Безопасни ли са ПВА торбичките

iturtev
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Юни 29, 2009 9:32
Местоположение: Велико Търново/София

Безопасни ли са ПВА торбичките

Мнение от iturtev »

Здравейте, колеги.
Тъй като нямам възможност да си купя лодка (било то с дистанционно или с мотор или с гребла), а с прашката не мога да метна много далеч, мисля да се ориентирам към храненето с ПВА торбички. Въпросът ми като се разтварят във водата, безвредни ли са или все пак се замърсява?
dartij
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 17:45
Местоположение: gorata

Безопасни ли са ПВА торбичките

Мнение от dartij »

Колега пробвай и с РАКЕТА ефекта при първоначално захранване е много по голям.Чак след това ако искаш концентрирана захранка около стръвта ползвай торбички.Ако пък ловиш само на топчета ползвай ПВА конец.Аз лично ползвам торбички когато ловя във места с по голяма растителност. :roll: :lol:
iturtev
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Юни 29, 2009 9:32
Местоположение: Велико Търново/София

Мнение от iturtev »

Ами засега не съм пробвал топчетата. Ползвам царевица и пелети. А за ракетите като четох (не съм ги пробвал) разбрах, че ми трябва въдица с доста голяма акция или специализирана, която е доста скъпа. Но конеца също е вариант и за пелетките. Въпроса ми беше това ПВА (било то конец или торбичка) дали е безвредно за водата и обитателите й.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Безвредно е :idea:
Аватар
sribar
Мнения: 137
Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 12:04
Местоположение: София,Горна Оряховица, р. Янтра
дал Браво: 1 път

Мнение от sribar »

Давай смело и не се притеснявай.Този продукт е на алкохолна оснава и няма вредно влияние върху рибите.И все пак за захранване да ползваш само PVA не е много удачно.Ако ловиш в студеното, когато рибите не са много активни ок, но при гъста риба едва ли ще има много ефект.Просто няма да е достатъчно да я задържиш на място.Особено както казваш, че ползваш само царевица и пелети, дребната риба направо умита всичко. За дистанция както казва и колегата най-добре си събери пари и си вземи Spod-въдица и си мятай ракети.И един съвет-ползвай PVA-мрежички.Употребата им е много по елементарна и вършат същата работа.Обмислял съм да ти кажа честно , дали няма да е възможно примерно да се използва лепило за червеи и да си слепвам царевицата и после да си мятам с царевица, но все още не съм изпробвал.Утре заминавам за няколко дни и може и да изпробвам.
П.С.А иначе те англетата съм ги гледал как си правят PVA-мрежичките и си ги мятат с прашката ,но това не ми се вижда много изгодно,но е вариант :)
Аватар
swilen ss
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 22:12
Местоположение: Варна

Мнение от swilen ss »

Колега и моето мнение е, че е по добре да захранваш с ракета. а относно здрава въдица за ракета - има едни Line Winder Hercules телескопи с акция 100 -300 дето са по 15 лв плюс още 10 лв за добра ракета общо 25 за многокротна употреба и спестяваш доста пари от скъпи ПВА продукти. Не отричам ПВА торбите и аз ги ползвам за допълнително дохранване, но при първоначално захранване мисля ,че от ракетата по-добро няма. Дано съм ти бил полезен и наслука. :wink:
catch and release - за да има и утре какво да ловим
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Мнение от Васил »

