Монтажи за риболов с ФИДЕР

Публикувай отговор
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

не знам нито какви са световните тенденции във фидер риболова , нит какво е модерно , но според мен самозасичащите монтажи с хранилки са приориет на шаранджиие.За тях каква е ползата от фидер въдицата с индикиращ връх.?
Ти ловиш с няколко фидер монтажа.До колкото видях повечето самозасичащи ,При това със стойки -звукосигнализиращи и върхове неперпендикулярни на линията.През това време ловиш с телескоп.
Моите уважения...доста неща си ни показал но лично моите разбирания за фидер риболова приключва с цялото му отдаване и дебнене на рибата.При това положение рибата няма как да изплюе ако сме достатъчно опитни и си я дебнем.
Разбира се и а съм зарязвал фидера и съм ловил с плувка.Тогава бих направил самоасичащ се монтаж.Но мисля , че това не е целенасочения фидер риболов , при който освен ползването на хранилки се разчита на индикирането на кълването от върха на фидеровата въдица.
П.С. В неделя се надявам да пробвам за първи път монтажа ти за толстолоб , само че модифициран от един колега от Айтос за силен крайморски вятър.Поздрави и ще се чуе :D
hobie revolution 13
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

RIMOHIT написа:Не знам, нито какви са световните тенденции във фидер риболова , нито какво е модерно , но според мен самозасичащите монтажи с хранилки са приориет на шаранджиие.............
Колега, аз не случайно съм разделил монтажите на "4+2"; писал съм и защо, писал съм и %-тно как стоят нещата при мен по отношение на риболова с различните фидер-монтажи :idea: С изключение на монтажа с подвижна хранилка, всички други са "самозасичащи", което не означава че ти ще видиш как се самозасича- виждат се индикациите по връхчетата, само че когато видиш индикацията, при самозасичащите монтажи рибата вече се е хванала :idea:
Дано си ме разбрал! :wink:

п.п. освен на методите, къде другаде видя електронни сигнализатори- много точно съм писал по този въпрос, за какво става дума и кога и как.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

IDA написа: само че когато видиш индикацията, при самозасичащите монтажи рибата вече се е хванала :idea:
Дано си ме разбрал! :wink:
.
Аз те разбирам и иобщо не твърда , че съм прав .
Просто аз така не ги разбирам нещата :D
Eдно време си ловях на пружина с 3- куки и рибите се самозасичаха ...но това изобщо не мога да го сравнявам с фидер риболова .Пак кавам ..това си е мое мнение което споделих защото е форум.Айде стига си настръхвал срещу всеки коментар.Всички неща дето си ги писал са така.Всеки да преценява как да лови и да м е кеф.
hobie revolution 13
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

RIMOHIT написа:
IDA написа: само че когато видиш индикацията, при самозасичащите монтажи рибата вече се е хванала :idea:
Дано си ме разбрал! :wink:
.
Аз те разбирам и иобщо не твърда , че съм прав .
Просто аз така не ги разбирам нещата :D
Eдно време си ловях на пружина с 3- куки и рибите се самозасичаха ...но това изобщо не мога да го сравнявам с фидер риболова .Пак кавам ..това си е мое мнение което споделих защото е форум.Айде стига си настръхвал срещу всеки коментар.Всички неща дето си ги писал са така.Всеки да преценява как да лови и да м е кеф.
Напълно те разбрах :D Ето ти и две снимки от такъв целенасочен излет,един от десетината такива в края на зимата, на язовир Домлян; този е на 08.03.2009г:

http://gofishing-2.hit.bg/IMAG0078.JPG

Тук аз съм снимал колегата . Ловим само с по един фидер 3.90- колегата е с Тубертини- с връхче 1/2-ра унции, аз съм с Трабуко- с връхче 3/4-ти унции. Влакна 0.17/0.18 , макари- Корморан-Коркаст; неговата е фидерна, моята е мачова, дистанции 70-75метра, дълбочина 11-12 метра, в хубав вятър и студ, монтажа перфектно се вижда кой е, поводи 0.09/0.10, куки номер 18 . На тези излети хващахме ето по горе-долу толкова на "калпак"(ушанка):

http://gofishing-2.hit.bg/IMAG0087.JPG

Та, това мисля че е риболова с фидер, дето го имаш в предвид; в 90% от случаите и аз ги имам точно същите в предвид :D 8)

Поздрави и Успех!!!
Последно промяна от Бачо Илия на Чет Яну 14, 2010 21:44, променено общо 2 пъти.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

