Тенкара

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Тенкара

Мнение от dunavski »

По реките където ходя бреговете са доста обрасли с коприва, храсти и дървета, и малко не удобно да се замята с мухарката. Тази година съм решил да се здобия с една такава пръчка за такива обрасли брегове и малки реки. Някой има ли опит с този риболов и гледам, че имат малко по-различни мухи и дали може да се ползват стандартни мухи?
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Тенкара

Мнение от mitko2 »

Здравей колега. Никога не съм ловил по този начин, но един възрастен мъж ми демонстрира как става. Използваше директен телескоп 4 метра. Линията беше основно влакно и на повода имаше две мухи в тандем. Първата суха муха директно вързана на влакното, а втората неотежнена ннимфа, в случая фазанова. Човека ми обясни, че в зависимост от дълбочината, утежнява нимфата с оловна съчма.
Иначе мухите бяха стандартни.

Дано съм ти бил полезен.
Поздрави
Митко
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Тенкара

Мнение от чичо Док »

Митко, това което са ти обяснили е тенкара по български. :lol: Японците са съвсем друго измерение.
@ dunavski
Тенкара мухите са различни от "нашите", конструктивно идеята им произлиза от по- вертикалното водене, интересна и дълга тема...
https://www.youtube.com/watch?v=ytbm_bWLJq8

https://www.youtube.com/watch?v=IFY-lx0yVtk

https://www.youtube.com/watch?v=vca6k_k ... _xdH4L_luT
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Тенкара

Мнение от dunavski »

Идеята ми беше да ползвам дългата тенкара пръчка за малки реки с обрасли брегове, и мухата да се подаде без бек каст. Верно че мухите им са по-различни, но смятам, че ще работи и със стандартни сухи мухи и кефалски бръмбари. Гледам, че не са скъпи мога да заприходя един комплект.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Тенкара

Мнение от empar »

Това с различните мухи е невъобразима глупост. Поне според мен. Маркетингов трик на американските компании, които са решили да се специализират в "производтвото" на оборудване само за тенкара риболов. Има доста клипове в тубата, от които става ясно за какво иде реч, ако човек успее да се абстрахира от ужасно натрапчивия маркетинг. Доколкото зням този риболов е започнал буквално с проишлена цел на остров Хокайдо(северното парче от Япония). Било си е вид препитание да се ловят риби така и да се продават. В България повечето хора, практикуващи го, използват най-обикновени директни телескопи около трите метра. Шнуровете, ако могат да се нарекат така, се плетат и в домашни условия.
В Сърбия има доста колеги, които са се заели насериозно с това. Наскоро се засякох в един магазин в София с двама образи от Ниш, които разнасяха мостри.

Като конкретен модел бих те насочил да се обърнеш към Танер. В каталога на Tailwalk има два модела въдици за тенкара, които при поръчка ще са в ръцете ти за не повече от две седмици. Цената беше около 200лв в комплект с дървена кутиШка с три мушета.

пп.Без бек каст не знам дали е възможно да се работи с тенкара, поне от това, което към гледал в нета и както си го представям такъма. За разни тежки нимфи, може би, но иначе не ми се струва възможно.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Тенкара

Мнение от чичо Док »

Най-лесно е да се отрича с лекота нещо автентично, възникнало преди стотици години далеч на изток. Иначе и с камола и два бели сигурно повече резултатност ще има :lol: :lol:
Идеята точно с "едната суха муха", често и само определн номер, водена с дълъг прът за да не бразди, за улов на малките японски пъстърви в планинските им потоци на острова е намерила много привърженици по света. Хората търсят нови изживявания като отдавна е разширен видовия таргет, технологиите бълват все по-добро оборудване, не може и без силна реклама и надут комерс, и като всяко удоволствие днес се заплаща все повече и повече.
Познавам колега у нас, които лови така от години, придържайки се към оригиналните схеми на метода, и то доста ефективно. Ползва както оригинални японски модели мухи, така и "конвенционални", както и нимфи за потрес на японците. :lol:

--------------
Traditional Tenkara anglers developed additional items such as silk garments coated with pitch to improve water resistance, sandals designed to improve traction in water, woven creels, and the distinct net shaped from a single branch we now know as the tamo.
All of this was designed to allow the early Tenkara angler to move quickly and efficiently, covering distances to fill his creel in as economic a fashion as possible.

