Мухарски задевки с пирографията

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

От доста време ми се въртят в главата разни пирографични проектчета, ей така, за малко разнообразие, но все ги отлагам. Та реших малко да потренирам като прелюдия за основните ми планове. Пък и нали тече забраната, та да поразнообразя и малко темичките.

Като начало - леки и семпли моделчета.
За стената:
Изображение

Някакво елеметче като за тренировка и разгряване с пирографа.
Изображение

И още малко елементи за конкретна цел:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Накрая сглобих ето тази джаджа, под формата на стилизирана мухарка и шнур - стойка за съхранение и сортиране на големи мухи и стримеретки след снемането им от менгемето. Нещо като допълнение на работното ми мухарско местенце. Пък и да ми създава настроение по време на муховръз.
Изображение

Трябва още малко да пипна тук и там по стойката, но на този етап - толкова.
Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

Една дървена дъска за рязане от левчето и малко заиграване с пирографа. Направих си го за стената.

Изображение

Изображение

Поздрави.
s7alker
Мнения: 192
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 18:41
Риболов: туристически
Местоположение: Габрово
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от s7alker »

Поздравления , Миро . Важното е да се кефиш на това което правиш .
Ноооо на първите снимки виждам много по детски направени изображения , а на дъската се вижда почти професионална нимфа .
Та въпросът е - ти ли задобря толкова, или и някой друг рисува ???

Поздрави !!
Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

s7alker написа:............................................
Та въпросът е - ти ли задобря толкова, или и някой друг рисува ???
Първите са за разгряване с пирографа и изображенията са само стилизирани с привкус на примитивизъм. Написано е.

За дъската:
Снимам оригинала, обработвам снимката във вид на графика, пренасям изображението върху дъската, рисувам с пирографа. Много по-лесно се пирографират големи изображения, сравнено с миниатюрни. Зависи и от накрайниците за пирографа. За сега - колкото, толкова. Правя го единствено и само за удоволствие. Каквото се получи - това е.
Поздрави.

Тези дни пак си поиграх малко с пирографа за тренировка и отиграване на някои техники и режими на пирографа.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

Привет.

Преди време бях попаднал на една графика в Нет-а, която ми хареса за пирографиране. Доста време се мотах, докато си намеря подходящата основа (дъска). Искаше ми се да е от орех, бреза или липа, но така и не намерих нещо от тези породи дървесина. Накрая се спрях на това, което намерих по магазинчетата - дъбова дъска, размер 30 см. Х 19 см..

Изображението, което си харесах от Нет-а:
Изображение

Последва принтиране, пренасяне на изображението върху дъската и накрая - работа с пирографа.
Изображение

Трудоемко си е, а се изисква и внимание. Ако прогориш повечко, или ръката мръдне, трудно се оправя. Но накрая се получи. Пръснах му и една ръка тънък слой лак, за фиксиране.

Направих си го за стената на мухарското ми кътче. Мисля си, че се получи.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

От пролетта се боря с една борова резенка, която първоначално мислех да превърна в органайзер за различни дребни материали от сорта на очички, гирички, мъниста, глави за нимфи и подобни. Резенката имаше обаче един дефект в периферията, който ме дразнеше. След като позачистих и леко издълбах дефектната част, формата на резенката се наруши. Това ме накара да се откажа от идеята си за органайзер.

И така ден след ден, месец след месец, мина пролетта, мина лятото, дойде септември. Доста пъти през този период дървената резенка ми привличаше погледа. Вземах я в ръце, въртях я във всички посоки, присвивах очи и се опитвах мислено да си я представя в нещо полезно за мен. Не исках да я изхвърля или да я изгоря. А дефектният контур все ме дразнеше. Дразнеше ме до момента, в който една септемврийска вечер, след като си вързах няколко мухи, погледа ми попадна върху резенката. Беше подпряна на стената на беседката, слабо осветена и в същото време сртанно набиваща се в погледа ми. И в този момент видях формата - онази форма, която исках. Дефектът на контура се беше превърнал в устата на рибка, а тъмните пръстени на сърцевината очертаваха окото й. Самата резенка беше леко овална, като в срещуположната част на устата очертанията на контура преминаваха леко в нещо като къса опашна перка. Липсваха само люспите на рибока. Тях реших да ги имитирам съвсем стилизирано, като ги оформя като кръгли кухини (гнезда), а в гнездата да монтирам на стойки мухи, които съм изработвал и които обичам. За да засиля (пак стилизирано) рибешкия контур, от кръгъл месингов прът Ф4 мм изработих гръбната перка и опашната перка.

