Може ли да се каже кое е по-правлино при спиралата

doko
Мнения: 265
Регистриран на: Съб Ное 12, 2005 23:24
Местоположение: В. Търново

Мнение от doko »

Васил написа:Doko искам да ти предложа и едно подобрение на хранилката дето Майстора пуснал на снимка: от едната страна слагаш шлаух от кабел 1мм. със дължина 30-40см. а от другия край силиконов шлаух 1см и дияметар 5мм. за да можеш да заглавиш вирбела на дой вързваш повода .
Надявам се че си ме разбрал
Съзалявам че не мога да пуснам снимки :oops:
а при тази хранилка има ли нужда да се слага допълнително олово от горната страна или не??
начинаещ шаранджия
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Мнение от Васил »

Хранилката е много лека и при опъване на линията или самозасичане на шарана е малко проблематично.
Не съм ползвал дополнителни олова и не мога да ти одговора.
Но ако твърдо си решил да ловиш със хранилки подобре ползвай олова предназначени и направени така да можеш върху него да лепваш захранката.
Има ги на пазара а нема да имаш проблем със самозасичане или опъване на линията.
Поздрав
===============================
www.hristocarp.com
===============================
fero
Мнения: 424
Регистриран на: Чет Мар 09, 2006 20:18
Местоположение: София

Мнение от fero »

Супер ето за това се кефя на тези форуми .Колегите са ти отговорили много точно и със снимков материал.Супер сте. :D :D :D
Аватар
ribolovec2
Мнения: 337
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:52
Местоположение: При воблерите
получил Браво: 1 път

Мнение от ribolovec2 »

щом е забранено с повече от две куки, тотава що морските чепарета за сафрид ги паят готови с по 10-12
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

В закона пише,че в морето може да се ползва И чепаре,за сладководния такова нещо няма.
Go BIG or Go Home!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Ей разпнахте човека за две куки.Да го пратим на електрическия стол а?Използването на четири куки е като хвърлянето на фасове по земята,не е хубаво ама всички са го правили.Закона това,закона онова.Закона забранява повече от три въдици.Закона забранява повече от две куки.Има ли колега дето да са му извадили монтажите да проверят с колко куки лови.Много искам да се запозная с такъв.Едва ли е необходимо да се отделят хора и средства за това.Но могат да се отделят поне за пресичане на къде къде по чудовищни престъпления.Изпадаме в положение да газим в боклук до колене а ревем че някой си е хвърлил фаса на земята.Монтажа с четири куки е нито по-добър нито по-лош от останалите.И лови шарани както и други мирни риби.Аз го използвам по някога. :oops: :oops: :oops: Лично не познавам хора освен мен които да използват друго освен капани.Незнам възможно е да познавам твърде малко хора.Айде сега да ревнат един куп моралисти-ууууууууууууу.Чакайте бре преди да стигнем до двете куки много други проблеми трябва да решим :wink:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Leo написа:Лично не познавам хора освен мен които да използват друго освен капани.Незнам възможно е да познавам твърде малко хора.
Ей, с голям зор изчетох 4 страници. Рядко ловя на дъно, па даже от две години почти хич. Когато преди ловях на хранилка с 4 куки не съм имал никога скъсана хранилка, та ми се стори малко излишен спора. Метода верно е остарял и фидера си е новото дъно. Пак преди, а и сега Лео бих заложил на капаните. С това респективно се отговаря на първия пост на колегата - дали да забива куките в захранката. Колега, след 4 страници постове , отговорът е ДА. Забиват се голите куки в капана или спиралата със стеблото назад, но методът на спиралата е остарял. Капана за реки и диви водоеми още ми се струва актуален, но моето мнение е лично и на лаик в този риболов.
Хеле пък сонар не знам какво е. Гледам повече да общувам с природата, а дали ще хвана риба е божа работа и не толкова от значение. Хаирлия да е на всички!
vlado_fidera
Мнения: 152
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 22:17
Риболов: най вече практикувам риболв с фидер и пикер
Местоположение: sofia
получил Браво: 5 пъти

