Река Тест с приятели Март 2016

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от stoyan filipov »

Миналата седмица Роската ми беше на гости специално за да половим на Тест.
Получи се добър риболов като и двата дена излезнаха много и добри риби.
На реката бяхме аз,Роѝ един негов ученик и моѝ приятел 17 годишният Риѝс и Роската.
На този излет Риѝс хвана и първите си липани както на стример така и на тънко с малки нимфи 16,18 номер.
Малко снимки от излета :

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Роската скоро ще напише по-подробен репортаж.
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от Мунчо »

Мерси, че сподели с нас, Стойне! Ще чакаме продължението с нетърпение!


п.с. А Роската фана ли риба, или се снима с вашите? :P
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от jagger1 »

Красота и прекрасни рибки. Реката много ми харесва. Каква е дълбочината? Гледам и добре поддържана ливадката около реката като достъп.
Благодаря за споделените мигове. Супер. А и вие сте красавци :tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от чичо Док »

Миро, остави ги тия , баламосват ни нещо, щото това е от "асфалтираните" реки по албиона :lol:

Инак, Стойне, благодаря за репортажа, но верно Роската тещо е подозрителен както казва наш Мунчакис :D :D

:tup:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от Росен »

А, хванал Росен - нищо не съм хванал аз - те сами се "самоубиваха" на мухата на Стоян ;)
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от чичо Док »

Роска, ти на твойте Фокушими лови ли? Предполагам и те са се представили подобаващо.

Радвам се за вас, че бяхте там :tup:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от Росен »

А, да, аз лових само с моите, Стоян спомена някъде, че според него на модела с другата опашка са били по-малко вземанията, но аз съм на мнение, че рибите не биха подбирали много и в случая трябваше да бъде голямо и да се движи ;)
По интересно ми бе, че втория ден, в който изключих тази схема и лових с Некст-а 10-ката, шнура на Сноуби, нормален лидер и 18-ка фазанка очаквах да хвана достатъчен брой от горните риби - но не - само една малка балканка и една малко по-голяма американка хванах освен липаните, докато първия ден с големите мухи ги разпиляхме ...
Почти съм нагласил и моите снимки, ще ги пусна скоро ;)
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от Росен »

Риболов по джентълменски - I част

От години се каня да направя една разходка из забележителностите на Лондон съчетана с риболов на някоя от култовите за мухарите реки - Тест, Ейвън или Итчен. Миналата година го отложих заради риболова в Австрия на река Траун, но тази, въпреки че отново ще ходя през Април в Австрия, реших да не отлагам повече и на 8-ми Март заедно с благоверната, децата и с добавка сестра ми и зет ми се изсипахме на едно от летищата на Лондон. Уговорката със Стоян Филипов, Рой Кристи и Д-р Трифон Калев (за съжаление пропуснал впоследствие риболова поради ангажименти във Виена) беше направена още в началото на годината и датите на риболова бяха забодени с голяма точност - едни от последните дни, през които допустимо като цена можем да риболовстваме на Тест. Лондон както и очаквах ме впечатли със страшно много неща. За седмицата прекарана там успяхме да посетим огромна част от неговите забележителности като Биг Бен, Уестминстърското абатство, Бъкингамския дворец, Лондонската крепост, Тауър Бридж, Лондонското око, аквариумът под него, зоологическата градина, Бритиш музеум, Научния музей, Природния музей, Пикадили, Дворецът Кенсингтън и градините му, Гринуичката обсерватория с меридиана, Морския музей, клипера Къти Сарк, стигнахме и до замъкът Уиндзор извън Лондон и до Стоунхендж ... Аз естествено не пропуснах и култовите магазини на Орвис и Ферлоус в самото сърце на Лондон ... Прекрасна разходка из страхотен град, но не за това е темата ...

Денят на риболова - първият от двата ... Денят на дамселфлая ...

