Мухи за булдо

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Мухи за булдо

Мнение от stoyan filipov »

Миро,преписването не е хубаво нещо :D
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Мухите са ясни ...
Мани Миро н'дей така, че винаги когато някой каже, че всичко е ясно и става сакатлък.
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

jagger1 написа:Алеко, привет.
За условията, които си описал, че искаш да използваш мухите, показаните от Док са идеални. ...
Много благодаря! Ще се постарая да следвам съветите ти!
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

чичо Док написа:Алеко, хубави - лоши, това е от мен :D

...
Чичо, направо ме разби! Благодаря от сърДце!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1162 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от jagger1 »

Стойне, бе той цял свят краде техники и технологии, а казваш не е хубаво. Хубаво е и още как. Ама е още по-хубаво да да се знае, като се преписва, какво да се препише :D .
Когато бях още ученик, имах един съученик, който на контролните, ако не препишеше, сън не го хващаше. Умно момче, много му сечеше пипката, комбинативен, ама го мързеше много. Та един ден правим контролно упражнение и той седнал до мен на чина, а пред него - една моя съученичка, която винаги си беше за 6-тица. Та седнали сме си и си пишем по темата на контролното. Аз си пиша, каквото си знам, Мацката отпред си пише, каквото си знае, а онзи само наднича и преписва. Писахме каквото писахме, той преписва, каквото преписва и накрая - аз и съученичката ми имахме 5-ци на контролното, а той 6-тица :lol: :lol: . Казваше се Димитър. Всички му казвахме Джайо / Джайч. После стана пилот на Боинг и летеше по международните линии до Дубай. Той Док може и да му е комшия в блока. Светът е много малък. Та тъй с преписването :D .

= = = = = = =
Драго, те муите са ясни, като ги гледа човек, ама я виж какво се получава, като почнем да ги вързваме :D .

Поздрави момчета и честит Кирил и Методий. :11:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи за булдо

Мнение от чичо Док »

Алеко написа: Чичо, направо ме разби! Благодаря от сърДце!
За нищо. Виж там вземи различни размери булда и здрави монофили :)
BTW провери как стоят нещата с контрите, и ако е без както си мисля, кажи да ги смачкам на менгемето че е по-лесно.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

чичо Док написа:
Алеко написа: Чичо, направо ме разби! Благодаря от сърДце!
За нищо. Виж там вземи различни размери булда и здрави монофили :)
BTW провери как стоят нещата с контрите, и ако е без както си мисля, кажи да ги смачкам на менгемето че е по-лесно.
Какъв монофил да взема, какво би препоръчал?
За контрите не бери грижа. Местата, на които смятам да пробвам, не изискват смачкани контри.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1162 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от jagger1 »

Алеко, привет.
Имаше преди време едни малки булда (диаметър около 2 см.), които са изработени от по-дебел материал, прозрачни и не се пълнят с вода (капсуловани). Търсих в дисагите да ги снимам, ама се оказа, че нямам вече. Ако намериш някъде от тях, вземи си непременно поне две. С тях не се постига голяма дистанция (а мисля, че не ти и трябва на река), но се полагат във водата много добре. Преди време ги имаше, но се намират трудно. Виж при Дария в Младост или на Гоце Делчев.

Успех. :tup:
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

jagger1 написа:Алеко, привет.
Имаше преди време едни малки булда (диаметър около 2 см.), които са изработени от по-дебел материал, прозрачни и не се пълнят с вода (капсуловани). Търсих в дисагите да ги снимам, ама се оказа, че нямам вече. Ако намериш някъде от тях, вземи си непременно поне две. С тях не се постига голяма дистанция (а мисля, че не ти и трябва на река), но се полагат във водата много добре. Преди време ги имаше, но се намират трудно. Виж при Дария в Младост или на Гоце Делчев.

