Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от topsoft »

Колеги, гледам един филм на Bob Nudd, в който той изтъква добре известните предимства на плетеняка - директен контакт с рибата и т.н. Питането ми е, възможна и удачна ли би била комбинация от плетено основно влакно и повод от флуоро карбон при риболова на фидер?
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

Определено ДА.Флорокарбона освен , че е невидим , е и по твърд от монофила , което е предпоставка за по малко оплитания и усуквания. :wink:
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
kalimundi
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 22:49
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от kalimundi »

С плетеното влакно е много чуствителен фидера само трябва да внимаваш със засичането по нежно и елегантно засичане.
TachkoT
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Ное 13, 2010 14:37
Местоположение: Търговище
Обратна връзка:

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от TachkoT »

Плетеняка е добре когато се лови на големи дистанции и малки риби, губи предимство ако се лови голяма риба щото именно не се разтяга. На близки дистанции монофила не се разтяга кой знае колко и тогава дали ще е плетено или монофил също няма значение. За ФК го тествам усилено от зимата насам за язовири не виждам кой знае колко голямо преимущество. Според мене ФК ще е от значение за много бистри води и малки дълбочини. Аз бих дал преимущество на ФК влакна при направата на монтажи щото е именно твърдо влакно и предотвратява уплитанията, но за поводи не виждам кой знае какво преимущество. Може би въпроса ако беше малко по конкретен щях да дам и по обширен отговор. Дано да съм бил полезен. :fish5:
Тъпо, тъпо та чак дрънка
nikolai68
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 8:50

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от nikolai68 »

Помагайте колеги !!!!!!!!!!!!!
Не знам къде бъркам и това ме влудява ....
Вчера след обяд ходих на един гьол и за три часа само едно ... НИЩО! Поводът ми постоянно се оплита в основното или в кошницата.
Линията ми е: основно 0.20, противоусукваща тръбичка тип ПАТЕРНОСТЕР, мънисто, вирбел, повод 35-40 см. от плетено влакно 0.10 и кука №10.
Пробвах да слагам 1, после 2 съчми ААА по повода и пак не става.
Къде ми е грешката?
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от koki »

Всеки път ли когато замяташ достигаш клипса?
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от Бачо Илия »

Колега, не ползвай плетено влакно за повод, освен ако не ловиш с хранилки "метод фидер" и плетен повод с дължина 7-8 см. Ползвай в случая флуорокарбон 0.18-0.16 или монофил. На повода не се слагат никакви утежнения, понеже при замятането от инерцията на масата на тези утежнения ще последва неминуемо уплитане. Пробвай и повода да ти е 50-60 см, а ако държиш да ползваш противоуплитаща тръбичка, то по-добрият вариант е къса 7-8 см тръбичка, с втулка и карабинка плътно в горният и край(виж в темата с фидерните монтажи- там подробно е описана и показана такава тръбичка).
В шаранджийските монтажи постояно и основно се ползват плетени или хибридни поводи с дължини в общи линии като твоите, но там няма "кошнички", а над повода има сериозна противиуплитаща част от протекторен лидер, ледкор или противоуплитащ шлаух и затова уплитанията са сведени до минимум.

:idea: :wink:
nikolai68
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 8:50

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от nikolai68 »

Коки, не знам когато замятам и когато се приводнява дали винаги достига клипса, но когато извадя линията от вода ВИНАГИ, ама ВИНАГИ поводът ми е оплетен. И се получават едни плетки, на които Бенетон и Версаче ще ми завидят :D
Оплитането става някога на клипса над кошничката, някога - над тръбичката, т.е. на основното влакно.
nikolai68
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 8:50

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от nikolai68 »