Ставане в 5:00 - нещо съвсем нормално за мен - дори при нас понякога е късно, защото част от рибите, които ловя по Дунав през лятото точно това е времето на пиковите им заходи и по това време трябва да съм на Реката. Тъй като наех апартамент за цялото семейство в Гринуич - трябваше с раниците с оборудване, гащиризон и обувки и въдиците да се придвижа до дома на Стоян. Естествено - метро - в такива големи градове, където съм ходил обичам да го използвам. Апартаментът, който бях избрал умишлено бе много близо до метро-станцията в Гринуич и в 5:50 успешно взех едно от първите влакчета. Не коментирам по-голямата част от спътниците ми в метрото по това време - аз всъщност не съм по-малко луд от тях ... След две смени и 50 минути време бях на най-близката станция до Стоян, където той дойде да ме посрещне и към 7 часа вече бях в дома му и се срещнах с Рой Кристи и едно страхотно 17 годишно момче от Ирландия, негов ученик - Рийс Конър. Тъкмо Стоян им правеше дългите кафета, което от своя страна ми позволи да разгледам на спокойствие огромната му колекция от мухарски книги, както и рамките с мухи по стените, подарени му от такива световни имена като Оливър Едуардс, Роман Мозер, Тео Атанасов, Рой Кристи, Ханс Ван Клинкен, Игор и Надица Станчеви и т.н. Към 9:00 успешно се качихме в рент-а-кар-а, взет от Рой на летището и се отправихме на запад посока река Тест. Мен лично времето леко ме притесни, защото съм свикнал когато съм на риболов обикновено да съм по изгрев съм на реката, но им имах пълно доверие и наистина се оказа, че добре са сметнали времето и риболовът стана абсолютно пълноценен. След 100-тина километра, прекарани в интересни разговори със Стоян и двамата ирландци и точно преди да стигнем до лелеяната от мен река съвсем по джентълменски отбиха в крайпътно заведение за кафе и закуска. А аз също така по джентълменски си поръчах една огромна "английска закуска" - да разбера от извора за какво точно става дума. След още час прекаран в ханчето в разговори и няколко километра по по-тесен път успешно акостирахме на река Тест. Типично карстова река, чиято слава се носи не случайно навсякъде. Обградена е от множество канали, постоянно пресичайки се един с друг и с основната река, създавайки страхотна екосистема от към растителност и животински видове. Лебедите бяха навсякъде, зeленоглави патици, белочели водни кокошки (лиски), фазани, сърни - всичко това допринасяше за още по-голямото удоволствие от риболова. Спряхме на импровизирания паркинг до леката дървена постройка, в която се заплащат предварително запазените лицензи за риболов - 41 паунда (британски лири) за ден. Това е евтината такса, а дните, през които ловихме са едни от последните, в които тя е толкова ниска. От средата на Март таксите стават в стотици паунди за ден. Времето бе типично "английско" - облачно, намусено и доста студено. Преоблякохме се културно, съвсем по джентълменски на скованите скамейки пред къщичката и подготвихме прътите. Предварително се бях подготвил и с мухите - направих си достатъчно бройки от модела на Стоян - Fukushima Damselfly - имитация на нимфата на малкото водно конче (Дамселфлай - Damselfly), но в доста по-големи размери. Понеже риболовът със стримери не е разрешен в тези участъци, а предполагам и по цялата река, ние съвсем по джентълменски ловихме с имитациите на дамселфлая. Аз започнах на един от каналите - най-близкия до къщичката и в първото прекрасно пречупено вирче след малък мост имах бърз удар, явно рибата защипа само опашката на дамсел-а, но при второто преминаване на нимфата от там последва мощен удар и първата добра балканска пъстърва бе в кепа ... Естествено съжалих, че взех малкия кеп - само от съображения за място и килограми в куфара. Проблемите при вкарването на големите риби в него всеки път ми напомняха да не правя подобни компромиси. Пуснах рибата обратно във водата, а през това време Рийс започна да ги дърпа в тихото над моста над мен. Започнахме да се редуваме надолу по реката и с местата, и с рибите. Стоян, Рой и Рийс колегиално и съвсем по джентълменски ме пускаха пред тях, но след първите няколко 50-ки, които влязоха в кепа аз също започнах да се замотвам по отзад ... Люпенето бе много слабо - видях няколко марч брауна и някой и друг ручейник, риби също се вдигаха изключително рядко. Лових с една от любимите ми въдици St Croix Legend Elite #5 и шнур Royal Wulff Triangle Taper (TT) #6 - много добра комбинация, предпочитана от мен при риболов на пъстърва със стримери, позволяваща ми да подавам доста тежки примамки, каквито в случая бяха и дамселфлаите, с "очи" от големи дъмбелчета. Тези тежки "очи" им придаваха характерна "джигова" игра, на която пъстървите не успяваха да устоят и буквално се "самоубиваха" ... Рийс успя да прилъже един много добър тъмен липан до мен на същите тези дамсели, доказателство, че по това време на годината липаните също не пропускат подобни огромни примамки. Настигнах групата при един доста дълбок вир, който в последствие се оказа държащ много риби и първото което видях бе сгънатите пръти на Стоян и Рийс - всеки с по една голяма риба - балканка на Стоян и прекрасна морска пъстърва на Рийс. Стоян след минута ги "обра" с кепа и двете и сподели, че всеки път минавайки през това място са имали поне по две риби едновременно ... Преминавайки по дължината на целия канал излязохме и на самата река Тест. Прекрасна карстова река, кристална вода, водорасли и естествено добри риби. Там вече успях да разкрия и потенциала на използваното от мен оборудване - кастинг с почти цял шнур и подавания точно до другия бряг на реката - любимата ми ситуация. Пасищата между реката и всичките канали са оградени с мрежа на височина около метър и половина, но при внимателен заден каст не е проблем - не успях да оставя нито една примамка на оградата. Но пък рибите в реката не устояваха на преминаващите дамсели - бързо дръпнах няколко добри балканки и една много борбена добра американка (която беше и единствена за мен този ден - явно са много по-редки). Колегите също не оставах по-назад, разделихме се за малко и после се събрахме на реката малко по-нагоре по течението. На едно доста неудобно място поради дървета зад мен започнах да подавам с един каст, който използвам често по Дунава - обръщам се с гръб, косо към реката и форкаста ми е към дърветата пред очите, прекарвам в някоя просека между тях или между клоните мухата и реално подавам мухата в реката при бак-каста. Участъкът бе сравнително плитък и с доста водорасли. Въпреки затруднената обстановка успявах да подавам точно до другия бряг и в този участък ме взеха два липана - не много големи, но все пак първите липани на тези големи мухи за мен този ден. Времето напредваше, но всеки от нас бе хванал достатъчно риби и като брой и като размери и леко започнахме да се връщаме към къщичката и колата, подавайки по залез. Както и очаквах рибите бяха много активни по свечеряване и успяхме да хванем и снимаме още много балканки и така завърши този първи ден на култовата река Тест - един страхотен ден за мен. Благодаря страшно много на моите домакини Стоян Филипов, Рой Кристи и Рийс Конър за възможността да риболовствам по тази река и за джентълменското отношение !

