Мухи за булдо

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

Това лято искам да опитам риболова на булдо, по-специално за пъстърви и кефали. Реката, на която ще се пробвам, е карстова, пълноводна и - при идеални условия - с много бистра вода. Не е Панега. :wink:
Опитвал съм се досега няколко пъти да ловя на булдо, но без никакъв успех. Отдавам това до голяма степен на мухите, които са били все купешки, от онези, дето се продават по три в комплект, готово вързани на повод. Всички те още след първото замятане заприличват на нищо и всъщност във водата се мандахерцат почти голи куки. А моите наблюдения от осем години по въпросната река показват, че рибите, особено пъстървите, по това време на годината активно гонят насекоми на повърхността. При спинингов риболов взимат на плитко газещи воблери и малки блесни, водени на максимум педя под повърхността. Затова си и мисля, че мухите за булдо би трябвало да са такива, които успешно имитират летни насекоми, падащи във водата и оставащи за известно време отгоре.

Та стигам до екзистенциалния въпрос: Има ли колега, който би ми направил такива мухи, пак на готов монтаж за булдо? Плащам си, естествено.

И моля да ме извините, ако всичко това ви звучи профанско. Може и изобщо да не съм прав, но нямам никаква представа от мухарския риболов.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи за булдо

Мнение от чичо Док »

Трябват ти няколко кадиса и ред куил мокри, а може и сух седж - не по малки от 12 или 10 номер куки - такива съм виждал по линията на колеги в Сърбия ловящи на булдо.
Монтажа си го правиш сам, елементарно е.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Д.Граховски »

Алеко, купи си мухи по единично, избери си всякакви там разновидности и звънни, аз ще ти ги вържа. Като малък в продължение на няколко години бастисвах не малки количества кефал по Струма на булдо.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

чичо Док написа:Трябват ти няколко кадиса и ред куил мокри, а може и сух седж - не по малки от 12 или 10 номер куки - такива съм виждал по линията на колеги в Сърбия ловящи на булдо.
Монтажа си го правиш сам, елементарно е.
Доки, както писах по-горе, нищо не разбирам. Не знам ни какво е кадис, ни ред куил какво представлява. Да не говорим за сух седж. :D
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

Д.Граховски написа:Алеко, купи си мухи по единично, избери си всякакви там разновидности и звънни, аз ще ти ги вържа. Като малък в продължение на няколко години бастисвах не малки количества кефал по Струма на булдо.
Че откъде да знам какви мухи ми трябват?
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи за булдо

Мнение от чичо Док »

Ето какво намерих из кутиите, мисля че ще ти свършат работа на първо време. Трябват ти и няколко големи сухи кадиса, ако не бързаш мога да и вържа и от тях. Ако искаш де, Плащаш само куките и черпиш хубаво кафе :)
Wet.jpg
Wet.jpg (175.71 KiB) Преглеждано 5920 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Д.Граховски »

Алеко написа:
Д.Граховски написа:Алеко, купи си мухи по единично, избери си всякакви там разновидности и звънни, аз ще ти ги вържа. Като малък в продължение на няколко години бастисвах не малки количества кефал по Струма на булдо.
Че откъде да знам какви мухи ми трябват?
Зимай тоя набор на чичо Док и една ролка моно 0.12 и звънни, ще ти ги навържа
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от Алеко »

Д.Граховски написа:
Алеко написа:
Д.Граховски написа:Алеко, купи си мухи по единично, избери си всякакви там разновидности и звънни, аз ще ти ги вържа. Като малък в продължение на няколко години бастисвах не малки количества кефал по Струма на булдо.
Че откъде да знам какви мухи ми трябват?
Зимай тоя набор на чичо Док и една ролка моно 0.12 и звънни, ще ти ги навържа
Вече се уговорих с него, мерси.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Мухи за булдо

Мнение от mitko2 »

Привет колеги. Привет Докторе. Имам бърз въпрос за мухите на последния ред: втората от дясно на ляво и четвъртата от дясно на ляво-крилата от какъв материал са.

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от jagger1 »

Алеко, привет.
За условията, които си описал, че искаш да използваш мухите, показаните от Док са идеални. Трябва да имаш предвид само, че ще трябва да ги ползваш с малко по-дълга линия на монтажа. Лично аз за река използвам обикновено по-дълга линия на монтаж на мухите след булдото. Булдото не трябва да е много близо до мухите. Примерна схема на монтаж с горните мухи на Док (за линията след булдото): Основно - монофил 0.14 с дължина 0.90 - 1.20 м - от булдото до първата муха. Следва връзка на монофилно парче от 0.12 с дължина около 60 см посредством Surgeons възел:
Възела тук - https://www.youtube.com/watch?v=imx-2tMIOS8
Режеш остатъка от монофила 0.14 при възела, който отговаря на зеленото въже от клипа, а парчето от лилавото въже в мястото на възела (отговаря на типета 0.12) ти служи както следва:
- късия край (обърнат към булдото) е за да си вържеш средната муха.
- дългия край (около 40 см) е за да вържеш крайната муха.

