Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от чичо Док »

И така, след изненадата "велика вода" в края на април, сега направих втори опит с дългоочаквания няколкодневен излет за целенасочен улов на липан на река Рибник в BiH. Реката спада, като ниското ниво и забавения воден дебит прави рибите адски плашливи и подозрителни в кристално чистата вода.
Плюсове на ниската вода през лятото : рибите се виждат по местостоянките си, и да се преместят то е малко и видимо; вижда се храненето на рибите ; лесно се контролира хода на линията и предполагаемото място на нимфата; вижда се често и самото поемане на нимфата от рибата с характерното движение; лесно се "разхожда" закачената риба докато се кепчоса.
Минуси на ниското ниво конкретно за тази река: Рибите са много плашливи, едно от голямата преса от риболовци, и най вече от доброто зрение реагират дори на самото замахване с пръчката, което иска подаване без шнур и от около над десетина метра дистанция и още по отдалечено водене на линията; иска се много внимателно ходене без излишен шум по реката към набелязаните риби; ако се лови на нимфа на тънката вода построяването на самата линия е от голямо значение щото нимфата да върви непосредствено над слоя водна растителност без да закача в нея докато достигне набелязаната риба; изключителната селективност на рибите по дневен ход, дори и на различни места по реката; ползването на изключително малки мухи, което е предпоставка за откачане на рибата; при сухата муха се иска по-дълъг тънък типет, много внимателно подаване ъпстрим поне няколко метра над рибата с цел мухата да влезе в струята от която се храни набелязаната риба; всяко и минимално браздене на мухата, дори и за част от пътя си води до провал и с муха която е точната за момента.
Явно поради горещото време имаше спорадичен беден хач преди обед на малки сиви еднодневки и хач на ритрогени привечер. Рибите се позиционираха в различни течения на водата и събираха еднодневките с вдигания през няколко минути всяка. Хванах риби на малки сдс имитации на сиви еднодневки на # 18, зеленожълти емърджъри и специфични кафеникави парашути на # 16. От нимфите фаворити станаха два модела имитации ларви на еднодневки, на номера 18 и 20, съответно с 2 и 1.5 мм волфрамови глави. При нимфите ползвах флуорокарбонови типети на варивас размер 0.09, тиемко и сийгар 0.10 с дължина към метър и половина, при сухата муха - също дълги типети от стандартните 0.10 щрофт и 0.12 на рио пауърфлекс.
Лових с три пръта - за нимфа с Sage ESN 3 клас 10 фута, за суха муха с Sage ZXL 4 клас 9 фута, както и с родбилдинг модела от новите бланки NEXTackle Advance 9 фута 3клас (IM6 graphite) която пръчка приятно ме изненада със строя и поведениято си при вадене на риби. За нея написах лично виждане по подробно тук.
Хванаха се доста риби, като преобладаващия размер за липаните бе 30-40 см, разбира се имаше и изненади.
Получи се прекрасен фин риболов с приятна компания, чиста река, хубава натурална кухня, пълна почивка. Живот и здраве, пак :)
Малко фотки , запечатали незабравими моменти:
1.JPG
1.JPG (319.24 KiB) Преглеждано 4455 пъти
2.jpg
2.jpg (219.96 KiB) Преглеждано 4455 пъти
3.jpg
3.jpg (202.82 KiB) Преглеждано 4455 пъти
9.jpg
9.jpg (269.2 KiB) Преглеждано 4455 пъти
11.jpg
11.jpg (132.8 KiB) Преглеждано 4455 пъти
15.JPG
15.JPG (317.35 KiB) Преглеждано 4455 пъти
20.jpg
20.jpg (223.45 KiB) Преглеждано 4455 пъти
DSC02548.JPG
DSC02548.JPG (132.63 KiB) Преглеждано 4455 пъти
8.jpg
8.jpg (236.78 KiB) Преглеждано 4455 пъти
21.jpg
21.jpg (118.55 KiB) Преглеждано 4455 пъти
22.jpg
22.jpg (155.94 KiB) Преглеждано 4455 пъти
23.jpg
23.jpg (246.31 KiB) Преглеждано 4455 пъти
24.jpg
24.jpg (313.25 KiB) Преглеждано 4455 пъти
25.jpg
25.jpg (66.86 KiB) Преглеждано 4455 пъти
27.jpg
27.jpg (180.31 KiB) Преглеждано 4455 пъти
29.jpg
29.jpg (292.99 KiB) Преглеждано 4455 пъти
DSC00186.jpg
DSC00186.jpg (275.31 KiB) Преглеждано 4455 пъти
32.JPG
32.JPG (126.72 KiB) Преглеждано 4455 пъти
34.jpg
34.jpg (135.21 KiB) Преглеждано 4455 пъти
36.jpg
36.jpg (207.38 KiB) Преглеждано 4455 пъти
37.jpg
37.jpg (291.32 KiB) Преглеждано 4455 пъти
40.jpg
40.jpg (116.1 KiB) Преглеждано 4455 пъти
42.JPG
42.JPG (213.95 KiB) Преглеждано 4455 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от чичо Док »

memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от чичо Док »

CDC quill dun
Dohiku 301 #18
DSC02518.jpg
DSC02518.jpg (230.35 KiB) Преглеждано 4255 пъти

PT nymph
Dohiku 303 #18/ 1,5 mm tbh
DSC02505_1.jpg
DSC02505_1.jpg (276.19 KiB) Преглеждано 4255 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от Веско »

Браво Доки, чудесен изчерпателен и полезен репортаж :tup: Я кажи 303-ките как се представиха...заприходих доста, а не съм ги пробвал още :)
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от чичо Док »

Много добри куки Dohiku 303 - здрава тел, адски остри, широк гейп, голямо ухо. При тях 18 номер се доближава повече до 20 номер на 301 серията, и няма под 18ки.
Поради тънката вода и адски плашливите риби лових все с малки номера - и NEXTackle Dry Fly, и Dohiku 301, и NEXTackle Еmerger задържат също добре рибите.
С куките няма драма, проблема е тънката линия, като на места се наложи да сляза до 0.09 дори за да минавам добре с най дребните нимфи. Малките номера куки, при вяло кълване захващат почти външно от устната на липана и там тя се къса. Затова Dohiku Jig 20 номер, сигурно заради профила на осрието си като че ли имаше най малко избягали риби.
Поздрав.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от Веско »

Е така е... К'во 9-ката на Варивас е добра, нямаше късания нали? Все пак ESN-а е мекица и ги щади тия типети :) На Next-a вързах вече 30-тина мухи, изглеждат читави куки. До септември кутиите ще са фул и ги атакувам...не че не мога и с 20 мухи,но сега ми е много топло :lol: :lol:

Поздрави :tup:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от чичо Док »

Веско написа: До септември кутиите ще са фул и ги атакувам...не че не мога и с 20 мухи,но сега ми е много топло :lol: :lol:

Поздрави :tup:
Отърси се от тенденциите да си препълваш кутиите, знам какъв е мерака, по добре си вземи кит за муховръз на место.
Като видиш конкретната обстановка ще ловиш с два три модела , и ти трябват макс десетина бройки :)

п.п. Вариваса е здрав, да, рибата от последната фотка(42-43санта дебеланко) с нимфичката я извадих с варивас типет. Тиемкото флуоро 0.10 също е много добро, но всичко зависи от възлите и после "напъването " на рибата. По-добра нимфова въдица от ESN' а досега няма, мек връх на бърза бланка, полупараболик с невероятна здравина на бекбона.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от Веско »

чичо Док написа:
Веско написа: До септември кутиите ще са фул и ги атакувам...не че не мога и с 20 мухи,но сега ми е много топло :lol: :lol:

