Тенкара

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Тенкара

Мнение от jagger1 »

Винаги има първи път и първа риба. Важното е да има още :tup: :fish15:

Гледам, че е 5:5 и 6:4. Не е ли много мека и бавна? Като дължина ми харесва. Аз също се заглеждам от доста време на такъв вариант като дължина, но медиум вариант (7:3 или 8:2). Може ли да споделиш как се държи при замятане и при засимане бланката?

Поздрави за сефтето.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Тенкара

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:Винаги има първи път и първа риба. Важното е да има още :tup: :fish15:

Гледам, че е 5:5 и 6:4. Не е ли много мека и бавна? Като дължина ми харесва. Аз също се заглеждам от доста време на такъв вариант като дължина, но медиум вариант (7:3 или 8:2). Може ли да споделиш как се държи при замятане и при засимане бланката?

Поздрави за сефтето.
Сори чак сега видях поста ти! Мекичка е да, но така няма да къса тънките поводи. Аз най-добре мятах с плетен конусен лидер тъй като е по-тежък, но за сметка на това потъва и завлича сухата муха под водата. Основната ми идея да купя тенкара се оказа правилна и нямах нито едно оплитане на мухата в храстите зад мед въпреки се брега беше силно обрасъл. Бек каста е доста по-висок и по-къс проблема идва когато решиш да смениш мястото и е малко не удобно да се обикаля из храсталаци с четири метров телескоп. За кастинга си трябва малко практика докато се свикне :tup: :tup:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Тенкара

Мнение от jagger1 »

Благодаря ти за отговора.

Виж тук един доста полезен сайт за Тенкара. Има много полезно инфо, като за начало.
http://www.allfishingbuy.com/Tenkara-Rods.htm

С тенкара пак казвам, не съм работил, но имам доста опит с телескопче и изкуствена муха. Линията си я правя със сегментиран монофилен лидер, както си правя и сегментираните лидери за мухарката (от няколко монофила с различна дебелина). Разликата е, че за телескопа използвам повече сегменти с различни дебелини и лидерите са по-дълги, докато за мухарката ги правя с три, или най-много 4 сегмента. Правилото, което спазвам при лидер за телескопчето е: Дължината на телескопа + още 1 м. Дължината на типета вече е според ситуацията - между 60 см. и 1.20 м.
Желателно е първото парче монофил (при върха на телескопа) да е с дебелина 0.6-0.8 мм и с дължина не повече от 80 см. Проблемът е с възлите при такива дебелини.

Друг вариант, който използвам от доста време е с усукан лидер (не плетен!!!). Получават се доста "пъргави" лидери, но проблемът е с потъването им и в това, че стават малко груби за двусекторен лидер и дебелички в зоната на типета. Въпреки това ми вършат добра работа. При използването на усукан лидер, винаги пускам по-голяма дължина на типета.

За да елиминирам до известна степен потъването на лидерите, през определени интервали ги обмазвам (натривам ги) с един восък, който съм си събрал от обвивките на едни малки сиренца. Восъкът е изключително мек и лесно се втрива. Същия восък го използвам понякога и за бърз индикатор (като монтаж). Просто лепвам едно малко парченце на лидера. Проблемът е, че при по-невнимателно замятане може да падне. Но това не е болка за умиране :D . Върши работа.

С плетен лидер не съм работил, но мисля, че с восъка ще се получи. Просто трябва да се пробва. Правих си няколко опита по определена схема да си изплета с един импровизиран стенд, но не успях да ги докарам добре. Не ми остава време да си направя стенда. А и по дължините на отделните сектори трябва да се поработи. Имам схеми с дължините, но трябва да се доизпипа.

Това, което Кугар е пуснал по-горе, не е тенкара бланка. Използва се макара, дълъг шнур, къса бланка ..... с една дума, мухарка. Поне аз така си мисля, гледайки клипа.

Още веднъж, благодаря за отговора. Поставил съм си за цел, догодина да си заприходя една тенкара за малки рекички и да заменя българския й вариант - телескопчето :D . Пък ще видя какво ще се получи :tup: :fish15:

Поздрави. :11:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Тенкара

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа: Това, което Кугар е пуснал по-горе, не е тенкара бланка. Използва се макара, дълъг шнур, къса бланка ..... с една дума, мухарка. Поне аз така си мисля, гледайки клипа.
Аз пък си мисля, че абсолятно нищо не си разбрал от клипа дето е пуснал Кугара :lol: :lol:
Човека ти обяснява как със спейкастови техники и тежък скагит тип на шнура може с къса пръчка без усилие да облавяш цялата река въпреки препятсвията отзад :)
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Тенкара

Мнение от jagger1 »

Док, привет.

Аз пък си мисля, че ти не си ме разбрал. Коментирах само, че това не е тенкара, а мухарка с макара и шнур. Другото го пропуснах умишлено - това с показаните техники как се облавя с мухарка. Говорим за тенкара, а не за макара и шнур. На теб ли да ти подсказвам, че при тенкарата, дължината на линията е фиксирана през цялото време? Няма макара, няма водачи, няма отпускане и придърпване на шнура. Има фиксирана дължина на линията.