Бачо Илия, смяташ ли, че оплитанията стават само заради плетеното влакно? Реших вчера да го сложа уж, че е по-тънко и линията става по-финна, ама ...
До сега още не съм пробвал с хранилка тип "метод". Ползвам противоуплитащата втулка на монтажа, с лек ъгъл, на който е поставен клипса , която е долу-горе средна големина - не съм я мерил но предполагам, че е 10-15 см. Стандартна и твърда, която продават по магазините. Сега гледам са докарали по-дълги, но меки.
По-късно сложих една противоуплитаща (силиконова) на повода около 5-6 см. от вирбела към куката и пак се омотава. В първия случай се омотава около основното влакно и клипса, а след като сложих втората тръбичка, започна да се оплита в клипса. До там стига.
Ако смятате, че е от плетеното - веднага го махам (още 23 лв. на вятъра). Сега отивам за ФК.
Благодаря!
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от Бачо Илия »

Със сигурност е най-вече от плетеното и отделно от съчмите по него. И що "23 лева на вятъра"- ако е 100м, навий го с подложка на някоя от шпулите- за основна линия; аз ползвам точно 0.10 (на Сарфикс), но по принцип много рядко ловя с плетени влакна за основна линия.
Повода може да е и нормален монофил за поводи, макар че флуорокарбона по-добре презентира стръвта на дъното- невидим е, седи изпънат като тел и е по-тежък от монофилите.
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от koki »

Гледай хубаво това клипче.
Всеки път трябва да достигаш до клипса и да омекотяваш с въдицата приводняването на кошничката. По този начин повода и стръвта се изстрелват и приводняват пред кошничката. Зарежи тия тръбички и ползвай максимално опростени монтажи, например "Патерностер" или както е писал бачо Илия, намали дължината на самата тръбичка.

Ако си от София или Казанлък може да направим някой излет заедно :fish1:
nikolai68
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 8:50

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от nikolai68 »

Eeeee, това с омекотяването - признавам си - не го правя.
Сега като се замисля и в двете предложения (Бачо Илия и Коки) има логика.
1. Плетеното влакно е много по-меко от монофила и още повече от ФК, това е достатъчна предпоставка, след приводняването, по време на потъването да се оплете. Кое е по-добро: ФК за поводи или обикновено ФК на ролка 100 м. Второто като че ли ми е по-изгодно.
2. В края на летежа лекото затормозяване на размотаването на влакното би изпънало монтажа още във въздуха. (Коки, преди малко не те разбрах правилно по отношение на клипса. Ти ме питаше дали достигам клипса на шпулата, а аз си помислих за клипса за кошничката на тръбичката на Патерностера и затова отговорих, че не знам дали го достигам. Извинявай!) До сега клипса на шпулата не съм го ползвал.
Благодаря и на двамата! При първия удобен момент другата седмица ще пробвам съветите ви.
Коки, благодаря за поканата, но аз съм от другия край на България - Шумен. Градът, който ако не съществуваше "Ш", щеше да е много по-УМЕН. Ако позволиш, запазвам си правото на поканата за по-късно, ако ми се отвори случай към София или Казанлък.
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от koki »

nikolai68 написа: До сега клипса на шпулата не съм го ползвал.
Това е едно от най-важните неща, дали ще е клипс или ластичка и т.н. :mrgreen:
Започни да го ползваш, с ластичка се фиксира по ето този начин.
koki написа:Привет,
Лично аз използвам няколко способа за да си фиксирам влакното.

Първи способ, с ластичка защипана за клипса на макарата:

Изображение

Втори способ, с ластичка и плетено влакно, използвам го при макари с малък или не удобен клипс.

Изображение

Трети способ, овивам няколко пъти ластичката около шпулата без да я фиксирам на клипса. Така ловя когато очаквам по големи риби, а такива общо взето са достъпни само по платените водоеми :P

Освен това си маркирам влакното и с маркер, ако се обърка нещо да знам къде да фиксирам отново. Нещо което не правя често а трябва е да си броя оборотите когато навивам, при късане на по голяма част от линята това помага много. :suspect:
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от Бачо Илия »

nikolai68 написа:......Ползвам противоуплитащата втулка на монтажа, с лек ъгъл, на който е поставен клипса , която е долу-горе средна големина - не съм я мерил но предполагам, че е 10-15 см. Стандартна и твърда, която продават по магазините. Сега гледам са докарали по-дълги, но меки......
Направи си противоуплитащите тръбички, като тези на втората снимка в цитата по-долу. Те се явяват като нещо което е краен и изчистен вариант, в следствие на многогодишен, натрупан опит с "тръбички", кат в последствие сигурно ще замениш тръбичките с някои по-съвременни аксцесоари. Като начало обаче и ако непременно се ползват тръбички, тази конструкция и дължина със сигурност уплитат най-малко:
Бачо Илия написа:Монтаж с "подвижна хранилка и противоуплитаща тръбичка":

