КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

ОФФСом
Аватар
vovata
Мнения: 85
Регистриран на: Пет Ное 13, 2009 17:27
Риболов: тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от vovata »

понеже Емо ме подсети,да пусна нова тема,а той е от най активните във
тази част на форума.Смятам че много неща могат да бъдат написани
и темата да стане оборотна.Например аз имам един чешки воблер но
тогава не знаех за какво се използва това чудо.ще го снимам да го видите.
Но в темата може да споделим и други неща които не са забранени.
Например първата риба.При мен беше една лапина на морето а съм бил
на 5г.Ако някой не го е срам нека пише :fish1: :fish15: :fish3: :fish4: :fish8:
Едно е да искаш, друго е да можеш,а трето и четвърто е да го направиш
Аватар
vovata
Мнения: 85
Регистриран на: Пет Ное 13, 2009 17:27
Риболов: тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от vovata »

абе излиза че тука сме само младежи, па не искаме да си спомниме за твър-я войнишки хляб :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:
п.п.вече е късно утрото е по мъдро от вечерта :D :lol: :D :lol:
колкото повече залегаш толкова повече ти се показва дупето :shock: :lol: :lol: :lol:
Едно е да искаш, друго е да можеш,а трето и четвърто е да го направиш
Аватар
vinil
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 10:22
Местоположение: Варна
дал Браво: 49 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от vinil »

Спомените ми са как през ваканциите родителите ми ме засилваха "на село" (за Гулянци иде реч) при баба и дядо (лека им пръст..)
Имаше добре поддържана от соц режима напоителна система от канали и куп други водоеми, които буквално бъкаха от риба: дребна таранка, червеноперка, костури, линчета...
Такъма беше тръстикова пръчка, отрязана в много от случаите на самия гьол (въпроса с "доживотната и гаранция" се решаваше на секундата при авария...просто сечеш друга и продължаваш.....), някаква "месина", която сега интелигентно наричаме "монофил", но най-интересна бе плувката, която бе направена от перо от гъска.....
А имаше и "баровци" (единични бройки) които разполагаха с бамбукова пръчка - нещо като S-класа за времето си.
Баси къ'в кеф беше.....хубави спомени, все по-отдалечаващи се с нарастването на ЕГН-то....
Па сега St.Croix, ама да бъдел по-fast..... Daiwa, ама да е от поне 400 кинта ...и тъй....
Ех времена, ех нрави...
(описания период е далеч под 18-те ми години) :)
Последно промяна от vinil на Пет Ное 02, 2012 12:52, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от Emo-83 »

Първата ми пръчка беше от издънки на слива.Клоните зелени и ние ги белим с ножката.После на една дъска с джамджийски пирончета я оковаваме да изсъхне на слънцето и да се изправи.След това закалявахме дръвцето в огън.После одех до брадчеда да ми направи втулка,че тя модерна от 2 части.За макара с 6 годишен драг използвах дебела горяла тел.Там намотвах монофила с незнайни показатели и форми.....щото беше размотан от гъбичките за миене на мама.За да се изправи монофила и да не е къдрав го намотавах на лимонадено шише с ония тапи дето се бутаха с палеца.После варех шишето с кордата......ставаше влакно един път(Лопе де Вега,което в превод означава да си ебе куче кожата :D ).За водачи използвах отново горял кабел.Намотките около тях правех с конци от горяла гума,които после лакирах в червено с на мама лака.След това баба ми нали шивачка и ровех по кутиите за закалени карфици от тия руските.И тогава съм мислил за релийза,защото нямаха контра.Преди да се науча за перата от пуйките слагах коркова тапа от бяло вино Рекацители,че беше по-малка.
След това тръгвах щастлив да хващам каракуди и кленове с батковците.Никога няма да забравя мига,когато улових клен около 2кг. не на скакалец,а на щурец.Действието се развива 70-та година на канала между Младост-1 и Младост-2.
Всъщност риболова започна 3г. по-рано,когато вуйчо ми от Ямбол със своя мотор Симсон с педали ме водеше по Тунджа.Оше си имам белег на левия крак изгорен от аспуха на мотора.Там обаче ловях с модерни работи от арсенала на Уйко ми.
После въдицата от слива бащата ми я счупи в задника,защото с брат ми сме му се смеели за нещо.Та се наложи майка ми да ми купува въдица с 3 сменяеми върха от Съюза.Тя цялата струваше 12 рубли заедно с катушката с която бях,като манекен по гьоловете.
Така неусетно пораснах и станах 6-ти клас.Започнах да си сбирам от закуските(20 или в най-добрия случай 50ст.)кинти за макара Митчел.Следва Нова година,после а честит Рожден ден и така сумата набъбна до 24лв.
С тях и детската си наивност реших,че ще си купя сам Мичел.Отивам в риболовния магазин на Графа и лижем захар през стъкло.Идва един чичко,а оная с цайсите и гадната мутра(още я помним) влиза в склада и му дава Мичел срещу повече кинти.
Редим се и аз,но за мене кур....нямаа и от склада и старшината не дава.Така ходих поне 20 пъти със същия успех.И щото тъпа работа си взех Делфин за морето да ловим лапини на Китен от кея.Горд и с фланелка Пиф на корема,постриган гола глава да си порим вълничките(щото с коси не даваха тогава) се кокорчех при вида на куче,сафрид или попче.
Така и не успях да си купя Мичел от тоя магазин,но когато пораснах към 8-ми клас си купих Рьоби,защото ми писна аванса да ми засича и да си вадим влакното от ролката на бигела.
В тоя ред на мисли се чудя,тия младите копелета като Панцера и Троли,къде са тръгнали с баща си карти да играят.Единия се запали по рибата случайно на 30 годишна възраст и няма никакви спомени от своето детство.А другия ми прави наклон на к.ра на неговия язовир.Там сме ловили сом,а той е бил още в Мадан или най-много да е щъкал прав под масата.
Ако прецени Пайк мнението да ми го премести в моята история.....щото сега ме гепи носталгията да пиша за 62г,кога секоха стотинките. :wink: :D :D :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от Драго »