swilen ss написа:Колега и моето мнение е, че е по добре да захранваш с ракета. а относно здрава въдица за ракета - има едни Line Winder Hercules телескопи с акция 100 -300 дето са по 15 лв плюс още 10 лв за добра ракета общо 25 за многокротна употреба и спестяваш доста пари от скъпи ПВА продукти. Не отричам ПВА торбите и аз ги ползвам за допълнително дохранване, но при първоначално захранване мисля ,че от ракетата по-добро няма. Дано съм ти бил полезен и наслука. :wink:
===============================================
И хубава макара , и хубаво влакно , и хубав шок лидер и като събереш става си сумичка :wink:
Захранването със ракета и със ПВА продуктите са съвсем различни неща. При първото нанасаме поголемо количество захранка на хранителното петно , докато със ПВА-то захранката в малки количеств се нанаса близо до куката със предложената стръв.
Препоръчвам д купувате ПВА продукти на който е написано времето на растапане при дадена температура на водата. Останалата покупка е на сопствен риск.
Успех
===============================
www.hristocarp.com
===============================
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Колеги, да ви постна един преведен от мен материал за риболов с PVA на големи дистанции и с голяма точност; то тук май няма много шаранджии но все на някой може да му е от полза :idea: Тук опаковките са с минимални размери, а относно материалите на чорапчетата(торбичките), по-горе в темата е написано за какво става дума :idea: 8)

Тери Едмънтс- част 4

Летящите ПВА-пакети. Тери Едмънтс

Изображение

Големите дистанции много често са крайната ни цел, но има един съществен проблем: монтажа ни ще полети много по-далече от ракетата, катапулта или кобрата. Поради това, протеиновото ни топче ще бъде единственото нещо около куката. Аз искам да ви подскажа, как да добавите поне известно количество примамки около куката при далечните замятания- с помоща на на ПВА торбички.
Първото което трябва да направите- това е да се убедите че тежеста е съсредоточена в предния край на торбичката. За тази цел аз вземам крушевидна тежест и я поставям на дъното на торбичката. Именно "крушевидно" поради това, че то за разлика от от другите олова не поврежда торбичката в процеса на замятането. Всеки път преди да опаковам оловото и примамките в торбичката, аз се уверявам че са абсолютно сухи! Подберете ПВА-торбичка с такива размери, че вашата тежест да влиза плътно по диаметъра и да не минават пелети пред нея. При тези условия, всяка една ПВА-торбичка работи перфектно, заедно с примамките в нея!

Изображение
На снимката виждате моя монтаж "хеликоптер", на лийдкор, с къс повод; няма по-подходящ монтаж от този за малките ПВА-торбички

Изображение
За да сте сиурни че пелетите няма да минат пред тежеста, наплюнчете ъглите на торбичката и ги залепете за тежеста

Изображение
Сега вече, може да напълните половината от торбичката с пелети; колкото са по-малки, толкова по-добре (1-3мм). Може да добавите и араматизатори - мойте любими са "ягода" и "клен".

Изображение
Сега опаковайте и повода с куката и стръвта, насипете отгоре още пелети и стегнете торбичката така, че да е максимално плътна

Изображение
Завържете торбичката с ПВА-конец или лента, оближете оставащите краища и ги усучете и залепете около лийдкора

Изображение
Това е много ефективен способ за подготовка на монтаж с ПВА-торбичка, за замятане на големи дистанции

Изображение
ПВА-то е готово да отлети " зад хоризонта; за големите дистанции аз ползвам тежести от 4 унции (112гр, б.п.)

Изображение
Ето го и резултата!!!

Бачо

:idea: :idea: 8)

п.п. монтажа в случая е "хеликоптер" :idea:
Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Popper »

Безвредни са. Но и доста скъпи. По-добре използвай спод за основното хранене или метод фидър за концентрирана захранка. Да не говорим, че с фидъра е по-бързо и по-лесно. Според мен използването на ПВА торбички има реален смисъл само за силно обрасли водоеми. Там вече нямат алтернатива.
THINK FOR THE WORST, DO THE BEST!
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Мнение от Васил »

Popper написа:Безвредни са. Но и доста скъпи.
===============================================
Това ли е скъпо даже висок клас
http://hristocarp.com/shop/product_info ... anguage=BG
А и спрете да бръкате захранването със принасане захранка.
Със ПВА продуктите не се захранва.
===============================
www.hristocarp.com
===============================
Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Popper »