Така се роди идеята за монолитна рамка-пано за стена с вградени в нея изкуствени мухи. Като допълнение на мухарското ми кътче.

Ето и малко снимки:
Дървената резенка в процес на изработка.
Изображение

Малко шарки с пирографа.
Изображение

Монтаж на мухите в гнездата.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И крайният резултат.
Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

Най-после дойде ред и на Драгон флая да бъде увековечен в мухарското ми стенно кътче.
Започнах пирографския проект още през пролетта, когато разглеждах старите си снимки на насекоми. Хареса ми манекенската му поза.

Докато го снимах миналото лято, не само ми се довери изцяло, но и непрекъснато заемаше различни пози. Направо манекен. Допусна ме да му направя серия снимки от около 10 см. дистанция. Въртейки глава, като че ли ме подканваше: "Снимай, снимай. Обичам фотосесиите." Хвръкваше за момент, правеше няколко пируета около мен и пак кацаше на същото място. А аз само държах телефона насочен в площадката му за кацане и натисках бутончето. Щрак, щрак...

Така се започна. Със снимката. Трябваше най-напред да преработя снимката в графика.
Оригиналът:
Изображение

Който се превърна в междинен графичен оригинал, все още цветен:
Изображение

И накрая в черно-бяла графика:
Изображение

Така го докарах проекта до към средата на юни. После ме хвана мързела, а и стана време за откриване на риболова. И така, бавно-славно, дойде ноември. А графиката с Драгон флая чакаше да й обърна внимание.

До тук добре, ама трябваше да избера и подходящата дървения. Къде, къде, пак в левчето беше спасението. Избрах си една кръгла дървена подложка, която по принцип е предназначена за рязане на разни мезенца, ама аз - за пирография да е :mrgreen:

После хайде през книжарницата - за малко индиго. Индиго, ама черно. То синьо вече трудно се намира, а аз черно търся. Прищевки. Добре, че още има малки квартални книжарнички.

И така, въоръжен с дъската и индигото, минах набързо и за една биричка, щото поялника много пари и трябва с нещо да се охлажда. :D

И се започна. Да, ама като разпечатах графиката се оказа, че е малка за дъската, която си бях избрал. А и някак не се вписваше като цяло в кръглата форма. Трябваше да се направи корекция. Малко Корел Дроу, малко Корел Фото Пент и се получи.

Готовият графичен шаблон:
Изображение

Следваше най-пипкавия и отговорен момент. Пренасяне на изображението от шаблона върху дъската. Тук си трябват добри очички и здрави ръчички. Трябва и много внимание. Трябва и всички елементи да бъдат пренесени много точно, без да се размести шаблона в процеса на копирането, както и да не се пропуснат елементи. Бавно, внимателно, с помощта на един празен метален пълнител. Празен, за да не оставя следи от химикал, които могат да попаднат по невнимание върху повърхността на дъската.

Пренасяне на изображението върху дъската:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

После започна същинската част - пирографирането. Тук е мястото да предупредя, че поялникът се държи за дръжката, а не за човката! Защото става много тежък, ако се хване за човката!!! И се работи бавно, внимателно, последователно, елемент след елемент, и най-вече с мерак, защото още след първите 20-30 щриха, на човек му идва да го захвърли :evil: . Тук в действие трябва да влезе биричката - за отмора, за охлаждане на душата (или на пръстите ... :lol: ), за разтоварване на зрението, за почивка на ръцете.

Накрая, ако трябва, малки корекции с шкурката и му мятате няколко слоя лак.
В процес на лакиране:
Изображение

Готовото, пирографисано Драгон флайче в очакване да се присъедини към мухарското ми кътче на стената.
Изображение

:11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

...... И МАЛКО РАБОТА С ДЪРВЕНИЯ.

Привет младежи.
Хубаво нещо е да ходи човек по водоемите и шнурчето да свисти, рекичката да ромоли, ветрец да подухва, комарче да те ухапе, рибка да подскочи, бланката да трепне, авансчето да изцъка, пиленца да ти чуруликат нежно, водни кончета да прелитат като изстребители. Красота и блаженство. Голямо блаженство си е това мухарството. Блаженство, което носи наслада и отпускане на нервната система. Лекарство за душата.