Успех. :tup:
Благодаря, ще погледна! Лошото е, че реката е бая широчка, и - както знаем - рибите винаги са под отсрещния бряг. :D Та дистанция си е нужна.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи за булдо

Мнение от чичо Док »

Алеко написа: Какъв монофил да взема, какво би препоръчал?
А де, труден въпрос ..
Да е здрав на възел и не много твърд, например пресен щтрофт 0.12(реално към 0.135) като бюджетен, или на престън рефлото и на колмик RBS като по скъп вариант. Ако по местата обаче има по големи риби лично бих почнал с 0.14 та и нагоре защото спининга е по твърда пръчка, верно си с макара и аванс, ама има доста възли по линията.. та не знам, може би колегата който ще ти навърже чепаретата е по в час.
Каквото и да е, поне два от големите кадиси нека са на самостоятелен повод поне към 2 метра... пускаш по течението към по тихо място, задържаш и пускаш, задържаш и пускаш, обираш много бавно и отново... мани да не се изказвам като голям спец :lol: :lol:

Ако замяташ на дистанция мухите трее са на къси поводи и да задържаш с пръст линията преди приводняване, уж да се изпъне по хубаво, ама теорията е едно, практиката друго. Важното е да се забавляваш с кеф! :D
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи за булдо

Мнение от чичо Док »

Накрая, ако не кълвът, правиш си едно тиролско дръвце а булдото само за маскировка , с три мухи и ще ги изкъртиш :lol: :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

чичо Док написа:Накрая, ако не кълвът, правиш си едно тиролско дръвце а булдото само за маскировка , с три мухи и ще ги изкъртиш :lol: :lol:
Накрая, ако не кълват, слагам два бели... :D
njoyz
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Фев 26, 2014 18:03
Риболов: Spinning
Местоположение: Пазарджик
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от njoyz »

Добре, а как се води туй нещо- равномерно, с придръпвания... и също кои места са подходящи- бавни, бързи, плитки, дълбоки..., че и аз съм решил да го пробвам този риболов и си купих булда и готови мухи и чакам забраната да падне.
Legenda si bio, legenda ostao
Hrabrosti i postenju primer si postao
Narod ti vjeruje, narod ti se divi.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от D-r Kosio »

Алеко, това, че реката е голяма, е единственото ти извинение за ползването на булдо ;-) Тези дни, за пореден път, се нагледах на местната техника на риболов с булдо. Само да уточня, че тук ползват системата булдо на края на линията. Мухите са поне 4-5 и нареждат преди булдото през 30-40 см. Поводите са относително къси. Най-близкият към булдото е най-къс. Видях четирима, добре екипирани, разположени през два метра един от друг, яко да замерват по главите горките риби, които се чудеха как да изядат някоя муха от повърхността, ама те не им даваха ! Толкова упорито ги бомбардираха, че ако бяха хванали някоя, със сигурност щеше да има синини и цицини по главата. Тази местна техника я бях забравил.. Естествено, че нищо не хванаха, но лошото бе, че бяха окупирали един от перспективните вирове с редките вече капитални риби за района. Преди да дойде артилерията, рибите елегантно се вдигаха и не беше никакъв проблем да се хванат, стига да не се приближиш много до водата. Усещаха веднага присъствието и се покриваха. Т.е. след първата или втора хваната риба, бе необходима пауза от няколко часа.. за да се върнат. После пак хващаш една - две .. и пак пауза. На поредното връщане видях гледката на гледките - беше, меко казано, грозна...А разбрах, че се случва всеки Божи ден.. привечер. Че ме и съжалиха, че съм тръгнал без булдо...- демек - нямам никакъв шанс...Както и преди три години, тържествено им обещах, че ще си купя, някой ден... :wink:
При пъстърволова - в общия случай, дори малкото придърпване, камо ли, бръзденето на мухата веднага отказва рибата! Има и изключения, разбира се...Мисълта ми е, да ползваш булдото единствено като тежест... После остави линията да си плува и по възможност без дрифт в зоната на кълване.
п.с. При кефалите е друго...
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1162 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от jagger1 »

Косьо, привет.
Туй със задния монтаж на булдото върши работа за "скачаща муха", демек суха. При този монтаж, мухте трябва да се монтират поне на 1.50 м. от булдото, което е в края на линията, а мухите са пред него. Правят се кратки и леки придърпвания с върха на бланката - толкова, колкото мухите да се вдигат над повърхността малко и с отпускането на линията да падат леко над водата. Вярно е, че се правят стъпаловидно поводите: от по-дълъг (най-близкия от към върха на бланката) към по-къс (най-близкия до булдото). Но във всички случаи, най-близката муха до булдото трябва да е поне на около 1.50 м. Всичко това -за суха муха/скачаща.

Другото - няма начин при река, поне веднъж-дваж да не придърпаш, пък дори и само за да изпънеш линията (според течението).

Иначе, говорихме по-горе за монтаж на мокри мухи и воденето им. А щом има булдо и мокра муха след него, браздене винаги има при раздвижване на линията. Но не е болка за умиране :D :tup:
Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”