Проблем с Colmic Profeed

cortebert
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 8:51
Риболов: feeder fishing

Проблем с Colmic Profeed

Мнение от cortebert »

Здравейте колеги,
Не отдавна закупих фидер Colmic Pro Feed с дължина 3.3 м и акция до 50 грама. Оборудвах го с макара корморан серия 3000 с long cast шпула.
Влаконото което ползвам е монофилно на colmic feeder.
В процеса на експлоатация имах следният проблем:
При по-силово замятане с хранилка 15 грама собствено тегло се получава оплитане около въра на фидера. Първоначално започва с чукане в момента на освобождаване на влакното. В последствие се забелязва протриване и накрая скъсване.
Смених влакното. В началото, като че ли се оправи проблема но накрая на последния риболов отново имах скъсване.
Ако някой може да помогне със съвет ще бъда благодарен.

Поздрави на всички
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от outsider »

Kолко е дебело влакното? И още - забелязал ли си накъдряне на влакното в този участък , който е близо до върховия водач ?
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
cortebert
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 8:51
Риболов: feeder fishing

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от cortebert »

Здравей,
Влакното беше първо 0.23 на колмик а сега е 0.20 на тубертини.
За накъдряне на влакното не съм сигурен, но мисля че да. Забелязва се протриване, като че ли влакното е протрито по дъно с миди. Участъка на протриване е около 30 см.
Поздрави
tojimi
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 9:03
Местоположение: СОфИЯ
получил Браво: 3 пъти

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от tojimi »

Забележи дали макарата реди правилно влакното по шпулата, при някои Корморани влакното влиза под шпулата и се наранява и сдъвква и оттам яко проблеми. Ако е това лекът е друга макара.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от outsider »

По повод Корморана съм напълно съгласен - тва са макари , които е по-добре да се избягват. Значи , влакното , когато е много меко и разтегливо , или излишно тънко (фидерните влакна за мен започват от 0.26 нагоре!) , точно в участъка около връхчето е подложено на сериозно натоварване , и се преразтяга , накъдря , и почва да създава ядове - на едно състезание счупих две връхчета за пет минути с едно такова влакно. От всички възможни елементи , последния заподозрян е фидера , но все пак погледни под лупа водача за всеки случай.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
cortebert
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 8:51
Риболов: feeder fishing

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от cortebert »

Сега забелязах къде се е усуквало влакното. Около първи водач от дебелия край на връхчета има ясно изразени драскотини. Пробвах да кача снимки но са много големи като байтове.


Благодаря за отговорите. Освен да опитам с друга макара и с по дебело влакно.
Не съм забелязвал влизане на влакното под шпулата.
Колега ousider дори и на пикери ли слагаш дебело влакно?
Кажете някое подходящо влакно, моля.
Последно промяна от cortebert на Вто Май 10, 2016 20:47, променено общо 1 път.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от outsider »

[quote="cortebert"]

И резултата:
https://drive.google.com/open?id=0B5waO ... zZ0cnlCNjA[/quote]

На снимката връхчето изглежда сцепено - ако е имало микро пукнатина , която не си забелязал , тя също може да стане причина за такива "радости". Драскотините мисля че нямат нищо общо с целия бизнес..

Ползвам влакно 0.26 за всички "монофилни" ситуации без хеви фидер на река. (Там ползвам 0.30. 8) )
Влакна с ниска разтегливост , било специализирани за фидер на Браунинг , било такива за спининг - с добра слава се ползва Техниума на Шимано , имаше и нещо на Тубертини..
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
cortebert
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 8:51
Риболов: feeder fishing

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от cortebert »

Благодаря за отговора!
Върти ми се в главата и друго предположение.
Първият водач след макарата е сравнително малък. А самата макара е , струва ми се, голяма, като диаметър на шпулата. От там си мисля, че проблемите могат да започват от самото начало на пръта. Някъде бях прочел за модел фидер на шимано, при който има ограничение за големината на самата макара именно заради размера на първия водач след нея. Моята се води размер 4000 но в сравнение със специализирани макраи за фидер в този размер си е направо огромна. Ето и как изглежда : http://nikulden.com/Cormoran-CORCAST-7P ... R-JET-3000
Разполагам с по-малки макари, ще пробвам и с някоя от тях.