Фидърът е вечен /докато не го скъсаш/, а ПВА-то си върви ...
http://www.dynamitebaits.com/index.php? ... group=carp
THINK FOR THE WORST, DO THE BEST!
Sparco390
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Юли 16, 2008 11:53
Местоположение: гьоловете на Пловдив

Мнение от Sparco390 »

колеги ,покраи фидера, пва-то и ракетата мисля че тук е мястото да спомена какво гледах наскоро по риболовните програми. В някакво шаранджийско състезание момчетата използваха кошничка като тези на прашките, закачена на линията както закачаме ракета. Беше малко по голяма като размер от тази на прашките ,напражена от доста твърда естествена кожа и мятаха доста големи топчета захранка на доста добри дистанции. Да разбира се захранката им беше разбъркана с няколко лепила и доста стегната но и като дадоха хвърлянето на тежеста със стръвта и веднага след това захранването ,двете дистанций съвпаднаха. Някои от вас пробвал ли е този метод или има ли някакви преки наблюдения върху него?
Всички грешки чакат да бъдат направени!!!

Защо смъртта трудно прибира рибарите? Защото все са за риба и не може да ги открие!!!
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от КАЯ »

Пробвал съм с телескоп 3.9 3 либри, че другите ми въдици ме е страх да ги напъна по този начин.Спокойно се достига дистанцията на монтажите.Кошничката я направих от пласмасова бутилка от часта на гърлото.Някъде по форумите имаше линкове и снимки как се прави,ако ги открия ще ги постна.Вчера за тази цел, и за ракета разбира се си взех триколенна акция МН, но 3.6.Не съм я пробвал все още.Ако се окаже, че е малка дължината по-нататък ще взема на 3.9 /акция 200-300 или по-голяма ако има такова чудо/Тази беше на цена 23 лв, с други думи спод за без пари. Имам чувството, че с ракетата се постига по точно нацелване на петното.Предполагам, че и с кошничката при повече практика ще се постигне същото.Практикуването явно ще остане за догодина.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Sparco390 написа:колеги ,покраи фидера, пва-то и ракетата мисля че тук е мястото да спомена какво гледах наскоро по риболовните програми. В някакво шаранджийско състезание момчетата използваха кошничка като тези на прашките, закачена на линията както закачаме ракета. Беше малко по голяма като размер от тази на прашките ,напражена от доста твърда естествена кожа и мятаха доста големи топчета захранка на доста добри дистанции. Да разбира се захранката им беше разбъркана с няколко лепила и доста стегната но и като дадоха хвърлянето на тежеста със стръвта и веднага след това захранването ,двете дистанций съвпаднаха. Някои от вас пробвал ли е този метод или има ли някакви преки наблюдения върху него?
Това е т.н. "английски катапулт":

http://carpbg.com/details.php?id=60

Руснаците имат подобно "изделие", само че изрязано със същата форма от горната част на ПВЦ-бутилка; имат и много добро филмче по въпроса(ще го потърся и ще го постна).
Положителното при катапулта е, че се постигат много големи дистанции с много големи топки, понеже кошничката прелита само 10-15 метра и цопва, а топката продължава полета. Освен това, захранването става много по-бързо от това с ракета, понеже едно е да подмотаваш обратно чашката от 15 метра, друго е да подмотаваш спода от 100метра :idea: 8)
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Ето го въпросното руско филмче:

http://www.youtube.com/watch?v=D-ihy_AUIJA&NR=1

Дори бих казал, че руския катапулт е по-добър от английския и всеки може да си го направи сам(стига да има подходящ прът за тази работа :D
При този начин на захранване е добре, това да се извършва от двама души и то максимално бързо! При това положение този който маа със спода седи на едно място и мааа топка след топка максимално бързо. Без значение, дали ще се захранва с катапулт, прашка, кобра или ракета, трябва да се потдържа добрият и бръз ритъм, което от своя страна значително увеличава точноста :idea: :idea: 8)

Ето и още един вариант на катапулт:

Изображение

:D :D 8)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на шаран”