Първата щука на муха

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Днес бях на местната река Ейвън да търся мрени и кефали, но нямаше и следа от тях та добре, че бях си взел мухарката за всеки случай. Първоначално нямах намерения да пиша, но тъй като това ми е първата щука хваната на мухарка с муха вързана от мене реших да я споделя с вас. Имам само една снимка тъй като вече се свечеряваше и нямах време за подробни снимки. Рибата удари близо до брега из под мъртвите тръстики. Още две малки щучета атакуваха, но неможаха да налапат примамката. Щуката удари на бяла имитация на рибка вързана от косми от опашка на елен и малко лъскави джунджурии на 4/0 кука. И така направих сефтето на новият щукарски такъм - пръчка Orvis Recon 9' 9#, шнур Orvis Hydros Hd Bank shot #9 и макара Daiwa New era 8/9 размер. Комплекта се представя перфектно като нямам никакви затруднения със замятането на обемни мухи.
Та рибката е малка, но от сърце
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първата щука на муха

Мнение от Росен »

Честито! Риболовът на щука е изключително завладяващ, радвам се, че си усетил тръпката! :tup:
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от D-r Kosio »

Честито, Дунавски, тръпка си е!
И аз тези дни се разписах, но точно толкова, колкото да ми раздразни "апетита" към този завладяващ риболов. Сега ми се въртят разни мисли.. по темата. Имах и проблем - не познавах мястото. Оказаха се високи шавари с просеки. Подаването беше пълен кошмар защото просеките бяха тесни, а височината на дигата беше около два и половина метра! Хем трябва да уцелиш улея, хем да подадеш на високо за да не закачиш брега... пълен ужас! Бях взел - 9-ка и определено не ми стигаше дължината. Примамките си ги врътнах вечерта. Жълт заешки стрип с черно и мъничко червено. Комбинацията "работи" перфектно, но имах проблем с далечината на каста. Колко пъти се оплитах - няма да казвам. За двата часа имах три атаки. Първата я проспах. Втората беше голяма атракция - видях вълната и се забавлявах водейки стримера под носа и... Третата атака беше с откъсване на 2/3 от стримера така, че за мен остана само главата и куката на стримера, но без щука накрая. Пак си беше кеф, де.. :D
Та, ако си ги намерил - дерзай ! Пък и "свещи" правят... много е атрактивно!
Успех!
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първата щука на муха

Мнение от Росен »

D-r Kosio написа:... видях вълната ...
Ето за това си струва да се живее ;)
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

D-r Kosio написа:Честито, Дунавски, тръпка си е!
И аз тези дни се разписах.....
И аз го имам същия проблем, но добре, че има монтирани платформи на брега, че мога да заметна успоредно на брега. Другото нещо, което ще взема с мен е кошница за шнура, че много се оплита под краката ми. :tup:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

dunavski написа:........................... та добре, че бях си взел мухарката за всеки случай. ...................................., но тъй като това ми е първата щука хваната на мухарка с муха вързана от мене ...................................
Та рибката е малка, но от сърце
Е това е най-сладката част, елексирът, който те кара да пробваш пак и пак, и пак. :tup:
Поздрави и още по-голяма слука.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от D-r Kosio »

Кошницата не винаги решава проблема, даже бих казал, че не е голямо удобство. От пробите ми на терен, се оказа, че и най-добрият кош, който си купих, има сериозни недостатъци. Толкова сериозни, че поставят под въпрос изобщо ползването му! ;-) Естествено систематизирах какво ми пречеше...и вече знам как трябва да изглежда "идеалния" кош...,но... не виждам , кои би могъл да го изработи. :(
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от D-r Kosio »

Ей, с т`ва : Изображение С очички или без - все ставаше. :D
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

D-r Kosio написа:Ей, с т`ва : С очички или без - все ставаше. :D
Това при нас тука много ги ползват за пъстъви по езерат,но са с две куки. Очите маи са повече за рибаря от колкото за рибите яма както и да е. Яко погледнеш американските "мухи" за мъски или големи пъстърви повечето нямат очи.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Косьо, привет.
Не е ли дълга малко опашката? Вярно, че тия крокодили имат голяма пасмина, ама си мисля, че ако скъсиш малко опашката ще се получи по-добре.
Благодаря за споделеното. :tup: :fish15:
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от D-r Kosio »