Поздрави :tup:
Отърси се от тенденциите да си препълваш кутиите, знам какъв е мерака, по добре си вземи кит за муховръз на место.
Като видиш конкретната обстановка ще ловиш с два три модела , и ти трябват макс десетина бройки :)

п.п. Вариваса е здрав, да, рибата от последната фотка(42-43санта дебеланко) с нимфичката я извадих с варивас типет. Тиемкото флуоро 0.10 също е много добро, но всичко зависи от възлите и после "напъването " на рибата. По-добра нимфова въдица от ESN' а досега няма, мек връх на бърза бланка, полупараболик с невероятна здравина на бекбона.
Няма да ги препълвам, но ще ги напълня :lol: :lol: :lol: Доки аз връзвам за трима, бате.... вероятно Смога ше дойде с мен и трябва да му осигуря мухи, Крилов го мързи да връзва, та и за него тряба да има някоя муха. Отделно догодина вероятно ше напъпля Полша, та и за там трябват мухи. То не че зимата няма да се връзва, но искам да имам повече време тогава за планините :D Без кита не тръгвам, но там предпочитам да си пия ракийката и да одмарям след риболова, а не да връзвам, та в тая връзка считам, че с колкото повече мухи отида толкова по-малък е шанса да ми се наложи да връзвам :lol: :lol: :lol:

Тиемкото не съм го ползвал, но щом си го проверил и е ОК...супер, нека има алтернативи. Аз по едно време изпаднах в криза, че Траутиста на Сънлайн вече го няма,но заложих на Варивас като негов заместител. Още не съм го пробвал обаче, защото имам запаси от Траутиста, но като свършат го почвам него.

Абе ESN-а е изродска въдица! Не съм ловил с друга въдица на нимфа, но нямам и желание да пробвам... Сърбят ме обаче ръчичките да пробвам новата бланка :twisted: :twisted: :twisted: Човекът ползва и двете и отбелязва разликите, като казва, че са отнели от силата на бекбоуна, но пък работи по-добре с тънките типети, сменили са и акцията :arrow:
https://www.youtube.com/watch?v=k2GlKs_vbd8
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от чичо Док »

Ти зарежи с тия рекламни клипове - не я ли барнеш ръчичка на вода и с риба всичко друго е от лукавия :lol: Пича се мъчи да я балансира с по-голяма макара, и въпреки задната центровка казва - много е ок, заеби... :lol:
Новия нимфов стик на Сейдж не ми харесва заради макародържача, фулуелс грипа и еднокраките водачи, въпреки, че хора напред с нимфата казват как тези водачи са по удачните. Виж, самата кънетиктХ наистина е впечатляваща бланка, особено с рековерито, здравината и теглото, факт! Ако нямах сега дълга тоягка, не бих се замислил да викна едни бланки на Ники БФЦ' то и да си вържа една както ми се иска :D :D

п.п. относно нимфите - от модел по три четири най много, но поне три номера и три тежини...
И не забравяй, че ловящата муха в реката автоматично става по 5 евро бройката :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от Веско »

чичо Док написа:п.п. относно нимфите - от модел по три четири най много, но поне три номера и три тежини...
И не забравяй, че ловящата муха в реката автоматично става по 5 евро бройката :lol:
Така, така... Ще им го припомня на Митко и Дани :lol: :lol: :lol: :tup:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от чичо Док »

Вържи си обзателно и ситни мушета с хакъл на здрави куки... ще останеш изненадан :D

Жокер : на 20 или 22 номер(десните две)
DSC02633.jpg
DSC02633.jpg (99.68 KiB) Преглеждано 4091 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от Веско »

Ще вадя лупата, то се е видяло :lol: :lol: :lol:

Благодаря за жокера :tup:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:....................., което иска подаване без шнур и от около над десетина метра дистанция и още по отдалечено водене на линията; ..........................
............. При нимфите ползвах флуорокарбонови типети .......................... с дължина към метър и половина, при сухата муха - също дълги типети ................................
.............. тук.
.......................................
Док, привет.
Благодаря за красивия репортаж и подробното споделяне. Истински ти се радвам за преживените мигове.