Но мухарството не е само бланка, шнур, макара, мухи, кеп и гащеризон. Има и една друга версия, която носи не по-малко наслада и задоволство, която обира луфтовете тогава, когато не си сред природата и мухарката спи тихичко в тубусчето, а мухите са прибрани в хангарите в очакване на следващата бойна мисия.

Има различни начини човек да се докосва постоянно до мухарлъка. Един от тези начини за мен лично е да докосна различни парченца дърво, които на пръв поглед се подминават и не им се обръща внимание, но точно такива парченца дърво могат да ни допълнят усещанията за допир с природата и да ни носят настроение тогава, когато не сме на водоема и мухарката тихичко си кротува.

Обичам от време на време да докосвам разни парчетийки дръвца и според фантазията ми да ги превръщам в нещо, което ме докосва до мухарските преживявания и да ми създава настроение в ежедневието далеч от водоема.

Та от месец и нещо си дялках разни дръвца. Първоначално като отделни елементи. После, реших да ги обединя в една композиция. Не знам дали на вас ще ви хареса, но за мен се получи това, което исках.

Започнах с една дъбова плочка от паркет, която превърнах в стилизирана дървена рибка. По-точно, направих една, но някъде я затрих и до момента не мога да я открия. Скрих я от себе си, но поне я снимах :lol:
Изображение

Та, като я скрих и не я намерих повече, направих си нова:
Изображение

Изображение

Първоначалната ми идея беше да я монтирам на един органайзер, който си бях направил по-рано от парче орехово дърво. Те за това говоря:
Изображение

Изображение

Изображение

Ама то какво е само риба, без да има муха в устата й и мухарка да я води? И понеже доста дъжд се изля, реките кални, рибките глухи и слепи в тази бозава вода, като например Осъма, Вит, че и Струмата - те ви и Струма:
Изображение

Изображение

Та реших да добавя и още два елемента към композицията: Макет на мухарка и една муха.
Мухарката:
Каква мухарка ще да е, когато всичко е от дърво и макетчето на мухарката не е мунимум от бамбуче? Та си намерих един върхов бамбуков водач от една стара бамбука, която в юношеските ми години беше 7 метра, а сега е само около 2 метра и то само две секции, които са неузнаваеми. Но понеже имах снопче от 10-тина върхови секции, останали ми като наследство, та прежалих едната. Бамбучето беше дълго около 70 см, но го скъсих на 50 см. В основата е около 4 мм, върхът е 1.5-2мм. Скъсих го, защото се опитах да направя мухарката (макетчето) мащабно.

За дръжка - отначало направих една коркова от шайби, но не се получи добре и я замених с друга, която си изработих от борова кора. Боровата кора я шлайфах, нарязах на парчета с дебелина около 1 см, пробих парчетата, залепих ги едно за друго върху дорник с нанизан върху него термошлаух, за да не залепнат парчетата върху дорника. Закачих дорника на бормашината, с шкурка свалих излишното и оформих дръжките (мащабно) до размер, който исках.

После си изработих и макародържачът от клонче чимшир. Пак на бормашината с шкурка.
Намерих една безопасна игла и от нея си направих пръстените за макародържача.
Залепих готовите елементи на бамбучката.
Към този шедъовър добавих и една мухарска макара, че то какво е мухарка без макара? Тенкара? А бе друго си е с макаричката. Макарето го направих от бобинка за конец на шевна машина, добавих й чимширова ръкохватка, носач за макарата от алуминиева лентичка и се получи тази красота:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Е да де, ама то хубаво си има макара и борова дръжка бамбучето, ама де са му водачите? Па да са и СИК :wink: :D :lol:
Да, ама нЕма тел, нЕма бира да ме подсети какво да измисля ..... Търсих, рових, и накрая намерих едно парче някаква си тел, ама нещо дебеличка ми се видя. Ама като няма друга и тази ми свърши работа. Та намерих си два дорника с разлика в диаметрите и си изработих върховия водач, барабар с останалите.

