Furled Leader

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Furled Leader

Мнение от Росен »

Ето един сериозен майстор на тези лидери - Theo van de Poll - снимката е от миналогодишния EWF, купих си и лидер, макар лично аз нещо да не ги долюбвам кой знае колко:

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от jagger1 »

Росене, привет.
Да те питам за лидер за суха муха с монофилна нишка или с флуокарбонова:
1. С каква дължина на секторите си пробвал? В смисъл от колче до колче. Щото то после при навиването, нали се получава скъсяване заради усукването.
2. С колко нишки (намотки) си пробвал варианти? За бътовия и типет секторите. Той средният зависи от другите два.
3. При два лидера с еднакви конструктивни параметри, но изработени от монофил (единия) и от флуокарбон (другия), забелязал ли си разлика в изнасянето и полагането на мухата? Кой според теб работи по-добре при кастинга?

Аз пробвам за сега само с монофил, но с различни дебелини на нишките и с различен брой нишки на бътовия и типет секторите. Дължината на лидерите и дължините на секторите на този етап са ми едни и същи.
Това са размерите на отделните сектори, които в момента пробвам:
Изображение

Лидерите (3 стъпални), които направих са със следните конструктивни параметри:

Първи лидер (суха муха и повърхностни стримери):
- Монофилна нишка 0.03 мм
- Дължина на лидера след усукване: 184 см
- Секто 1 (бътов): 92 см от колче до колче преди усукване
- Брой нишки на първи сектор (бътовия): 14 броя (7 бр. за всяко усуквано рамо, или 3 навивки+1 преход на всяко рамо)
- Сектор 2 (среден сектор): 56 см от колче (на рамо 1) до колче (на рамо 2) преди усукване
- Брой нишки на втори сектор: 12 броя нишки (5 броя нишки за рамо 1 + 7 броя нишки за рамо 2)
- Сектор 3 (типет сектор): 36 см от колче на 2-ро рамо до централно колче (крайното колче)
- Брой нишки на трети сектор: 10 броя нишки (5 броя на първо рамо и 5 броя на второ рамо)

Втори лидер (суха муха и повърхностни стримери):
- Монофилна нишка 0.03 мм
- Дължина на лидера след усукване: 171 см
- Секто 1 (бътов): 92 см от колче до колче преди усукване
- Брой нишки на първи сектор (бътовия): 22 броя (11 бр. за всяко усуквано рамо, или 5 навивки+1 преход на всяко рамо)
- Сектор 2 (среден сектор): 56 см от колче (на рамо 1) до колче (на рамо 2) преди усукване
- Брой нишки на втори сектор: 18 броя нишки (7 броя нишки за рамо 1 + 11 броя нишки за рамо 2)
- Сектор 3 (типет сектор): 36 см от колче на 2-ро рамо до централно колче (крайното колче)
- Брой нишки на трети сектор: 14 броя нишки (7 броя на първо рамо и 7 броя на второ рамо)

Трети лидер (щукарски):
- Монофилна нишка 0.18 мм
- Дължина на лидера след усукване: 171 см
- Секто 1 (бътов): 92 см от колче до колче преди усукване
- Брой нишки на първи сектор (бътовия): 18 броя (9 бр. за всяко усуквано рамо, или 4 навивки+1 преход на всяко рамо)
- Сектор 2 (среден сектор): 56 см от колче (на рамо 1) до колче (на рамо 2) преди усукване
- Брой нишки на втори сектор: 14 броя нишки (5 броя нишки за рамо 1 + 9 броя нишки за рамо 2)
- Сектор 3 (типет сектор): 36 см от колче на 2-ро рамо до централно колче (крайното колче)
- Брой нишки на трети сектор: 10 броя нишки (5 броя на първо рамо и 5 броя на второ рамо)

Лидерите ми харесват като за първи опити. Трябва да проиграя и други схеми, варирайки с различни дължини на секторите и съответно с различен брой нишки от сегашните, както и с различни дебелини нишки. Трябва да си подсигуря и тънък флуокарбон за пробите. А бе, доста игра има по настройка на стендовете.
Следващата стъпка по-нататък ще бъде с конструиране и изработване на универсален стенд с променливи дължини на секторите, както и с възможност за допълване на повече сектори. Това обаче, на по-късен етап.