Няма да коментирам стандартната "Г"-образна противоуплитаща тръбичка с дълго и късо рамо- за мен тя е крайно неудачна поради размерите си(в нея винаги остава въздух, който я повдига от дъното) и поради излишната "Г"
- образна част. Тръбичките са доста ползвани, особенно от по-неопитни и начинаещи във фидерния риболов, колеги. Това е най-вече поради незнание и неумение да се правят други монтажи, а и при тънките линии и поводи на този тип монтаж(подв. хранилка), все пак доста по-сигурно възпрепятства уплитанията при недостатъчно опит с фидерите. Аз, между другото също често ползвам тръбички, но от този тип, форма и размери:
По-добрия вариант са тръбичките и монтажа, на картинките по-долу:

Изображение

Изображение

Понеже няма точно такива готови в магазинната мрежа, правят се от такива каквито има; дължината на тръбичката е 7.0-7.5см, краищата се заоблят с пламъка на запалка, втулката с карабинката е непосредствено в горния край; ако втулката е хлабава- капва се капка каноколит. Нямат нужда от манисто, и вирбел номер 10 на повода с куката е достатъчен за да легне тръбичката плътно на дъното. Това може би е един от най-добрите противоуплитащи варианти на този монтаж!!!
Искам да детайлизирам някои неща около монтажа с подвижна хранилка и ползване на противоуплитаща тръбичка от този тип който аз ползвам. В общи линии в текста и картинката по-горе са описани общите параметри на монтажа и детайлите от него; вижда се и точното положение на противоуплитащата част при готов, вързан монтаж. Аз от доста време категорично съм против по отношение на "Г"-образни тръбички , с изключение, ако са много малки и са метални, защото при металните, ако я няма "Г"-образната част, то горния ръб тръбичката ще прерязва основното влакно при замятанията; или горе(нанизана на тръбичката) трябва да има тефлонова втулка.
Другия въпрос е относно дължината на тръбичката- колкото е по-къса, толкова в последствие (след придърпването) куката и стръвта ще бъдат презентирани точно в хранителната "диря", оставена от кошничката. От друга страна обаче, по-късата тръбичка ( минимума го смятам за 3.5см), доближават повода до кошничката (особено по-големите кошнички) и увеличават вероятноста от уплитане; пък и в края на краищата ние не ловим в "диря" от кошничка, а ловим в "петно" от много кошнички.
За максимална дължина на тръбичките от този тип аз считам около 10см( за да я прилепи със сигурност вирбела към дъното), а реално ловя със 7-7.5см
Външния диаметър на тръбичката на картинката по-горе е 3мм, а вътрешния е 2мм.
На тези зелените, външния диаметър е 2мм, а вътрешния е 1мм.
Ето по долу и две картинки за съпоставка:

Изображение

Изображение

Отделно зелените тръбички са полупрозрачни и горната им част е в готов вид, като на картинките; по-дълги са и само се отрязват на необходимата дължина.
И другото, което бих посъветвал- това е да се замята плавно и с постепенно натоварване на пръта, което също рязко снижава уплитанията, а и трошенето на пръти... :idea:
perchmaster
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Фев 25, 2012 15:46
Риболов: Фидер,на дъно и плувка, риболов на хищници,

Re: Мнение за фидер с плетено основно и повод ФК?

Мнение от perchmaster »

Тия противооплитащи тръбички са ненужни и остарели във времето, има доста добри монтажи за фидер коита са и доста чувствителни и не се оплита,например за язовир -симетричен монтаж.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”