относно монтажите с хранилката и двете куки

Мнение от vlado_fidera »

бих казал , че аз използвам този метод при, който не използвам хранилка а правя капан-подвижна тежест, подвижен самозатягащ се възел,два броя куки № 4,две плочи кюспе, ароматна захранка помежду плочките кюспе.Куките набивам вътре в тестото като по някой път на самите куки закачам по едно зърно царевица с анасон.Въпрос на личен иззбор едали да се използва хранилка или както е в моя случей с плочки кюспе.Но съгласно закона кукита са ми две.
"Няма значение къде ще ловиш риба, близо или далеч от дома си, ти ще намериш приятели, които никога няма да забравиш"-Джон Бейли.
dunedanetz
Мнения: 201
Регистриран на: Пет Мар 30, 2007 18:12
Местоположение: София

Мнение от dunedanetz »

Подкрепям колегата Лео - първо трябва да се решат много по-сериозни и важни проблеми, отколкото да се хващаме за гушите дали ловим с 2-3 или 4 куки. Да изловят и затворят мрежарите, бомбаджиите и всякакъв вид други бракониери, да изчистят бреговете, да сложат кошчета за боклук около язовирите, да проверяват всеки ден и т.н. и т.н., пък тогава да се занимаваме с броя куки. Сигурен съм, че 90% от тук пишещите ходят на риба с повече от 3 въдици. 3-4 на дъно, една на плувка, 1 фидер - еми това е не-по малък акт на бракониерство. По снимките поствани във форума си личи много добре кой с колко въдици лови. Така че не яжте човека за 4-те куки.

Относно пружините - ми и аз ловя на пружина. Но ще ви кажа защо - не че не искам да ловя по "съвременен" метод - с топчета, ракети, незнам си какви работи - ама се иска пари за това нещо. Нямам възможност за всеки риболов да давам по 10 лв килото топчета. Като трябва да се захрани минимум с 3-4 кила. Значи аз трябва да отделя за 1 риболов 100 лева - захранки, стръв, топчета, гориво, храна и т.н. и т.н. Затова си ловя с пружина, евтин качамак хоум мейд. Иска ми се да взимам добра заплата за да ловя със скъпи топчета, ама не става, засега, и си ловя с пружина. Това е положението. Може метода да е остарял, ама върши работа. Иначе и аз съм с 2 куки :wink:
vlado_fidera
Мнения: 152
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 22:17
Риболов: най вече практикувам риболв с фидер и пикер
Местоположение: sofia
получил Браво: 5 пъти

Мнение от vlado_fidera »

По повод на това което е написал колегата искам да споделя , че не винаги протеиновите топчета дават желания резултат.Трябва да се доверяваме на методите прилагани от нашите учители в риболова.Какво имам в предвид.Ходил съм на водоеми в, които се лови на протеинови топчета , но и дари захранка от порядъка на няколко килограма не дава желания резултат.Това са скъпи методи , които са за паралии. Може би пружината е един остарял метод , който обаче все още дава резултат особено при риболова на шаран и едра каракуда.Друг е въпросаът за броя на куките.Но аз бих запитал тогава защо не се търси отговорност от тези , които произвеждат подобни капани и разни тем подобни.Защо аз трябва да резна двете куки, които са излишни при условие , че някой си има смелоста да ги произвежда.Контрата опира в мен.Проверяват ме и съм в нарушение а производителя си е прибрал парите в джоба и едва ли не гледа сеира на такива като нас.Съгласен съм, че трябва да е регламентирано това нещо.Две куки са разрешени значи на толкова ще се лови.Пък тогава ако те хванат , че си в нарушение ще си понесеш заслуженото.Същия е проблема и при рибките.Определят размера на уклей,каракуда ,костур и т.н.Защо тогава се продават малки каракудки , които са с размер под допустимия в закона.Това не е ли нарушение.Аз отивам на риболов на даден водоем и минават проверяващите и ме питат защо съм уловил толкова рибки, които са с размер под допустимия.Съответно следва отговора , че са закупени от магазинната мрежа.Но как да го докажа? И следват спорове , караници, ругатни, обиди и какво ли не.Аз не мог да докажа , че съм в правотата си, а и те не могат да ми докажат , че са прави.Жалко, но факт.Така е по нашите водоеми.Иначе лично моето мнение за пружината е, че независимо дали е остаряла или не винаги е по добра от рекламираните начини на риболов по вестници и списания и др.Поне това е проверено и потвърдено.Но това е все пак мое лично мнение с което не ангажирам никого.
"Няма значение къде ще ловиш риба, близо или далеч от дома си, ти ще намериш приятели, които никога няма да забравиш"-Джон Бейли.
Аватар
didko78
Мнения: 277
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 15:58
Местоположение: Шумен