Нямам опит с монтажи на водачи и изобщо с родбилдинга като цяло, ама пусти мерак, ама пък ми е за първи път, ама пък мерак. Та нагласих ги пак някак си с термошлаухчета водачите, изравних ги в една линия и като се почна едно въртене на конеца на ръка ..... То добре ги навързах, ама и заливки трябват. Та се понапънах и накрая, добро, лошо, красиво или шарения, поне се получи нещо. Какво се получи? Ами те това:
Изображение

Изображение

Изображение

И докато мушетата ми тихо спяха в кутийките ми, отмъкнах си една и я монтирах за завършек на композицията. Че дори и шнур изплетох, и повод й сложих.
Изображение

Ей го произведението на изкуството. Самобитно, но ми харесва и ми носи настроение и топлина.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Мухарката е двуръчна, да не се чуди някой защо има две дръжки - за големи риби :wink:
Ами това е.
:tup: :fish15: :11:
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от Драго »

jagger1 написа:... И понеже доста дъжд се изля, реките кални, рибките глухи и слепи в тази бозава вода, като например Осъма, Вит, че и Струмата...
Super Миро аз пък получих инфо, че една река от плавателна и кална се е нормализирала и се изтрелях на проверка събота в ранния следобед :lol: . Набучих за нула време доволно риби на суха муха. За два часа 6 хванати, още толкова поне откачени и със сигурност над 10 кълванета които не успях да засека. Та явно се нормализират нещата, знам ли.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа: Super Миро аз пък получих инфо, че една река от плавателна и кална се е нормализирала и се изтрелях на проверка събота в ранния следобед :lol: . ..................................................
Та явно се нормализират нещата, знам ли.
А бе има си местенца и с чисти води, ама трябва много ходене и малко размисли, в смисъл стратегия :D .
Те ти снимки от Струмата от същия ден, когато ходих миналата седмица. Горните снимки с бозавата Струма са от същия ден, но в друг участък. Тези са от друго място - един и същи ден, разликата се вижда:

Бозавия участък:
Изображение

И с нормална прозрачност:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Перфектни вирове. Имах подгонване от някъкъв слон, ама то шубраци, то висок и отвесен бряг, че дори на разстояние от 10 метра възмутих две змии по над метър. Иначе вировете и рибите - перфектни. Ама шубрак и змиярник. Та не са само пълноводието, дъждовете и мътната вода. Има и бистро, ама нищо общо с миналата година като ландшафт.

Искърът и той така. Мани, тази година шантава работа. На мухите не можеш да им познаеш цвета като ги потопиш :lol: . А там, където става, шубрак и змиярник. :roll:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

Имах една стара глава за кеп. Ползвах я преди години, когатои ловях на плувка или на дъно. Хубава, широка глава. Така си седеше последните 10-тина години и тънеше в забрава. Имам си хубав кеп за мухаренето и спининг, ама или го забравям, или не ми се носи. Когато отида на ранчото, установявам, че съм го забравил. Ако съм го взел, когато се прибера - останал на ранчото.

Та реших да реша проблема със склерозата, като си направя една сменяема дръжка за главата за кеп и така да не разнасям кеповете постоянно ту на ранчото, ту в Софето.

Пролетта си бях подбрал един хубав клон от дрян, който цяло лято съхна. Мислех да го ползвам за друга цел, но реших да използвам част от клона за направата на дръжката. Отрязах си едно парче, обелих му кората, после го пооформих малко, както си реших, малко шлайфане с шкурка, тунинговане с пирографа, монтаж на втулката с резба, декориране с малко конци и накрая малко лак.

Направих дръжката малко по-дълга умишлено. Самата глава на кепа е голяма и е доста удобна при кепчосване на рибите. Вярно, че се получи като цяло малко по-големичко съоръжение, дори доста по-голямо от нормалните мухарски кепове, но пък на мен ми пасна и го чувствам много удобен при кепчосване. А и смятам да го използвам при конкретни целенасочени излети.

По-нататък ще си спретна и една къса сменяема дръжка, но за сега това ми върши работа.

Ето какво се получи:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Отдел Технически Контрол (ОТК).
Без тестер, продукцията няма как да мине. Мрежата на кепа беше тествана на прегризване и издържа. Кепът беше сертифициран успешно :D .
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

............. И ЗАИГРАВАНЕ С ФОТОТРАНСФЕР ВЪРХУ ДЪРВО.