Имам едно въпросче:
Сподели, че си използвал дълги лидери (около 4 м.) плюс дълги типети (около 1.5 м.). Пробва ли и с по-къс лидер или пущините си сакат шнурчето да е по-далеч от тях? :D Нимфите с какви дължини на лидера и типета ги водеше?

Питам, защото ми прави впечатление, че тази година от няколкото излета, които съм имал по моите си местенца и с други видове рибки, пущините си искат по-дълъг лидер и типет. (визирам специално клен, там където ходих). На късите лидери се мръщеха. Така беше и последно миналата седмица. Малко са ми излетите, за да си направя изводите, но ми направи впечатление това, което си написал. Условията за които говоря при мен конкретно за тези няколко излета бяха: чиста и бистра вода (все още студена), добро ниво на водния слой, риби, които се наблюдават видимо, но доста са наплашени. И при най-малките плисъци, резки движения или по-аресивно навлизане в зоната им (минимум 10 метра), палавниците бързо се отдалечават доста навътре и държат доста големи дистанции. Миналата година по същото време нещата бяха много по-различни. Тази година използвах няколко пъти лидери между 3м. и 4 м. с типети между 60 см. и 1.20 м., докато миналата година лидери от 1.50 м. до към 2 м. ми вършеха перфекта работа за същия сезонен сегмент и при същата бистрота и ниво на водата.

Направи ми и нещо друго впечатление през тази година за последните ми 3-4 излета:
Рибите се активизират за много кратки периоди от време (не повече от 20 мин.), разпределено в няколко часови зони:
1. Сутрин: около 9:00ч. до към 9:20 - 9:30 ч.
2. Обяд: около 14:00 ч. най-много до 14:20 ч.
3. Вечер: около 18:00 ч. до към 18:30 ч.
Изключително къси интервали на активност и строго сегментирани като часове! Нямам идея на какво се дължи това тази година. Визирам специално клена, който преследвах целенасочено през тези няколко излета.

Вярно, че едно е липанът и BiH, друго е кленът и BG, но ми направи впечатление, че си използвал предимно дълги лидери и типети.

Поздрави и още веднъж благодаря за споделеното. :tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от чичо Док »

Не знам за кефалите как е, сигурно над десетина години не съм замятал за кефал с муха...
За карстовите липани на маловодието в Рибник, колкото по финна ти е линията, и със съответното водене в бръзата вода - толкова шанса да излъжеш някой е по-голям. По отношение на активността - ден с ден няма еднакъв, обикновено от 11 до към 13 часа, късния следобед и привечер се хранят активно, но има дни все едно в реката няма риби.

Голяма забава е да си заметнал добре мухата, да върви в струята където рибите събират... и в един момент и от ляво, и от дясно на твоята муха по една риба прибира нещо невидимо, а твоето творение си пътува по течението .. :lol: :lol:

Поздрави и на теб.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Sight fishing - река Рибник, сръбска Крайна, BiH

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:.................... но има дни все едно в реката няма риби.

Голяма забава е да си заметнал добре мухата, да върви в струята където рибите събират... и в един момент и от ляво, и от дясно на твоята муха по една риба прибира нещо невидимо, а твоето творение си пътува по течението .. :lol: :lol:

Поздрави и на теб.
Защо ли ми звучи толкова познато :lol: . Миналата година бях снимал уникални кадри, но потопих телефона и загубих всичко. Бях писал за това. На тях се виждаха стада от амури и каракуди, които точно както си го описал лапаха всичко наоколо, но не и мухата :oops: . Муха, в която съм сигурен, но в случая беше подминавана с огромно пренебрежение. Бях тотално съкрушен. :oops: :roll: Жалко, че не успях да запазя кадрите.

Благодаря за отговора. :fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”