май прекалих със скъсяването на повода

del7710
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 15:28
Риболов: мач и фидер

май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от del7710 »

Здравейте,

Трябва ми малко ъкъл относно един монтаж- т.е. дали аз нещо не омотах? Макар, че зимата си хващаше много същият!
Та вчера след много дни на канене успях да отида на риба/яз. Кърджали, така нареченият цигански залив/.
Та слуката за около 2ч бе: рак/няма как да мина без тези гадини/, слънчак/без тях също не се минава/ и една бабушка.
Такъма ми бе: стопер, подвижна хранилка/15гр. празна хоум мейд- материал зелена пластмаса от бутилка бира :lol: /, още един стопер, противоуплитаща част/направена от няколко клупчета/, микровирбел, повод 0,12- около 20-25см и кука №16 бяла права, стръв два бели.
Понеже на този монтаж,както казах по- горе, зимата имах доста слука реших пак да си заложа на него ама, както се вижда от по- горе не би. Та въпросът ми е да не би поводът ми да бе прекалено къс/по- скоро като за метод фидер/. Имах доста кълванета, като най- характерното бе не огъването на върха на фидера а са получаваше нещо като изтръпване/ако мога така да кажа/. Май рибите не успяваха да налапат добре и може би от там ми се получаваха тези изтръпвания на върха/бабушката дето хванах бе с размери над средните и може би тя се е справила по- добре с налапването от по- дребните от нея риби/.Сега очаквам по- вещите от мен/все пак съм фидерджия от миналото лято само/ да дадат ъкъл, дали поводът ми е грешката,както аз си мисля, или заекът се е скрил другаде?
vidinskoribarche
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2011 17:50
Риболов: На Леко
Местоположение: Видин

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от vidinskoribarche »

Бе дължината е добре.... може да ги сложиш 30 примерно !!!
а стръвта след кълването на куката ли е или я няма !!!
Ако си ловял на бял или пинки изсмукани ли ги вадиш или изобщо ги няма ?
del7710
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 15:28
Риболов: мач и фидер

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от del7710 »

Съжалявам, че късно отговарям!

Червейте бяха 2 шарени, закачени за дупето/около 1/4 от дължината на червея е на куката, останалите 3/4 за атракция да мърдат :lol: / !
Червейте бяха осмукани на половината но на куката, като вадех фидера.
Сега сериозно! Понеже мир не ми даваше този въпрос вчера ходих на същото място със същият монтаж по същото време/само атмосф. налягане и фазата на луната не знам дали бяха същите :lol: / .
След първите замятания със стръв/пак по същият начин/ и кука. Минах само на един червей, който закачах на около 3/4 от дължината му на куката и воала тръгнаха перките.
Обаче извадих само 2-3 с размер малко над средният/около 20см/. Основно си вървяха дребни около 10-16см.
Тогава се сетих, че зимата ловях на пинки/нали тези бяха по- дребните?/. Докато червейте от проблемният ми риболов и тези вчерашните, бяха като прасета/изключително рядко попадам на толкова едри червей/.
Явно по дребните перки не могат да се справят на един път с два тлъсти бели червея.
Друго което ми направи впечатление от вчера е, че имах само един път нагълтана кука.
Всички останали бяха боднати за края на устите.
Вчера за пръв път пък хванах риба с фидера на пропадане :shock:. На някой дали му се е случвало?
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от Коце »

Трепването на върха е най-често уклеец или дребни баби. Дължината на повода не е била толкова от значение, колкото размера на куката и стръвта. При мудно налапване даже може и по-дълъг да сложиш. Носи си винаги и пинки.
На пропадане удрят и дебели шарани, стига да са в настроение! :)
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
del7710
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 15:28
Риболов: мач и фидер

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от del7710 »

Ами значи аз поводът, като дължина, горе долу съм го уцелил!
Куката също!
Или аз така си мисля май :lol:
Ама май вчера май хем шараните не бяха на кеф, хем и бабите се бяха разбеснели ама само дребните :(
Но определено по- добре е баби отколкото раци осмокраци. Вчера хванах промоцията боднах само един :lol:
Това за пинки-тата ще го имам предвид вече!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от outsider »