Then came the Samurai. To be perfectly clear, the Samurai never fished Tenkara...
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Тенкара

Мнение от чичо Док »

И едно клипче за интернет кастингистите 8)
https://www.youtube.com/watch?v=bCcTTp1vQB4
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 642 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Тенкара

Мнение от yuri todorov »

Ето и нещо арно, За надъхване на ентОсЯстите! :wink:
Да видат, кво ги чака....... :lol:


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Тенкара

Мнение от Д-р Флекс »

Хммм... Тенкара, а? :lol:

ПП със стийлхед пръчка това не мой са случи :!:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Тенкара

Мнение от Мунчо »

empar написа:Това с различните мухи е невъобразима глупост. Поне според мен. Маркетингов трик на американските компании, които са решили да се специализират в "производтвото" на оборудване само за тенкара риболов. Има доста клипове в тубата, от които става ясно за какво иде реч, ако човек успее да се абстрахира от ужасно натрапчивия маркетинг. Доколкото зням този риболов е започнал буквално с проишлена цел на остров Хокайдо(северното парче от Япония). Било си е вид препитание да се ловят риби така и да се продават. В България повечето хора, практикуващи го, използват най-обикновени директни телескопи около трите метра. Шнуровете, ако могат да се нарекат така, се плетат и в домашни условия.
...
Винаги е било лесно да коментираме неща, от които нямаме хабер... А иначе елементарно погледнато - така е донякъде.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Тенкара

Мнение от empar »

А от кое точно реши, че нямам понятие? :roll:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Тенкара

Мнение от dunavski »

Както вече споменах по-горе реките които посещавам са сравнително малки и със силно обрасли брегове. При замятане с мухарка все закачам храстите зад мен и е доста изнервящо, в същото време реките са сравнително дълбики и не става да се гази. Съответно възниква въпроса как може да се лови на муха в такива условия? Автоматично на ум ми дойде думата "тенкара" и по-скоро дългата пръчка, която се ползва. Тъй като аз не съм привърженник на фиксирани правила от типа на "10те Божи заповеди" си помислих, че може да се комбинира тенкара такъм с конвенционални сухи мухи, а и защо не традициони японски мухи, и така да се подадат с минимален бек каст и така да се избегне дразнещото оплитане на шнура и мухата по храстите. Аз си мисля, че селекцията на мухи би трябвало да е продиктувана от вида риби, които ще се търсят, и след картака справка в гугъл се оказа, че хората ловят всякакви риби с тенкара.

п.п. Всички казват, че тенкара е възникнала в Япония, но първообраза на западният мухарски риболов практикуван през 17в в Англия доста е наподобявал тази техника т.е. дълга пръчка, шнур от оплетени конусовидно конски косми и сухи мухи.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Тенкара

Мнение от Веско »

Всякакви риби..да :D

https://www.youtube.com/watch?v=gYC1KY1jtVc
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: Тенкара

Мнение от b_lomsky »

Аз също се бях заинтересувал от този метод, дори бях много ентусиазиран.За около две години направих доста излети, след което върнах взетата на заем въдица. Тя беше дълга 3,60 и 6:4 акция. Лових основно клен на готовите мухи от микропореста гума, имам уловена една щукичка, каракуда и няколко пъстърви с нимфа. Много добър резултат даваше и една мухоблесна, която само задържах в течението. Бих казал много приятен метод, ако имаш подходящите условия и дори съвършен откъм оборудване. Хубави пръчки има тук
http://www.allfishingbuy.com/Tenkara-Rods.htm
Друго засега не се сещам.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Тенкара

Мнение от dunavski »

Преди около месец и нещо си купих тенкара пръчка и два размера равен шнур, но след първите ми опити бях малко разочарован тъй като не можах да заметна както трябва. Всяко замахване с пръчката водеше до скупчено на клъбо шнур и муха. Изнервен хрърлих пръчката в багажника и така си седя там повече от месец. Тия дни се сетих пак за тая пръчка и след кратка справка в специализирана литература поръчах няколко конусни лиреда, че с тях се мятало по-лесно. Днес отидох до близката река и наистина се оказа, че с конусен лидер се мята доста по-лесно и мухата можеше да се насочи в желаната посока. Пробвах два типа лидери, многонишков плетен лидер и нормален ко-полимерен лидер. С плетения лидер се мяташе най-лесно и най-точно, но много бързо потъва и завлича мухата под водата. Нарочно бях си оставил "западната" мухарка в къщи да не ме изкушава и ловях само с тенкарата.
И това ми е първата рибка.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”