Каква мухарска въдица за щука?

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Stanislavck
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Фев 09, 2017 15:14
Риболов: Spinning Master,Fly fishing amateur:)
Местоположение: Англия
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 18 пъти

Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Stanislavck »

Колеги, мнение за тази въдица? Искам да ловя щука тъй като съм запален по спининга от много години, но реших да пробвам и fly fishing-a. Тъй като си взех използвана въдица от един пазар и я комбинирах с Greys GTS 500 fly reel 7/8/9 и евтин floating шнур да се понауча и изобщо да видя дали ще ми допадне fly fishing-a. Та въпросите са ми: 1. За тези пари, какво ви е мнението за въдицата? 2. Макарата на Greys която имам ще се съчетае ли с въдицата поне за началото докъто събера пари за нещо по добро и последният въпрос ми е : Според вас, тези които ловят щука на муха, плаващ или intermediate шнур е по добре? Също така може дс ми препоръчате и други въдици както и шнурове! Ще съм много благодарен ако ми помогнете, за да мога и аз да се насладя на мухарския риболов! :11: :tup:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Д-р Флекс »

Най-добрата мухарска въдица за щука е щукарската въдица за муха!
Stanislavck
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Фев 09, 2017 15:14
Риболов: Spinning Master,Fly fishing amateur:)
Местоположение: Англия
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Stanislavck »

:roll:
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от koi4a »

Поне да беше казал от кой пазар, така как да разберем каква е въдицата? :D Сериозно, нито си сложил снимка, нито марка или модел, а искаш мнение.
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Веско »

От всичко, което си изписал, аз така и не разбрах каква е въдицата :lol: :lol: :lol: :lol:

Най-често се ползват въдици от 8 до 10 клас. Зависи от стримерите, които ще ползваш. Колкото по-големи стримери искаш да ползваш, толкова по-голям клас въдица и шнур ти трябва. Аз лично ползвам 10 клас и с нея мятам стримери до към 30 см.

В зависимост от мястото и дълбочината, на която ще ловя, си подбирам и шнура. Ако е по-плитко ловя с плуващ шнур, но ако рибите са на по-дълбоко или искам мухата да слезе по-бързо долу ползвам потъващ. Шнурът е с къса и тежка глава.

Мятай с това, което имаш (ако е съчетано правилно и е подходящо) и ако ти хареса тогава купувай. Трябва да се научиш и да мяташ :arrow:

https://www.youtube.com/watch?v=oDJJ6W23gHw
https://www.youtube.com/watch?v=fT8_iYswfI0

Има много информация по темата в интернет, за тези които са любознателни...търси и чети, аз така се научих! Ето ти няколко сламки :arrow:
http://www.guideline.no/Matt+Hayes%E2%8 ... FRrWXl.ips
https://www.youtube.com/watch?v=bqdrVCGUm2g
https://www.youtube.com/watch?v=wxpKukKKDuo
https://www.youtube.com/watch?v=OY4I03ETe-c
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Stanislavck
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Фев 09, 2017 15:14
Риболов: Spinning Master,Fly fishing amateur:)
Местоположение: Англия
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Stanislavck »

Въдицата която бях купил е Shakespear Black fly 7/8
...
4A41964C-8681-4D92-91E0-6C29B83B3D34.jpeg
4A41964C-8681-4D92-91E0-6C29B83B3D34.jpeg (89.33 KiB) Преглеждано 4093 пъти
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Росен »

Лично за мен риболовът с муха и шнур на щука е безкрайно запленяващ! За да се насладиш обаче както искаш ти са ти нужни доста умения, имам впредвид самото подаване (кастинга), без които всичко ще стане огромно разочарование и бързо ще се откажеш. Въобще не говорим за въдици, шнурове и мухи, а само за умения. Добре е някой да ти пипне комбинацията въдица и шнур, за да знаеш дали да се учиш с нея. С удоволствие бих помогнал, но съм в Русе. ДОбре е да кажеш в коя част на странта си, за да видим кого можем да помолим. След като имаш работещ комплект в ръцете си може да започнеш да се учиш, но се зареди с търпение ;)

Поздрави!
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от koi4a »

Колегата май е на Острова.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Росен »

Вярно, що не съм прочел ... :shock:
Значи на това Шекспирче 7/8 му вземаш един Пайк шнур 8-ми клас без голямо значение на коя марка - повечето имат разни такива. Слагаш 1.50 метра 0.60 лидер с два клупа, съвсем нормален купешки стоманен повод (спинингист си - имаш купени или си правиш сам) и някакъв стример му закачаш. Не знам как ще направиш схемата с ученето и кой въобще може да ти помогне там ... Хубавото е поне, че на Острова има достатъчно количество щуки и ще имаш добрия шанс да си хванеш и да се накефиш както искаш и без кой знае какви умения в хвърлянето.
Ако решиш да продължиш по този път ще се опитаме да помогнем дистанционно и да отговаряме на въпросите ...
Stanislavck
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Фев 09, 2017 15:14
Риболов: Spinning Master,Fly fishing amateur:)
Местоположение: Англия
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Stanislavck »

Благодаря за отговорите, значи в моят район има две езера на които ходя също и река. Имам доста изкарани щуки както и костур, добре познавам водоемите но проблемът е там че когато и да отида с мухарката отделям доста време 3-4 часа минимум, но не хващам. Естествено нещо не правя както трябва :roll: Забравих да кажа но мисля че направих и една грешка и тя е че взех шнур 9 а мухарката е 7/8. Та да попитам, възможно ли е заради това да имам проблеми при замятането т.е дистанция и т.н ? :roll: Ако имам път към бг скоро с удоволствие бих дошъл даже и до Русе да ме светнеш малко с този нов вид риболовза мен!!! :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от jagger1 »

