Първата щука на муха

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Ето че есента дойде и официално започна новият щукарски сезон, и днес грабнах мухарката и газ към водоема. Още след първите няколко замятания закачих хубава щука, която последва мухата до брега и я взе под краката ми :D. Оказа се 14lb (6кг).
За останалата част от деня имах още две риби които нападнаха мухата и не можах да ги засека, но все пак приличен старт на сезона :fish15:
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Класна щука. :tup: Това е към 90 см. екземпляр. Красота.

Поздрави за добрата слука.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Общо 4 щуки днес от местното язовирче, като тази се оказа най-голямата. Не очаквах да хвана риба и исках само да тествам едни нови мухи, но в крайна сметка се оказа доста продуктивен ден. На брега срещнах един колега, който се опитваше да лови бабушки на фидер, но се оплака, че имало някаква щука пред него, която му крадяла рибите и ме помоли ако мога да я хвана и да я преместя. Още на първото подаване щуката се изтреля от дъното, но неможа да се закачи, на второто подаване отново атакува, но този път се откачи и вече на третия път се набоде стабилно и я измъкнах на брега. Колегата беше много благодарен, че вече можел да си лови бабушките.
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Ден втори.
Днес условията бяха тотално различни от вчера - ясно небе, ярко слънце и ниски температури. Риболова се оказа труден и щуките нещо нещяха да кълват. След няколко часа безрезултатно мятане накрая от едно място изкарах две щуки в рамките на 10 минути :fish15: Не бяха големи, но все пак оттървах капото.
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Няма да се мръщиш. Не били големи. Капризи :D . Тук този размер си е направо късмет :tup: . :fish15:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Миналата седмица Четвъртък ходих да обикалям по река Ейвън в района на град Стратфорд, родното място на Шекспир. Цялата седмица темперетурите бяха ниски с ясно и слънчево небе. Рано сутринта се отправих към реката и след около 40мин борба със сутрешният трафик паркирах на безплатният паркинг точно на брага на реката. Самата река е може би около 15-20м широка, кристално чиста вода и ниско ниво :( :( . На брега имаше няколко чичака, които мятаха на фидери. Помятах около два часа без апсолютно никаква следа от щуки и реших да се преместя в сямия град, където уж се събирали пасажи от бабушки да зимуват и щуките ги следвали там, надявах се също да е и малко по-дълбоко. Самият участък минава през някакъв парк където през цялото време се разхождат хора и бягат кучета. Трябваше да гледам зад мен през цялото време докато мятам от страх да не закача някого. В същото време пред мен се събираха лебеди и патици очаквайки, че ще им хвърля нещо за ядене, но след като видяха, че мятам само пера и косми се разотидоха. Иначе самата река беще също толкова бистра и маловодна като предишня участък. В крайна сметка една малка щука направи атака, но неможах да я закача. Закачих един лебед докато гледах зад себеси и хвърлих шнура напред взех, че улучих лебеда :lol: :lol: . Успях да го издърпам до мен въпреки, че се бореше и шляпаше с криле, откачих го и започнах да се моля да не се появи полиция от някаде и да ме обвинят, че тормозя лебедите особенно ако разберат, че съм източно европеец въри обяснявай, че нямаш сестра :lol: :lol: Тука ако видят източно европеец с въдица в ръка хората автоматично си мислят, че се опитваш да хванеш нещо за ядене. Даже днес изслушах поредната лекция за поляци пълнещи багажници с шаран и ловящи патици с арбалети. :roll: след като един чичка ме заговори и забеляза акцента ми. Иначе бай Шекспир не ме удостои с риба и реших да се преместя на друг участък от реката където знаех, че е по-дълбоко, но и там ударих греда. Вече започваше да се стъмва и порядъчно измръзнал реших да си ходя.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Прес уикенда времето се задържа облачно и нощите не бяха толкова мразовити. Температурите се покачиха с няколко градуса и реших, че това ще активира щуките. Днес за няколко часа ходих до местния язовир и успях да хвана една щука за около два часа риболов.
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Голяма красота. Както се казва, там е още златна есен.
Каква е зелената стримеретка (на щуката)?
Поздрави. :fish15:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Тая сутрин си седя у нас, сърбам си кафета и си чета новата кника
Изображение
И на една от страниците гледам ........ а аз тоя човек го знам ве :lol: :lol: :lol:
Изображение

