Тенкара

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Тенкара

Мнение от Cougar »

Мунчо написа:И тенкарата я извратихте и принизихте, мама му стара... :lol:
Никой нищо лошо не казва. Като гледам само ми се струва че тенкара се ползва на открити места с дребни риби. За гъсталак една къса пръчка с макара ще е по-добър вариант, освен ако не се провира дългия прът през шубрака и не се пуска мухата вертикално.

Иначе ако намеря доброволец да плува след пръчката с рибата и аз бих си взел една Тенкара. :D
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Тенкара

Мнение от dunavski »

Cougar написа:
Мунчо написа:И тенкарата я извратихте и принизихте, мама му стара... :lol:
Никой нищо лошо не казва. Като гледам само ми се струва че тенкара се ползва на открити места с дребни риби. За гъсталак една къса пръчка с макара ще е по-добър вариант, освен ако не се провира дългия прът през шубрака и не се пуска мухата вертикално.

Иначе ако намеря доброволец да плува след пръчката с рибата и аз бих си взел една Тенкара. :D
Явно никой не чете какво пиша. С риск да се повторя и потретя ще обясня пак, при бек каст мухата се закача по храстите и повече разплиташ лидера или пък си късаш мухите от колкото да ловиш риба. Също така не може да се гази във водата поради стръмни брегове и дълбочини. Спей кастовете също не работят тъй като трябва да се мята от брега и няма място къде а изтеглиш шнура за D loop поради описаните по горе причини. И много ясно,че тук не говорим за риболов на самъни и стиилхедове с тенкара.
Аз вече я пробвах тенкарата в горе описаните условия няколко пъти и се престави добре, нямах нито едно уплитане и сгъването и разгъването на пръчката отнема няколко секунди при придвижване. С дългата пръчка лидера ти е значително по-високо във въздуха далеч от коприва и храсти, единственният недостатък е ограничената дистанция, но при малки реки това не е проблем.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Тенкара

Мнение от Cougar »

Дунавски, щом си я пробвал и работи за твоите условия, всичко е добре. Аз само вмятам някакви общи теории, без да зная какво е положението при теб. Прав си че ако се хвърля от брега с Д-луп, той би се закачал по треви и клони. Не че е невъзможно, но ще си горе долу в същото положение както с хвърляне над главата.

Пусни някоя снимка от местата на които хвърляш.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Тенкара

Мнение от empar »

Юруш народе!

http://fishingzone.bg/product/1071/tail ... combo.html

Преди доста време имах мерак Танер да ми внесе 11фт-овия вариант, но се отказах да купувам на сляпо. Сега вече всички имаме възможност да се докоснем до тези благини.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Тенкара

Мнение от jagger1 »

Когато това се случи с Тенкара, за едни е весело шоу, за други е силна, незабравима емоция. :D

Xtreme Tenkara trout 71 cm 3,8 kg :tup:
https://youtu.be/zA33IidhVSQ
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”