Монтажи за риболов с ФИДЕР

Публикувай отговор
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Следя дискусията. Не желая конфронтации, пишете и разисквайте само и единствено по основната тема - риболов с фидер!

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Само да вметна .Този прости...утски шаран (разбирайте платен) е 2.30 според кантара на язовира.Не се бореше като платен (е не и като дв но все пак) и нямаше грам сланинка .Измъкнах го с 0.15 основно на пикера :)
Изображение
hobie revolution 13
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Пояснения относно монтажа с подвижна хранилка:

http://dox.bg/files/dw?a=199e34c371


:idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 10:35, променено общо 2 пъти.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Понеже възникна въпрос (в друг форум), :..до колко са здрави линиите при ползване на вирбели и трябва ли въобще да се ползват при риболов на едри риби..." ще разгледам и един от вариантите на монтажа "патерностер":

http://dox.bg/files/dw?a=7f96ecefc1


:idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 10:47, променено общо 2 пъти.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Монтаж ХЕЛИКОПТЕР (Heliсopter rig). По-долу на рисунките са показани три монтажа със затворени хранилки за риболов с фидер. В поста ще става дума, по принцип, за втория монтаж:

http://dox.bg/files/dw?a=c008cc0710

:idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 10:57, променено общо 2 пъти.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

RIMOHIT написа:Само да вметна .Този ххххххххх шаран (разбирайте платен) е 2.30 според кантара на язовира.Не се бореше като платен (е не и като дв но все пак) и нямаше грам сланинка .Измъкнах го с 0.15 основно на пикера :).................
Колега, все забравям да коментирам този въпрос. Язовири като този дето се вижда зад теб (става дума за арендни) при мен са на почит и уважение, стига да са добре потдържани, с добри рибни запаси и с нормални за спортен риболов, условия :idea: Под "нормални", аз специално разбирам- язовири , които са само с такса или такса +известни ограничения и регламенти за килограми, бройки, за задължително пускане обратно на риби над 3 или 5кг и т.н.... Това което имах в предвид в поста си и снимките по-горе в темата, е за чисто комерсиалните рибарници, изкопани с багер и фадрома, дето ширината на "водоема" са две дължини на щека, и видиш ли - там ще коментираме риболов с фидер, монтажи, плюсове, минуси, дистанции, точност и какво ли не още..... :?
То, всъщност- на водоеми като този на снимката и ако регламета е такъв, че да го доближава като условия, до естествените условия на свободните водоеми, най-добре могат да се изучи и практикува целия фидерен инструментариум - като се почне от риболова на "обичайните заподозрени"и се завърши със шарани, амури, толстолоби... След като , на 4 големи държавни язовира, в 90% от случайте ползвам монтажа за "обичайни заподозрени"(бабушки, кефали, каракуди,костури и платики), то е ясно за какво става дума там и защо, добре потдържаните и с нормални условия арендни язовири са ми симпатични :wink: Да не говорим за тарапаната по рибарниците, условия от типа на: да не се пускат риби обратно или пък пуснатите с по 15-20 дупки от куки и т.н.; там риболов с фидер и монтажи не се учат; там се лови с..... пръчка за фидер, ама то се лови и със всякаква друга, без значение какъв е монтажа :D

п.п. до колкото си спомням, ние с теб май ловим с един и същи модел пикери- не се продават и не се заменят :D :D 8)

Поздрави и УСПЕХ!!!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Да... именно това им е хубавото на тия платени ,че можем да потренираме и в дивите условия да не се излагаме като кифладжии с някоя брънка по цялото звено .Лошото е ,че тъкмо ми хареса някой арендован и след година той за нищо не става.
Пикера е невероятен.По универсална пръчка не съм имал .Разбира се ползването му по същество и ваденето на такива риби е голям кеф.

Сподели ти какви монтажи ползваш с твоя пикер.

А лично при всеки риболов с пикера се пробвам да използвам някой нов монтаж , но в крайна сметка винаги минавам на малките инлайн методчета с надлъжни телчета и зелена тръбичка и вариращ повод (от25см-1м) и никога не съм съжалявал
hobie revolution 13
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

RIMOHIT написа:
Сподели ти какви монтажи ползваш с твоя пикер.

