Шаран кълве на рибка???????

Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Popper »

Преди доста години на яз. Марица /Долна Баня, Радуил/ местните целенасочено гонеха едър шаран на кротушка. Не съм опитвал, защото по това време все още имаше балканка по реката и интересите ни бяха към нея. Но факта, че го правеха, говори, че е имало резултати. Чувал съм подобно нещо за Пясъчник, но докато не видя ...
Мисля си, че не случайно една от най-успешните рецепти на Dynamite е Fresh Squid&Octopus, в която няма яйца, а само втечнени морски обитатели. Както и че най успешни в последните години са топчетата на рибна, а не на млечна основа. Но ако продължим в тази посока щом има Spice Chicken протеинови топчета, то шаран може да дава и на пилешки дреболии, ама то не е шаран, а клен ... Край няма.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

На един от Борованските язовири ( Врачанско) едър шаран се ловеше най-добре на байковец (кротушка).Въпросния байковец го ловяхме в река Скът и след това с моторите се изстрелвахме на язовира в Борован.
Много едри шарани се ловяха, но не на цяла рибка, а на парче от нея.. ..от по няколко кила и нагоре.
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Popper написа:Както и че най успешни в последните години са топчетата на рибна, а не на млечна основа. .
Еми то тва не е точно щото шараните ядат малки рибки,а по-скоро заради състава на промишлените гранули с които хранят рибата,в които основния протеинов източник е рибното брашно.

Тва обаче по никакъв начин не променя факта че шараните плюскат малки рибки,та им плющат ушите-особено есенно време и особено ако във водоема има много дребосък...
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Re: Шаран кълве на рибка???????

Мнение от Бачо Илия »

carbolino написа:Защо при добре отглеждан шаран, хранен се с фуражни храни пусто му най- добре взима на малка рибка в някои водоеми. По- слабо резултатни са дори царевицата и протеиновите топчета та дори и всички други познати неща за стръв??? :roll:
До колкото аз знам, в природата (разбирай свободни водоеми или големи арендни водоеми), след втората година само 5-7% от менюто на шарана е от растителен произход. Останалата част е от животински произход и включва различни ларви, червеи, ракообразни, молюски( миди и охлюви) и като че ли в много голяма степен детрити от животински произход- в т.ч. умряли и части от тях рибки и земноводни, болни и умиращи рибки и т.н. Поне на два водоема многократно съм ловил целево шарани на рибки и то- съвсем целенасочено!!! Монтажа е долна тежест и една или две куки над нея, на отделни поводи; рибката- закачена през двете очи. 8)

п.п. единия от водоемите беше точно като описания в цитата- рибите ги хранеха всекидневно с гранули и жито!
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

То и кравите са тревопасни, но покрай тревата дават фира и много насекоми :wink:.
Още преди години бях чел в една книжка, че шарана похапва рибета, но това все пак не му е основното меню.
Иначе на яз. Искър 2 кг. шаран на блесна - беше се зашил на трите жила, а предишния ден - 2 каракуди :shock:.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Та за риПките... :D Единия водоем на който съм ловил шарани на рибки, целево и поне десетина пъти, беше един аренден водоем между разклона на Поповица и гр. Първомай; язовир "Еленките"- на 1-2км преди Първомай, в дясно от главния път. Тогава беше арендован от един селски тарикат ( местен първомайски "велможа и син" и един много интелигентен и свястен пич от София профеоналист в рибовъдството и т.н.... Гьола беше обитаван от шарани от 1.200-500 до шарани от по 4-5 кила, тези по едрите внесени от Чехия- с малки глави, голи и лимонено жълти, с ярко червени перки и опашки.
През деня си кълвяха шараните по 1.300-1.500, на царевица, на "торен", на пружини със стиропори, на "леко дънце" с мачове и т.н.
Гьола имаше забележителни съоръжения за всекидневно хранене на рибите, които не съм виждал никъде другаде- по протежение на бреговата ивица и на 30-40 метра навътре, имаше забити и бетонирани на дъното дебели метални тръби ( около 15-20см/диаметър) със изрязани в средата и заварени в долния край кръгли метални плочи с диаметър около 2.5-3.0м. ; плочите - на 20-30см над дъното. Всеки ден, лодка със работник към язовира, обикаляше тези тръби и разхвърляше с една въглищарска лопата, жито и гранули, така че да пада върху плочите долу и шаранягите да лапат без да ровят в 10-сантиметровата тиня на дъното :D
Нощния риболов беше забранен, но за мен и ... не беше. Та, стръвта за тия с червените перки и по 4-5 кила, бяха малки, ама не чак толкова малки, щото по 4-5 см, каракудки, хванати надвечер с рачило :idea: Монтажа- долна тежест и къс 10см повод на около 50-60 см над нея, кука номер 1 или 2, на каракудката и се реже опашката на 1см по-нагоре с част от месото за да кърви и да не плува насам-натам; закачена на куката през очите, но така че куката да не засяга мозъка и това цопнато около тръбите с плочите и житото... Тогава ползвах 3бр двуколенни пръта на ДАМ с акции 50-100, метални стойки и камбанки със светещо... ударите на шарани по 3-5 кила бяха страхотни- камбанката хвръква и пръта хоризонталени и аха, аха да замине; всичките ( по 5-7 на нощ) от тези по-големите и ...така :D 8) Та, това е на хранен всеки ден гьол- на рибки за стръв!