Всички снимки от този ден - http://flyfishing.iantra.com/trips/trou ... test-1-day
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от Д-р Флекс »

:tup:


~~~


Река Тест и другите от нейната категория "мухарски" реки имат ли естествена популация на някой от видовете салмониди?
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от stoyan filipov »

Да балканка,морска пъстърва,сьомга и липан.
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:Миро, остави ги тия , баламосват ни нещо, щото това е от "асфалтираните" реки по албиона :lol:

Инак, Стойне, благодаря за репортажа, но верно Роската тещо е подозрителен както казва наш Мунчакис :D :D

:tup:
Док, кой знае какви серкмета са меткали, а после по някоя фокушима за монтаж на снимките :lol: .

= = = = = =
Роска, благодаря за репортажа. Няма как да не е било великолепно на реката. Ракетите Фокушима бая подводници са потопили. Радвам се, че сподели преживяните мигове с нас. :tup: :11:
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от Росен »

Втори ден от риболова на река Тест в добрата стара Англия - денят на липаните ...

Транспортната схема - вече позната от предния ден - ставане в 5, пътуване с метрото от 6 до 7, малко снимки на мухите по стените в Стоян, пътуване до Тест и отново "английска закуска" точно преди реката - класика по джентълменски ...

Въпреки, че предния ден успях да направя страхотен "Голям шлем" с хванати много добри балкански пъстърви, два липана и една здрава и борбена американка на огромните Fukushima Damsеlfly по модел на Стоян Филипов, вторият ден реших да играя по джентълменски и да се отдам на типичен риболов на липани с много малки нимфи и фини линии. Бях хванал липани в Босна, но това се случи точно по време най-голямото наводнение сполетявало тази страна и реката бе по-скоро кално море - нещо съвсем далеко от типична карстова река. Условията обаче на Тест бяха прекрасни и реших да отделя този ден на риболов, който не бях правил досега. Първият ден подавах големите и тежки мухи със Сен Кроа-то, а втората въдица, която носих с мен в Англия бе 10 футовата ми любимка с бланки NEXT 3-ти клас. С тази въдица имам изключително много големи балканки, американки, распери и какво ли още не и никога не ме е подвеждала при вземане от добра риба. Използвах нимфовия шнур на Сноуби (Snowbee XS-Plus Nano-Tec DT Nymph #2-5 Fy Lines) - изключително тънък, с къса глава и ярък флуоресцентен преден край, който обезсмисля поставянето на каквито и да е индикатори, защото точно края на шнура играе ролята на индикатор на кълването. Типет - 0.12. Мухите с които започнах, а и реално лових през целия ден бяха малки фазанови нимфи с 2 мм волфрамови глави на куки Дохику, които реално завършваха една перфектна за мен линия. Още с пристигането аз се отправих към мястото, където предната привечер бях хванал два липана с дамселите. Там обаче вече имаше двама риболовци, които да си призная честно не ми стана много ясно точно какво се опитват да правят, но да кажем, че ще отдадем този факт на моето незнание. Лошото бе, че мястото вече бе компроментирано и реших да започна малко под тях на едно сравнително небързо и плитко място. Подавах на 15-тина метра близо до отсрещния бряг, защото вече бях разходих прилично по моя, а при тази липса на растителност по брега и слънчевото този ден време риболовът никак не се очертаваше лесен. Затова търсех по-голяма дистанция и това не ме подведе. Опитвах се доколкото съм слушал от по-опитните колеги в този риболов, за което съм безкрайно благодарен на всички тях, да подавам така, че първо да ми върви мухата, а не лидер или пък шнур. Още на второто преминаване на нимфата яркия връх на шнура движейки се по повърхността леко си отклони посоката, аз естествено бях доста концентриран за да пропусна първото вземане и така първия липан около 32-33 см бе в кепа. Това ме обнадежди, че схемата ми е правилна и след още една риба започнах да се движа по реката. Както споменах и по-горе този ден бе слънчев, явно сравнително рядко за тази страна и при кристално бистрата вода рибите се виждаха, което ми даваше шанса да ловя в т.