Поздрави.

п.п.: Пробвах и един с конец, но нещо не ми се получи добре. Може би трябваше и повече да го усуча. Получи се много мек, рехав и нищо общо с монофилния. Може би след намокряне се променят качествата му, но за сега с конец няма да работя. Като стигна до нимфовите, тогава :D
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Furled Leader

Мнение от Росен »

jagger1 написа:Росене, привет.
Да те питам за лидер за суха муха с монофилна нишка или с флуокарбонова:
1. С каква дължина на секторите си пробвал? В смисъл от колче до колче. Щото то после при навиването, нали се получава скъсяване заради усукването.
2. С колко нишки (намотки) си пробвал варианти? За бътовия и типет секторите. Той средният зависи от другите два.
3. При два лидера с еднакви конструктивни параметри, но изработени от монофил (единия) и от флуокарбон (другия), забелязал ли си разлика в изнасянето и полагането на мухата? Кой според теб работи по-добре при кастинга?
1. Не помня, ако е важно мога да измеря по дъската
2. Не помня, върти ми се нещо 10/6/4/2, но въобще не съм сигурен
3. По това време мисля, че нямаше флурокарбон - не съм пробвал. Помня, че пробвах с едно мачово потъващо влакно

Ако имаш време (аз нямам в момента) може да поразровиш форума на Акулата - тогава четохме и писахме много по тази тема, но беше поне преди 10 години ...
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Furled Leader

Мнение от чичо Док »

Роска, може и повече от десетина години да беше тая мода :D Даже имам запазени няколко лидера от тогава, така си и стоят.
Миро, топлата вода не винаги е топла, нищо , че у нас е пълно с топлопроводчици из нетЯ :lol: ...
Liders.jpg
Liders.jpg (240.7 KiB) Преглеждано 13897 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от jagger1 »

Роска, благодаря много за темата в Акулата. Открих я лесно. Тя си е направо от времето на динозаврите :D . Повече от 10 години. Ама всичко в нея е актуално и полезно. Много ти благодаря. :tup:
Само не ми стана ясно тези мерни единици 10/6/4/2 - това броя на отделните нишки за всеки сектор ли е или това е броя на навивките за всеки един сектор? Щото ако са навивки за сектор, трябва да го разбирам х2 за брой нишки/сектор. Питам, защото не разбрах и в темите в Акулата за какво иде реч като означение. Аз така си означавам сумарно броя на нишките в един сектор от двете рамена. Да разбирам ли горното означение, че е за лидер с голям и къс бътов конус и плавен, дълъг и тънък преден конус на средните и типет секции?

= = = = = = = =
чичо Док написа:..........Миро, топлата вода не винаги е топла, нищо , че у нас е пълно с топлопроводчици из нетЯ :lol: ...
Liders.jpg
:lol: :lol:
Док, привет. Намерих темите в другия сайт (The Shark), ама защо на твоите постове има само многоточия? Нещо не се показват мненията ти :roll: . Иначе много полезна информация има там. Благодаря и на двамата с Росен.

Ама да те питам и теб нещо:
Какъв е жълтеникавия материал на лидерите от снимката? Предполагам, че тези лидери си ги правил за пъстръвки. За суха или са нимфови лидери?

Поздрави. :tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Furled Leader

Мнение от чичо Док »

Миро, тези лидери ги прави тогава един друг ентусиаст като теб, и то са направени както си трябва. Пробвал съм ги и се отказах тотално от тях, не ми вършат никаква работа по ред причини. Едно време имаше и едни фабрично изплетени, май бяха варненски, и бяха доста по-добри в полагането от секи направен по каквито и да е схеми, а схеми от хора мислещи, че лидера ще им оправи каста дал господ :lol:
Сериозно, за мен качествата на плетените лидери са доста по-малко сравнени със съвременните монофилни без възли, но да не пропусна, че ловя с 3-4 клас и предимно с малки мухи и дълги схеми. Така, че темата не ме вълнува , което не пречи да ти чета терзанията пред компа...
Поздрав!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от Драго »

... double
Последно промяна от Драго на Сря Фев 07, 2018 21:38, променено общо 1 път.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от Драго »

чичо Док написа:...тези лидери ги прави тогава един друг ентусиаст като теб..
Имах от тези лидери, може още да се мотае в нас но не помня с нещо да ми е помагал в риболова. Мога да обясня с каво ми причил при интерес от някой от четящите. Самия факт че има клуп и вече ми губи интереса - при два клупа двойно :D . Иначе както казах сигурно си е гот да си навъртиш с бормашината лидерчета.
Ventzi_A
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2007 11:44
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от Ventzi_A »

С риск да профанизирам и изпростя докрай темата, да се включа и аз, субективно.