8) 8) 8)

п.п. за другия гьол ще пиша допълнително :wink:
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Та, вторият такъв гьол на който целево съм ловил 7-8 пъти "шарани на рипка", е един язовир, над язовир Домлянн; т.н. "Малкия Домлян"- това си е язовир в пълния смисъл на думата, с нормална стена, с дълбочини до около 20 метра, със сравнително не малка площ и разкошна природа- в миналото е стопанисван дълги години от КИНТЕКС, сега е аренден и май от скоро пак е разрешен за "спортен" риболов. В предишния му аренден период до преди около 3-4 години водоема се обитаваще от толстолоби ( 5-15кг), амури (4-5кг), шарани (1.5- 5/6кг) едри и гъсти каракуди и неизброими пълчища кубинки които кълвяха на всичко.... без жито :shock: :D Като се заметне на царевица от кутийка, поданика на Фидел Кастро отива, прави и "вакуум" с муцуната и почва да я разтиква из гьола заедно с плувката :shock: :shock: 8) На жито- няма пипане... освен хубавите каракуди: на излет се ловяха по 8-10 кила - 300-700грамови. Та, шараните там, кълвяха само на кубинки, "на дъно"- долна тежест и две горни куки на къси поводи. Кълвяха основно на женски кубинки- при тях половият диморфизъм е разко изразен; женските са много по къси, по-светли и много по-изтумбени' "удряха"само на тях и то по по-горната схема: камбанката в небесата, пръта хоризонтален и ако не е на желязна стойка а заминал... Кубинките ги ловяхме с рачило: на цопкане по 100бр и даже имам спомен от шиене на рачило, до като се залисвам и рачилото стои на вън с разни приклещени ситни рибки, гламавото куче( добрман) на арендатора отхапа част от мрежата заедно с рибките на нея :D :D :shock: Кубинката, закачена през очите и пак трябва да се внимава да не и се засегне мозъка че да шавурка; през 30-40 минути се сменят :idea: 8)
pgplamen
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Апр 28, 2009 9:01
Обратна връзка:

Мнение от pgplamen »

Popper написа:Преди доста години на яз. Марица /Долна Баня, Радуил/ местните целенасочено гонеха едър шаран на кротушка. Не съм опитвал, защото по това време все още имаше балканка по реката и интересите ни бяха към нея.
Мисля си, че не случайно една от най-успешните рецепти на Dynamite е Fresh Squid&Octopus, в която няма яйца, а само втечнени морски обитатели. Както и че най успешни в последните години са топчетата на рибна, а не на млечна основа. Но ако продължим в тази посока щом има Spice Chicken протеинови топчета, то шаран може да дава и на пилешки дреболии, ама то не е шаран, а клен ... Край няма.
Братле аз съм от този район но никога не съм виждал някои местен да лови шаран на рибе. А повярвай ми обичам да ходя за риба . А за пилешките дреболий ами вече има и топчета на пиле.
Alex_N
Мнения: 28
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 10:53
Местоположение: София

Мнение от Alex_N »

До колкото знам това е често срещано особено през пролетта. Твърдението е, че през зимата по дъното на водоема са се натрупали органични отлагания ( различни мъртви организми - IDA ги е описал). А това е най бързо и лесно достъпната храна по това време на годината.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

И аз съм хващал шаран на рибе. Рибката беше кротушка, а ударите бяха зверски!
Мое мнение, е че големите риби не пропускат да си хапват месце и то под всякаква форма, особенно есента, защото по това време количиството на фитопланктон във водомите намаляват. Ако някои от вас е хвърлял блесна по Дунав в периода Септември-Ноември (малка въртяща), то почти със сигурност е хващал червеноперки, скобари и дори и мрени!
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

"Месцето" е 100% протеин и не е залъгалка наречена "топче", а си е "кренвирш от месо" :D :D 8) Много добре познат и обичайна храна за шараните над кило и половина- две :idea: :D Вупроса е във водоема да няма хищи риби, които да се наредят на опашката, отпред; или пък ако има такива- рибката да не е "техен размер" :idea:
svv_90
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Дек 22, 2009 20:27

Мнение от svv_90 »

ribaria1 написа:Некъв специалист ми беше казал че така шарана си набавял някакви вещества които липсват в храната му...
Имаме тука такъв гьол на който шарана след септември месец си взима основно на малка рибка от водоема.А храна хич не му липсва друга-даже напротив...
другите впечетления който аз имам са че хората който ползват рибка за стръв ги ползват мъртви и с монтаж легнали на дъното, шараните който взимат рибката са редки но едри екзепляри поне на водоема който съм наблюдавал
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

.....бех я забравил тая тема - миналото лято на Долно Церовене - един 2-3 литров на опашка от сметеник докато търсех бобчовци :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
MiTKo_Fisher
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Дек 01, 2009 20:03
дал Браво: 12 пъти

Мнение от MiTKo_Fisher »

Аз също съм изпадъл в такава ситуация.Преди година бяхме на един водоем .Та ярендатора ни съветваше да търсим шаро на малко рибе.Според него всички риби след втората година ставали хищници :lol:
Аватар
swilen ss
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 22:12
Местоположение: Варна

Мнение от swilen ss »

Определено съм забелязал, че в ранна пролет допреди забраната по-едрите шарани си вземат най-добре на рибка. Не зная защо е така, но на доста водоеми се наблюдава и то по едно и също време. По-късно когато стане топло пък вече се отказва от мръвката и почва де се мята на царевицата.Причина за това не знам какво може да бъде, но ако някои знае моля да сподели.
catch and release - за да има и утре какво да ловим
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на шаран”