Другото, което споменах е, че ми трябва за малки реки (планински), където съм ловил и ловя с телескопче на муха много преди да си купя мухарка. Лично на мен ми е много по-удобно и комфортно.

Иначе, то и с телескопче, и със спининг можеш да облавяш целия участък и да избегнеш растителността. Ама това не е тенкара техника.

Поздрави. :11:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Тенкара

Мнение от чичо Док »

Хубу де, нема спорим, котка по гръб не пада, та мухарин ли ... кАжи ся как си ловил с тенкара преди самураите още, ама си бил в конпирация :lol: :lol:

Поздрави, Миро! :)
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Тенкара

Мнение от jagger1 »

Ами то всяко невръстно хлапе у БГ-то стартира риболовния си жизнен път с лесковица или дряновица. Демек, с Тенкара Болкан Огигинал. Лесковица, монофил вързан на върха на лесковицата и кукичка. Що си мислиш, че съм първия? :D

Хайде, че имам да довърша две мухи за утре. :tup:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Тенкара

Мнение от dunavski »

Както вече бях писал реките които посещавам са бавно течащи равнинни реки и са сравнително дълбоки за газене. Аз ако можех да вляза във водата тя работата със спей кастовете е ясна и тази тема нямаше да я има. Иначе погрешно се възприема, че тенкара е японска техника. Всъщтност самият Айзък Уолтън е ловил с подобна техника само че английската тенкара се резвива до западният модел на мухарски риболов с шнур и макара, а японците са решили да запазят традиционият модел.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Тенкара

Мнение от Cougar »

чичо Док написа: Човека ти обяснява как със спейкастови техники и тежък скагит тип на шнура може с къса пръчка без усилие да облавяш цялата река въпреки препятсвията отзад :)
Това ми беше мисълта, но като го пуснах линка нямах кирилица на компютъра и нищо не написах.
Това става и с други шнурове, не само тези с къси глави.
Byrd
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Май 16, 2015 18:19
Риболов: Речен
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Тенкара

Мнение от Byrd »

Тенкарата си е търговски продукт.По абсолютно същия начин/техника/по Рилското корито имаше местни майстори които ловяха със собствени мухи,предимно от свинска козина.По Глазне с яребични мухи.А петричани ловяха по Струма кефал с парче обгорен корк,който през няколко хвърляния отново обгаряха.В село Стоб живее един изключителен виртуоз с прякор Раше който стопанисваше стария рибарник на БЛРС при устието на р. Илийна та ако някой се интересува от текара да отиде него да пита.Поздрави.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Тенкара

Мнение от Росен »

Cougar написа:
чичо Док написа: Човека ти обяснява как със спейкастови техники и тежък скагит тип на шнура може с къса пръчка без усилие да облавяш цялата река въпреки препятсвията отзад :)
Това ми беше мисълта, но като го пуснах линка нямах кирилица на компютъра и нищо не написах.
Това става и с други шнурове, не само тези с къси глави.
Малко извън темата - Кугар, аз си играх доста тази година с микроскеджит глави, инспириран от главите на OPST:

Изображение

Направих си доста варианти като дължина и тегло, резултатите на реката са много обнадеждаващи - подавах доста тежък зонкер в страшно обрасли реки без никакъв проблем. Доколкото се познавам и съдейки от опита с дргуите глави за двуръчните пръти - първо си правя, в един момент започвам да си купувам готовите. За първи път видях такава глава в ръцете на Силия на ЕВФ миналата година и направо паднах. Та играта продължава при мен с тях ;)

Ето и клипа на Силия за OPST - https://www.youtube.com/watch?v=DgbNR_ZIeBQ
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Тенкара

Мнение от Cougar »

Росен написа:
Cougar написа:
чичо Док написа: Малко извън темата - Кугар, аз си играх доста тази година с микроскеджит глави, инспириран от главите на OPST:
Здравей Росене. Както писах не е нужно да са къси глави за да се хвърля от водата. Единствените разлики са че с къса глава ти трябва още по-малко пространство , но пък се налага да обираш шнур.


Опитах се тази вечер да направя илюстрация на замятанията които правя от десния бряг на реката, но нито имах статив, нито беше подходящо място. Също хвърлях една тежка муха на кука №1 която ползвам на спей пръта зимата. Това е с шнур 9-ти клас и прът РПЛ 8-ми клас.

https://youtu.be/XglrLpGCmRk
Последно промяна от Cougar на Вто Авг 29, 2017 8:11, променено общо 2 пъти.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Тенкара

Мнение от Cougar »

...а, и на видеото съм си забравил колана в колата. Така че извинения че съм малко непредставителен. :D

И мухата показвах накрая пред обектива, но видеото е спряло преди това.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Тенкара

Мнение от Мунчо »

И тенкарата я извратихте и принизихте, мама му стара... :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”