О ..да едва ли има твой стар репортаж дето не съм гледал.
Финните ротивоуплитащи тръбички са ти супер.Като че ли беше споменал от какво ги правиш но не мога да го намеря. Би ли припомнил моля те :D
Аз полвам едни ..абе не че не вършат работа ама ..
Интересното е , че въпросните които ползвам са относително къси .Не повече от 5 см ама до сега оплитане съм нямал .
hobie revolution 13
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

RIMOHIT написа:Финните ротивоуплитащи тръбички са ти супер.Като че ли беше споменал от какво ги правиш но не мога да го намеря. Би ли припомнил моля те :D
Аз полвам едни ..абе не че не вършат работа ама ..
Интересното е , че въпросните които ползвам са относително къси .Не повече от 5 см ама до сега оплитане съм нямал .
Тези дето са на картинките по-горе (зелените) са готови и са по 3бр в пакетче на цена 1.10 за трите. Дълги са по 20см и ги режа на 7.5см. Купувал съм ги от фирмения магазин на БУЛИТ-2000 в Карлово; втулката с карабинката е монтирана точно в горният им край и нищо не се прави освен да се отрежат и да се заоблят със запалката отдолу. Задължително трябва да се слага и манисто, понеже са с много малък диаметър и ще прецакат възела на вирбела с повода. :roll:

п.п.
RIMOHIT написа:О ...да, едва ли има твой стар репортаж дето не съм гледал....
Вярно че имаше за "гледане", ама по онова време, никога не е имало за "четене" по отношение на този монтаж и окомплектацията :D :D 8)

п.п.п. този монтаж не уплита; дължина на тръбичката от 3.5 до 10см; все пак аз си предпочитам черната къса 7.5 см права тръбичка, без манисто и с вирбел номер 10 на повода с куката :D
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Вариант на монтаж "хеликоптер":

http://dox.bg/files/dw?a=1b5818a0e2

:idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 11:36, променено общо 2 пъти.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Готови поводчета с куки за царевица и за "бял"; шлаухчетата са 1см., без съчми:

http://snimkins5.hit.bg/IMAG0735.jpg

8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 11:39, променено общо 2 пъти.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

По-долу ще постна два варианта на монтажи с подвижна хранилка :

http://dox.bg/files/dw?a=91d23c83e2

:idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Яну 29, 2010 11:44, променено общо 2 пъти.
delig
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 20:17

Мнение от delig »

Колеги имам един въпрос. :?:

Защо повода на куката при симетричен и асиметричен монтаж трябва да бъде поне 60 см та чак до метър? :shock:

Ако ловя с пикер че то ще ми опира по земята като замятам. Какво му пречи да бъде около 30 см?
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

delig написа:Колеги имам един въпрос. :?:

Защо повода .........?
Аз също съм разсъждавал години наред по този въпрос и съм си направил някои заключения. Основната идея която "битува" е, че колкото е по-дълъг повода, толкова куката ще е по-далече от хранилката и това донякъде ще "приспива" бдителноста на някои от подозрителните или пък с много добре развито зрение, видове водни обитатели: едри платики, шарани, амури... Има определен резон в това общоприето становище, но мисля че има и някои допълнителни моменти. Аз например, когато ловя на големи дистанции и големи дълбочини (65-75м и дълбочини 8-10-12м) винаги оставям много дълги поводи; понякога и до 100см- колкото дистанциите и дълбочините са по-големи, толкова и поводите ми са по-дълги :idea: Какво имам в предвид- при такива условия хранилката като започне да пропада, под водата се образува един огромен корем(понякога 3-4 м.), който в последствие най-напред трябва да бъде "обран", а след това линията да се натегне до леко сгъване на връхчето. Късите поводи в този случай (25-30см) са почти 100% сигурна предпоставка, куката да не отиде на мястото на конкретната кошничка захранка, а далеч по назад понеже обиранията на кореми и натягане на линиия+ "изсипването" на кошничката не се правят с едно движение и в един и същи момент. По-дългите поводи при това положение са по-удачни; особенно пък и ако се лови в хладния сезон и не се захранва тотално и мащабно а се работи с малки и средни хранилки и по-ограничен брой предварителни "подавания" за създаването на петно. В по-плитки водоеми и на близки дистанции голяма част от тези моменти отпадат, но пък трябва да се има в предвид какво точно ловим и до колко рибите във водоема са подлагани на пресинг или пък колко зорко гледат(амурите), какво има в близост до стръвта; в тези случай, особенно пък и в топлия сезон единствените мотиви за по-дългия повод са само тези, а не самата презентация на стръвта в захранката от кошничката или в непосредствена близост до нея.
По отношение на асиметричния монтаж, аз мисля че има и някои други моменти: монтажа се използва предимно за риболов с фидер в реки и канали с различно по сила течение; тук прекалено късия повод ще е предпоставка за по-лоша презентация на стръвта. В зависимост от силата на течението и ако повода е къс, тя ще се "мандахерца" под носа на рибите и в никакъв случай няма да изглежда по естествен начин :idea:
Това имам горе-долу като обяснение по въпроса за дължината на поводите 8)
delig
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 20:17

Мнение от delig »

Мерси колега, добри разсъждения.
Въпроса ми беше за риболов с пикер 2.40 м на малка дистанция и дълбочина не повече от 3 м.

