Релакс с мухарка

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Релакс с мухарка

Мнение от jagger1 »

Беше юни, беше юли, беше август. Жеги, слънце и тук-там малко дъждец. Язовирчетата и рекичките задържаха доволно ниво на водицата. И рибките живнаха, а покрай тях и аз успях малко да живна. То не се седи само над менгемето. Приятно е да връткаш мушетата, ама още по-приятно е там – на водоемчето или реката.

Излетите ми през тези три летни месеца не бяха многобройни и продължителни – малко по Диканите, малко по Струмата и чат-пат на Пънчо, но и малкото мигове с мухарката в ръка сред природата ми доставиха максимално удоволствие. А и рибките от доста време не ме бяха виждали – аз тях също.

Струма (с. Прибой)
Изображение

Изображение

Голяма тръпка си е да усетиш трепета на мухарката в ръката. Бях позабравил нежния звук на бланката, изнизваща се бавно от тубуса. Бях позабравил и удоволствието от последователното стиковане на отделните й сегменти, лекото свистене на авансчето на макарата при нанизването на гънещия се като змийче шнур през водачите, тръпката при отварянето на кутийката с мухите, реещия ми се за мунута поглед по тревитчките, храсталаците и водната повърхност в търсене на летящите издайници за избор на муха и винаги съпътстващото ме колебание – Тази ли да сложа най-напред или Онази. И както винаги става при мен, слагам Онази, а Тази я вързвам после. Да де, ама като вържа най-напред Онази, а после пробвам с Тази, все си казвам: „Трябваше най-напред да вържа Тази, а после Онази.” Да де, ама ако го направя още в началото така, да вържа най-напред Тази, пак се получава същия казус в началото. И ако съм вързал най-напред Тази си казвам: „Трябваше да вържа най-напред Онази, а после Тази.” А кутийката пълна и с други мухи. Ама то само една кутийка да е ..... То се почва най-напред: Тази кутийка ли да е или онази да е .... Смях и сълзи. Станало време за биричка докато взема решение.

После идва тръпката от позиционирането ми на брега или във водата и подаването, след „задълбочени анализи” на шансовете – Там до онзи храсталак ли да се пробвам или Тук на равната водна шир. Гледам как рибките подскачат на 20-30, че и на 60 метра от брега и весело ме канят да нагазя и да си поплувам малко с тях. Решавам да им угодя и Хоп – водата ми напълва ботушите. Не че е много дълбоко, ама тинята е коварна. Водата – 30-40 санта, ама и тинята – 20-25 санта. Коварна работа. Ама пък ми е хладно на краката. Нищо, че съм скъсил дистанцията между мен и рибоците.

И се почва – като жаба, седяла цяло лято на сухо и едвам дочакала първата локва. Естествено, рибките започват играта първи. Шляп от ляво – хвърлям от ляво. Нъцки. Шляп отдясно – хвърлям отдясно. Пак нъцки. Шляп от ляво и от дясно в опит за синхронно плуване – аз обаче тарикатея – хвърлям по средата. И Оооо мили Боже – напън на линията, бланката се свива, краката се разтреперват. Дааа, ама не. То било закачка. А рибките продължават палаво да ми се присмиват – ту от ляво, ту от дясно, ту зад мен, ту пред мен. От време на време щуката и костура гонят дребосъка, а той като пръски от фонтан се пръска над повърхността. Красота и борба за живот слели се в едно. А аз стърча като току-що поникнала върба в центъра на тази игра и с нескрита завист проследявам с поглед поредния водовъртеж. И всичко това единствено и само на фона на чуруликащите лястовички и птиченца в съпровод с по някое прелитащо насекомо. Наоколо обикалят и няколко патета, опитващи се да изпеят песента Камино, ама с дрезгав глас.

Времето бавно и неусетно минава. Слънцето се слива с хоризонта и лъчите му рисуват причудливи фигури по водната повърхност. Започва играта на светлини и сенки. В играта се включва и ветрецът, който подсилва светлинните ефекти. А рибките – сякаш леко уморени и притъпили вниманието си започват да забравят за „стърчащата, новопоникнала върба”, изхвърляща от време на време тънка жълта и коварна нишка, която само допреди час-два я нямаше на това място. И се започва същинската игра. Кратка за оставащото време, но спираща дъха. Търпението на мухарската душа е възнаградено. Какво повече да иска от природата, която толкова щедро я е наградила с тишина, спокойствие, красота и палави рибки?

Време е денят да последва последните слънчеви отблясъци и да се скрие със залеза. Време е отново да се чуе онзи приятен шум от разглобяването на бланката и прибирането й в тубуса. Авансът изцъква за последен път и всичко притихва. Притихва в очакване на следващия ден. Мушетата са прибрани в „хангарите” и са в пълна бойна готовност за следващия излет.