Ако имаш активни дребни баби , опитай да смениш подвижната хранилка с патерностер , ще бъдеш приятно изненадан от разликата :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
del7710
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 15:28
Риболов: мач и фидер

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от del7710 »

О аз патерностер използвам само че на долният язовир/Студен кладенец/. Дори имам 2-3 броя навързани в бойна готовност!
Как прозвуча горното само все едно от едни има няма 20-30г само с фидер съм хващал :lol:
Сега сериозно патерностера го ползвам на Студен кладенец, и особено в комбинация със стръв зърно царевица от консерва кълват трофейни бабушки/над 25см/ миналото лято. Докато на този язовир/Кърджали/ имам два неуспешни риболова с този монтаж. Май поводът с куката и по-дългото рамо на патерностера към тях, идваха прекалено дълги и съм имал само по 2-3 индикации на връхчето. Та мъсъта ми е, че може би рибите изплюваха стръвта и куката преди да има индикация от върха.
Но това не ми пречи да пробвам отново де но този път евентуално с по- късо рамо на патерностера за повода с куката, че поводите ми с куките обикновено са ми универсални /за фидера и мача/ около 30те см.
То нали човек се учи докато е жив/важи с особена сила за любимото ни хоби/!
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от koki »

На каква дистанция ловиш ?
Какво влакно използваш, монфил, плетено, дебелина, марка?
Колко е натегнат върха ?
Какъв ти е върха / стъклопласт, карбон/ , колко оз , но не какво пише а реално ?
Мери се по този начин ....

28 гр. = 1 оз

Изображение

Патерностера облавя много по-голям воден слой от стандартния монтаж и проблема просто няма как да е в него....
del7710
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 15:28
Риболов: мач и фидер

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от del7710 »

Здравей Коки,
Дистанцията ми е около 25м
Влакното е миварди роял фидер 0,185/ 3,9кг
Върхът е натегнат на около 2/3, от това което си дал на снимката. Значи на около 60 градуса
Ловях с най- твърдият връх. Трите ми върха са стъклопластови. Ама по колко унции са не съм ги тествал. То дори и не пише май?!
Ще премеря и ще докладвам но ще е малко по- късно!
Най- мекият почти не го ползвам. Много ми е гадно/криво да мятам с него. Струва ми се много лигав и и ми е трудно да си целя петното с него. Ползвал съм го само зимата ама беше голяма мъка мятането. Просто ме е страх да го напъна колкото трябва за да си постигна дистанцията и посоката/.
Само не знам как ще намеря тежест 28гр. Но предполагам една 30гр с леко отнемане ще свърши работа.
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от koki »

del7710 написа: Ловях с най- твърдият връх.
Най- мекият почти не го ползвам. Много ми е гадно/криво да мятам с него.
Само не знам как ще намеря тежест 28гр. Но предполагам една 30гр с леко отнемане ще свърши работа.
Първо върха ти е много натегнат , колкото по-малко натегнат толкова по-добре ще виждаш плахите попипвания , с това натягане и твърд връх съм сигурен ,че 90 % от рибите се само засичат ....

Имаш и едни 60 процента дето изобщо не си разбрал ,че са клъвнали ....


Такъв способ и натягане са подходящи за риболов с метод хранлки или риболов на река!

В никакъв случай не и на риболов на дребни риби на затворен водоем !


Какъв е фидера?

Дистанцията от 25 метра е много малка и не е проблем за достигане с пикер с връх от 0,5 oz. / 14 гр.

Свиквай да ловиш с най-мекия връх въпреки ,че и той най-вероятно е твърд като знам какво се продава оригинално като върхове с фидерите....

Чакаме допълнително инфо за да разнищим въпроса!