Насуках няколко лидера миналата година, пробно. Още отначало ми се видя голяма галимация с дъсчената установка, пък и исках да получа различни дължини, включително над 3.50 метра, и щеше да е неудобна даже за съхранение. Та по тая причина ползвах гумени вендузи (има четки за зъби в комплект с такива, за държач на четката предвидени; има и едни закачалки за баня с вендузи) - на добре лакиран паркет се вакуумират добре, на плочки пък съвсем, и се съхраняват в малка кутийка; директно на тях намотавах монофила, има достатъчно отстояние от пода да преминава ролката. Колкото повече са точките, около които се намотава, толкова повече преходи стават на лидера, и може да са с по-малки разлики съседните секции, т.е. да стане по-плавен прехода. Монофил ползвах с диаметър 0.12, евтин - лев и двайсет за ролка 100 метра, от която изкарвах между три и пет лидера, според дължината и дебелината. Лидерите ми трябваха за една 'тенкара', пък и тя е сиромашка (за седем лева от Свищов), та ме досвидя да давам петнайсет - двайсет лева за специален 'тенкарски' повод.

Получиха се поводите, и вършат добра работа, ама не бих казал че суканите поводи са върха на сладоледа, ни най-малко. Имат си и кусури. Потъват, например, най-вече в задната част. За да плуват, трябва да ги смажеш. При закачка ако опънеш да скъсаш типета много обичат ху-у-у-баво да се усучат (разплитат се после, ама си е изпитание за търпението). За клуповете вече споменаха.

Предимство е че може да се направят в нестандартни дължини, дебелини, профили (двойни конуси, изнесена по-напред тежест...), в различни цветове, включително разноцветни участъци на един повод - индикаторен повод за нимфене. Предимство е и ниската цена, но тя зависи най-вече от цената на изходния материал.

За мен са по-скоро решение за нестандартни приложения (в случая 'тенкарата'), за стандартен повод на мухарка бих предпочел обикновен монофилен.

Поздрави!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от jagger1 »

Венци, привет.
Благодаря ти за споделеното.
Това с дължината на дъската не е проблем. Има най-различни модулни конструкции - от PVC тръби, които се сгъват и разгъват за две минути. Има и сгъваеми конструкции с дъски, оформени пак на модули. Има и универсални стендове, изпълнени с алуминиеви профили (пак сгъваеми). Има и телескопични стендове от тръби. И т.н. - все сгъваеми. Това е най-малкия проблем.

Не е необходимо да се правят и много дълги Furled лидери (над 2.40 м) по простата причина, че за да построиш дълга линия, не е необходимо цялата линия да е сукана. Едно от най-ценните качества на тези лидери е способността им да поемат много добре енергията на шнура и да я предават на мухата или на стримера с минимални загуби. Нямам предвид далечина на каста, а самото пренасяне на мухата или стримера и полагането им във водата. Тук може да се добави и по-малкия брой оплитания на мухата в линията по време на каст, особено при вятър.

Дълга линия можеш да постигнеш и с къс Furled лидер, в комбинация с обикновен конусен лидер (или многосекторен моно лидер с възли) и съответния типет. Можеш да използваш и комбинация от два различни Furled лидери със съответните параметри. Да не говорим, че Furled лидерите почти нямат или нямат памет, което е също голямо предимство.

Да, прав си, че при усилие и натоварване на линията (от закачка или от по-едра риба), при всички усукани лидери (Tapered или Furled) се получава това разсукване и тези бради, след като се премахне усилието върху линията, но това може да се преживее съвсем спокойно. Много лесно се оправя веднага и на място. За мен лично, това също не е проблем. Е, малко е дразнещо, но се преживява.