А там някъде, в полумрака, една мухарска душа запалва цигарка, обхождайки с последен поглед притъмнялата водната шир и хоризонта. Денят е оставил надеждата, че всичко това ще се повтори, потрети ...... още и още много пъти.
Релаксът е бил на макс.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Кленчетата бяха предимно такива през цялото лято:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

През лятото излизаха доста и такива каракудки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Малко природни красоти:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Само тези кадри и няколко клипчета оцеляха от лятото, след като на един от последните ми излети изпуснах телефона във водата. Още много други рибки (шаранчета, каракудки, кленчета, костури) имаше на тези кадри, както и много клипове. Сори.

На всички :11:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от quietriot »

Д-р Флекс написа::tup:
Уби де дей бутона харесвам дет вика Пайка , иначе супер е Миро репортажа!
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Релакс с мухарка

Мнение от Pike »

quietriot написа:
Д-р Флекс написа::tup:
Уби де дей бутона харесвам дет вика Пайка , иначе супер е Миро репортажа!
Мани и аз него търсех :)

Много добър репортаж, радващ сетивата, мерси :tup:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от quietriot »

pike написа:
quietriot написа:
Д-р Флекс написа::tup:
Уби де дей бутона харесвам дет вика Пайка , иначе супер е Миро репортажа!
Мани и аз него търсех :)

Много добър репортаж, радващ сетивата, мерси :tup:
е то ти ако не го намираш , кой да го намери :lol:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Релакс с мухарка

Мнение от чичо Док »

Благодарско, Миро :tup:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от jagger1 »

Благодаря момчета. Радвам се, че ви е харесало репортажчето.
Към него направих и едно сборно клипче. Приятно гледане.

https://www.youtube.com/watch?v=-I-n2cz3jtk
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Релакс с мухарка

Мнение от mitko2 »

Привет Миро. Много готино клипче. С удоволствие го гледах. Дай сега и другите части.

Поздрави

Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от jagger1 »

Привет, момчета.

След като преди месец закрих до късната есен муховръза и се отдадох на разтоварване на кутийките от натрупаните мухици, вчера реших да сменя малко традиционните за мен дестинации около София. Няколко години не бях посещавал един друг любим ми водоем, който в годините назад приятно ме е изненадвал. Разполагах с няколко часа в късния след обяд и противно на факта, че беше неделя, а в събота и неделя не ходя за риба от години, реших да наруша това мое правило. Бързо си събрах дисагите - колко му е, елечето, мухарката, кепа и ботушите, малко водица и любимото ми бъги замърка към заветната цел - яз. Огняново.

Като казах от няколко години, че не бях ходил в тази посока, значи годинките не са толкова малко, защото си спомнях стария разклон за Мусачево, а се оказа, че магистралата е погълнала разклона и са настъпили лееекинки промени в този участък. Както се досещате, унесен от тихото мъркане на бъгито и в допълнение и от сладки спомени за отминали подвизи на този водоем, по едно време усетих, че съм поел към тунелите на Витиня :shock: :lol: :lol: . Не, че щеше да е зле да прескоча до Рибарица, ама докато стигна до там и трябваше да поемам обратно.
Усетил бъга, който съм направил, трескаво започнах да прехвърлям в главата си биоGPS-a си за най-близката отбивка или обръщало. И докато мигах тъжно на парцали, ядосвайки се на себе си и на остарялата ми биологична карта в главата ми, в далечината мернах спасението: отбивката за Яна. От там беше лесно. Бъгито радостно подскочи, изръмжа лекичко и пъргаво пое към начертаната цел.

Язовирът ме посрещна с огромен лагер от каравани, палатки и шатри, разположени по цялото протежение на брега от стената до първия залив. Очаквано за мен беше и присъствието на множеството от лодки. Нивото на водата беше паднало, а покрай брега имаше обособена една широка ивица от водорасли, които стопиха още повече ентусиазма ми. Намерих си едно удобно местенце (между залива и канала), в който участък дори се почувствах леко самотен :lol: на общия фон от далечно бръмчене на лодкови двигатели и музика.

Последва разпъване на мухарката, бърз скок в ботушите и играта с рибките започна.
Имаше кленчета, но за жалост дребни - около нормата. Повечето бяха костурчетата, но също дребни. Вятърът също ми идваше малко в повече, като на всичкото отгоре, периодично сменяше посоката си, съпроводен със силни пориви.

Стига толкова приказки. Ето едно клипче с част от костурчетата и панорама на участъка от язовира.
https://www.youtube.com/watch?v=-639f20RueQ
Като цяло, получи се малко труден, но приятен риболов.
Поздрави.
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 619 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от Драго »

Знаех си че ги скубеш ама мислех на Диканите. Бе що не продължи до Панега, има нема 30 минути повече?
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:Знаех си че ги скубеш ама мислех на Диканите. Бе що не продължи до Панега, има нема 30 минути повече?
А бе и на Диканите поскубах малко, ама ми излиза малко скъпо на месец :roll: Пък и участъците още не са открити - много е високо нивото тази година. Иначе излизат хубави кленчета. Имах и две много здрави късания още с подаването на мухите - или от амури или от шарани. Не ми оставиха и секунда за реакция. Директно и много мощно набиха още с кълването. Добре, че мухарката оцеля :D .