нар. "сайт фишинг" стил (sight fishing), т.е. първо да видя конкретната риба, след което да подавам конкретно на нея. Удоволствието при подобен риболов е невероятно, понякога ми се случва и по моите реки да правя подобни неща, но доста рядко. Тук условията бяха идеални - виждах липан и му подавах - освен другото и хващах - факт, който дори и да звучи малко вероятно, допринасяше "кефа да е на макс" wink ... Рибите бяха много красиви, с прекрасни гръбни перки, удоволствието да се ловят с микро нимфи, с 0.12 типет и меката въдица е неописуемо. Другите от групата през това време дърпаха яки балканки с дамселите и тук-таме между тях и по някой липан. От реката се прехвърлихме по един от каналите, където направих добри видеа на рибите хванати от Стоян - кристална вода и слънчево време - подходящи условия и за подводно видео wink. На този канал предния ден Рийс беше извадил един много добър тъмен липан и внимателно се насочихме към точно това място. Стоян първи видя и джентълменски ми показа чудесен екземпляр, който стоеше в сянката на един храст. След няколко подавания успях да му мина точно както трябва и липана не пропусна нимфата - кратка борба (10-футовия ми Некст го прекърши сравнително бързо) и последваха снимки с прекрасна риба около 46-48 см - за мен все пак най-големия улавян липан (най-големия от всички, който хванах в Босна беше малко по-малък от този). След канала отново се върнахме на основната река, където групата поседна да си почива, докато аз започнах отново с много дълги подавания към отсрещния бряг да ловя липани. Интересно за мен бе, че имайки впредвид наличието на достатъчно балканки в реката при ловенето на липаните не хванах въобще от тях - за целия ден имах отново една балканка и една американка със скромни размери (все пак оформяйки поредния "Голям шлем"). Явно много малките нимфи не представляваха за тях такъв интерес, какъвто проявяваха към големите дамселфлаи. Което от своя страна не беше толкова лошо, защото по такъв начин прекрасно човек може да си селектира рибите, които иска да лови. Едва в края на деня активността на липаните някакси се изпари и привечер направих около час без риба. Реших по залез да сменя отново въдиците (през целите два дни си носех тубоса с другата въдица в раницата) и с дамселите много бързо си хванах 10-тина балканки, които да завършат прекрасните два дни риболов!

Всички снимки - http://flyfishing.iantra.com/trips/trou ... test-2-day
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от jagger1 »

Великолепно! Искрено се радвам, когато някой постига целите си и реализира мечтите си стъпка по стъпка. Браво Роска. Браво и на цялата бойна група. Винаги с удоволствие чета такива репортажи. Чрез Вас и аз се докоснах до този свят.
Роска, Стойне - благодаря за споделеното :tup: :fish15: :11:

p.p.: Честита първа награда във фотоконкурса, в който си участвал. Мога да кажа само едно: Продължавай смело и още много такива успехи. Браво! :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Река Тест с приятели Март 2016

Мнение от jagger1 »

Малееей, на тия ингилизи и кротушките им като трути. Па и на десен са ги докарали с ербръша :shock: . Роска, да не ни пързаляте нещо? Това някакъв развъдник ще да е. Всите като Магнум 50-ти калибър. :D

Ей, уникален филм. Три пъти го изгледах. Благодаря. Пожелавам ви още много такива излети, тръпка и красоти. :tup: :fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”