Докато си пиех кафето и размишлявах дали въобще си струва да ходя за риба днес :roll:. Снощи валя снаг и температурите днес бяха около нулата знаех, че ще труден ден, но все пак реших че ще по-добре отколкото седя у нас да гледам телевизия. Отидох до едно от местните езера и все още имаше сняг по земята и половината езеро беше замръзнало.
Видях една хубава щука, която само следваше мухата ми и хванах един мъник, който спаси капото.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

dunavski написа:...............
И на една от страниците гледам ........ а аз тоя човек го знам ве :lol: :lol: :lol:
Изображение
....................................
А де го този човек ве? Липсва ми във форума :roll: Да го поздравиш от мен, ако се видите по ловните полета или другаде. :11:

А аз пък в петък (08 декември) успях да открадна около час и половина и да потопя щукарските и няколко костурски стримеретки. Времето беше прекрасно - слънчево, тихо, около 7 градуса, пълна тишина. Ама за час и половина - отстрелях капото и с това приключих за тази година. Ни костур, ни щука, ни клендур. Пълна тишина и безобразно пренебрежително внимание от страна на рибоците. Дори закачки и водорасли нямаше :D . Имаше и двама спинингисти, които също ударяха гредата, поне аз докато бях там. Ни костурче, ни зъбарче. Бъгава работа :D . Ама пък чудно време и абсолютна тишина. Фантастично време за сезона.

Като нямам друго, поне няколко снимки на природата:
Изображение

Изображение

Изображение

Поне потопих и петте щукарски стримеретки. Доволен съм от тях, като поведение във водата. Двуделната стримеретка трябва малко да я пипна и да удължа малко задната секция. Ще пробвам и по-големи размери.
Изображение

Изображение

Изображение

Дори и костурски стримеретки помятах.
Изображение

Ами, закрих с капо, ама поне помятках :fish1:

Поздрави, Орхане и дано при теб да има слука, че да ни радваш с репортажите си. :tup: :fish15:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

С тоя плуващт шнур и в този плиткаж е малко трудно да намериш щуки в средата на Декември :D :D. По това време на годината щуките са в дълбоките участъци близо да стената на язовира или там където има пропадане на дълбочината. За този сезон ще ти трябва лодка да влезеш в язовира и да облавяш дълбоките участъци, от брега ще е малко трудно. Насочи се към реките където е по-верояно да намериш щуки.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

От миналата година насам се чудех как да придам плаваемост на големите щукарски мухи и тази година попаднах на една книга където прочетох за муха с глава от дунапренова пяна, която се слага на потъващт шнур и така мухата се презентира близо до дъното.
Теорията е следната: През зимата щуките мигрират към по-дълбоките участъци на водоема и лежат плътно на дъното, което се познава по това че имат пиявици залепени по тях и където температурата на водата е по-стабилна. С плуващт или синк-тип шнур трудно се презентира мухата близо до дъното, а с бавно потъващт шнут при бавно водене мухата евентуално потъва до дъното и започва да закача, и така стигаме до плуваща муха и потъващт шнур с къс лидер. Предимствата на тази техника е, че мухата ни е винаги близо до дъното и позволява супер бавно водоне на мухата без мухата да оре по дъното. Фактически това е същатата техника, която се ползва за пъстърви в язовир с бууби муха само че в по-голям мащаб.
Така това е на теория и сега трябваше да се тества в полеви условия. Това е по-лесно да се каже от колкото да се направи тъй като времето се влоши значително даже Неделя заваля около 10см сняг и хвърли англичните в шок и ужас. Ако си мислите, че само в България не чистят сняг и зимата винаги ги изненадва се лъжете. Незнам защо реших, че ще ходя за щуки в снега :roll: :roll: и така след около 20 минути боксуване и пързаляне успях да излеза от паркинага :lol: и се запътих към язовира по неизчистените пътища. В крайна сметка стигнах жив след като едва не се врязох в един стълб като колата поднесе на един завой. На язовира имаше само едни деца, които се пързаляха с шейни на стената на язовира, а аз вече се чудех чии дедов го диря тука и изведнъж нещо натежа. Усетих тласъци на риба, но след няколко секунди видях как щуката проблясна под водата и се откачи :evil: :evil: Това беше капката, която преля чашата и реших, че няма нужда повече да упорствам като вече не си усещах пръстите, а и все повече натежваше въпроса как ще се прибера след като не спря да вали цял ден и никой не чистеше снега, но бано и внимателно каране успях да се прибера.
Изображение
Изображение