От доста време исках да се сблъскам с тази техника: Прехвърляне на фотографско изображение върху дърво. Техниката е изключително лесна, но си има някои тънкости, на които за сега няма да се спирам. Няма да се спирам и на отделните стъпки и материали, които съм използвал, тъй като има още някои моменти, които трябва да отработя. На този етап, ще кажа само, че тази техника позволява да се изпълни както в една плоска равнина, така и върху цилиндрични или конични повърхнини.

Това е първият ми опит за прехвърляне на фотографско изображение върху дървен сегмент от липа. Мисля, че се получи като за начало много добре. Размерите на липовата "филийка" са 18 х 11 см.

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

Привет на всички муховръзци.

Скоро не съм писал в темата, та малко да я съживя.

От доста време ми се въртяха в главата разни идеи за демонстрационна джаджа (стойка) на мухи. Вчера пречиствах малко чекмеджетата и попаднах на стари химикалки и няколко тръбички от телескопични антени. То понякога да си плюшкин не е зле. Имах и няколко липови заготовки за пирография, и няколко парчета от дъбов паркет. И то колко ми трябваше да си развинтя въображението, което ми оформи набързо един вариант.

Подбрах си необходимите ми чарколяци, сипах си една бирочка (леко изпотена) и седнах на чист въздух и дебела сянка да майсторя.

Материали и чарколяци:
20190707_145815.jpg
20190707_145815.jpg (216.95 KiB) Преглеждано 3660 пъти
20190707_145820.jpg
20190707_145820.jpg (194.85 KiB) Преглеждано 3660 пъти
Драснах набързо с пирографа един примитивен шедьовър върху липовата заготовка, навързах с клещичките щипката, като използвах част от тръбичката (Ф -3мм), накрайника на химикалката, пружинката от химикалката и парче от телта на безопасната игла.

После оформих на бормашина с шайба от шкурка поставката с гнездото за мухи, резнах още едно парченце тръбичка, сглобих всички детайли и ги лепнах с малко Поксипол. Малко прозрачен лак с шпрея и се получи това:
20190707_150422.jpg
20190707_150422.jpg (125.34 KiB) Преглеждано 3660 пъти
20190707_150519.jpg
20190707_150519.jpg (145.75 KiB) Преглеждано 3660 пъти
20190707_150507.jpg
20190707_150507.jpg (116.88 KiB) Преглеждано 3660 пъти
20190707_150445.jpg
20190707_150445.jpg (71.86 KiB) Преглеждано 3660 пъти
Ами те това беше. По-нататък ще фотна и по-луксозно изпълнение.
Благодаря за вниманието и за отделеното време.
Поздрави и наслука.
Miro Jagger
Аватар
Драго
Мнения: 751
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 618 пъти
получил Браво: 489 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от Драго »

Миро стига се задява с пирографията, линулеума и папие-машето ами ходи лови риби. Ние с чичо Док ги наскубахме 5 дни доволно.
DSC06317.JPG
DSC06317.JPG (188.02 KiB) Преглеждано 3635 пъти
Тука последната ми риби ме влачи от крайно ляво до крано дясно и накрая я кепчосах чак на отсрещния бряг (според фотката на по близкия)
DSC06345.JPG
DSC06345.JPG (170.46 KiB) Преглеждано 3635 пъти
DSC06346.JPG
DSC06346.JPG (162.73 KiB) Преглеждано 3635 пъти
Като събера всички снимки ще има репортаж :)
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Мухарски задевки с пирографията

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:Миро стига се задява с пирографията, линулеума и папие-машето ами ходи лови риби. Ние с чичо Док ги наскубахме 5 дни доволно...........................
Ами аз от 22.06.2019 си ходя за по 3-4 часа по Струмата, Джерман и Диканите редовно, ама НЕТ-а ми е слаб и не пиша. А от телефона ми е мъка. Та то пирографията е само между другото - кога хване голямата жега по обед, сядам на сенчица и биричка. Утре не съм решил още къде ще се радваме един на друг с рибоците. Да видя как ще ми започне деня, пък ще го измисля. Ще ми се да прескоча за скобарчетата. Ще видя.

Ще чакам отчета за стореното с Док. Да видим какви сте ги дробили :D .
Поздрави и на двамата. :11:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”