Клуповете: Лично аз предпочитам от известно време схеми на свързване с клуп. Това, че връзката е с клуп не ме притеснява изобщо. За мен е важно да мога да сменям лесно и бързо типети, да сменям бързо лидер, да корегирам бързо дължина на цялата линия и да мога да имам във всеки един момент избор, каква линия да си построя. По-нагоре го написах някъде, че Furled лидерите позволяват бързо да сменяш в определени граници различни типети като дебелина и като дължина, без да сменяш самия лидер. По този начин можеш с един и същи Furled лидер да използваш и по-леки мухи, и по- тежки мухи и стримери, без това да се отрази на каста.

Едно от големите предимства на Furled лидерите е, че пробиват и по-силен вятър. Това за мен е особено важно, защото в последните години ловя почти само на затворени водоеми и рядко ходя по реките. Та това предимство на фурледите ми е в полза. Честите пориви на вятър, дори и в тихо време са явления, неразривно свързани с големи и открити водни пространства. Риболовът в затворени водоеми се различава по различни признаци от риболова на река. От там и схемите за изработване на съответните мухарски линии. Дългите линии са почти задължителни. Говоря за суха муха. При използване на стримери и потъващи линии, нещата са по-различни от мухаренето на суха муха в такива водоеми.

Това, от което се притеснявам е, че усуканите лидери са доста по-здрави от обикновените монофили, което ги прави рискови при закачане и оплитане в подводни коренища и храсталаци. И ако в такава ситуация нямаш достъп с газене да достигнеш злополучната точка, можеш да се простиш с шнура, или най-малкото да го нацепиш при дърпането. Все тая, шнурът си отива. Имам такъв случай, при който рязах шнур - при използването на Tapered лидер.

Накрая, повечето от споделящите в тази тема и по другите форуми разглеждат furled лидерите от гледна точка на пъстървовия риболов и както Док написа, използват предимно 2-4 клас бланки. Та там може и да има разлики спрямо по-тежките класове бланки. Не съм ловил с бланка под 5 клас. Не мога да преценя. Още повече, че мен пък ме интересуват целенасочено други риби и малките класове бланки не са ми приоритет. Ама то всеки според мераците си и интересите си.

Още веднъж ти благодаря за споделеното.
Поздрави.
Последно промяна от jagger1 на Чет Фев 08, 2018 11:58, променено общо 1 път.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Furled Leader

Мнение от чичо Док »

Миро, а спри се де ... пишеш на моменти откровенни глупости.
Сори.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:Миро, а спри се де ... пишеш на моменти откровенни глупости.
Сори.
По-точно?
Сори.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Едно от най-ценните качества на тези лидери е способността им да поемат много добре енергията на шнура и да я предават на мухата или на стримера с минимални загуби. Нямам предвид далечина на каста, а самото пренасяне на мухата или стримера и полагането им във водата
Ето това леко ме притеснява. Няма ли опасност при малко пресилен каст туй нящо да се разтегне, и после като ластик/пружина да върне мухата два три метра назад и да прецака презентацията, недай си боже ако е стример да ми пробие каската?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Furled Leader

Мнение от Мунчо »

Или, пази Боже, да ти вземе най-милото...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Furled Leader

Мнение от jagger1 »

След около две годишно търсене и ровене по НЕТ-а в търсене на добро решение за изработване на универсалнен стенд за усукване на Furled лидери установих, че всички стендове, които открих, са разработени или на база някаква дъска с набити стационарно по нея дървени или PVC колчета, или стендовете са изработени от PVC тръби с възможност за замяна на част от тръбите с оглед добавяне или намаляване броя на секторите на стенда. Всички варианти, които ми попаднаха обаче, имаха един съществен за мен недостатък. Оразмерени и изработени по този начин, дъските или тръбните стендове позволяваха изработването максимум само на 2-3 варианта лидери на един стенд, по отношение на броя на секторите или по отношение на тяхната дължина. По такъв начин, ако трябва да се изработят повече разновидности лидери като дължина или като брой сектори, трябва да се изработят няколко различни такива стенда - всеки според параметрите на конкретния лидер. Колкото и да търсих през тези две години, не успях да открия универсален стенд с възможност на него да бъдат изработвани широк набор от лидери с различни параметри и дължини.