За по-яки рибки, можеш да ползваш тази схема с комбинация монофили от 0.16 - първи сектор (след булдото) и 0.14 - втори краен сектор. Мухите винаги се вързват на двата края на по-тънкия монофил.

Има и много други схеми, в зависимост от използваните мухи и методи на водене на булдото, както и в зависимост от това, дали е река или язовир, има ли течение или водата е в покой, дали използваш суха или мокра муха, или стримери, дали използваш само една муха или комбинация от две мухи.

За река, както ти искаш, препоръчвам ти общата дължина на линията от булдото до крайната муха да е в диапазона между 1.30м и 1.60 м., а между двете мухи да е в границите на около 40 см. Все пак зависи и от условията на реката.

А за мухите: Всички мухи, които се използват в мухарския риболов, могат да се ползват и за булдо с различни монтажи.

В момента имам малко проблеми, но другия месец можем да се уговорим и да ти подаря малко мухи. Ама ти ще си ги монтираш на булдото. Стига да си мераклия :D

п.п.: Много колеги използват къси линии след булдото за монтаж на мухите при риболов на река, което лично за мен е по-неефективно. Вярно, че е по-трудно използването на дълга линия след булдото (и за обръщането на мухите и изпъването на линията след булдото), но дългите линии са по-резултатни. Изразявам лично мнение.
Поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи за булдо

Мнение от чичо Док »

След като се уточних с Алеко къде точно ще лови (Миро ти там не си ходил, пожелавам ти отидеш - незабравима красота, вервай ми!) мокрите мухи търпят известна промяна.
Намерих снимки от мухите за булдо които вързвах миналата година точно за тамошните реки - поиска ги конкретно такива местен риболовец спинигист, който замята и с булдо. Понавързах сега същите, малко нестандартни са верно, снимки и обяснения ако има въпроси по късно.
Както казва и Миро, по дългия повод се препоръчва, както и монтаж с по-малко булдо, с две или три малки, или само с една голяма муха накрая.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи за булдо

Мнение от чичо Док »

Алеко, хубави - лоши, това е от мен :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


това са големите кадиси

Изображение

и съм добавил няколко малки леки нимфи за които ще говорим като се видим

Изображение
------------------

На въпроса на Митко - хакъла е меко перо от кокошка
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Мухи за булдо

Мнение от mitko2 »

Привет колеги. Привет Докторе. Изгубих говор но не и картина. Е това за мухи. Без да фоваритизирам, щот някой може да се обиди, моля д-р Мишо да ми каже под какво наименование да потърся перa от кокошка в BFC.

Поздрави
Митко
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи за булдо

Мнение от чичо Док »

Митко, привет.
Имам три Whiting Farms Hen Cape, не знам дали се предлагат у нас, вземал съм ги когато всичко ново бе интересно и се харчеха пари само и само да пипне човек "великия" материал :lol:
За хакъл на мокри мухи става всяко по меко перо, от тези евтините скалпове има достатъчно подходящи перца, но пък няма винаги търсения размер и цвят. Ако се задълбае човек, то отива на бекасини, косове, водни кокошки и т.н. пера..
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухи за булдо

Мнение от jagger1 »

Мите, привет.
Скалповете при Ники от 20 лв. ти вършат перфектна работа за целта. Дано да са останали още, щото когато си взех последно беше януари - февруари. А и Ники ще ти предложи нещо добро, ако го има в момента. Ники - поздрави. Мите, скалпове да искаш и пари да имаш :D . Поздрави и на теб.

= = = = = = = =
Док, видях няколко мушета, които специално искам да си добавя в моята колекцийка от теб. Две-три са. Ама искам да видя как ти ги вързваш. Аз знам как се вързват, ама искам да видя ти как ги намотаваш перушините. Не е спешно - в удобно муховръзко време, когато може. Дори и наесен. Просто искам да видя твоя начин. Наблюдавам те внимателно на всеки муховръз. Не моделите мухи, а техниките и начина, по който ги вързваш. Мухите са ясни :D :tup: . Благодаря ти за споделеното. :11:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”