Иначе за Панега съм решил тази година поне веднъж да прескоча, ама след август. Сега съм на вълна други видове рибки :D . А объркването с отбивката за Мусачево е непростимо за мен, защото там съм служил казарма :oops:

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от jagger1 »

Ку-кууу. Ехооо.
Здравейте младежи и по-големички младежи. Нещо голямо мълчане настана. Мухите ли свършихте, по чужденецко ли се изселихте, мухарките ли си разпродадохте, живи ли сте, здрави ли сте .....? Голямо мълчане. Ни муА, ни рибки, ни глъч, ни шумолене. Па и фейса нито е Фейс, нито е Буук. Вие си знаете.

Аз пък да пусна едно кратко 2-минутно клипче с няколко Дикански клендурчета та белким пораздвижа тематиката. Тази година си спретнах доволно излети и се порадвах доволно на палавите хитреци - кленчетата. Малко снимах, повече лових. Някои от излетите си споделих. Живи и здрави да сме само.

Клипчето - малко, кратичко, но от сърце.

https://youtu.be/p7m5iToCc3o
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от jagger1 »

2017 година отмина. Отминаха и всички емоции, които тя ни донесе. Руснаците казват: "Единствено възрастта не се повтаря". Възрастта е моментно състояние. Вчера си юноша, днес си млад, а утре си остарял и побелял. Но винаги има едно нещо, което спира времето за всеки един от нас. Хобито. Независимо какво хоби практикуваме. Хобито на всеки един от нас е онова, което ни задържа на повърхността на житейските вълни, независимо дали е било вчера, днес или утре. С емоциите, с проблемите, с оценките, с изненадите, хобито ни е последното нещо, от което се отказваме. Ако изобщо се откажем.

Направих това аматьорско клипче за всички, които живеят с хобито си и за които хобито е онова нещо, което кара всеки от нас, да не чувства белезите на времето. Не е важно дали искаме да споделяме. Важно е да не се отказваме заради самите нас. Да живеем с мисълта, че вчера и днес ще се повтаря и повтаря. Да сме сигурни, че това няма да спре. И нека всеки един елемент, свързан с хобито ни да ни носи само радостни мигове, наслада и отмора от дивото ежедневие. Нека да има още много вчера, днес и утре за всеки. :fish15:

https://youtu.be/UedTXiOgqJM
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Релакс с мухарка

Мнение от jagger1 »

Привет на мухарското братство.
Гледам, че темите и форумите съвсем замряха. Та реших да опресня малко темата с едно клипче.

От началото на откриването за около месец направих около десетина излета. Както обикновено, излетите ми бяха краткотрайни, но пък тази година рибите се отчитат доволно и въпреки многото дъждове, голямото пълноводие и мътните води, релаксът беше на макс. Заради мътността на водата използвах предимно мокри мухи на куки от #10 до #16 в по-светли цветове и къси монофилни поводи с дебелина между 0.12 и 0.18. Моето разбиране за цветовете на примамките в условията на силно намалена видимост е подобно на шофирането в мъгла: За да те забележат, пускаш фаровете. Така е и с цветовете - светлите цветове на жълто, червено, синьо, зелено, както и бялото бяха основните, които използвах.

Възползвах се от възможността да проверя при различни условия и голяма част от furled лидерите, които си изработих през пролетта и за които писах в една друга тема. Лидерите оправдаха очакванията ми към тях и твърдо мисля да продължа да ги използвам, като разширя гамата им.

Тази година ми прави впечатление, че рибите все още имат хайвер и пипат много предпазливо. Имам чувството, че са и по-тромави. Тези климатични аномалии побъркаха всичко живо. Поради многото влага и топлото време, растителността е в много добро здравослойно състояние - буйна, гъста и пълна с кърлежи :D . Та много пъти това затрудняваше мераците ми да достигна и да обловя определени участъци, които познавах добре и които знам че няма да ме оставят без поздравления от някой рибок. Към това трябва да добавя и змийската популация. Общо взето с повече фитнес, мерак и късмет, затрудненията бяха преодолявани.

Накрая, пускам едно клипче от последния ми излет от преди няколко дни, който направих на любимата ми рекичка. Тази рекичка в последните години почти беше изчезнала от картата. Благодарение на многото дъждове през този сезон, животът в нея бавно се завръща, което ме прави щастлив. Завръщат се и добрите риби, които назад в годините бяха неизменна част от природата на тази рекичка. И както се пееше в една песен, ако до всяка една риба застане още една, тогава ще настъпи такъв живот, че само си викам - Дано :tup: :fish15:

https://youtu.be/I87VuYNhE8Y
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”