Първата щука на муха

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

ВълнАта, вълнАта, която виждаш е тръпката. Атаката. Това е нещото, което те кара да изтръпнеш и да изпаднеш в сладък транс. Това е нещото, което ни кара да опитваме отново и отново. За мен това не е капо. Това е нещото, което ни провокира. Кеф. :tup:
Такива кадри струват повече от една заснета на брега риба!!!
Благодаря :fish15:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Едно крактко видео от днес. Деня започна като първо посетих реката от последният излет, но се оказа, че тя беше вдигнала малко нивото и водата беше значително по-мътна и пак се наложи да приложа план 'Б' и отидох на езерата от къдято бях хванал предните щуки. Там нещата бяха коренно различни. Кристално чиста вода и обширни участацъ лед, но в крайна сметка хванах една хубава шука и един дребосък
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Ехааа, радост за очите и душата. Великолепна зъбатка. Тези ги харесвам най-много (първата). :tup:
Значи, стримеретките добре се справят :tup:
С каква бланка ги ловиш? Не като фирма и марка, а като дължина, строй на бланката и клас на бланката. Аз използвам една 9 ft, #8/9, но малко късичка ми идва за дистанции. Строят й е медиум-фаст. Като цяло съм доволен много от нея, но съм се замислил и за една 11-13 ft, #10 специално за затворени водоеми (язовири). Освен за щучки, ще я използвам и за шаранови рибки.

Хубави водоемчета показваш.
Поздрави. :fish15:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:Ехааа, радост за очите
Ползвам девет фута девети клас пръчка с бърза акция, води се соленоводна по каталог. Мисля, че за големи и обемни стримери морски пръчки с бърза или ултра бърза акция са по-подходящи от колкото медиум акция. Също така шнура също е решаващт.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от Драго »

jagger1 написа:...С каква бланка ги ловиш? Не като фирма и марка ...
Е как бе Миро това е най-важното. Особенно при риболов на големи риби. Не става да отидеш с бланка за 200 долара на Кирибути примерно, да плащаш по 500 $ на ден за риболов още 100 $ за храна и спане. И това за една седмица период да речем и още първия ден риба да ти строши въдицата от 200 $ с брилянтен дизайн, дръжка картофобелачка, лепенки по бланката и златни конци на водачите -- -но пък шир потреба (на скоро имаше такъв случай в Словения). И някой бай китай е забравил да пилне я краче на водач, я е спестил от матереали за да докара по-ниската цена от Фирмите.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Първата щука на муха

Мнение от чичо Док »

Драго, като тръгнеш за Кирибути се обади за те тая сопа от Фирмата, дет' нема те подведе като удари голямата :lol:
Без майтап, обаче, уж висок клас а невероятно лека и най-вече балансирана пръчка!
DSC00691.JPG
DSC00691.JPG (99.2 KiB) Преглеждано 5278 пъти
DSC00693.JPG
DSC00693.JPG (163.46 KiB) Преглеждано 5278 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

dunavski написа:
jagger1 написа:Ехааа, радост за очите
Ползвам девет фута девети клас пръчка с бърза акция, води се соленоводна по каталог. Мисля, че за големи и обемни стримери морски пръчки с бърза или ултра бърза акция са по-подходящи от колкото медиум акция. Също така шнура също е решаващт.
Да, моята с #9 шнур работи като медиум, та повече я ползвам с #8 шнур на язовир.
Благодаря за отговора.

= = = = = = = =
Драго, привет.
Ха, ха, че аз с 500$ + 100$ изкарвам цял сезон тук :lol: Майтапчия. Пък и тук такива големи няма, че да ми счупят пръта :D . Ама знам ли дали не са пораснали и тук? :D Пък като се замисля, то зависи и как се вадят. А за случая със счупения прът мисля,че авторът го беше описал в мемоарите си по форума, та май се сещам кой е.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Днес пак ходих на местните езера да тествам новите мухи от другата тема. Голям студ -1 градуса, по едно време прехвърчаше сняг, шнурове и водачи всичко замръзваше. Стримерите плуваха добре, но щуките само ги следваха без да ги ядат, даже по едно време видях две щуки едновеременно да следват стримера и в последния момент като ме видяха и се обърнаха назад. Сложих една по-малка муха и щуките започнаха да атакуват доста по-уверено. Батерията на гопрото по едно време падна и не ми се занимаваше в студа да сменям батерията така че този път направих само няколко снимки
Изображение
Изображение
Изображение
Ей тоя малкия дребосък направо хвана стримера във въздъха та чак ма уплаши докато се готвех да презаметна :fish15:
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Днес следобеда набързо скочих до реката да тествам едни нови стримери и даже успях да хвана едно щукле на бяло/розов стример. Прави ми впечетление, че белият цват работи добре за щуките.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Комбинацията бяло/червено пролет и есен, както и в сумрачно време дават резултат. Добро щукле.
Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Днес докато се опитвах да хвана шарани с имитация на червеи вместо шараните ей тая щука налапа червейчето. Беше се закачила точно за върха на устата и не успя да прегризе флурокарбона. Между другото това е най-голяма щука, която съм хващал.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Орхане, привет.
Поздрави за крокодилчето. Тези хищници са непредвидими. Ако знаеш колко пъти са ми късали нервите ( разбирай поводи и примамки, които изобщо не са предназначени за тях) ще ме разбереш, защо ти пиша всичко това. Там, където ги има, няма целенасочен риболов. Всичко можеш да очакваш от тези разбойници. Ама и носят големи емоции, дори и неочаквани.Колко пъти са ми рязали по няколко пъти повода със суха муха .... при целенасочено търсене на клен ....
Поздрави за красивия екземпляр.