Ето това ми е кутийката за шурци, скакалци и търтеи (последните по често ги влачех в бурканче от детско пюре) Кутийката е от как се помня в риболова сиреч 78 ми е издаден първия билет. Някъде от тогава е и бамбуковия телескоп - оригинален руски на 3 части. По някое време се налагаше превръзване на водачите, ама то пък съвпадаше с доста честото счупване на върха, който дори на снимката липсва :D

Изображение

Изображение

Изображение

Ловях предимно кефалец, с катушката, паче перо за плувка, и веднъж годишно имах късмета да ме влачат на палатка за шаран или сом (който така и никога не хванахме). Ловяхме си доволно и детсвото минаваше безгрижно във връзване на куки орлов нокът, а дропера беше с дупка а не с процеп :D . Таранката беше "смотана риба", "часовници" липсваха и всеки грамотен риболовец можеше да си хване доволно риба.
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от Pike1 »

Emo-83 написа: Ако прецени Пайк мнението да ми го премести в моята история.....щото сега ме гепи носталгията да пиша за 62г,кога секоха стотинките. :wink: :D :D :D :D :D
Мнението ще го преместя кога напишеш как си се запалил за сома, кльонка и т.н......може и после за тролинга :shock: :fish6: :wink: :D :D От сума време те дебна :wink: Датата я помня -13ти април. И за мен значи нещо. :wink:
Иначе , сори. Забравих как се мести. :wink: :D :D
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от Emo-83 »

Ма то това дълго бе.....на няколко пъти ми се иска да разкажа всичко и цялата история на сомската група погледната през моите очи.
Как да го напиша,като Панцера няма да прочете и буква от всичко това.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
mishoka_76
Мнения: 77
Регистриран на: Пон Сеп 06, 2010 15:20
Риболов: Тролинг и кльонk
Местоположение: СОФИЯ

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от mishoka_76 »

Emo-83 написа:Ма то това дълго бе.....на няколко пъти ми се иска да разкажа всичко и цялата история на сомската група погледната през моите очи.
Как да го напиша,като Панцера няма да прочете и буква от всичко това.
Ма ти Емка само заради Панцера ли пишеш па и на другите ни е интерсно напиши де. :D
Понякога единственото,което хората виждат е какво си направил,а всъщност това което трябва да осъзнаят е защо си го направил!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от zee »

Е спомени ...мен дядо ми и негови прятели ме водеше с влака до гара Карлуково - спеше се на открито, те ловяха сомове през ноща около едни огромни каменни блокове нападали в реката, а ние -няколко хлапета през деня ловяхме мренки на скакалец. Не знам дали ми е била първата въдица но имам най много впечатления от нея - направо xzoga за времето си - custom made - дрянова пръчка ,обелена кората, прекарана през огън и поне една година овисена с две тухли отдолу да исъхне и изправи. А и доста покъсно - майсторски риболов - с един руснак - приятел на баща ми /от тези които бяха дошли да правят кремиковци/ ме водеше около Своге и лакатник за риболов с мормишка - целогодишно, като кивока беше закачен на дълга пръчка. - Но то май същото Кремиковци по късно остави за дълги години по Искъра да няма и попова лъжичка.....Като ученик - блатото при Алдомировци / май одавна е пресушено/ с легендарни щуки и блесна от лъжица / фоблер рапала трева да пасе пред лъжицата - но май щуките бяха много .