Относно това, че целта на дългия повод е куката със стръвта да стои по-далече от кошничката, това може да стане само ако след падането на дъното и изпъването на влакното, хранилката бъде придърпана от мястото и и повода на куката се изпъне. Ако просто се изпъне корема без да се придърпва хранилката, специално при симетричния монтаж, където усуканото поводче стои буквално като залепено за кошничката, влакното от повода на куката просто ще се нагъне и куката ще падне в непосредствена близост да хранилката, което за мен е по-удачния вариант.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Колега, аз също ловя и с пикер; вярно, малко по-дълъг е от твоя. В общи линии ето с какво ловя към момента:
IDA написа:След последните рокади на "фидер-техника" разполагам със следната конфигурация:
1. Триколенен фидер "PROXIMA- Powеrstrike" на Трабуко, дължина 3.90/4.20, тр.дължина 163см, акция (НН)екстра хеви, с кевларена оплетка, върхове 3/4, 1/0, 1 1/2, 2/0, 2 1/2 и 3/0 унции.
2. Двуколенен фидер "BIG BULL" на Глобе, дължина 3.60, тр. дължина 152см, акция (Н)хеви- до120гр, параболичен строй, бланката в основата е 12мм, оплетка-карбонова лента, върхове 1/0, 1 1/2, 2/0 и 3.0 унции.
3. Двуколенен пикер "Exclu Picker" на Спро, дължина 2.70, тр.дължина 143см, акция (М)медиум-до 40гр, подсилен с метални втулки на коленете и оплетка от карбонова лента, върхове 1/0, 2/0 и 3/0 унции.
Прътите се обслужват от 2 бр макари на Корморан от серията "CORCAST", с общо 9 бр. взаимозаменяеми шпули с три различни дълбочини.
Надявам се горната конфигурация да се позадържи по-дълго време :D 8)
Не виждам какъв проблем би се явил при пикер 2.40 и повод 50-70см; така или иначе кошничката виси на около 70-100см под върха при замятането и от там до земята има предостатъчно разстояние за повод с каквато и да е дължина (в рамките на 100см). Центъра на тежеста на целия монтаж е самата кошничка и няма никакво значение какво и колко виси под нея :idea: Не мисля че след падането на кошничката на дъното, трябва само да се натегне линията- идята е кошничката да се разтовари от захранката по най-бръз начини и куката да е в непосредствена близост до захранката или върху нея, като от друга страна и повода с куката трябва да бъдат правилно презентирани; каква е гаранцията че ако не се изпъне повода, той няма да бъде на кълбета и да се вижда от рибите или пък че куката няма да е върху самата кошничка. При пропадането, повода не пада напред, а като плаваща котва с куката и стръвта се движи точно след кошничката и пада точно върху нея :idea: 8)
Има и някои специфични монтажи при които поводите са много къси- "метод", варианти на "хеликоптер"....

п.п. то в същност, това са моменти които се пробват в различните варианти и всеки си прави изводи за себе си; аз съм написал и постнал нещата в най-общият им вид 8)
Ilko_ribar4eto
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 31, 2009 11:04
Местоположение: София

Мнение от Ilko_ribar4eto »

Здравейте всички,монтажът ''Патерностер'' ми се струва много простичък и удачен,занапред ще го използвам,жив и здрав да си колега,бог здраве и слука да ти дава :wink:

P.S-севтето ми с фидер беше на 13-ти и хванах 3 каракудки от по двеста грама,фидера е голямо удоволствие,и вече съм му голям почитател
delig
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 20:17

Мнение от delig »

IDA написа: При пропадането, повода не пада напред, а като плаваща котва с куката и стръвта се движи точно след кошничката и пада точно върху нея :idea:
Това казвам и аз.
IDA написа:Не виждам какъв проблем би се явил при пикер 2.40 и повод 50-70см; така или иначе кошничката виси на около 70-100см под върха при замятането и от там до земята има предостатъчно разстояние за повод с каквато и да е дължина (в рамките на 100см).
Така беше докато бях на крака и хвърлях прав. Но когато седиш в инвалидна количка разстоянията се различни.

едит - колега разясни ако обичаш въпроса с разтаварването на кошничката че тука ми е мъгла
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”