Понеже спомена шарани, като цел на излета, би ли споделил мухите, с които си ги търсил? Ще съм ти благодарен.

Питам, защото от няколко години целенасочено правя излети с ориентация към мирни риби: шаран, амур, каракуда, перки, мряна, морунаш. Правя и плахи опити за толстолоб на муха, но за сега имам само един екземпляр, от което не правя изводи. Ще продължа с експериментите.

Та ще се радвам на споделен опит и съвети.

Поздрави. Радвам се на репортажите ти. :tup: :fish1:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:Орхане, привет.
Поздрави за крокодилчето. Тези хищници са непредвидими. Ако знаеш колко пъти са ми късали нервите ( разбирай поводи и примамки, които изобщо не са предназначени за тях) ще ме разбереш, защо ти пиша всичко това. Там, където ги има, няма целенасочен риболов. Всичко можеш да очакваш от тези разбойници. Ама и носят големи емоции, дори и неочаквани.Колко пъти са ми рязали по няколко пъти повода със суха муха .... при целенасочено търсене на клен ....
Поздрави за красивия екземпляр.

Понеже спомена шарани, като цел на излета, би ли споделил мухите, с които си ги търсил? Ще съм ти благодарен.

Питам, защото от няколко години целенасочено правя излети с ориентация към мирни риби: шаран, амур, каракуда, перки, мряна, морунаш. Правя и плахи опити за толстолоб на муха, но за сега имам само един екземпляр, от което не правя изводи. Ще продължа с експериментите.

Та ще се радвам на споделен опит и съвети.

Поздрави. Радвам се на репортажите ти. :tup: :fish1:
В първия момент си помислих, че е голяма платика или шаран защото просто натежа на линията и бях доста изненадан като видях щуката.
За мирните риби основно хвърлях на имитация на пелети от еленова козина, хирономуси и червеи от типа на squirmy worm
Изображение
Изображение
Пъпреки, че езерата са зарибени и има голяма концентрация на шаран и други риби, не проявиха никакъв интерес към мухите. То и самите условия не бяха много подходящи. Цял ден беше студено и валеше дъжд след това валя гардушка, накрая излезе слънце, и самата вода беше замътена въпреки това видях доста шарани как скачаха. Може би все още е студено и не се хранят толкова активно. Иначе през горещите летни месеци шарани успешно и целенасочено се ловят на пвърхността с плуващи имитации на пелети и хляб.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Днес ходих до един нов язовир да търся бабушки и костур на нимфи. С тая мухарка бях голяма атракция на язовира, чак двама инспектора дойдоха да ме проверят, че не били виждали друг да лови с мухарка там. Сложих една заешка нимфа и един хирономус, но типичното английско време пак беше гадно,с едни сиви облаци и студен вятър. Помятах няколко часа и в крайна сметка закачих нещо, което се оказа малка щука. Беше взела хирономуса. Тъй като не очаквах да хвана нещо нито кепа ми беше зглобен, нито имах кохер да откача куката. На всичото отгоре докато се опитвах да откача куката щуклето се преметна и ми захапа пръста :twisted: и така станахме кръвни братя. С шуртяща кръв пуснах рибата обратно и се върнах до колата да си приложа първа помощт. Привечер вятъра поутихна и видях няколко лина ядяха миджове на повърхностт, но тъй като зад мен имаше дига ми ограничаваше дистанцията и неможах да ги стигна.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Първата щука на муха

Мнение от mitko2 »

Привет колега. Браво за успеха. Тоз хирономус ми е любим за клянове. А и лесно се прави.

Поздрави
Митко
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”