П.П. А винаги съм се чудил поколението на нашите внуци какво ще разправят за първите си риболовни спомени когат станат на нашите години .... нещо такова... ами с една машина наречена лека кола която върви с бензин,дядо ми ме водеше на язовира, качвахме се на нещо като лодка направено от лепен найлон и с страно бръмчащо нещо одзат пак с бензин,с первобитни пръчки xzoga какви огромни риби ловяхме по 1 - 2 кг ама имаше сташно много риба тогава не е като сега... :D :D
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от Emo-83 »

Zee,разказа ти ме накара да се усмихна.....благодаря ти. :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от BornToDrink »

Помня като бях много малък, постоянно се мотаех в гаража и си бях спретнал въдица, изцяло моя изработка. :mrgreen:
Бях взел метър и половина кол, който спокойно можеше да топли малка стая поне час в зимни условия.
'Водачите' бяха от малки пирончета, огънати като скоби и забити в пръта с реален тест 30-50.. кг. :lol:
Най-технологично изявената част беше макарата. Беше от П-образна планка от конструктор, обърната нагоре и ковната за талпата.
Имаше си и тънка ос за навиване от самия конструктор, чийто диаметър от 2-3мм и предавателно число 1... предполагаше успех. :fish15:

Баща ми се смили и сложи тоягата в жигулата и газ към язовир до Баниска на редовен риболов с неговите приятели.
Още помня как ме бяха пратили за вода и сложили една каракуда на куката, която после извадих с кеф.
Е, по-късно разбрах каква е хавата, но нищо нямаше значение.

По-натам си бях правил щеки за мини-ски от арматурно желязо, но тва е друг спорт. :mrgreen:

А като говорите за мерцедесите, веднъж намерихме бамбуков прът до същия язовир...
Голям кеф беше, голямо нещо.
Както и един пък намери руски ръчен часовник във водата на брега... и работеше след навиване. :shock:
Въобще на тоя гьол все хубави спомени...
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от antivik »

Спомени, спомени-и моето начало /някъде към далечните 70-те/ бе с директни за еднократна употреба от тръстика покрай селските канали, но първата плувка беше срязана на половина коркова тапа и цепната до средата да се наниже на кордата. После дойдоха и бамбуковите с макара от телени куки и намотана корда от миялка за съдове, луксозните плувки от гъши и пуешки пере, па след тях и първите пластмасови в 2 цвята бяло и червено. Да не говорим за първите макари една Гермина/Джермина-и до сега не знам как се произнася/ на която гордо бе написано че е made in DDR, а след нея и първия Стабил-отказах се от Делфина що много тракаше, а па подарък от деда ми /лека му пръст/, ка да не си позволя нещо по-арно.
Но както започнах - СПОМЕНИ, добре ме върнахте в детството авери :) .
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от ribata402 »