П.С. В комплекта към фидера има три връхчета. И трите връчета са фибростъкло. Днес замених счупеното с карбоново със същата акция. Ще вида как се държи и с него

а това е фидера. На снимката е 2.7м, но водача е същия
...
craigandprofeed9_rs.jpg
craigandprofeed9_rs.jpg (131.06 KiB) Преглеждано 8096 пъти
tojimi
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 9:03
Местоположение: СОфИЯ
получил Браво: 3 пъти

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от tojimi »

За тоя фидер си сложи една спинингова макара 2500 и си свиркай. Пробата и опита ще покажат къде е проблема, но и аз не мисля че е в пръчката.
Аватар
Boci
Мнения: 4886
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 22:43
Риболов: Feeder,carp, ICE fishing and spining
Местоположение: Sofia
дал Браво: 261 пъти
получил Браво: 1622 пъти

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от Boci »

Прегледай внимателно керамиката на водачите на въдицата. Бил съм свидетел на късания при нова въдица. Причината беше отчупено парче от керамиката на един водач - участъкът беше остър като стъкло и при силово замятане колегата къса монофил, плетеняк и то много пъти, но накрая установихме каква е причината след като прегледахме хубаво фидера.
2007-2009(15) 2014-2015(16) 2020-2021(10) L(51) L2(25)
2009-2010(25) 2015-2016(11) 2021-2022(16)
2010-2011(14) 2016-2017(23) 2022-2023(1)
2011-2012(19) 2017-2018(11) 2023-2024(3)
2012-2013(17) 2018-2019(16)
2013-2014(14) 2019-2020(10)
cortebert
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 8:51
Риболов: feeder fishing

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от cortebert »

Прегледах водачите. Всичко изглежда ок.
Преди няколко дни вземах карбоново връхче. Мисля, че строя на пръта не е добре съчетан с стъклопластовите връхчета. Ще пробвам с карбоновият връх и ще пиша.
Поздрави
cortebert
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 8:51
Риболов: feeder fishing

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от cortebert »

Здравейте,
Явно не проблема в материала на върховете. С карбоновия връх нещата са още по-зле.
Единствено остана да пробвам с по-тънка корда 5lb например , въпреки мнението на колегата аусайдер. :roll:

Пробвах да замятам и с различни грамажи олова.
Между другото търговеца от който купих пръта ми обясни че бил за пед...ско замятане :lol: Значи с този прът съм жив пед...ас :lol: :lol: :lol:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от чичо Док »

Попаднах на мнение из нета за реален комфорт на фидера макс 20-22 грама общо с пълна хранилка, с по-тънки влакна и сравнително наблизо за фин риболов на малки риби.
Защо не пробвате с леки хранилки и постепено засилване на маховете - от начало с леко замахване, като постепенно увеличавате силата до дистанция към 25-30 м - доста е субективно обаче - да видите в кой момент ще се появи оплитането около върха. Техниката на замятане е възможна причина, но не я коментирам..
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
cortebert
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 8:51
Риболов: feeder fishing

Re: Проблем с Colmic Profeed

Мнение от cortebert »

В интерес на истината пръта се "чувства" най-добре с хранилка от 15 грама без храната. Предполагам, че с храната ще е около 25 грама.
Остава да сложа и едно влакно 0,18 мм и работите може и да се получат.
Така или иначе съм планирал покупка на нещо по-сериозно като shimano beastmaster DX 12ft или map parabolix STI 12ft според зависи до къде ще ми стигнат силите :)
Поздрави

П.С. Напълно е възможно и техниката да ми куца , макар че не ходя от вчера за риба.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”