Мухарски Макари

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мухарски Макари

Мнение от Cougar »

Май няма тема за мухарски макари, както има за мухи и може би такава тема би била от интерес. През изминалите 12-на месеца взех някои макари, други продадох и тук е мястото да покажа някои от новите играчки. Е не са съвсем нови, защото се оказа че аз клоня към старите модели. По една или друга причина не съм стигнал до тези от 30-те години или по-рано, а по скоро колекционирам макари от 80-те и 90-те.

Това е STH Елисео размер 12, който е за морски риболов или спей. Побира 300 метра дебел бакинг плюс спей шнур или шнур от 12-ти клас.
STH идва или от "steelhead" или от "set the hook", но аз предпочитам да мисля че е първото. Аванса на макарата е с корков и тефлонов диск и работи отлично с капацитет за големи риби и натоварвания. При прибиране на шнура има 2 тракалки които издават звук, при аванса е трета.
Сложил съм шнур с къса глава и потъващ връх на макарата за ловене на чинук и други риби в по-дълбоки и бързи води.

Изображение

Изображение

Изображение

В центъра на задната част на макарата (над надписа STH) бялата точка не е нит, а копче за освобождаване на ролката.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Мухарски Макари

Мнение от Cougar »

Може и да съм се объркал че ще има интерес към подобна тема. :D
Но ще пусна още една подобна макара. Тази е STH Нукуен (Аржентинците да извиняват за превода :) ) размер 10. Побрала е около 300 метра
дебел бакинг и шнур 8-ми клас.

Вижда се как работи системата на аванса. Завъртането на полуобла шайба натиска дебелата пружина / скоба, която от своя страна натиска тефлоновата спирачка към оста.

Аванса сработва защото видимият щифт на гърба на ролката е на пружина и се движи върху нарязаната пластина на дъното на макарата. Може да се движи по тази пластина само в едната посока, в другата, не става и ролката почва да се движи заедно с пластината срещу тефлонения диск.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Мухарски Макари

Мнение от Cougar »

Още една макара - Харди Ултралайт ДД 9000
Купих я по погрешка през 2012. Предпочетох да дам тези $350 пред алтернативата продавача да продължи да ми надува главата с безсмислени приказки.

Няма нищо лошо в макарата. Работи отлично, лека е. Има сериозен аванс който е съвсем плавен. Но диаметъра и е огромен (мисля 12см ако не и повече), и изглежда не съвсем като риболовно приспособление а по скоро като някакво украшение, сувенир за стена.
Покритието не е особенно добро като се има в предвид видимите надрсквания на задната част от само няколко риболова.

Няма нужда да я гледаме отвътре, защото нищо не се вижда. Механиката и е скрита. Ползвах я само няколко пъти, хванах няколко риби и за щастие миналата седмица успях да я продам за $200 минус таксите на Ибей.

Както казват "гуд ридънс".

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Мухарски Макари

Мнение от Cougar »

Ето една макара от типа "click and pawl (spring and pawl)" - пружина и показалец, каквато съм имал.
Моята беше по-малък модел и нямаше регулация върху силата на пружината каквато има този голям модел J.W.Young 1540.
Риболовците на съомга и стийлхед ползват подобни макари, като тези правените от Харди в началото на миналия век се водят класика и достигат цени от около $1,000. Показаната по-долу върши същата работа, пак е английска и може човек да я намери за $100 доставена.

Изображение

Изображение

Изображение

Както се вижда макарата има два показалеца, но за работата и е нужен само един. Сега тя работи с горния, докато долния е пасивен. Горния може да е за навиване с лявата ръйа а долния за навиване с дясната. За да се смени посоката на навиване, просто с отвертка горния показалец се завърта така че да заеме огледалната позисия на долния в момента, после долния се завърта така че острия връх да излезе навън за да бъде в контакт със зъбното колело на ролката.

Навиването и развиването на винта в ляво, увеличава напрежението върху пружината което напрежение се предава върху показалеца и съответно е нужно по-голямо усилие зъбното колело да го отмества, или обратно (по-малко).

Моята макара я ползвах дълго време. Купих я в Шотландия през 1993, но невероятното и тракане при въртене в която и да е посока накрая ми писна. Не обичам чак толкова шумна макара. Но тук такива са на мода все още.

Този вид макари могат да се намерят и под други марки - Sage, LL Bean, Daiwa...... всички правени в Редич, АНглия и изглеждащи като близнаци.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Мухарски Макари

Мнение от dunavski »

Последната макара, която аз купих е Lamson Liquid. Макарето не е нищо претенциозно и се предлага с три шпули и калъф. Макарата има същия коничен драг като топ моделите на фирмата и е произведена от лят пресован алуминий. Колебаех се между Orvis Hydros и тази макара, като в крайна сметка се спрях на ламсъна защото се предлага в комплект с 3 шпули и е произведенa в USA, а орвиса козметично излгежда по-добре, но няма екстра шпули и е произведенa в Китай. Предлага се на цена от коло 150 паунда до тук впечетленията са ми добри.
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Мухарски Макари

Мнение от Cougar »

Още една макара - STH Cayuga малка. Имам и два варианта на голяма, но като цяло са с едентична механика.

Ролката се върти свободно в посокат ана навиване като 2-та щифт ана ролката се движат по набраздената кръгла пластина на макарата. Щифтовете са с пружини и се прибират когато минават върху високите ръбове на пластинат ав едната посока. При завъртане в обратната посока те не могат да минат по пластината и я задвижват заедното със събното колело на което е тя. Това зъбно колело е скачено с по-малкото зъбно колело на което е дисковия аванс на макарата. Смяната на посоката на обиране става като цялат ачаст на дъното на макарата - зъбното колело с пластината се извадят и обърнат на другата страна.

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”