Спомени..спомени както казва колегата.Всеки е имал няква роднина,която го е водел за риба и от там ,запалването по риболова.Аз се запалих когато бях на 8 години.Бащами се върна от коми и по незнаини причини домъкна един бамвук...S klase=За онова време.Не беше рибар но щял да става.Така и не стана...С мои приятели често се разхождахме с колела до гребната база.Аз имах едно полско колело наследено от братми универсал,синьо и бало много ме кефише(същия цвят кат линдера).....И там все гледахме маисторите как ловят риба.....имаше много риба тогава....Един ден не се стърпях и взех без знанието на бащами,двуделния бамбук с груб руски такъм.И отидох за риба.Нищо не знаех,питах чичавците маистори какво да сторя.Обяснихами много неща.Такъма ми бил груб,голяма кука,дебела корда и тн....И се случи голямото ми нещастие тогава.Дебелия такъм се закачи в дъното.И аз незнаеики взех да дърпам с изправен връх,докато не се чу сухо пращене.На тати S класата се беше счупила.Ревах с часове на брега и се опитвах с плюнка да залепя на тате бамбука.Прибрах се с подпухнало лице от плача и въдица вече от триделка.Тате побисня и с останалото здрабо долнище ме направи кат зебра...След ден два всичко се забрави,и аз и моите приятели продалжихме да ходим и гледаме рибарите на гребния канал.Покой не ни даваше детското желание да имаме и ние собствен такъм.Имаше там един човек казваше се Раичо (черешата)продаваше на място неща от първа необходимост.Бял червеи(ловен от екирисажа,как смардеше мале,след пипане и сода каустик не и премахваше миризмата,но рибата си калвеше на него.. :D :D )Кукички,корда на метраж и наи важното ленени или конопени пръчки.Вече неси спомням,но когато ки видях се влюбих.Бяха около 4метра уникална дължина прави като краката на маникенка от визаж.Бяха прави като струна и върха и беше не повече от 2-3мл. Но струваха 5 лева,а тати ми даваше по 20ст.на ден .И с моите приятели беше същото....пари нема....Едно от наште приятелчета разбра,че Райчо черешата,сече тез отпръчки от някво място саморасло.Уговорихме се всеки ден един от нас да дава дежурсво и да го следим докато отиде на мястото,където ги взима.След две седмици дебнене,едно от момчетата ни зарадва с новината ,че знае къде е мястото,ние бяхме 3ма.......Отидохме заедно и какво да видим едно голямо и зелено бумче.С наперини вършини и листа,ние си мислехме ,че едва ли не сечеш и готово за риболов.Но паричната зависимост,ни даде сили да размишляваме как от тез зелини високи клони ще станат ,уникални за наште мечти пръчки.От питане ..на питане разбрахме,как се сушат лакират...и тн....Казаха ни че колкото повече се поливат по високи стават.Всеки си избра по 2-3 вършини...и в продалжение на 3седмици ходеме да си ги полимаме.Мъкнехме 2 туби с вода и им сипвахме,гледахмеги как ръстат със дни.Немога дави опиша колко радост,мечти и детска фантазия как ловим много риба,как Черешата на пита от къде ги имаме.Всеки си беше вързал парцалчета с различен цвят,на неговите (пръчки) И почти по цял ден стояхме там и си фантазирахме колко са пораснали....Абе немога да ви опиша колко фантазия имат детските мечти.....Един ден докато си пак фантазирах ме,видяхме че пристига Раичо чирешата.Влезна в това зезено бумче.с голям нож и колело...мисля че беше мифа някво из.германско.Ние се скрихме зад едни акации.Колко прости сме били да поливаме.Нашти бяха избуяли,когато тои излезна на рамката на колелото му беше вързан солиден вързоп.Ако ви кажа какво разочорование изпитах ме когато,всеки от нас си видя парцалчето на мифат....Немога дави опиша как ни се свиха малките детски сърчица.Само изчакахме да му видим гърба и изфърчахме да видим какво е станало.когато навлезнахме в бумчето,всеки към неговите бъдищи пръчки.Видяхме само отрязани пънчета...................ревахме и тримата с часове...Оле сега кат си спомням и кав смях мие :lol: :lol: :lol: :lol: Решихме че е глупаво пак да поливаме и Райчо чирешата да доиде и отсече......Затова си харесахме,наи дългите на момента,и ги отсекохме.После белене,отсранихме израстаците...Боже като си спомня с колко любов сме ги правели,как си мечтаехме,какво прекрасно детсво имахме...За разлика от наште деца и внуци...Овесихмеги с по една тухла на долу,след като изсъхнаха ги лакирах ме.Аз лаком гъз я лакирах 8пяти.Споням си как после търсехме кабели за да изкараме подходяща шлауха за върховете.Спомням си как си купих първата корда..Леска..и имаше тогава и чешка с една щука на ролката.Имаше и ултрадамил но е взимаха само връзкарите.Първитеви кукички,някво олово на пластини.Перото ми беше от гъска,изтърбушена и ускубена собственоръчно,за което дядоми ме превърна повторно в зебра..... :lol: :lol: :lol: :lol: Решех бялото на перото,вдявах една игла с кордата.Като конец в игла и промушвах иглата през перото.После надувах перото с плюнка да затегне кордата.И се получаваше супер лаит такъм.Как отидох на гребния канал за мене със супер такъм.Събирах мравки в една кибритена котйка.И направих бърливи чаушаните(оклея).......Нямаше по щтасливо дете на света от мен.После и с взет бял червеи от чирешата ловях със стотици амджурки....Не след дълго пръчката ми се напука кат змииска кожа от прекомерното ми лакиране....Ето това беше моята проходилка в риболова....сам и от никои страст или помощт,просто това е вътре в мен......има рибари.. :?: :?: :?: и рибари.... :?: :?: :?:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от zee »

Страхотно колега, голям кеф да се прочете...А някой ще си спомни ли една страхотна за времето си макара - с 2 сачмени лагера, месингова червячна предавка, бавна но много мощна макара...стария Тап /така беше известна за разлика от новия Тап/ Стария Тап го правели при капитализма а след като руснаците ги "освободиха "чехите те почнаха да правят новия тап. - нищо общо с стария - голяма и груба макара беше новия тап /. Барабана е наклонен и се върти и навива конеца кристато, контрата.. една шайба на дръжката - завива се и затяга, авансовите шайби ..от кече....
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: КОГАТО БЯХ НА 18 ГОДИНИ И ПОД ТЯХ

Мнение от sampo »

Zee, имах 3 такива Тап а сега ми остана една, ЕТО Я. На другите им се прецака чревяка от напъване, едно време бех и шаранджия :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “СомОФФ”