п.п. Сложи някаква ориентировъчна тежест , не е нужно да е 30 гр. , просто за да се добие представа!
del7710
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 15:28
Риболов: мач и фидер

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от del7710 »

Коки,

Фидерът е Привилег про фидер 3.9м cw 50-100gr.
Успях да измеря само двата по- меки върхове!
Резултатите са:
най- мекият връх се сгъна на 90гр със 60гр тежест/така пише на самата тежест ама като и гледам изработката може и да не е верен грамажа/
средният връх се сгъна на 90гр със 68гр тежест
най- твърдият връх нямах възможност да го измеря.
Измерванията съм ги правил по твоята снимка!
Така че върховете ми са нещо от рода на 2унции, 2.5унции и ... може би около 3унции за най- твърдият
Иначе дистанцията ми е такава защото обикновено пристигам последен на този залив и ако почна да гоня по големи дистанции има опасност да започна да замерям колегите отсреща със захранка и стръв :lol:, или пък да мятам върху техните линии и да ме бият :fish6:.
Иначе обичам да си махам след 50те метра когато имам възможност!
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от koki »

del7710 написа:
най- мекият връх се сгъна на 90гр със 60гр тежест/така пише на самата тежест ама като и гледам изработката може и да не е верен грамажа/
средният връх се сгъна на 90гр със 68гр тежест
най- твърдият връх нямах възможност да го измеря.
Измерванията съм ги правил по твоята снимка!
http://shop.fishing-mania.com/viewrods_ ... eeder-Tips" onclick="window.open(this.href);return false;

1 оз.

http://shop.fishing-mania.com/viewrods_ ... eeder-Tips" onclick="window.open(this.href);return false;

3/4 оз.

Или иди да видиш по магазините из Кърджали за върхове!

Примерно при Росен на пазара ....

С тези върхове дребни риби не се ловят...

Кой е циганския залив?
del7710
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 15:28
Риболов: мач и фидер

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от del7710 »

Добро утро!

Аха значи съм си взел фидер за паткарник
:fish15:
Аз от доста време се бях наканил да си вземам резервни върхове ама добре че не съм го направил!
Сега поне ще знам какви да търся. Дори миналата седмица ходих при него- Росен и питах точно за резервни върхове! Бях решил освен резервни да си взема още по- твърд връх. Сега излиза, че е трябвало да мятам за голям сом с него :lol:
Ама така е човек като си вземе нещо и не провери след това кое колко е, което потвърждава приказката: "Ум царува, ,ум робува, ум патки пасе" .
От линковете, които си дал да разбирам ли, че няма значение дали ще взема карбонов или стъклопластов или важното е унциите да са от този порядък, който си дал?
Цигански залив аз казвам на заливът, който е между село Енчец и село Главатарци. Пътят между тези села минава точно над него.
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от koki »

del7710 написа: още по- твърд връх.
;
;

От линковете, които си дал да разбирам ли, че няма значение дали ще взема карбонов или стъклопластов или важното е унциите да са от този порядък, който си дал?
;
;
Наличните ми хранилки са от 15тина грама нагоре празни. С тези върхове до 1унция трябва ли да си взема и хранилки с по малки грамажи?
Тези върхове от линковете и двата са стъклопластови ....

Д флекса има обвивка от карбон до половината ... другия няма...

Карбоновите върхове са по-добри за вятър , стъклопласта е по-чувствителен но при вятър е по неудачния избор!

Карбонов връх 0,5 унции ще намериш много трудно , може да си направиш от жило за директен телескоп ...

с 0,5 оз се мятат хранилки по 30 гр. + храна без проблем!

Не са ти нужни нови хранилки !

Този залив не е ли много дълбок ? Само в началото му ми се струва с по-малка дълбочина?

Ей това е Д-флекса ...

Изображение

Много добре се вижда карбоновата обвивка....
del7710
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 15:28
Риболов: мач и фидер

Re: май прекалих със скъсяването на повода

Мнение от del7710 »

Малко късно виждам какви глупости съм писал!
Ама по- добре късно, отколкото никога!
Та пръчката е ОSP Privileg pro feeder 3.9м cw 50-100gr.
Иначе вчера пробвах с: патерностер и симетричен монтаж ама пълно капо/изключвам раците те винаги са гладни гадините :evil: / ,съответно с най- мекият връх и не толкова натегнат. Добре че бях взел солото та разцъках наяколко уклейки и една бабушка. За сметка на това хищникът гонеше като за последно.
Не знам дали това може да е причина но в сравнение с от преди седмица, сега язовирът е паднал с около метър метър и нещо/по вертикалата/.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”