А лично при всеки риболов с пикера се пробвам да използвам някой нов монтаж , но в крайна сметка винаги минавам на малките инлайн методчета с надлъжни телчета и зелена тръбичка и вариращ повод (от25см-1м) и никога не съм съжалявал
Основно го ползвам с ето този монтаж:

http://gofishing-1.hit.bg/IMAG0628.JPG

В случая е с 20гр. хранилка с малък обем на Престън и с 20 гр конусувидна тежест, ако захранвам на близка дистанция " от ръка" Обикновено ползвам телените кошнички по-горе в темата ( монтажа с черните тръбички 7.5см), лявата е 18гр- за дистанции до 20-25м, дясната е 25гр за дистанции 35-40м и по-голяма дълбочина(4-7м). С "фабричните" карбонови върхове ловя "бройлери", а за "обичайните заподозрени" съм го тунинговал с допълнителен стъклопластов връх 1/0 oz. По-рядко ползвам и малки методчета, точно като твоето на картинката със шарана и точно със същия монтаж; обикновено тогава, когато пикера е допълнителен такъм- примерно ловя с директен и съм го цопнал на по-далечно петно.
8)
п.п. вярно че е много универсален и многофункционален :D
Последно промяна от Бачо Илия на Чет Яну 14, 2010 21:19, променено общо 1 път.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Ще направя и едно кратко обобщение по отношение на: дотук изложените 4+2 монтажа:

http://dox.bg/files/dw?a=81dc25de63

:idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 11:05, променено общо 2 пъти.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Относно риболова с хранилки "метод фидер":

http://dox.bg/files/dw?a=4434474497

:idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 11:15, променено общо 2 пъти.
Аватар
ЖоретО
Мнения: 968
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 12:35
Риболов: фидер, мач
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Монтажи за риболов с ФИДЕР

Мнение от ЖоретО »

IDA написа: 1. Монтаж ПАТЕРНОСТЕР:

Изображение


Има и вариант на монтажа, при който патерностера се прави със 60-70 сантиметров клуп с четворен възел директно на основното влакно, след това клупа се срязва, приблизително в съотношение 2/3-ти към 1/3-та, като повода се се свързва към по-дългата част или "клуп в клуп" или с вирбел:
Аз ползвам този монтаж, като за клупа използвам 0.30 твърдо влакно. Вирбел във всеки от краищата. Основно влакно 0.16 и 0.18. Разстоянието между стръвта и хранилката е около 70-80см. Много съм доволен от този монтаж и го препоръчвам на начинаещи в този вид риболов.



Страхотна тема, IDA! Форума има нужда от нея!
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Мнение от butnik »

По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Мнение от butnik »

По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Като разновидност на хранилките "метод фидер" аз смятам че са и всички "инлайн" хранилки, пружини, олова с форми и възможности за поставяне на топки захранка и т.н. :

http://dox.bg/files/dw?a=b8ae1d0e82


:idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 11:26, променено общо 2 пъти.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Това според мен е монтаж "хеликоптер" с плетен шок лидер. Този който го е правил, мисля че изобщо не е наясно с основните изисквания за този тип монтаж!!! Мотажа, при всички положения трябва да фиксиран като цяло върху оста, като задължително трябва да са абсолютно свободни двете маниста между които е монтиран вирбела с повода и куката и самия вирбел, но тези три елемента като цяла група елементи, трябва да са фиксирани върху определен участък от оста на монтажа, с много малки разстояния между тях :idea: :idea: Така както е показан, изобщо няма да заработи като "хеликоптер"- при замятането хранилката, която ще се монтира на карабинката отпред, ще се "изстреля" напред; всички маниста, заедно с вирбела и повода ще се ударят във възела между монтажа и лидера и ще последва неминуемо уплитане на повода в плетения лидер :idea: Даже и да "литне" и да не се уплете, той пак няма да работи правилно и няма да индикира при повдигане( при по-голяма дълбочина) или при тръгване на рибата към брега. Монтажите "хеликоптер" в 100% от случайте са самозасичащи, а този не е- рибата трябва да влачи повода и манистата до възела с лидера, че да се самозасече- достатъчно време и разстояние за да изплюе куката със стръвта, без да е имало никаква индикация за сгъване или откат на върха на фидера :idea: :idea: :idea: :wink:
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Авг 21, 2009 21:42, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”