Stanislavck, привет.
Виж тази тема. Колегата е на Острова и там практикува:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... =5&t=71311

С #9 шнур претоварваш твоята бланка при замятане. Ако използваш и по-големи стримери, бланката "омеква" и не може да натовари шнура с необходимата му енергия. И аз като започнах, си мислех, че с по-дебел и по-тежък шнур се постигат по-големи дистанции, но се оказа, че всяка бланка си има "характер". Противно на моите очаквания, моята бланка работи по-добре с #8 шнур. Бланката ми е #8/#9 Байрон, 9'. С #8 шнур работи като Fast, а с #9 шнур работи като Medium. Не съм хвърлял стримери, по-големи от 15 см с тази бланка, но съм хвърлял утежнени стримери, които след като се намокрят стават доста тежички. Всичко това обаче, за сметка на дистанцията ( на по-къса дистанция). Обикновено, там където ходя за щука, дълбочината е около 2 м. По тази причина използвам WF8F или WF9F шнур с къс и дебел усукан лидер и по-дълъг, дебел повод от монофил 0.5, 0.6 мм. Късият и усукан лидер играе ролята и на амортисьор и поема резки удари или напъни. Накрая на повода - метален щукарски повод около 30-40 см.

Накрая, колкото и да е яка бланката, винаги трябва да се внимава с тези крокодили при ваденето им. Искам да кажа, че тежките класове бланки и шнурове създават едно чувство за сигурност по отношение на якост и здравина, но си трябва внимание.
= = = = = = = = = =

Роска, привет.
Имам едно въпросче към теб:
Как процедираш при зацепване на линията в здрава закачка с тежък клас шнур и дебел повод? Как спасяваш шнура? Преди няколко години имах случай на рязане на шнур. А го срязах накрая, защото нямаше откачане. Та в този смисъл, оставяш ли някаква по-слаба точка на линията за такива ситуации?
Поздрави.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Росен »

Stanislavck написа:Благодаря за отговорите, значи в моят район има две езера на които ходя също и река. Имам доста изкарани щуки както и костур, добре познавам водоемите но проблемът е там че когато и да отида с мухарката отделям доста време 3-4 часа минимум, но не хващам. Естествено нещо не правя както трябва :roll: Забравих да кажа но мисля че направих и една грешка и тя е че взех шнур 9 а мухарката е 7/8. Та да попитам, възможно ли е заради това да имам проблеми при замятането т.е дистанция и т.н ? :roll: Ако имам път към бг скоро с удоволствие бих дошъл даже и до Русе да ме светнеш малко с този нов вид риболовза мен!!! :tup:
Я си покажи стримера да го видим - не може със спининга да хващаш и да отделяш по 3-4 часа и на стримера да нямаш атаки, без значение какво ти е хвърлянето и колко надалеко. 9-тия клас най-вероятно ти претоварва сопата, но за къси дистанции трябва да свърши работа. Преди месец бях по Острова, но за други риби, а и Острова си е голям - къде по-точно се намираш? Иначе като се върнеш в БГ чукни (всичките ми контакти) - ние се движим къде ли не из страната, може да се засечем неслучайно някъде ;)

Миро, обръщам се и дърпам здраво - колкото мога - грубо е, но няма друг начин. Ако не преборя закачката, обикновено или изправям куката или късам стоманения повод ...
Stanislavck
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Фев 09, 2017 15:14
Риболов: Spinning Master,Fly fishing amateur:)
Местоположение: Англия
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Stanislavck »

Ето какви стримери съм си взел, ако искате отворете стрсницата flyessential и може там да разгледате. А инсче се намирам в Milton Keynes което е в центъра на Англия и не далеч ит Лондон. Последният път 2 часа съм обикалял с мухрката и спининг въдицата по реката, имам си напредстава горе долу къде е щуката, хвърлям тия стримери нищо, нарочно слагам воблер на който съм имал много рядко атаки и хващам там? Е как така тая щука не я ли кефят тия стримери :roll: :lol: И друго да ви питам, чета по цял ден що годе всеки в Англия почти използва плаващ за това и аз такъв взех, да ама там където ловя е 2м до 3м и аз лично за 6 години риболов в Англия не съм хващал риба в моят район на Floating/Topwater примамка колкото и странно да ви звучи. Та си мисля понеже тия стримери стоят отгоре може би затова нямам атаки? :fish6: Благодаря нс всички за помоща, доста неща понаучавам и мисля да взема ей сега един шнур и да отивам да ги мъча!!! :tup:
...
E5AA3241-4C7B-40E0-9CA6-9FF00F38F977.png
E5AA3241-4C7B-40E0-9CA6-9FF00F38F977.png (277.04 KiB) Преглеждано 3987 пъти
Последно промяна от Stanislavck на Сря Ное 22, 2017 11:50, променено общо 1 път.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Росен »

Достатъчно големи са, трябва да можеш да ги изкушиш щуките да атакуват. На 10-тина метра успяваш ли да ги подадеш?
Stanislavck
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Фев 09, 2017 15:14
Риболов: Spinning Master,Fly fishing amateur:)
Местоположение: Англия
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Каква мухарска въдица за щука?

Мнение от Stanislavck »

10 метра успявам да но повече ми е зор..
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”