Jag, много ми е странно, да се коментираш нещо, преди да си видял,как се държи във водата. Вярвяй ми, ще ти хареса! Не съм я пуснал случайно, толкова дълга, пустата опашка. Изрично написах, че даже е къса, но вече пречи на каста. Може би, не ви е направило впечатление, но стрипа е по-тънък от обичайните, второ -самата кука също не е от най-големите, ползвани за щукарски стримери. Т.е. целия стример никак не е голям. При щуката размерът работи в права зависимост. Колкото е по-голяма примамката - толкова е по-уловиста ! Компромис правя само в един случай, когато ловя на попъри, при които с начина на придърпване мога да имитирам по-големи примамки. ( Между другото - куката е невероятно остра и лека! Преди години изкупих всичките наличности от 2 кутии.. ;-( на едно провинциално магазинчe. Оттърваха се с голяма радост от тях срещу цели 6 ст./бр.! ;-)
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

D-r Kosio написа:........................ Третата атака беше с откъсване на 2/3 от стримера така, че за мен остана само главата и куката на стримера, но без щука накрая. Пак си беше кеф, де.. :D ..............
Това имах предвид.
Благодаря ти за отговора. Попитах с добро намерение и получих отговора. Благодаря. Иначе, стримеретките ми харесват много като цяло.

Жив и здрав. И по-малко откъснати опашки. Ти си знаеш, както ти харесва. :tup:
Поздрави.
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от Веско »

Размерът е ОК за нашите масови щуки, за по-едрите даже е малък (не че няма да вземат и този) :D Според мен липсата на втора кука "stinger" при мухи с прекалено дълга опашка и малка кука биха довели до повече гелета, макар щуката да е хищник, който атакува главата, но пак зависи...

Докторе, моделът на менгемето, което ползваш, Standart или Spartan e? Като почнах да връзвам реших да започна с бюджетно "entry level rotary" менгеме и си купих Griffin Odyssey Spider. Върши ми чудесна работа, но имам желание да го заменя, предвид това че си изградих определени предпочитания от гледна точка на дизайна. Мисля че най-удобно ще ми бъде някое от тези два модела на HMH (може също Anvil Apex или Dyna King Supreme). Предполагам, че ползваш Омни челюсти на твоето, но понеже аз връзвам и на куки 4/0, 5/0 и 6/0 исках да те питам дали си пробвал да връзваш на толкова големи и как ги държат Омни челюстите? Или ще трябва да си купя допълнително и Магнум челюсти? Абе изобщо ще се радвам да споделиш впечатленията си от модела, макар че четох само позитиви и за двата :D
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от D-r Kosio »

Jag,напълно ти разбирам забележката, но ти казвам, че ако видиш играта, ще се съгласиш. Гелета ще има, нормално. Нека да е заради дългата опашка. По-добре е да има гелета, вместо да няма въобще атаки. :wink:

Веско, менгемето е "HMH Standard Vise" с пиедестал. На пиедестала много държах и съм повече от доволен. Взех си два вида челюсти - "омни" и "микро" . За 6/О е малко на ръба (в зависимост от дебелината на куката), но досега не съм ползвал толкова големи. Имам доста, но не съм стигнал до тях. Самият производител си казва, че всяка кука се поставя на различно ниво- по малките номера - към върха, по-големите дълбоко в челюстите. Това е много важно, защото от една страна щади челюстите, а от друга - хваща с дозирана и достатъчна сила. Самите челюсти са направени много интелигентно - стоят под точно определен прецизно сметнат ъгъл. Улеят се разширява към основата и стеснява към върха.( мога да снимам и измеря) Няма компромис в захвата! Микро- челюстите са наистина много фини и удължени, с което се получава много голяма свобода в зоната на връзване на "микро" и "нано"-мушици. Връзвах 30-ки с голямо удоволствие и без никакъв проблем. С "Микро" челюстите спокойно могат да се връзват и 14 -12 -10 - 8 .. единственото условие е същото - да се фиксират по-навътре в челюстите. Все пак "Омни" са си идеални за стандартните номера - 18 - 8. Менгемето не е истинско "ротари", но функцията си присъства и няма проблем за ползването и. Мога да добавя само суперлативи - много стабилно, удобно и е кеф да се връзва на него. Избирах го дълго - с месеци. След като го взех, се оказа, че менгемето получи награда "Кudo" - точно този модел, който избрах и то точно в същата конфигурация! Дреболия, но беше приятно, че и други са оценили практичната семплост и достатъчност ;-) Взех си и стойка за совалката, която може и да се ползва и за подложка за снимане, но в това си качество, практически не я ползвам.
Ако имаш допълнителни въпроси - моля !
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от D-r Kosio »

Ето снимки на 5/0 ('черната кука ) , хваната на менгемето с "омни" челюсти . Бялата е по-голяма и по-дебела, но ми липсва етикета и. Нямам никаква представа какъв и номер е, но е най-малко 6/0.Бялата куката влиза в процепа, дори не до края! Т.е. няма никакъв проблем с дозиране на натиска към нея.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”