През седмицата тепературите се качиха малко и снега за няколко дена се стопи. Вързах няколко експериментални стримера, а за плаваемост им сложих дунапренови попер глави вързани на обратно на куката и днес пак бях на водоема. Сложих бързо-потъващият шнур и още на второто подаване удари една малка щука, която се оказа и последната. Мятах мятах още два часа, но без резултат. По-важното беше, че техниката с потъващт шнур и плуваща муха работеше и си направих няколко извода относно самата конструкция на мухата.
Дори малките щуки въобще не се поколебават да атакуват големи мухи :fish15:
Изображение

Така изглежда мухата. Главата я покрих с 5мин смола смесена с червен брокат а тялото има две куки. Главата придава доста плаваемост на мухата, че даже вдига и шнура от дъното, но също така придава доста активна джиговидна игра на мухата.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3170
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Орхане, привет.
Много са материалите, с които можеш да повдигнеш мухата от дъното. Освен това, можеш да обърнеш и куката нагоре, но това не винаги помага, особено при наличие на водорасли.

Една от схемите, които залагам при стримерите, независимо от това, дали са щукарски, костурски, пъстървови или за мирни риби е: тежък, пиещ или с неутрална плаваемост материал да се комбинира с лек и малко абсорбиращ водата материал. В такива комбинации от материали, най-тънкия момент е да запазиш предимствата на потъващия, но създаващ добра игра на стримера материал, с този, който неутрализира теглото на тежкия материал и го задържа почти неутрално във водата. Схемите на презентиране на такива стримери са различни. Такива стримери можеш да ги презентираш, както с плаващ шнур и по-дълъг лидер, така и с потъващи шнурове и по-къси лидери.

Важно е да се съобрази и всяко допълнително утежняване на линията (метален повод, карабинки, размер на куката), които допълнително теглят мухата надолу (по-бързо или по-бавно). Това трябва да се отчете още при изработването на самия стример. От тук започва работата с менгемето :D . Това е най-съществената за мен част. Намериш ли още в началото баланса между материали, очакваните параметри на стримера и предварително заложената презентация на стримера, удряш смело джакпота. Това е и най-трудната част.

Често пъти в малки стримери (за костур, клен, шаран, каракуда, амур и подобни) комбинирам точно такива разнородни материали, взаимно противоположни като поведение във водата. Тежки и пиещи, в съчетание с леки и "сухи" материали, но и в двата случая ефирни, подвижни, даващи живот на мухите и стримерите материали. Материали, които правят една и съща муха да се държи на повърхността или непосредстено в подповърхностния слой (с плаваща линия) и в същото време да се държи неутрално като потъване с потъващи линии (неутрално в смисъл, че при стоп на шнура, мухата или стримера се задържат във водния слой с минимално пропадане или издигане).

Специално при щукарски стримери имам доста по-малък опит с мухарката, сравнено със стримеретки за костур, клен и подобни, но тези, които си правя и съм си вързвал до този момент съм ги правил на този принцип.

Материалите, които комбинирам са в много широк спектър и няма как да ги изброя всички. Като пример мога да спомена вграждане на микропорест елимент, козина от елен или лос, блоб прежда, корк, включително и балса съм вграждал, но балсата пада с първата атака на щуката. Правил съм проби и с вграждане на елемент от централното стебло на пауново и гъше перо :lol: - онова, което навремето използвахме за плувки :D . Най-добър резултат се получава с вграждане на козина от елен или с елементи от микропореста гума.

Леки капсули- тракалки също са опция.

Та поле за експерименти - необятно.
Малко да се съвзема от проблемите ми и ги почвам стримеретките.

Поздрави :tup:
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от Веско »

Хубава книга си си взел :tup: Прочети и Mastering Pike On The Fly на Бари Рейнолдс...много можеш да научиш от нея :D
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Веско написа:Хубава книга си си взел :tup: Прочети и Mastering Pike On The Fly на Бари Рейнолдс...много можеш да научиш от нея :D
Имам около 5-6 книги за риболов на щука с муха, включително и тази на Б.Рейнолдс , плюс две книги за риболов на мъски с муха. Мога да сложа заглавията тука ако някой се интересува. Който иска да чете ма'триал има бол по темата. :tup:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от Веско »

Слагай ги смело :tup:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”