората секция (по-тънката, от двете нишки) плюс 2 пъти дължината на първата секция (но с половин дебелина). За да се получи и първата, по-дебела секция, измерва се дължината, която трябва да получим на първата секция, сгъва се в тази точка двойно пресукания вече лидер и се повтаря операцията с усукването. Имай предвид, че едното рамо, което усукваш е с дължината само на 1-вата секция (вече от от две пресукани преди това нишки), а второто усуквано рамо е с дължината на втората (вече усукана) секция плюс дължината на 1-вата секция (усукана от 2 нишки). След като тези два двунишкови участъка се усучат отново поотделно в една и съща посока, следва усукване заедно (и четирите нишки) в обратна посока. Накрая, в мястото, където свършват четирите нишки (между секция 1 и секция 2) се прави възел, за да се фиксират двете свободни нишки на дебелата (1-ва) секция. В двата края на готовия лидер остават два готови клупа за свързване към шнура и към типета.

Поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси за лидер

Мнение от чичо Док »

Само да вметна, че за да предаде енергията напред по линията, бъта на лидера казват би било добре да е 60% от дебелината на типа на шнура, т.е. около 0.45 е за леки класове с много финни лидери и за малки мухи. Монофила трябва да не е много мек, но и да е макс безпаметен, какато и с различни по качество монофили за различните секции на лидера. Инак човек да иска работещи схеми за вързани лидери, като и тук полето за индивидуализъм е безкрайно :lol:
Станко, каквото и да вързваш, при затягане на възлите преди това ги намажи леко с някаква смазка, да се стегнат добре за да са като "буренца" с напълно прави части от двете страни на всеки възел, после режеш мустачките плътно , и така.

Успех.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Въпроси за лидер

Мнение от D-r Kosio »

Станко, условието - "джапанки" - обезсмисля схемите за "изпипан" самоделен лидер. К`ви възли, к`ви пет лева...
Никакъв смисъл не виждам от спестяването на два- три, дори 5-6 лева.., за професионално решени въпроси - и по сечението и по гъвкавостта и по здравината.
п.с. имай пред вид, че за всеки размер и тежест на "джапанка"-та , може да се окаже ,че трябва да ползваш отделно вързан повод.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”