Мнение от didko78 »

E и аз съм бракониер тогава!!! Напълно подкрепям ЛЕО, за две куки тука всички бракониери станаха! И аз ловя на спирала с 4 куки, и на комбайна ловя пак с 4 куки, и повече от три въдици хвърлям и понякога пак не хващам! Колко от вас спазват изцяло закона - сигурен съм, че никой!!! Проблема не идва от такива като нас, а всеки в този форум знае от кои!
Относно кой начин е за спиралата.
На спирала най - вече вадя каракуда и платика, като набивам 3 куки в захранката, а на другата слагам стръв - царевица, бял или торен, като в 99% от случаите рибата не съм я хващал на стръвта! И досега спирала не съм късал, а шарана, ако изобщо се хване на незарибен язовир - на царевица с много захранка, защото то много не остана, заради такива бракониери като мен дето ловята с 2 куки повече и хвърлят с 1-2 въдици повече :lol:
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Мнение от petur »

Хм, тая тема се поомаза :evil: Във вашия ред на мисли ще ви дам един пример, вие си правете изводите :idea:
Някои мои колеги си носят и по едно парашутче в раничките :evil:
Викам им "не ви ли е срам" а те " е, кви бракониери има: ток, бомби, ние с тези парашутчета кво ще навредим"
Може би някои бракониер си мисли така:
Бе кат нямам пари да си купя щека, пък главата ми е пълна с технически мисли що да не си спретна една "ел. въдичка" :shock:
Хем няма се прибирам валат :idea:
Немога да разбера защо ние винаги тълкуваме закона така:
"Бе то нащо нарушение кво е, кви други по-големи има ехееее..."
Аватар
didko78
Мнения: 277
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 15:58
Местоположение: Шумен

Мнение от didko78 »

Не си ме разбрал правилно колега, тук се издребня до две куки и всички почнаха да четат закона. Да Ви питам на магистралата винаги с 130км/ч ли карате колите си, и винаги спазвате ли ограничение 40, аз не, но и като пия не карам, и на червен сфетофар на минавам, и край училищата намалям! За това става въпрос!
dunedanetz
Мнения: 201
Регистриран на: Пет Мар 30, 2007 18:12
Местоположение: София

Мнение от dunedanetz »

Подкрепям колегата Дидко. Значи просто въпроса е да не се издребнява и да се правят забележки на колеги, които практикуват по-"традиционни" или "остарели" методи на риболов. Пружината е доказала ефективността си, и въпреки, че в момента има доста други по-"съвременни" техники на риболов, тя за България си остава най-използвания метод за дънен риболов.


П.П. Примера с магистралата е много показателен какво аз и още няколко колеги имаме предвид :wink: Защото аз може всяка година да си вадя билет, да не ловя през забраната, да пазя чист брега на водоема, да събирам не само моя боклук, но и на другите, които са оставили техния, но да кажем съм сложил 3 куки на пружината.... Голям съм бракониер аз.... :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на шаран”