Така, миналата есен ми дойде идеята в главата, как да изработя такъв стенд, който да има следните предимства пред масово използваните дъски и тръбни PVC конструкции:
1. Да позволява плавно регулиране на разстоянията между колчетата по цялата дължина на стенда;
2. Регулирането на разстоянията да става бързо, сигурно и лесно, без допълнителни инструменти;
3. Да позволява монтирането на допълнителен брой колчета или демонтирането им без допълнителни инструменти, според необходимия брой сектори за конкретен лидер;
4. Да позволява лесното и бързо добавяне на 2 или 3 допълнителни модули към основния стенд, при необходимост от увеличаване дължината на изработваните лидери над размера на основния стенд;
5. Всеки допълнителен модул да има същите възможности за бърза и плавна настройка, както и основния стенд;
6. Да е удобен за съхранение и транспортиране;
7. Да позволява добавянето на подвижен механизъм, компенсиращ силата на обтягане на лидера и скъсяването му при усукване на всяко рамо поотделно, както и на двете рамена заедно.
8. Да позволява монтирането на двойна усукваща глава, гарантираща еднакъв брой усуквания на всяко едно рамо поотделно.
9. Да има метрична скала за настройка разстоянията на всяко едно от секторните колчета.
10. Да гарантира постоянно еднаква дължина на двете усуквани рамена по време на усукването им.
11. Да позволява лесно изравняване на всички отделни нишки в сноповете на отделните сектори и като цяло на общия сноп.
12. Материалите за изработването на стенда да бъдат достъпни и по възможност на ниски цени.
13. Изработването на стенда и неговите отделни елементи да не изисква някакво специализирано оборудване.
14. Лесен монтаж и демонтаж на цялата конструкция.

До тук добре. Идеята я имах. Имах и представа какво ми трябва като елементи. Оставаше да си ги подсигуря и да реализирам идеята си.
Така достигнах към момента до първия междинен етап от изработването на стенда за усукване на Furled лидери - изработването на основния стенд (основен модул). Спрях се на вариант с дължина на модула 2.10 метра. Впоследствие, към този основен модул ще добавя още два: още един с дължина 2.10 метра и един с дължина 1.60 метра. Крайната дължина на трите модула в сглобено състояние ще бъде 5.80 метра. Поотделно могат да се правят комбинации от по два модула с крайна дължина от 3.70 метра или 4.20 метра.

Всяка една от горните дължини на модули определя максималната дължина на лидерите, които могат да се усучат с тези модули или комбинациите от тях, намалено с дължината на скъсяване на лидера при неговото усукване.

В същото време, конструкцията на стенда позволява изработването на всякакви други дължини, по-малки от максималните, като за целта се регулират размерите между отделните начални и крайни колчета, определящи дължината на конкретния лидер. При смяна на разстоянието между крайните колчета се регулират и разстоянията между останалите секторни колчета, както и техния брой, в зависимост от параметрите, които искаме да постигнем за конкретен лидер.

Избрах като основен материал за трите модула триканален алуминиев профил. В каналите на профила се вмъкват главите на болтовете, които служат за закрепване на секторните колчета към алуминиевия профил. Самото закрепване и фиксиране на болтовете става чрез високи гайки, които позволяват при разхлабването им плавното придвижване на болтовете (колчетата) в съответния канал. По този начин плавно се регулират размерите между секторните колчета. Чрез затягане на гайките, болтовете се фиксират към алуминиевия профил в каналите. Върху гайките съм монтирал PVC тръби, които имат няколко предназначения:
- да предпазят нишките от нараняване;
- да позволят последващо изравняване на напреженията в отделните нишки;
- да задържат намотките от нишки в процеса на тяхното намотаване и вплитане една в друга по сектори;
- да позволяват лесното приплъзване на готовите снопове и изваждането им от колчетата за последващо усукване.

Основният модул на стенда, който е готов към момента е с дължина 2.10 метра и позволява изработването на 2-секторни, 3-секторни, 4-секторни, 5-секторни и 6-секторни лидери с максимална дължина до 185 см.
Основен модул:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И първият 3-секторен (3-стъпален) лидер, който излезе за проба:
Изображение

Следва работа по останалите модули, двойно усукващия и компенсиращия механизми.
Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”